Chlapec, který rozdával sny

Chlapec, který rozdával sny https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435298/bmid_chlapec-ktery-rozdaval-sny-WyG-435298.jpg 4 1047 279

New York, 1909. Zaoceánským parníkem přijíždí z Itálie mladá matka s malým synkem, aby si v Americe splnili svůj sen o lepším životě. Jejich naděje však záhy utrpí velkou trhlinu, neboť ve zbídačelém ghettu v newyorské čtvrti, kde se ocitnou spolu s dalšími přistěhovalci z celého světa, určují pravidla brutální gangsteři a jejich poskokové. Pokud tu chce člověk přežít, nesmí měnit zavedená pravidla. Ledaže by měl charisma a neuvěřitelný dar fantazie. Román, jenž nás zavádí do prostředí rodícího se filmového průmyslu, rádia, Brodwaye, reklamy, mrakodrapů a luxusních automobilů, vypráví o velké lásce a houževnatosti snu, který zvítězí nad tvrdou realitou.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

La gang dei sogni , 2008

Jitty82
12.12.2016 5 z 5

Luca di Fulvio stvořil drsný příběh, který dokáže nezaujatě vylíčit situaci tehdejších přistěhovalců a přitom dokázal do své knihy propašovat i jemný tón, který vás zahřeje. Kontrasty brutálních scén a okamžiků s téměř snovou zamilovaností ve výsledku fungují. A to je to hlavní. Chvíli se budete klepat a přemýšlet, jestli nemáte knihu odložit dřív, než si vaše poslední jídlo začne razit zpáteční cestu jícnem, abyste se za další chvíli nechali unést Christmasovou imaginací a schopností splétat příběhy, jejichž nitky se pomalu protkávají se skutečným životem.

Na chvilku zpomalte, pohodlně se usaďte a nechte všední starosti bez povšimnutí plynout kolem vás, protože právě teď je čas, vydat se proti proudu času na začátek 20. století na místo, kam mířily zástupy přistěhovalců. Na Ellis Island v New Yorku.

pinussilv
04.12.2016 4 z 5

Knížka, kterou bych bez váhání zařadila do skupiny "románů pro inteligentní ženy". Vypravěčsky velmi pěkně napsaná, čtivá, připomíná mi styl, kterým se psalo v druhé polovině 20. století. Výrazové prostředky jsou bohaté, děj se odvíjí v několika liniích, které se prolínají, což se dá ale zejména v závěru předem odhadnout. Atmosféra doby a prostředí je zachycena bravurně.
Láska je hybnou silou osudů, aT už je to cit milenecký, mateřský či otcovský, proto si myslím, že khiha si najde spíše své ženské čtenáře.

Ivana_1987
04.12.2016 5 z 5

Četla jsem jí jedním dechem, je ÚŽASNÁ

Nehanka
29.11.2016 3 z 5

Začátek a tak první polovina skvělá, pak jsem se začala nudit a závěr se mi vůbec nelíbil. Ale vše dobře dopadlo, jak jinak.... Takový klasický americký sen :-)

dark.ma93
17.11.2016 5 z 5

Knížka mne naprosto okouzlila a pohltila svou tesklivě melancholickou krásou. Ihned se jí podařilo zařadit se mezi TOP NEJ knihy na mém žebříčku. Ano, zní to možná pohádkově nereálně, ale ostatně proč ne? Nejsou snad sny tím největším bohatstvím co máme? Všechny postavy byly tak dokonale popsané, že má člověk pocit, že je zná už dlouhá léta osobně. Ruth, křehká a zraněná Ruth, která je žije v citově chladné rodině, má pouze milujícího dědečka a která se obětí Billovi bestiality, Cetta, matka, která pro svého syna chce to nejlepší a její mateřská láska dokáže nemožné, její láska k chladnému, ale přesto uvnitř citlivému Sallovi a Christmas, jehož fantazie překonala všechno, i když možná toho šťestí měl možná vážně až moc i na knihu :D Je neuvěřitelné, jak se mu podařilo prorazit s pořadem a posléze psát. Svoje kouzlo na tom pro mě osobně měl i popis USA v 20 a 30 letech, což jde doba, kterou mám moc ráda :)) The best :)

Anie94
14.11.2016 5 z 5

Knížka mě naprosto pohltila. Od prvních stránek jsem hltala děj a s nedočkavostí čekala jak vše skončí. Autor je to rozhodně brilantní. Četla jsem od něj i Dívku, která se dotkla nebe, kterou jsem taky zhltala jedním dechem (i přes to jaká je to bichle jsem jí tahala všude sebou). Chlapce, který rozdával sny mám půjčenýho z knihovny, ale už teď mám objednaný jeden výtisk, který zaujme čestné místo v mé knihovně.

