Co život dal a vzal

Co život dal a vzal https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113139/bmid_co-zivot-dal-a-vzal-lzx-113139.jpg 5 1121 172

Autorka ve volném pokračování slavného románu Vejce a já vypráví o třech důležitých etapách svého života - o období nezaměstnanosti, o době, kterou prožila jako pacientka plicního sanatoria, a konečně o obtížném údobí, kdy pečovala o dospívající dcery a snažila se o literární kariéru. Náměty čerpá výhradně z vlastního života a s ironickým nadhledem líčí, co ji v něm potkalo dobrého či zlého. Optimismem, bezprostředností, upřímností a vírou v člověka a jeho schopnosti překračují její romány běžné hranice jak humoristické, tak i ženské četby.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Vyšehrad

The Plague and I, Anybody Can Do Anything, Onions in the Stew , 1950

Ankavi
21.11.2013 4 z 5

Moje oblíbená, tahám ji všude na cesty - vždy mi zvedne náladu. Obsahuje hned tři knihy, z nichž nejraději mám Morovou ránu.

elliss
15.11.2013 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knížek,ke kterým se ráda vracím.Čtivá,vtipná,ale i dojemná,ze života....Je škoda,že autorka toho stihla napsat tak málo...

Patlalca
06.11.2013 2 z 5

Moc mě nezaujala.

MiaVanAcid
28.10.2013 5 z 5

Doporučení všem, kdo si chtějí u knihy odpočinout.

martinka_d
22.10.2013 4 z 5

trošku zklamaní po přečtení Vejce a Já, ale i tak je kniha super, líčí prostě každodenní spisovatelčin život, velice mě zaujala část ze sanatoria, kde se betty léčila s tbc. jen škoda že nenapsala další nějaké pokračování, její knihy se čtou jedním dechem.

Jozefka
11.10.2013 5 z 5

Kniha,která mi nesměla chybět v knihovně.Je super.

Kakajko
29.08.2013 5 z 5

Konečně jsem se ke knize dostala a můžu jen litovat, že jsem ji nepřečetla dříve. Určitě se k ní ještě vrátím.

katina
27.08.2013 5 z 5

Je vam vselijak? Sahnete po Betynce a uvidite zivot i jinak.

lucy.sankova
23.08.2013 4 z 5

Čtivé. Krásně popsaný autobiografický román. Některé pasáže byli velmi čtivé, některé už méně. I tak, je to 692stránková kniha, která každého alespoň nějakou částí zaujme.
Moje nejoblíbenější část je bezesporu - Dusím se ve vlastní šťávě.

bbara155
28.06.2013 5 z 5

Krásný román plný humoru ale i velmi vážných a smutných věcí - jako život sám.

luky123
27.06.2013 5 z 5

Nesmrtelná klasika :-) Super čtení!

Milik
20.04.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila jako další knihy od této spisovatelky. Mám ráda její styl psaní i její život.

kusma
15.04.2013 4 z 5

Příjemné, čtivé vyprávění. Kniha má tři části. První část vypovídá o hledání práce v době hospodářské krize. Musím říct, že mnohé autorčiny zkušenosti se zaměstnáním byly opravdu vtipné. Pak mi ale přišlo, že už se docela opakují, ke konci to tedy trošku ztrácelo dech.
Druhá část je o jejím boji s tuberkulózou. Ze začátku bylo vyprávění vtipné. Jak však zjistila, že je nemocná a šla do sanatoria, příběh potemněl a bylo to i dosti depresivní. Úplně mi s autorkou byla zima.
Třetí díl popisují její život na ostrově a soužití s dospívajícími dcerami mi přišel asi nejlepší. Kapitoly byly zábavné, příhody krásně ironicky popsané. Ale nejde to číst jako jednu knížku vcelku. Chce si to rozdělit jednotlivé kapitoly a číst je s odstupem času. Když to čtete najednou, tak to ztrácí své kouzlo.

manaj
08.04.2013 5 z 5

Dusím se ve vlastní šťávě je moje srdeční záležitost. K této části se opakovaně vracím a nemůžu se jí nabažit, vždy mě rozesměje :-) Četla jsem jí na dovolené na pláži, téměř jsem u knihy hýkala smíchy. Manžel to vyřešil sluchátky v uších, ostatní plážový povaleči se na mě úkosem dívali, zda jsem normální. Vracela jsem jim úsměvy, ano jsem, jen se královsky bavím :-)

hankapimi
28.02.2013 5 z 5

Knížka má tři části, v té první Kdokoli může dělat cokoli popisuje autorka humorně své životní osudy i její rozvětvené rodiny v období velké hospodářské krize a nezaměstnanosti, co je potkalo dobrého i zlého, ale nikdy se nevzdávají ! Druhá část Morová rána patří k nejsilnějším a nejvýraznějším částem trilogie, Betty vypráví s upřímností a nadhledem o svém pobytu v tuberkulózním sanatoriu a boji s těžkou nemocí. Ať už ji potká cokoliv, nikdy se nepropadá do sebelítosti a pesimismu, vždycky hledí dopředu s nadějí a vírou v dobrý konec. Myslím si, že je to právě tato schopnost přenášet na čtenáře dobrou náladu, činorodost a elán a touhu za všech okolností překonat všechny překážky, co činí její knihy tak oblíbené...Vřele doporučuji, stále se k ní vracím !

EJKA
17.02.2013 5 z 5

Tuto knihu mám moc ráda.

kika 13
18.01.2013 3 z 5

Pěkně a pohodově psané a také vtipné.

farinka
10.01.2013 5 z 5

Moc dobré,čtivé,do pohody i nepohody.

Kelíns
06.12.2012 5 z 5

Opět další skvělá kniha od ní. Tady se mi nejvíce líbilo: Kdokoli dokáže cokoli. Betty zvládla napsat nešťastné příhody v životě s humorem.

Bunny
26.09.2012 4 z 5

Moc jsem se na tuto knížku těšila a nezklamala mě. První část je zábavná, ikdyž pojednává o docela těžké době. Ke konci už mi ale historky připadaly jako "pořád dokola". Druhá část mě nadchla, i přesto, že vypráví o velkém boji s nemocí. A třetí část - paráda, vtipné historky, které by se daly číst pořád dokola .....

humor americká literatura autobiografické prvky

Betty MacDonald
americká, 1908 - 1958
2004  84%Vejce a já
2010  92%Paní Láryfáry
1987  90%Co život dal a vzal
1993  90%Čáry paní Láryfáry
2008  89%Morová rána

Kniha Co život dal a vzal je v

Přečtených1 851x