Cirkus Humberto

Cirkus Humberto https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61038/cirkus-humberto-61038.jpg 4 691 136

Román byl zamýšlen jako povzbuzení českého národa, vyzdvihovány jsou spravedlnost, přímost, ctižádost, … Bass zde na pozadí cirkusu sleduje tři generace cirkusáků. Ústřední postavou je Vašek Karas, syn šumavského zedníka, který odejde k cirkusu, nakonec se ožení s dcerou ředitele a sám se později stane ředitelem cirkusu, předtím však vystřídá mnoho různých profesí u cirkusu. 16. vyd.... celý text

_sjuu_
28.05.2013 3 z 5

knížka mi byla předčítáná před spaním, měla jsem ji ráda, ale teď bych raději volila filmovou variantu :)

kika 13
08.04.2013 4 z 5

Četla jsem a moc se mi to líbilo.Seriál je podle mě také vydařený.

Cahová Barbora
06.02.2013 4 z 5

Četla jsem už před léty a moc se mi líbila.

petka-2007
22.01.2013 4 z 5

Kniha i seriál se mi líbil.

Majdule
20.09.2012 5 z 5

Po letech jsem se vrátila ke své milované knize Cirkus Humberto. A byl to krásný, silný návrat. Hodnotit tuto knihu je skutečně nelehký úkol. Má smysl konstatovat, že ta část, kde sledujeme dětství Vaška Karase, Vašku, je nejdojímavější a má i půvab roztomilosti, aniž by byla dětinská nebo kýčovitá? Zdá se být klišé, když napíšu, že je to hluboce lidský příběh? Vypadá hloupě, když konstatuji, že je to příběh o síle povinnosti, o lásce k práci a kumštu? A přeci Cirkus Humberto naplňuje všechny tyto znaky a ještě mnohem víc. Nabízí totiž také velmi čtivý a dobře postavený děj, prokreslené charaktery a geniální črty vedeljších postav a dějů. Číst Cirkus Humberto je všech směrech radost.

KateCullen
10.09.2012 4 z 5

Po nekonečně dlouhé době jsem to dočetla! Děj to mělo, zaujalo mě to... ale nemohla jsem se do toho začíst. Myslím, že tady je vidět skvělá ukázka, jaký je svět na kolech, co všechno se děje, jak lidé putují od města k městu, aniž by někde měli trvalý domov...

Graine
16.08.2012

Nejprve jsem viděla seriál v TV, pak jsem se vrhla do čtení a byla nadšená ještě víc. I když se seriál povedl, knize a čtenářskému zážitku se nic nevyrovná

Shardlake
12.08.2012

Četbu této knihy jsem dlouho odkládala a vždy jsem se raději podívala na seriál, ale musím přiznat, že mě mile překvapilo, jak je kniha čtivá a poutavě napsaná.

verulaj
22.06.2012 5 z 5

Krásná kniha. Snažila jsem se jí číst co nejpomaleji umím, abych si užila každou větu, každý zážitek této knihy. Žádná věta zde není navíc. Stěžejní události jsou prezentovány tak prostě a o to vlastně emotivněji.

Doufám, že při nejbližší návštěvě dědečkovy knihovny objevím knihu Cirkus Humberto a budu si jí moc zařadit do knihovny své. Protože nové vydání s neposkvrněnými stránkami by nebylo to pravé, co by se k této knize a tradici z mého pohledu hodilo.

Dandulka
18.05.2012 5 z 5

Klasika o generacích artistů, klaunů a krotitelů..... Povedl se i seriál.

laydee
12.05.2012 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla na střední, dokonce po tají pod lavicí při hodině literatury, za pár dní jsem jí přečetla a strašně moc se mi líbila. Pamatuju si, že ji měl děda v knihovně a mě ten název tak upoutal, že jsem po ní jednou šáhla, ale děda mi řekl, že jsem na ni ještě malá, bylo to pro mě takové lákadlo. Až když zemřel tak jsem ji našla mezi tisícovkou dalších knih co měl a za pár dní jsem jí zhltla jako malinu. S malým Vaškem jsem to prožívala až do konce.

maryzka
05.05.2012 3 z 5

tuto knihu jsem četla na základní škole moc se mi nelíbila ale díky tomu že pak byl film jsem se k této knize vrátila.

gerard
07.03.2012 5 z 5

Neskutečná kniha ! Samozřejmě jsem měl, - jako dítě,- možnost vidět nejdřív seriál. Moc se líbil, perfektní práce. Když jsem se ale po nějakém čase dostal ke knize, tak mně to dostalo úplně - už se ani koutkem oka nepodívám na ten seriál, protože, - i když práce herců, režisera atd., byla výborná, - knize se to nevyrovná. Už jsem ji četl vloni asi podesáté.

janacheca
10.10.2011 3 z 5

Pěkná knížka a televizní seriál, podle ní natočený, se mi líbil snad ještě víc.

WEIL
09.10.2011 4 z 5

Trochu mě zklamalo, že cirkus Humberto neexistoval, že jde jen o fikci. Na druhou stranu mě ten příběh lidí tak zaujal, že jsem ho četl v dospívání rád.

s-reader
07.07.2011 5 z 5

Co vše dokázal Eduard Bass do svého poměrně rozsáhlého románu vložit! To, čeho si všimneme na první pohled a co se snažil do svých knih vždy vpravit, je obdiv k Čechům. K jejich pracovitosti, poctivosti a schopnosti přizpůsobit se různým životním podmínkám. Vyvolává to u vás úsměv? Možná i úsměšek. Dobrá, já vím, že pokud se rozhlédneme a vidíme tu lidskou bídu, kterou jsme obklopeni, musíme se divit, z čeho Bass svůj obdiv čerpal. Ale on tak Čechy viděl anebo je tak vidět chtěl.
Román dal Bassovi prostor pro vyjádření svých názorů na povahu českých lidí, na měšťáckou společnost, na profesionalitu umělců i na smysl a směr životní dráhy umělce. Zdůrazňuje smysl pro povinnost, který by měla řídit naše kroky. Jsou to názory zajímavé, názory, které minimálně stojí za zamyšlení.
V knize se velmi málo dovíme o době, ve které protagonisté příběhu žijí. Dramatické události, které v té době hýbou světem i naší vlastí, jakoby zůstávaly na okraji zájmu. Hospodářská krize se projeví na cirkuse menší měrou něž Petrův nezájem o manéž, první světová válka se odbude jednou větou, vznik České republiky se ani nekomentuje. To je velmi zarážející vzhledem k popisnému Bassově stylu, který víceméně připomíná spíše rozsáhlý, přebujelý novinový článek. Ale je to zřejmě záměr, soustředit se na hlavního hrdinu a nerozptylovat čtenáře podružnými ději.
Kniha kolísá mezi idealizovaným pohledem na dokonalého Vaška Karase a velmi reálným pocitem marnosti, který v určitých okamžicích cítí při pohledu zpět, a který nám ho přibližuje zpět z nadoblačných výšin, kam jsme k němu museli vzhlížet.
Kombinace průzračného Bassova vypravěčského stylu, exotického prostředí cirkusů a varieté, hluboká znalost prostředí, příběh bezvýznamného chlapce, který se profesně vypracoval (což nebezpečně balancuje na hraně kýče), dělá z Cirkusu Humberto čtivou a poutavou knihu, která v české literatuře určitě vystupuje z šedi průměrnosti.