Pekingský rozparovač

Pekingský rozparovač https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435147/bmid_pekingsky-rozparovac-KpC-435147.jpeg 4 305 86

Čínské thrillery série

Šestý, závěrečný díl série čínských thrillerů Říká si Pekingský rozparovač. Jeho oběti jsou mladé, krásné... a odporně zohavené. Veškerá pozornost se upírá na velitele pekingského policejního oddělení závažných trestných činů Li Jena. Jeho nadřízení, média i vyděšená veřejnost požadují jasné výsledky, a to nejlépe hned. Americká patoložka Margaret Campbellová je přizvána, aby na těle jedné z obětí provedla pitvu. Její nález šokuje všechny, kdo na případu pracují. Krátce nato Li Jen obdrží několik osobních dopisů přímo od vraha a jeho život i kariéra se začínají nezadržitelně rozpadat. Pokud chce sám sebe a svou rodinu zachránit, musí co nejrychleji odhalit vrahovu identitu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Chinese Whispers , 2004

hopr
02.02.2020 2 z 5

Čtení napínavé, ale vyřešení mi připadalo takové až moc závislé na všelijakých náhodných vzpomenutích, v kterém počítači hrdinové najdou nějaké soubory. A moc mrtvých sympaťáků. Na této Mayově sérii mě především zaujal popis čínských poměrů, chvílemi dost zdrcující. Pokud je toto opravdu poslední díl, těším se, kam autor zavítá příště.

terimila
22.01.2020 4 z 5

Závěr čínské série snad předčil moje očekávání. Je více než důstojnej. Detektivní linie je výborná... a ta osobní se dá. Margaret je o něco málo snesitelnější, mateřství ji aspoň malinko zklidnilo. S Lim jsou teda pořád oba jako pár napřespusu, ale to se možná vyřeší/lo samo... přiznám se, že by mě to vůbec nemrzelo, k nim mi nějakej happyend doopravdy neseděl. Takže vztahová linie vadla a knížce to bylo spíš ku prospěchu.
Detektivní linie je super. Případ Jacka Rozparovače mě značně fascinuje, takže jsem jeho čínskou paralelu přivítala s očekáváním, a to nezklamalo. Vraždy jsou prostě rozparovačovské, líčení patřičně živé, na někoho to bude možná moc, ale mně to sem fakt sedělo. Moc mě zaujala linie s americko-čínskou vědkyní a její metodou detekce pravdy/lži, zajímalo by mě, zda se něco takového zkouší v reále, nebo si to May fakt vymyslel. Pokud vymyslel, tak všechna čest, působí to skvěle smysluplně. A to rozuzlení s odhalením podle těch podezřelých výsledků... to je dokonalý. Zase jednou jsem zažila ten super pocit, že tuším, co za tím bude, zapadá to do sebe, jdu po stopách... a nakonec je to jen o fous jinak. Což je asi nejvíc uspokojující pocit, co z detektivek můžu mít. :-)
Takže s klidem pěkný čtyři hvězdy a mám radost, že po nepovedené Běžkyni se povedlo sérii zakončit důstojně. Kdyby to mělo sympatické hlavní postavy, dala bych bez okolků pět hvězd (třeba takovej Enzo, ten by tomu slušel...) Ale další osudy těch dvou už raději fakt ne, prosím. Když už, tak ve stavu rozejítém.

Simstr
20.01.2020 4 z 5

Jsem velký fanoušek pana Maye a né jen čínských thrillerů. Všech předešlých 5 dílů bylo "jiných" než tento, malinko lepších asi. Pokud to byl závěrečný díl, tak jsem zklamána koncem. Ale jinak pan May je výborný vypravěč. Všechny jeho knihy včetně této série doporučuji.

katka.oo
19.01.2020 4 z 5

Na závěrečný díl jsem se hodně těšila, dobrá detektivka, ale nebylo to ono. Škoda, tuto sérii mám moc ráda.

