Chůva

Chůva https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419869/bmid_chuva-wbd-419869.jpg 4 684 219

Malá Jo zbožňuje chůvu Hannah víc než svoji matku, a tak když jedné noci Hannah beze stopy zmizí, holčička je naprosto zničená. O třicet let později se Jo vrací do rodičovského domu a je nucena čelit svému složitému vztahu s matkou. Jenže když jsou v jezeře na jejich pozemku objeveny lidské ostatky, Jo začne pochybovat o všem, o čem byla až dosud skálopevně přesvědčená. Pak když na dveře jejich domu zaklepe nečekaný host, Jo zažije další šok. Zoufale se snaží doplnit mezery ve svých nejasných vzpomínkách. Nezbývá jí než přijít na to, co byla její chůva zač a proč zmizela. A především se musí rozhodnout, zda může věřit vlastní matce… Chůva od autorky bestsellerů Spálená obloha či Dokonalá Gilly Macmillanové je temným a nepředvídatelným příběhem plným tajemství a klamu. Je to ďábelsky chytrý thriller, který nám připomíná, že někdy je mnohem snazší přijmout lež namísto kruté, bolestné pravdy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Nanny , 2019

crazyslunicko
22.06.2020 4 z 5

Kniha popisuje pouto mezi matkou, dcerou a v neposlední řadě s vnučkou. Všechny události, které se nám stanou v dětství si neseme sebou jako kámen. Když je rozbité pouto mezi matkou a dcerou, tak se hodně těžko vrací vše do normálu a můžete se snažit sebevíc. Staré křivdy přetrvávají a nedej bože, když vám matku nahrazuje skvělá chůva, která z ničeho nic najednou zmizí z vašeho života. Konec byl pro mě velice překvapující. Nenapadlo by mě, kdo je nakonec vrah.

Januli
16.06.2020 3 z 5

Šokující závěr se nekonal. Takže za tohle trošku zklamání. Postavy až na malou Ruby nijak sympatické a tím, že kniha je protkána kapitolama z minulosti, vlastně obrací karty vzhůru a nekoná se překvapení. Dějova linie s obraz pro mě nedůležita a vlastně mi v knize něco chybělo, větší propracovanost... ale kniha se mi četla dobře, to jo, ale ...

Ivka14
16.06.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, ale častokrát jsem odhadla co se bude dít a konec mě nějak extra nepřekvapil. Al jinak to bylo skvělé čtení.

josska
02.06.2020 4 z 5

Kniha se mě celkem líbila,byla čtivá,,ale konec jsem asi čekala jiny,,ale bavilo mě to.....

Petula.N
31.05.2020 2 z 5

Noo moc mě to nebavilo...některé postavy mě vyloženě vytáčeli. Těšila jsem se až knihu konečně dočtu.

Linda007
26.05.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale od rozluštění jsem čekala víc. Všichni psali, jak má překvapivý konec. No a přitom tajemství byla přesně taková, jak to celou knihu vypadalo. Čekala jsem, že nakonec to bude úplně jinak, než se zdá a ono ne.

Anna 13
22.05.2020 4 z 5

Někdy knihám škodí, když je populární autoři vychválí a ony jejich slova nesou na svých bedrech...
Čtenář pak opravdu očekává to, co jim nějaká kapacita mezi spisovateli zaručuje.
"Plná napětí a naprosto šokující závěr." - Shari Lapena
Za mě tedy ne.

Kniha se četla hezky. Její pomalé tempo bylo příjemné. Na jeden zátah jsem dala 150 stran, aniž bych se odlepila. Atmosféra britského venkovského sídla u tajemného jezera byla mrazivá. Úžasně vykreslená.
Zpočátku si myslíte, že víte, jak to bylo. Motivy postav jsou jasné. Říkáte si, jak vás toto může nějak šokovat... A ono se to začne obracet. Postavy získají nový náhled. Vše je najednou jinak a je to tajuplné.
Ale po celou dobu čtení jsem nepociťovala napětí. Kniha je čtivá, s postavami žijete a zajímá vás, co bude dál. Nicméně se nebojíte a dokážete četbu v pohodě přerušit, nejspíš se občas i trochu nudíte. Ale ne moc často.

