Čierne lekná

Čierne lekná https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344017/bmid_cierne-lekna-bjw-344017.jpg 4 379 140

Umenie, vášeň a smrť. Bežný deň v Giverny. Húfy turistov prúdia do domu, kde kedysi žil Claude Monet, a obdivujú záhradu, v ktorej maľoval svoje slávne lekná. No keď v dedine večer opäť zavládne ticho, vynorí sa odvrátená strana tohto miesta. Toto je príbeh o trinástich dňoch, ktoré sa začínajú i končia vraždou. Jérôma Morvala, muža posadnutého vášňou pre umenie a ženskú krásu, našli mŕtveho v potoku za záhradami. Vo vrecku mal pohľadnicu s Monetovými leknami a na nej záhadné slová... Zdá sa, že stopy vedú k trom ženám: fenomenálnej jedenásťročnej maliarke, jej nebezpečne príťažlivej učiteľke a k starej múdrej vdove. Každá z nich má nejaké tajomstvo. Čo všetko vedia o smrti Jérôma Morvala? A aká je spojitosť so záhadným slávnym obrazom Čierne lekná?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Motto

Nymphéas noirs , 2011

Ozinka
23.10.2019 5 z 5

Ze začátku mě bavil styl psaní, krásně prokreslené postavy a skvělé, často vtipné dialogy. Děj sám o sobě mě až tak moc nedržel, proto jsem první půlku knihy četla týden a druhou jsem zvládla za dva dny. Konec byl opravdu hodně napínavý a zajímavý. 4 1/2 hvězdičky.

Jessie26
07.10.2019 5 z 5

Za mě super, skvělé, úžasné. Z této knihy jsem byla vážně nadšená. Až pár stránek před koncem jsem pochopila.. Jinak vše navazovalo tak jednoduše, s tímto stylem psaní jsem se nesetkala a velice na mě zapůsobilo. Vážně doporučuji...

Bludimíra66
14.09.2019 3 z 5

Pro mne to bylo docela zklamání. Během čtení jsem koketovala s různými verzemi, závěr nebyl až tak velké překvapení. Myšlenka byla dobrá, zajímavá. Ale to zpracování, forma psaní mi nesedly. Nečetlo se mi to dobře, nebyl problém knihu odložit, nepohltila mě. Ale někomu jinému se ten styl může líbit, u mě to bohužel nezafungovalo.

Kikuse13
13.09.2019 5 z 5

I když nejsem milovnice výtvarného umění tak se mi knížka moc líbila. Byla to moje třetí knížka od Bussiho a stal se mým oblíbeným autorem.

Haduwig
30.08.2019 4 z 5

Pokud vydržíte až do konce, zvýšíte svoje hodnocení o jednu až dvě hvězdy, protože si můžete myslet, že to není tak, jak se zdá, ale takovéhle rozřešení nečekáte. Bohužel musíte skutečně vydržet až do konce, abyste si spravili chuť, protože jinak je kniha nezáživná a ani citlivé chvilky impresionismu to nezachrání. Tak vydrže ;-)

Trina1
07.08.2019 3 z 5

Věřím tomu, že milovníci malířského umění si tuto knížku užijí. Já milovník malířského umění nejsem ani zdaleka, proto mě většina knihy nebavila. Začátek se mi líbil, konec byl velmi překvapivý, ale bohužel to nezachránilo ten zdlouhavý zbytek příběhu. Ale musím přiznat, že ten konec mě docela rozhodil. Té dotyčné osoby mi bylo strašně líto.

jjzk
24.07.2019 4 z 5

Trochu mi trvalo se zorientovat v časových souvislostech, ale pak do sebe všechno zapadlo.

AltaMari
09.06.2019 5 z 5

Pozoruhodný román s detektivními prvky, a umístění příběhu do Giverny se autorovi velice povedlo. Místy jsem se při čtení trochu vztekala, protože mi v ději něco chybělo či se postavy chovaly dost nepochopitelně, a vše mi docvaklo až u posledních kapitol. Skvělá kompozice a povedený závěr. Mám však výtku k překladu, někdy byl kostrbatý a nepřesný nebo naopak doslovný jako z Google překladače. Škoda, kazilo to celkový dojem.

Majollica
06.06.2019 5 z 5

Napsat drama se znaky impresionismu je stejné mistrovské dílo jako namalovat impresionistický obraz.
Michel Bussi také maluje, i když ne barvami, nýbrž slovy. Postupně nanáší příběh na plátno, nechává jednotlivé detaily, aby se prolínaly, splynuly a rozpily se do mlhavých skvrn, tónuje a umocňuje dojmy. Čím blíže však jeho přesným tahům jsem, tím spíše se v nich ztrácím, jasný obrys mi uniká. . . Až když je dílo hotové, autor s ním poodstoupí a já konečně vidím zřetelně celý obraz. Silný příběh a nevyhnutelný konec ve mně vyvolají hluboké pohnutí, jež cítím ještě dlouho potom, co obraz dostane milosrdný rám.

