Chřestýš Callahan

Chřestýš Callahan https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172396/bmid_chrestys-callahan-172396.jpg 4 201 46

Západ ještě nikdy nebyl divočejší. Vítejte v zaprášeném arizonském pohraničí, ráji banditů, nájemných vrahů, šlapek, lovců skalpů a indiánských hrdlořezů. Snad jen jeden člověk je za tu chátru vděčný – tak, jako je krysař vděčný za krysy. Když Chřestýš Callahan tasí Krásku a Bestii, štvanci padají po tuctech. Jenže co když lovec lidí narazí na ne úplně lidské nebezpečí? Na mrtvé, kteří odmítají hnít v hrobech, na přízraky z dávnověkých podzemních chrámů nebo démony, kteří se živí lidskou krví? To Callahanovi dokáže pokazit náladu… Fantasy western Juraje Červenáka, autora cyklů Černokněžník, Bohatýr, Bivoj a Dobrodružství kapitána Báthoryho. Meče tentokrát vystřídaly kolty, ale jedno se nezměnilo – zase vás čekají příběhy nabité drsnou akcí.... celý text

Dragonian
12.08.2019 5 z 5

Vynikající kniha! Nemohl jsem se odtrhnout a je jasné, že Ďuro je pán spisovatel. Narážky na známé westernové postavy jsou parádní.

Kaik
02.07.2019 4 z 5

Callahana jsem přečetl už před dvěma lety a dal mu tři hvězdy. Nyní se naskytla příležitost ho zopakovat a musím přehodnotit - napodruhé mě to bavilo o dost víc a Chřestýšovým eskapádám přidávám jednu hvězdu. Pokračování bych se tedy vůbec nebránil.

Etule
23.12.2018 4 z 5

Musím říct, že mě po přečtení pár stránek, dost překvapilo, že je tahle kniha v naší knihovně zařazena v oddělení pro děti a mládež. Upřímně kdybych tohle četla jako dítě, nebo mládež tak z toho mám asi dost solidní noční můry. :D
Chvíli mi trvalo si zvyknout na to propojení westernu a hororu. Takže mi ze začátku zombíci trošku vadili (nebijte mě prosím :D). Nicméně poměrně rychle si mě získal sám Callahan, takže pak už nebyl problém knihu vzít na jeden zátah. Moc se mi líbilo, že autor s Chřestýšem neudělal žádnou rapidní změnu, co se jeho chování týká. Protože ta jeho zákeřnost, kdy v jednu chvíli držel s někým za jeden provaz a vzápětí na ně mířil Bestií a Kráskou, aby udělali, co po nich chce, mi k němu prostě seděla. Kdyby z nějak udělal "parchanta" jen naoko, ale ve skutečnosti by to byl dobrák, asi by se mi tolik nezamlouval. Asi by mi taky nevadilo se s Chřestýšem a jeho Kráskou a Bestií ještě jednou setkat. ;)

Mergirus
03.11.2018 5 z 5

Naprosto skvělá kniha povídek, uvítala bych pokračování. Parodie na Vinnetoua a Old Shatterhanda se opravdu vydařila.

slawa.cap
05.09.2018 5 z 5

Pecka, celkem jsem nečekal že "u nás" někdo stvoří něco podobného ražení. První povídka je fakt pecka, druhá (nejdelší) trochu zdlouhavá a třetí má stejnou kvalitu jako první, ale je trochu tajemnější. Mám rád western-horrory a tady je všechno i dvě největší ikony evropského westernu, pokud se nemýlím, he he.

avalonek
01.08.2018 4 z 5

Tak tohle byla tedy jízda.Na tohle nejsem od Červenáka zvyklá,Chřestýš byl tedy svým způsobem pěknej hajzl,ale jeho dobrodružství mě fakt bavili.Bylo to jiné,takže je vidět,že umí psát i v jiném stylu,než jsme zvyklí.Jen tak dál

MišákB
14.07.2018 5 z 5

Velmi hezké čtení, snad se někdy dočkám dalších povídek o Chřestýšovi.

spdb
07.05.2018 4 z 5

Jo, byla to sranda. Chvilemi zombie masakr, chvilemi parafraze Karla Maye, a hlavni nehrdina looser. Prijemny oddychovy čtení na 3 večery.

Mayaku
25.01.2018 4 z 5

Ohohohooo, tak tohle bylo velmi milé překvapení. Byť mám poměrně ráda westernové filmy, musím se přiznat, že tohle je asi první westernová kniha, kterou jsem kdy četla. Propojení westernu a duchařiny funguje výborně a Červenák to tam nekompromisně sází takovým způsobem, že jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Nechápu, že mi mistr Červenák takhle dlouho unikal, musím si od něj brzy přečíst něco dalšího :)

Jm.bazar
11.01.2018 2 z 5

Styl psaní se mi libil, dej už ne. Snad jiné knihy od autora budou zajímavější a originálnějši.

