Chrám Matky Boží v Paříži

Chrám Matky Boží v Paříži https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1093/mid_chram-matky-bozi-v-parizi-5dV-1093.jpg 4 1729 233

Historický román odehrávající se v Paříži v 15. století za vlády Ludvíka XI., vystavěný v chronologické kompozici s v romantismu obvyklými prvky retardace. Victor Hugo čtenáře zavede do dokonale vykreslené atmosféry patnáctého století a seznámí nás s tragickým příběhem znetvořeného Quasimoda, krásné Esmeraldy a proradným knězem Frollem.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Omega

Notre-Dame de Paris , 1831

Tinnka
26.07.2013 odpad!

Musím se přiznat, že jsem přečetla zhruba, asi tři stránky, kdy jsem se nemohla prokousat tou pasáží, kde popisuje chrám. Myslím si, že ho popisuje až moc obsáhle - jasně mohla jsem přeskočit ty stránky, kde ho popisuje, ale asi pro mě v tu dobu bylo snaží tu knihu zavřít. Přitom z vyprávění si myslím, že je to silný příběh - ošklivého Quasimoda, který se zamiluje do Esmeraldy.....

Valentine
24.07.2013 5 z 5

Nádherný, silný a dechberoucí příběh, kde jsou postavy dokonale popsané, atmosféra dýchá přímo z listů a pocity jsou tak hmatatelné a čisté, že ani není možné obalit je slovy. Dojmy z této knihy mi v srdci zůstanou snad navždy.

Atuin
13.07.2013 5 z 5

Vždy je to stejné, jakmile se ocitnu ve Velkém sále, který si neumím představit jinak než bez Hugovi sdílnosti, v očekávání velkých mysterií, při kterých se ošívá jeden z hrdinů, no ostatně má důvod, v podstatě se mu obecenstvo rozpadlo dřív než si ho mohl uvědomit,no tak přesně v té chvíli vím že co nějaké mysterie, ale tam dál je něco mnohem zajímavějšího a já vidím ty střety, kajícnici která prská na Esmeraldu,ten parný den, dusný den, který jako by roztavil mnohým postavičkám rozum, kdy snad jedině chlad katedrály by nabídl stín, před tím vším zoufáním, jenže i tam si zoufají. Středověká Paříž oslněná žhavým sluncem, pokládá k rozdrásaným srdcím nůž a bez zaváhání bodá tam kde to je nejvíc znát. Chaldné oči, rozpálené srdce, nevinnost i bezohlednost to vše vystoupá z dlaždic pařížských ulic až na vrchol samotného Chrámu.

tytyna95
05.07.2013 5 z 5

"Ceci tuera cela."...Téměř po roce jsem se vrhla do 2.čtení této knihy. Tentokrát se značnou dávkou odvahy jsem šáhla po originálu ve francouzštině. A světe div se! Jestliže jsem napoprvé byla z tohoto počinu V.Huga trochu rozpačitá, teď patří kniha k mým neoblíbenějším. Důvod? Napodruhé jsem více pozornosti věnovala všem myšlenkám a možná i celkový boj s překladem dal zaniknout v češtině tak dlouhým popisům. Všem, kteří knihu už jednou četli,ale nejsou z ní "na větvi" ,tak doporučuju se k ní vrátit a zkusit znovu štěstí.

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Nebýt některých nudných pasáží,jako např. šíleně dlouhý popis Paříže,bylo by to dílo naprosto bezchybné. Ale tak dokonalost neexistuje...V tomhle díle můžeme vidět,že lidské touhy se nevyhýbají ani knězům a že nenávist je opravdu ošklivá vlastnost. Ani dobré zfilmování by nedokázalo zachytit podstatu tohodle díla a jeho sílu,že odsuzovat někoho proto,že je jiný,se nám může vrátit. A že i člověk,který není krásný může skutečně a hluboce milovat...

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Kto by nepoznal Esmeraldu, Quasimoda a Frolla. Jedno z najdokonalejších historických diel, ktoré poukazuje na rôzne podoby lásky, či už lásku Esmeraldy a Phoebusa, kde Esmeralda skutočne miluje a Phoebus si s ňou kráti len chvíľu pred svadbou. Ďalší druh lásky predstavuje Quasimodo, ktorý má aj napriek svojmu ohavnému výzoru krásnu dušu a miluje Esmeraldu čistou láskou. Potom je tu Forllo, veľmi inteligentná záporná postava, ktorá pre neopätovanú lásku koná zlo. Jednou z podôb lásky je aj platonická láska medzi Esmeraldou a básnikom Gringoriom. A v neposlednej rade je to láska matky a dcéry.
Kombinácia skvelého deju, charakteristiky postáv, Paríža a Katedrály Notre-Dame, ktorú Hugo popisuje do skutočných detailov, je proste dokonalá.

budíček
08.06.2013 3 z 5

Četla jsem před lety na střední a doteď si pamatuju, jak já se na tuhle klasiku těšila a jak jsem byla pak zklamaná... Zklamání pramenilo hlavně z nudných a sáhodlouhých popisů města, chrámu atd. Mám pocit, že Hugo se snad pokoušel popsat každý barák a každou ulici, ale bylo to tak ubíjející, že jsem se tím prokousávala snad měsíc... Když popisy skončily tak naráz se začal odvíjet děj a odvíjel se tak rychle, že jsem žasla že už je naráz konec a to bylo taky trochu škoda, protože smutný příběh hrbáče Quasimoda, krásné Esmeraldy a žárlivého a pokryteckého kněze si podle mě zasloužil víc prostoru než výše uvedené popisy.

lady
03.06.2013 2 z 5

Je to hezká knížka, jenom je docela dost zbytečně dlouhá :((
Mimochodem nedávno dávali v TV Hrbáče-tak se mi to akorát hodí.
P.S: četla jsem tuhle knihu k maturitě

Locika
04.05.2013 4 z 5

Klasické dílo světové literatury, které má mimo vlastní dynamický děj mnoho odboček k několikastránkovým popisným pasážím. I přesto je kniha velmi působivá, jak z hlediska tematického, tak z hlediska psychologického.