No a pak je tu slibovaný šokující závěr, který jsem si já stihla vymyslet v podstatě víc jak sto stran před ním. Mě to vážně nepřekvapilo. V ničem. Bylo to nevyhnutelné. A to, co se stalo v noci na schodech - to mě napadlo hned tu stranu, kdy se o tom incidentu začalo mluvit.

Vypadá to, že knihu kritizuji, ale to bych nechtěla. Její atmosféra je nádherná, postavy jsou jako živé a příběh je umně promyšlený. Sem tam se tam stane něco těžko uvěřitelného, ale tak to v thrillerech prostě bývá.
Líbilo se mi, jak autorka vykreslila rozklad rodiny kvůli jedné osobě, která byla přebornicí v manipulaci. Autorka zvládla dobře vykreslit složitý vztah matky s dcerou a život zbohatlické rodiny.

Takže za mě ano. Doporučuji. Pokud do toho nepůjdete s tím, že v rukou držíte něco, co vás bude "naprosto šokovat." Tuším, že většina čtenářů bude ráda, že už se dostala na konec a potvrdila si své hypotézy.
Přesto s autorkou nekončím a těším se na Vyvrhela a Dokonalou.

Teri27
22.05.2020 4 z 5

Skvělá knížka, ve které mě na střídačku pořád štval někdo jiný. Ale nakonec se ukázalo, kdo je největší podrazák. Nepředvídatelný konec.

katushah
22.05.2020 4 z 5

Velmi zvláštní a místy trochu ujetý příběh. :-) Zabaví na několik letních večerů. Má dobrou atmosféru a napětí.

Turante
20.05.2020 3 z 5

Příjemná detektivka na večer či letní čtení.

vladka1695
18.05.2020 3 z 5

Neurazí, nenadchne, nepřekvapí. Chvílemi celkem nuda. Zkrátka žádný zázrak.

Péťa087
17.05.2020 4 z 5

Kniha byla po celou dobu napínavá. Najednou přišla jedna kapitola...bum...a konec. Nevím, co Shari Lapena myslela tím šokujícím závěrem. Jinak je kniha ale čtivá a dokáže vtáhnout do děje.

hanap
16.05.2020 3 z 5

Kniha je napínavá, čtivá, děj dobře napsaný. Přesto musím poznamenat, že mě některé postavy pěkně stvaly. Hannah bezcitná mrcha, Jo rozmazlená, zaujatá, nejvic se mě libily Ruby a její babička lady Holtová

RonnieSmithx
16.05.2020 3 z 5

Nevím, kde Shari Lapena hledala ten šokující závěr, ale budiž. Knížka se mi četla dobře a rychle, k mému zklamání ale nijak nepřekvapila. Všechny události se daly předpovídat a naivní Jocelyn mi neustále lezla na nervy. Až ke konci knihy mě potěšila, zase se ale nedá říct, že by mě ohromila.
Sama o sobě kniha byla dobrá a tři hvězdičky si zaslouží.

Tweety92
12.05.2020 4 z 5

Kniha mě pohltila už od začátku. Za pár večerů jsem ji přečetla. Napínavý děj. Kniha se velice dobře čte. Za mě super střídání vypravěčů.
Všem doporučuji, opravdu povedená kniha.

Warty
11.05.2020 4 z 5

Přečteno za pár dní, čte se to samo. A ten závěr... To jsem teda nečekala.

Ajuszka
10.05.2020 4 z 5

Příběh byl zajímavý, čekala jsem co z toho nakonec vyleze a musím říct, že tahle chůva mi lezla pěkně na nervy. Nicméně z autorčiných knih u mě stále vede její prvotina Spálená obloha.

spamalot
05.05.2020

Skvělá knížka, která me udržovala v napětí od začátku až do konce. Doporučuji.

ctenarkaEva
03.05.2020 5 z 5

Čtivá kniha. Líbilo se mi střídání vypravěčů, příběh byl zajímavý a celkem napínavý.

Lumír23
01.05.2020 5 z 5

Knížka se mi velmi líbila, závěr byl takový rychlý, ale co na něm prodlužovat, když se to finále připravuje celou knihu? Doporučuji ke čtení, je to čtivé a myslím i logické. Skutečnosti dějů minulých si lze odvodit, vysvětleny jsou pak téměř stejně, jako čtenářské odhady. A to vnímám jako veliké plus.

lhaní, lži chůva

2016  79%Spálená obloha