KAREL6725
12.11.2017 5 z 5

Sbírka povídek od slovenského mistra pera byla pro mě velkým překvapením. Tohle jsem opravdu nečekal , odklon od fantasy , od historie a hurá na divoký západ. Tohle jsem si fakt užil, jako vždy perfektní čtení. Škoda , že to nebylo delší. Od té doby vím, že on dokáže napsat knihu , povídku z jakéhokoliv prostředí. Další knihy , které napsal jsou důkazem.

sackettboy
10.01.2017 4 z 5

Zaujímavé poviedky z westernového prostredia. K plnej spokojnosti mi chýbalo to, že to nebol jeden dlhší román. Taktiež som sa v príbehoch občas strácal a nevedel som ktoré dialógy patria ku ktorej konkrétnej postave. Dúfam, že nás Juraj ešte niekedy na divoký západ zoberie.

trudoš
21.07.2016 3 z 5

Přestože kniha oplývá neodolatelným kouzlem dvou pro mě atraktivních žánrů - westernu a hororu - výsledný dojem byl spíš rozpačitý. I když Juraj Červenák obměnil prostředí, ve kterém se jinak standardně pohybuje, nijak nezapracoval na stavbě svých povídek, o zaběhnutých klišé ani nemluvě. Má to výhodu toho, že člověk dostane co má rád, na druhou stranu jiný obal není vždy zárukou lepšího výsledku. Nebýt tak sympatické ich-formy vyprávění, která není u Červenáka zcela běžná, asi by mé hodnocení bylo horší.
Ale abych jen nehaněl, některé momenty jsem si skutečně užíval. Ono člověk rychle pochopí, že se to nebere příliš vážně a prostě se nechá unášet autorovou krvavou fantasií. Scénicky tedy jednotlivým textům není co vytknout, vymalované jsou těmi nejpestřejšími barvami, ale v důsledku je z toho znát určitá prvoplánovost, která mi všechno to potěšení neúmyslně kazila. Za každou cenu pobavit a zalíbit se, jakoby možnost předložit něco byť jen trochu invenčnějšího, byl krok do jámy pekelné.

Benjiki
02.01.2016 4 z 5

Pamatuji si na začátky tohohle v Pevnosti. Na to, jak jsem chrochtal blahem. Jo, tohle je ta nejlepší kombinace fantasy a westernu - surová, čtivá a cool. A ještě k tomu víceméně místní. Jo, Juraj umí. Brána duchů je nejlepš, být tam jen ona, házím devitku, takhle slušných 7.5/10

tenax
04.08.2015 4 z 5

Nejsem právě velkým fanouškem směšování žánrů, western má být westernem a duchařina duchařinou, ale v tomto případě se autorovi podařilo obojí propojit docela originálně, napínavě a navíc zábavně. Všechny tři příběhy jsou okořeněny spoustou hlášek a cynických přirovnání, což mě dokonale smířilo s přemírou krve, rozstříknutých mozků a podobných nechutností.

kleo9554
20.07.2015 5 z 5

N´tou-win a Barker mě dostali:-D

SirokO
03.06.2015 4 z 5

Parádní.. vynikající atmosféra + zajímavé postavy. Jenom mě trošku iritovalo to, že postavy úplně nevěděly, jestli maj mluvit obecně/ hanlivě anebo spisovně a přecházeli z jednoho na druhé.. no skoro pořád. Ale to je možná překladem?

katyka
16.03.2015 4 z 5

Nie také dobré ako ostatné autorove knihy, ale stále výborné. Správna westernová atmosféra a do toho duchárska zápletka ako z Aktov X. Suché hlášky Callahana a nesmierne vtipné narážky na klasické indiánky. (Barker! :-D) Je vidieť, že sa Červenák pri písaní dobre bavil a na mňa to zabralo - bavila som sa pri čítaní spolu s ním. Príjemné odpočinkové dobrodružné čítanie vhodné pre všetkých, ktorí ešte stále milujú mayovky a bavia sa pri Indianovi Jonesovi. ;)

Eigis
20.09.2014 5 z 5

Je fakt, že si Červenák za ty roky co píše vypěstoval cit pro vykreslení hlavního hrdiny. Chřestýš je sice pravděpodobně největší parchant z plejády jeho hrdinů, ale i tak je to sympaťák a autor se musel při psaní jeho příběhů celkem bavit. Všechny povídky jsou celkem nenáročná a odpočinková záležitost a pro mě je celkem zajímavé sledovat Červenákův odklon od slovanské fantasy.

Co se jednotlivých povídek týče:

Deštivá noc v Boot Hillu - asi nejslabší článek téhle sbírky. Na můj vkus příliš brutální a rychlá, takže se děj nemá čas pořádně rozvinout.

Brána duchů - je naopak nejlepší. Povídka začíná takřka jako klasický western a postupně se přehoupne do skoro Conanovské fantasy.

Naděje umírá předposlední - celkem atraktivní záležitost. Jediná výtka je přítomnost řady známých postav divokého západu, kteří mi tam prostě neseděli.

olle3
11.09.2014 2 z 5

Vzhledem k předchozí knize, Sekera z bronzu, rouno ze zlata, kterou jsem od Červenáka četl, velké zklamání. Do poloviny knihy jsem nevěděl, jestli čtu sbírku povídek sestejným hrdinou, nebo se na konci dočkám nějaké pointy. Ta prostřední mne vyloženě nebavila. Třetí hvězdičku dávám jen za občasné vtipné hlášky a přirovnání.