Hanaa
16.05.2019 5 z 5

Neuvěřitelné, jak někdo může dát tak krásné knize "odpad". Je to skvělý detektivní román, jaký málokdo dokáže napsat. Profesionálně psaný a čtenáře dobrých knih uchvátí od první stránky. Skvělé.

harena
16.05.2019 5 z 5

Skvělá, krásně psaná kniha s úžasným příběhem, jsem opět nadšena. Zdánlivě roztříštěný děj, ale na konci do sebe vše zapadne. Díky autorovi se stáváme účastníky pátrání po vrahovi v krásném, romantickém městečku Giverny a dozvídáme se o posledních letech života Moneta, o jeho obrazech a trošku o impresionismu. A nechybí ani veliká životní láska, žárlivost, vášně, rozuzlení je nečekané a závěr mě dojal k slzám.
Lekníny jsou úchvatné čtení a Michel Bussi patří k těm nejlepším spisovatelům.

vyvodka
14.04.2019 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Po severských detektivkách příjemná změna. Dobře vybrané prostředí, zajímavé rozuzlení. Ač nejsem příznivcem výtvarného umění, tak mě tohle "monetovské" téma prostě zaujalo.

Allla9
18.03.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Plná kouzelné přírody,lásky k malování. Ale také o vášnivé lásce k ženě.

mispulin
25.02.2019 4 z 5

Za ten konec kde se všechno vysvětlí 4 hvězdičky. Jinak jsem s tím měl trochu problém. Už jsem chtěl knihu odložit.

ddkk
18.02.2019 5 z 5

Díky Bussimu povede má příští cesta do Normandie a Giverny...Úžasná kniha, napsaná tak, že celý ten spletitý příběh vidíte přímo před očima a přitom do posledních stránek vlastně nevidíte vůbec nic. Rozvíjí se před vámi historie i současnost jednoho neobyčejného městečka i s jeho neobyčejnými obyvateli, dovídáte se o zákulisí obrovského uměleckého díla, noříte se do složitých vazeb skutečných i imaginárních postav...Chtě nechtě (a věřte, že chtít skutečně budete!) si hledáte i další údaje o největším impresionistovi všech dob a o jeho neuvěřitelných obrazech, chcete vědět, jak vypadají jeho zahrady i jeho dům, prohlížíte si obrázky Mlýna des Chenneviérres a možná dojde i na Aragona… Černé lekníny stojí zato si přečíst. Michel Bussi se touto knihou stává mým oblíbeným autorem a jeho knihu doporučuji.

jarabr
27.01.2019 5 z 5

Tak jo, na začátku máme vraždu. To není spoiler, je to i na přebalu. Čtu, čtu, sbírám indicie. Mám tip. Trochu mě to začíná ukolíbávat, skoro nudit a najednou ťuk. Hmm, tak to bude jinak. Jo, to bude takhle, no, možná takhle. OK, tak dál. Kolíbáme, kolíbáme, jiné indicie nejsou, to bude tutovka. Ťuk! Sakra! To přece není možný! No dobře, tak je to možný. Ale tohle už musí být. Pádíme. Jedeme. Kolíbáme, kolíbáme, kolíbáme. Řach! Sakrááá! To není možný! Přiznám se bez mučení - nepřišel jsem na to...

iveta3689
26.01.2019 4 z 5

Výborně vymyšlené. Propojení tří příběhů a jejich rozuzlení je nápadité, hodně mě bavilo. Vraha jsem tušila, ale určitě to neubralo na napětí a chuti číst. Kniha je velmi čtivá. Propojení s uměním a prostředím kolem Moneta mě hodně bavilo, je to zase něco jiného, než spousta románů na trhu.

sabca
07.12.2018 4 z 5

Knížka se mi četla dobře, ale vzhledem k tomu, že slavní malíři nejsou můj koníček, ubrala jsem jednu hvězdičku.

Rade
27.11.2018 5 z 5

Velké plus za Moneta a Giverny. Kniha mě přiměla „projít se“ ulicemi městečka a Monetovou zahradou, prohlédnout si Monetova díla a nakonec i díla ostatních impresionistů.
Detektivka s trochu s „červenoknihovním“ nádechem, s ohledem na konečné vyústění to kupodivu odpouštím. Na dnešní způsob psaní pomalý rozjezd, kdo na tohle tempo přistoupí, rozhodně si poněkud zlověstně se tvářící příběh užije…
Za Moneta, impresionisty, malířský pohled a nakonec i za hodně dobře poskládaný příběh přidávám poslední hvězdu.

Baiba
25.11.2018 3 z 5

Hodnotím trochu s odstupem, takže už je to spíše o závanu pocitů, které ve mně kniha zanechala. Atmosféra je vtahující, zápletka zajímavě rozvržená, ale celé se to trochu táhlo a chvílemi jsem se do čtení musela nutit. Nicméně nápad situovat příběh do městečka Giverny je skvělý a milovníci impresionistů si mohou hvězdičku přidat. Autor se zjevně snažil zachytit místo podobně neuchopitelně a barevně jako kdysi Monet na svých obrazech.