Čierny rok – Vojna mafie

Rozpolteného mafiánskeho bossa Petra Štarcha čaká najhorší rok v živote. Cesta za mocou a vysnívaným rajom sa mení na strmý pád do pekla. Najlepšiemu kamarátovi pomáha sprivatizovať veľkú fabriku. Lenže o miliardový majetok má záujem aj mocný a nemilosrdný oligarcha, ktorý ide cez mŕtvoly. Plachý drogový priekupník Zolo Čonka rozširuje svoje impérium a sníva o medzinárodnom biznise. Naráža na prekážky, z ktorých najväčšou môžu byť jeho vlastní bratia. Skorumpovaný úradník Alexander Vokoš rozohráva čoraz nebezpečnejšie hry a preniká až k všemocnému premiérovi, ktorý stráca pôdu pod nohami. Pešiaci Bobo a Laba sa usilujú prežiť vo vrcholiacom šialenstve deväťdesiatych rokov, keď sú výbuchy a streľba doslova na dennom poriadku. Všetci zažívajú čierny rok, ktorý sa pre nich ľahko môže stať posledným. Túžili po lepšom živote, vplyve a bohatstve, ale dostanú iba násilie, smrť a temnotu. Veľkolepá kriminálna dráma s prvkami trileru od majstra napätia Jozefa Kariku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/352798/cierny-rok-vojna-mafie-13B-352798.jpg 4.226
Thrillery, Literatura slovenská
Vydáno:, Ikar (SK)

Kniha Čierny rok – Vojna mafie

Garik
07.07.2018

„Veľkolepá kriminálna dráma s prvkami trileru…“, ako sa píše v anotácii, je veľkolepá akurát tak počtom stránok, ale inak je to (aspoň pre mňa) najslabšia časť – z dnes už naozaj rozsiahlej – ságy o ružomberskej mafii, prostredníctvom ktorej Karika „karikuje“ dianie viditeľné aj zákulisné na Slovensku rokov deväťdesiatych a prvých rokov nového milénia. Napriek tomu stále stojí za prečítanie (starším, aby si pripomenuli a tým mladším, aby pochopili).
Gradácia deja dobrá, tempo – kvôli pohľadu viacerých postáv – kolísavé. Osobne mi najviac vadila dejová linka s Dominikom, kde popisy toho, čo sa odohrávalo v jeho sfetovanom mozgu, dosť brzdili spád deja. A tiež Alexandrovo občasné mystické blúznenie. Na druhej strane psychické procesy, či skôr prepínanie, v hlave Bobovej by boli až humorné, nebyť vedomia toho, že stretnúť takého „mysliteľa“ v reálnom živote je učinená tragédia, ktorá nemusí ostať iba metaforou.
Inak je kniha doplnením skladačky, začínajúcej Čiernou hrou a končiacej Nepriateľom štátu. Som zvedavý, či je to už všetko, alebo autor ešte nájde priestor pre vtesnanie nejakého ďalšieho dielu.

vorenus
09.03.2018

Karika opět neztratil nic ze svého skvělého vypravečského umu. Přijde mi, že se v prostředí mafie a korupce musel snad narodit. Možná mohl pár stránek ubrat, ale i tak se jedná v našich krajinách o výjimečného a geniální autora.

naciana
21.02.2018

Kniha bola reklamovana ako "najvacsi slovensky roman za poslednych 50 rokov" a to bolo hlavne minus tohto romanu. Skratit o 250 stran, vynechat neuveritelne natahovanie deja a bola by to standartne vyborna kniha od pana Kariku.

JelloBiafra
03.01.2018

Ťažko opísateľný zážitok. Po úspešnej knihe s názvom Čierna Hra - Vláda Mafie sa Jozef Karika pustil do pokračovania dobrodružstiev skupiny postáv, ktoré sa v divokých 90. rokoch snažia prísť ku šťastiu pokútnou cestou. Je až s podivom, koľko dobových reálií tu autor umiestnil. Ku slovu sa tu dostanú privatizérské čachry, mafiánske vojny a popravy, ktoré sa skutočne udiali i vtedajšia dusná atmosféra Mečiarizmu (či v tomto prípade skôr Kardišizmu) a neistá budúcnosť Slovenska pred voľbami v roku 1998. Nechýba ani ukážka dobovej, až do očí bijúcej korupcie a krkolomným snahám Mečiarovcov udržať sa u moci. Autor tu ani na malú chvíľu rozprávačsky nezlyháva a hustí do čítateľa jednu napínavú scénu za druhou. Po minulej knihe som očakával násilné a krvavé scénky, ale že sa s nimi tentoraz autor až tak pohraje, to som rozhodne nečakal. Pravé inferno prichádza na záver, kedy už tých násilných a nechutných scén príde také množstvo, že je to až za hranicou. Za všetko môžem spomenúť (drobný spoiler) scénu s montážnou penou. Vojna Mafie je nielen veľmi drsná ukážka ťažkej doby 90. rokov, ale zároveň plnohodnotnou gangsterkou, ktorá sa mi javí ako veľmi potrebné memento toho, v čom sme žili, respektíve v menšom merítku aj stále žijeme. Nenapadlo mňa, že sa toho niekedy dočkám a že to niekedy v svojom komentári napíšem, ale Jožovi Karikovi sa s veľkou pravdepodobnosťou podarilo darovať slovenskej literatúre nášho vlastného Godfathera. Za mňa obrovská spokojnosť a zároveň si poznačujem, že slovenská literárna obec má medzi sebou veľmi talentovaného autora. Volá sa Jozef Karika.

Gracian1964
15.11.2017

Tak...práve dočítané... Nepočítal som s tým, že by to mohlo byť zlé a ono to veru ani zlé nebolo a nie je. Práve naopak. Je to výborné. V deji sa vraciame do obdobia od leta 1997 do septembra 1998. V hre sú naši starí známi, rádoby mafiáni, aj tí skutoční, ich priatelia, rodinní príslušníci a všetci, čo sa do toho priplietli, samozrejme aj politici. Konečne som spokojný, ako zlí chlapci rozprávajú. Drsná, vulgárna, úsečná mluva. Nenudil som sa ani minútu, skvelý príbeh, dobre napísaný. Milý náš Jozef, len tak ďalej, dúfam, že budú ďalšie príbehy. Dávam plný počet. Niet čo riešiť. Potešila ma aj tá úctyhodná hrúbka. Tak to má byť. Hurá!!!

Macek58
09.11.2017

Výborné čtení a bohužel ukazuje na krutou realitu ...........................................

slovenská mafie

Jozef Karika