ADE138
07.01.2020 5 z 5

Celá čínská série se mi líbila ,Pekingský rozparovač byl skvělý příběh na závěr.
To, že se neuzavřela dějová linie Margaret a Liho, to mi vůbec nevadí, alespoň se můžu domnívat, že to skončilo absolutním happy endem :-)

TerezaKlinecka
04.01.2020 2 z 5

Tenhle konec jsme si nezasloužili!

katerina.p.
01.01.2020 5 z 5

5 hvězdiček, protože mám moc ráda tuto sérii, krimi zápletka je i v tomto díle výborná a nejde dát půl hvězdičky. Jinak bych hodnotila 4½ kvůli tomu konci, který má být koncem celé série

astra3
16.12.2019 5 z 5

Pěkné zakončení série. Bude se mi po Li Jenovi a Margaret stýskat. Po Číně a jejích represích už méně.

orinka3
15.12.2019 5 z 5

Jméno Peter May je sázka na jistotu. A tak jsem se zaradovala, když jsem v knihovně na regále uviděla jeho poslední detektivku z čínského prostředí. Nemýlila jsem se, četba naprosto lahůdková, čte se to samo. Pátrání po nebezpečném sadistickém vrahovi, který kopíruje londýnského Jacka Rozparovače, přivádí našeho čínského detektiva až do nejvyšších pater pekingské policejní hierarchie. Jeho životní partnerka, americká patoložka Margaret, je na mateřské dovolené a stará se o jejich synka. V kapitolách, kdy jde Liovi nejen o existenci v policii, ale i o holý život jeho a jeho blízkých, jsem musela dělat pauzy, abych si uvědomovala, že je to jenom knížka. Tolik jsem se do toho vžila a tak mě štvala bezmoc proti jeho daleko silnějšímu nepříteli. Bohužel se to neobešlo bez bolestných obětí, pachatel byl sice nakonec usvědčen, leč soudu ušel. Konec je tak trošku příliš náhlý, snad bude ještě nějaké pokračování. Zbylo hodně nevysvětleného a nedotaženého do konce.

happy-smile
08.12.2019 4 z 5

Konečně byl do češtiny přeložen i tento poslední díl série. I když zezačátku to byla hlavně taková červená knihovna, tak jsem ráda, že jsem vytrvala a počkala si na ty více detektivní díly. Zápletka v tomto dílu byla velmi povedná. Peter May zde odvedl solidní práci a myslím, že je to dobré zakončení série.

Eidalon
02.12.2019 4 z 5

Čínské thrillery jsou další, i když tou z prvních, tváří Petra Maye a dle mne celkem zdařilou. I když kritika tuto sérii (celkem šest příběhů a jedna povídka) spíše řadí na druhou kolej před ostatními jeho romány, mne se celá série hodně líbila. Čínské thrillery vznikaly v roce 1999 - 2004 a to ještě před řadou Akta Enzo či trilogie z ostrova Lewis, která autora na českém knižním trhu objevila a představila. A teprve po jejich úspěšných uvedení se nakladatelé rozhodli předložit i řadu tzv. čínských thrillerů.

A příběh Pekingského rozparovače mne přišel velmi vydařený. Slušný rozjezd dějové linky a poslední část knihy, to je nabitý děj, který graduje až do samotného závěru stylem, že Vám najednou přijde, že ještě nemůže být konec. Autor zde nechává své hrdiny a jejich životy a osud napospas čtenářově fantazii a vývoj dalších sérií, které po čínských thrillerech následují nasvědčují, že se k tomuto tématu nemíní autor již vracet.

Vedle samotného příběhu opět musí zaujmout onen střet dvou kultur, způsobu života, trocha čínské historie, filosofie a přeměn, kdy staré a tradiční ustupuje nově nastupující vlně. Autor již v jiných knihách prokázal velmi dobrý cit pro popis prostředí a vytvoření zcela reálné atmosféry, a i v tomto příběhu se Vám dostane vedle zábavy i trocha poučení či moudrých myšlenek z přebohaté studnice vědění.

Za mne lepší 4 hvězdy. Nějak mne unikl čtvrtý příběh (Hadohlavec), takže se s Margaret a Li Jenem ještě neloučím, ale nemá-li série dále pokračovat, již teď mohu za sebe říci, díky za ni, pane autore!

orson
29.11.2019 4 z 5

Asi jeden z nejlepších dílů této série. Ale nějaké nesrovnalosti tam stejně byly. Každopádně nejvíce mě mrzí useknutý závěr - detektivní linka se sice zdárně vyřešila, ale o tom, jak dopadla ta osobní, tam není ani Ň :(

iška
13.11.2019 4 z 5

Opět zdařilá detektivka, ale pro mě v celé čínské sérii patřila k těm slabším. Prostě se mě to nedotklo tak, jako jiné autorovy tituly.

kuruteku
07.11.2019 5 z 5

Tentokrát ubylo ze strany Margaret hysterie, dokonce pochopila otce Li Jena. Zato střet s mocí byl zase zásadní. Kdyby měl velitel prvního oddělení každý rok jeden konflikt s vedením, jak dlouho by se udržel nahoře?
Celou sérii vítám, těším se - a doufám, že i v češtině - na doplňující povídku, abych si nemusel domýšlet konec. Upřímně jsem to už už viděl, že oba utečou. Ale nejsou jen šéfové, jsou i Wuové, Čchieni, ...

