Číňan

Číňan https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83386/mid_cinan-Bi2-83386.jpg 4 292 67

Mankellov nový román Číňan čitateľovi umožní nazrieť do prostredia švédskeho vidieka, Spojených štátov amerických devätnásteho storočia, predolympijského Pekingu, Zimbabwe aj Londýna súčasnosti. To všetko v pútavom kriminálnom románe s aktuálnym politickým motívom. V januári 2006 odhalí polícia v malom švédskom meste Hudiksvall strašný masaker, keď niekto brutálným spôsobom zavraždil 19 ľudí. Keď sa o vraždách dozvie sudkyňa Birgitta Roslinová, uvedomí si, že je príbuzná takmer všetkým obetiam. Prostredníctvom nájdeného denníka sa vydáva na cestu do USA šesťdesiatych rokov devätnásteho storočia, kde na stavbe železnice spájajúcej východ so západom otročia čínskí robotníci. No stopy vraha vedú aj do dnešnej Číny. Nová superveľmoc potrebuje suroviny a rieši problém miliónov nespokojných sedliakov, ktorých naďalej obchádza blahobyt hospodárskeho zázraku. Birgitta Roslinová sa tak stáva súčasťou hry svetovej politiky a jej život je zrazu ohrozený. Román Číňan je kriminálnym románom na najvyššej svetovej úrovni. Upozorňuje na hrozby, vyplývajúce z faktu, keď sa svetovou veľmocou stáva krajina s neexistujúcim demokratickým systémom.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Marenčin PT

Kinesen , 2008

Neo1tex
18.06.2012 5 z 5

Vynikající kniha. Velmi mě bavilo prolínání časových os a prolínání jednotlivých dějových linek. Musím říct, že je to dle mého názoru rozhodně lepší a především zábavnější čtení, než Nesbo... výborná kniha. Příběh je vystavěn velmi dobře, nijak násilně, naopak velmi přesvědčivě. Prostě: rozhodně stojí za přečtení.

bosorka
06.04.2012 4 z 5

Zprvu jsem myslela, že budu číst další ze (v současné době tak módních) severských detektivek. Co ovšem začalo masovým vyvražděním jedné vesnice, kdy policie moc indicií, kdo by mohl být vrahem, nemá, se nakonec zhouplo do politického thrilleru. Navíc velice dobře vystavěného a ani trochu nudného. Autor vezme čtenáře o více než sto let nazpět do Číny i Ameriky a ukáže mu, jak dlouhou životnost může mít pomsta. Zároveň ale představí současnou Čínu a to způsobem, ze kterého mrazí. Rozhodně zajímavá kniha, která stojí za přečtení. Mě jen maličko zklamalo, že čtu ráda detektivky, kde se "padouch" odhalí nečekaně a pokud možno na konci, což mi tady chybělo. I když vím, že kniha není klasickou detektivkou, každopádně do děje uvádí vraždou a čtenáře tak trochu navnadí (proto o * méně).

bookcase
01.02.2012 5 z 5

Naprosto skvělá detektivka, ze které jsem byla unešená. Výborně propracované, čtivé.

Boboking
28.01.2012 4 z 5

Velmi zajímavá, a napsaná kniha. Původně jsem myslel, že to bude klasický severský thriller, ale "chyba lávky". Je to z části thriller, z části historický příběh, zčásti politická studie dnešní Číny. Přesto čtivé a skvělé!

soukroma
16.01.2012 4 z 5

Přestože je - přes svůj značný objem - toto dílo čtivé, rozhodně se nejedná o detektivní román v pravém slova smyslu (byť sloh prvních stran románu je skutečně geniální a napětí se stupňuje na maximum, škoda, že už neladí se zbytkem). Spíše se mi jeví jako román sociální (život a bída Číňanů posledního století a jejich krušné životy, pokud je využili jako pracovní otrokaření za velkou louží), zabalený lehce a dost neuměle (míněno nevěrohodně) do podivného pátrání jediné soudkyně po vrahovi téměř dvou desítek lidí na švédském venkově. Celý tento rámec byl prošpikován velmi nepochopitelnými prvky, jako např, proč by si švédská policie nedala nepoměrně větší práci při pátrání po masovém vrahovi a jeho usvědčení a spokojila se s jediným podezřelým, který se sám přihlásil, a vůbec, jak by se takový masakr vůbec mohl povést jedinému člověku...Navíc ani v tomto Mankellově románě (stejně jako ve všech ostatních, které jsem od autora četla) nechybí dnes již téměř všudypřítomné klišé v severských krvavých románech v podobě násilníků a kriminálníků prakticky výhradně přicházejících odjinud, tedy cizinců a přistěhovalců. Od Mankella bych spíše doporučila útlejší, kompaktnější a starší skutečně krimi romány jako Vrah bez tváře, případně Mrtví ve člunu.

dalimoni
06.12.2011 5 z 5

Souhlasím s prvním komentářem, že ze severských knih, kterých je teď jak hub po dešti, toto patří mezi ty lepší kousky. Thriller, kriminální zápletka, politické okolnosti rostoucí Číny a do toho příběh, který se prolíná časoprostorem, který čtenáře drží v napětí od začátku až do konce. Od Mankella je to má první kniha a opravdu mě nadchla, jak příběhem, tak stylem vypravování, prolínání historických událostí se současností, prostě vším. Určitě doporučuji.

Renava
14.10.2011 5 z 5

Táto kniha jednoznačne patrí medzi špičku v kategórii súčasných kriminálnych románov. Akonáhle som dočítala Číňana, došli mi slová a musím dať za dosť všetkým, ktorí Mankella odporúčajú ako vynikajúceho autora detektívnych románov "vyššieho levelu". Nedá sa inak, len súhlasiť. Samotná kriminálna zápletka odvíjajúca sa od brutálneho masakru v jednej malej švédskej dedinke sa nečakane začne rozvetvovať do viacerých časových a zemepisných úrovní, pričom hlavné stopy vedú do súčasnej Číny. Odhliadnuc od toho, že dej drží čitateľa v neustálom očakávaní z pomaly sa doplňujúcej skladačky zločinu, ktorý sa naviac postupne ukazuje ako komplikovaný zlepenec ľudí, faktov a činov na pozadí 130 ročnej histórie, zároveň je román akoby sondou do srdca Číny, do pravej podstaty jej systému, v ktorom neexistujú žiadne demokratické pravidlá. Jediná vec,ktorá mi v románe nesedela, bola ťažkopádnosť švédskych kriminalistov počas vyšetrovania zločinu, mala som pocit, že v jednom konkrétnom bode vyšetrovania (z princípu nebudem konkretizovať) bol ich postoj tak amatérsky, že až ťažko uveriteľný (tu ma autor naozaj nepresvedčil) a toto osobne považujem za jediný slabý článok celého diela. Inak 100 bodov.