Šmak
26.03.2013 5 z 5

Jakožto fanoušek středověku, jsem byl nadšen'... Ano, pro někoho mohli být nudné a zdlouhavé popisy Paříže, chrámu Matky Boží a ostatních výjimečných Pařížských staveb, ale mě se to líbilo, já jsem si to užil od prvního písmenka, prvního slova, až po konec.
Hugovi se podařilo něco docela dokonalého vložit na arch listu a stala se z toho klasika.
Romantika, dvě naprosto odlišné bytosti, čistá duše knězova zašpiněna chtíčem, to všechno se mi líbilo a doporučuji všem svým známým, nyní i neznámým, aby si tuto knihu přečetli, pokud tak již neučinili.

Můj celkový pocit z knihy byl takový, že vždy když jsem přestal číst, byť jen na krátkou chvíli, měl jsem pocit, že pokud vyjdu z domu octnu se v Paříží, v Paříži patnáctého století.

5/5

Maica
15.03.2013 3 z 5

Na začátku jsem byla nadšená, protože jsem čekala jenom nudu - ale byla to docela zábava! Jenže víc než 300 se u téhle knížky neblaze projevilo příšernou rozvleklostí.

mikraf
07.03.2013

My ji máme v povinné četbě, začla jsem ji číst jen jsem ji asi po 4 stránkách odložila a nedočetla. Nudil mě ten popis....

Andrejz
14.02.2013 4 z 5

Když jsem přeskočila předlouhý popis Paříže, knížka mě chytla. Pořád jsem doufala, že skončí dobře! Vůbec první knížka, jejíž konec mě doopravdy rozbrečel.

Petrstik
02.02.2013 4 z 5

Hezký příběh se smutným koncem, o lásce ošklivého Quasimoda, zvoníka z chrámu Matky boží, ke krásné Esmeraldě.

Madluska
02.02.2013 4 z 5

Vůbec ne tak děsivé, jak by se od povinné četby očekávalo. Přes až pohádkové směřování příběhu (nepřipomíná vám snad osud Esmeraldy nikoho?) zde nechybí napětí a zajímavé zvraty, nicméně prim hraje Hugův vypravěčský styl, on totiž Victor dovede vyjádřit i sebebanálnější skutečnost neotřele a s citem pro detail.

Petruše90
31.01.2013 4 z 5

Příběh pěkný, ale někdy až moc popisu, pak jsem se celkem nudila než k něčemu došlo. Jinak dílo fakt dobré :)

zipporah
22.01.2013 5 z 5

Milujem tento príbeh, je to geniálne dielo.
Predstavujú sa tu dve formy lásky, láska ako vášeň (Frollo, Phoebus) a láska skutočná, t. j. súcit (Quasimodo). Tento príbeh je živým príkladom toho, čo písal Schopenhauer o láske. Quasimodo ak by žil taký poznávací život ako Frollo, mal by vystlanú cestu k svätcovi, lenže Quasimodo by to už nebol ten, ktorého zbožňujem odmalička. Už by nebol tým, za čo ho považoval stredoveký ľud. Veľmi sa mi páči, že autor ukázal, čo značí, keď človek je tým, ako ho vidia druhí, sami s tým počas vývoja bojujeme, nerozumieme tomu, alebo rozumieme a predsa každý z nás má aspoň nepatrnú skúsenosť s tým, že začal robiť niečo, čo zvyčajne nerobí, len aby bo tým, čím chce okolie. Stačí iba vyštudovať 5 rokov právo a zaiste už taký človek nebude pôsobiť tak, ako pred piatimi rokmi. O tom to je. Úbohý Quasimodo je živý vzorec našej civilizácie, možno dnes iba spadá skôr pod extrémnejšiu ukážku. Pokiaľ ide o charakteristiku Chrámu... autor spravil to, čo písal o kníhtlači, skutočne kniha nahradila túto stavbu, ale my si to ceníme, je to hodnotné dielo. Páčili sa mi niektoré vety, vyčítali mu kamennosť, dosty to nie je určite, ale častokrát opisy činností mohli zostať statickými nebyť oživujúceho autorovho štýlu, napríklad Frollov bratanec stočil sa na soche ako had... Frollo a jeho myšlienky, práca v tajomnej komnate, prekrásny úsek, ale aj krásny živý vzťah Smeraldy a kozičky, ktorá za ňou všade kráčala, aj na popravu, ako sa správala k svojej priateľke, je až očarujúce! Toto si určite prečítam znovu...

Jaymay
01.01.2013 4 z 5

Upřímně, vím, že jsem ji četla již dávno ale u závěrečné pasáže, jak si Quasimodo lehl k mrtvé Esmeraldě a pak je společně našli, tak jsem brečela :) Já mám k těm ubohým, znetvořeným, nešťastným hrdinům vztah :)

Leng
20.12.2012 4 z 5

Knize výrazně pomohla ztráta dvou kapitol popisů Paříže.

Carol
16.11.2012

Hezký příběh, ale nemuselo by tam být tolik popisů např. chrámu.

zfilmováno romantismus 15. století francouzská literatura upalování čarodějnic gotické romány klasická literatura

Victor Hugo
francouzská, 1802 - 1885