jana14
06.11.2019 4 z 5

Ještě doplním jednu DOBROU ZPRÁVU pro ty, co byli stejně jako já zklamáni useknutým koncem této knihy kdy osudy našich hrdinů zůstaly až příliš otevřené a nedořešené....
Na Goodreads a jinde jsem se dočetla, že autor sérii doplnil ještě krátkou, asi padesátistránkovou povídkou "The Ghost Marriage" . Nebudu spoilerovat když uvedu, co se píše v anotaci: Od případu Pekingského rozparovače uplynulo několik let. Li a Margaret stále žijí v Pekingu a jsou velmi pracovně vytíženi: on jako šéf nového kriminálního oddělení a ona učí na univerzitě a vychovává syna.. (já osobně doufám, že dostali lepší byt) .Jednoho dne zastaví Margaret na ulici žena a prosí ji o pomoc s hledáním ztracené dcery......
Jsem docela zvědavá, ale nevím, zda se mi podaří překonat odpor ke čtení beletrie v angličtině. Dost pochybuji, že povídka vyjde i u nás.

jana14
06.11.2019 4 z 5

Pekingský rozparovač je podle informace již šestý, závěrečný díl celé "čínské série" P. Maye. Kniha se mi až na výhrady opět líbila, splnila moje očekávání: tajemný sériový vrah řádí v neobvyklém prostředí Pekingu, kde stále vládne totalitní komunistický režim spolu se sílícím divokým kapitalismem. Kdo četl předchozí díly tak jistě zaznamená zajímavý vývoj celého města i společnosti. Složitá zápletka a dech beroucí konec, kdy jsem se o životy hrdinů opravdu bála. Pokud jde o mnohými kritizované drastické scény vražd a pitev, použila jsem takové povrchní rychločtení, takže večeře zůstala v žaludku. Ne že bych byla tak otrlá, ale na mě působí spíš věci typu "Žena v kleci". Pokud totiž chodíte k řezníkovi......
A TÍMTO KONČÍM KLADNOU ČÁST SVÉ RECENZE A NÁSLEDUJÍCÍ TEXT MŮŽE OBSAHOVAT MENŠÍ SPOILERY:
Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední díl série, tak mne autor velmi zklamal useknutým koncem. Bylo to od něho přímo kruté. Ano, kriminální případ se vyřešil a někteří přežili, ale May nám podle mne dlužil v posledním díle mnohem více. V trillerech nemám moc ráda zdlouhavé líčení většinou dost ubohých soukromých životů detektiva a jeho spolupracovníků. Často mi připadají zbytečné, jako by autor jenom natahoval text. Ale tady byl vztah čínského detektiva Li a emancipované Američanky Margaret pro knihu dost zásadní, právě na nich je nejlépe vidět "střet civilizací". Láska čínského policisty a patoložky Margaret se po celých šest dílů vyvíjela, prošla různými úskalími a podle mne byla takovou zvláštní obdobou Romea a Julie, tedy z toho pohledu, že jejich touha po společném životě musela překonávat úskalí, která jsou v dnešní západní kultuře už nemyslitelná. Pan spisovatel s našimi hrdiny a vlastně s celou rodinou detektiva Li pořádně zamává a nakonec nás nechá bez odpovědi. TO JAKO VÁŽNĚ ?

zuzi.d
05.11.2019 4 z 5

Čtení jsem si užila stejně jako v předchozích dílech, jen vraha jsem tentokrát uhodla již docela brzy a z toho uspěchaného konce a nedořešeného vztahu hlavních postav jsem byla zklamaná.

rodak
05.11.2019 5 z 5

Až na ten ryhlokonec kdy nevíme zhola nic o našich postavách to bylo opět super.Vztah američanky a čínského policisty, vyšetřování případů a popis Číny to byl koktejl, který mě celou sérii moc bavil.

bee88maja
04.11.2019 5 z 5

Posledních 100 stran graduje, každou větou, se mi zdá neuvěřitelnější s jakou lehkostí se věci kolem hlavních postav najednou komplikují. A když už Vám přijde, že to nemůže mít řešení, najednou je po všem. Plno nedořešených otázek. Ale to podstatné řečeno je. Za mne dobrá kniha. K této sérii se jednou zase vrátím :) Bavilo.

Ester7
29.10.2019 5 z 5