Makkk
08.11.2016 5 z 5

Jedna z mála knih, která mě naprosto pohltila (stejně jako autorova prvotina). Velice čtivě napsané, připomínající chvílemi napínavý seriál, takže jsem nedočkavě hltala řádky. Příběh jsem velice prožívala- chvílemi jsem skoro brečela dojetím, chvílemi jsem nadávala (nahlas!), na to jsem se hlasitě smála, (když Christmas zase někoho pěkně doběhl).
Úžasně vykreslené reálie. Autor má opravdu brilantně zvládnutou historii Ameriky ve 20.letech 20.století- předměstí plná přistěhovalců (tenkrát ty přívaly migrantů tak neprožívali :P ) žijících na pokraji bídy v kontrastu se světem hollywoodských hvězd (a bohatých Židů), první moderní automobily do detailu popsané, krásně zpracovaný popis (tenkrát začínajícího) rozhlasového vysílaní, móda té doby... a k tomu přimíchané drsné scénky s gangstery (naturalisticky vykreslené metody zabíjení mi občas zvedaly žaludek), prohibice a pašování chlastu, prostituce, tvrdá pornografie s prvky sadismu, ale i vášnivé lehce erotické scény. Zároveň se celým příběhem vine neochvějná láska (kdo takovou nezažil, nemůže toto dostatečně pochopit...). Velice kontrastní charaktery hlavních postav- sebevědomý a důvtipný Christmas s velkou fantazií, plachá a psychicky raněná Ruth, odhodlaná a milující matka Cetta, introvertní na povrch drsný (ale uvnitř citlivý) mafián Sal, naprosto bezcitný a krutý Bill se sexuální deviací (jak já ho nesnášela!).
Myslím si, že kniha může oslovit velice široké spektrum čtenářů. Já osobně jsem těch 500 stran zhltla asi za 6 dní. Pro mě rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla ( o místo výš je Dívka, která se dotkla nebe, která mě uchvátila ještě o trochu víc). Po přečtení knih od di Fulvia mám vždycky problém, co ted číst, jelikož je pomyslná laťka hodně vysoko.
A ačkoliv je to možná tak trochu pohádka pro dospělé, nevytýkala bych to autorovi.. naděje a sny jsou potřeba ;)

!!!SPOILER:

Jedinou malou výtku bych měla, jak už tu bylo psáno, k tomu, jak hlavním postavám vše až moc vycházelo. Na konci se vlastně ze všech staly šťastní pracháči a ještě měli milovanou osobu po boku :D (dobře, Bill měl jenom ty prachy a ne zrovna veselý konec)

H.A.R.R.Y.
23.10.2016 4 z 5

Pěkná knížka. Linie s Billem ovšem zbytečná, stejně jako Ruth a Cetty. Linky příliš nalajnované, hezky jim všem všechno vycházelo. Nejzajímavější a nejlepší linie Christmasova, která se opravdu povedla a jako průvodce dobou by bohatě stačila. Dobrý večer, New Yorku...

JajaCZ
23.10.2016 5 z 5

Kniha, do ktorej sa ponoríte a vynoríte až za nejakých 500strán.

stovice
18.10.2016 5 z 5

Knížka mě trochu překvapila, čekala jsem něco jiného. Ale příběh o tom, že i nemožné se stává skutečností. A že s podporou a vírou lze všechno dokázat mě dostal. Místy hodně syrové a místy má hrdina víc štěstí než rozumu, ale tak už to chodí. Těším se na další knížky autora.

AlenaZelova
05.10.2016 5 z 5

Úžasná knížka, která se tímto dostává do předních řad mých nejoblíbenějších knih. Velmi poutavý a zajímavý příběh, až do konce jsem čekala, jak to dopadne, i když jsem tušila...

Janoud
01.10.2016 4 z 5

Příběh z meziválečného období v Americe, kam proudí davy přistěhovalců toužících žít svůj americký sen. Hlavnímu hrdinovi Christmasovi se to podaří. A zásluhu na tom mají také dvě ženy jeho života- matka Cetta a přítelkyně Ruth. Cetta pochází z chudých pomětů, zmrzačena vlastní matkou, vystavena znásilnění a sexuálnímu násilí. Je ochotná živit se jako prostitutka, jen aby z jejího dítěte mohl vyrůst američan. Najde si své osobní štěstí díky povaze a odhodlání. Podobný osud potká i Ruth, která vyrůstá v bohaté židovské rodině, zmrzačená při znásilnění, psychické následky si nese svým životem. Povede se i jí vypořádat s minulostí a odhodlat se žít svůj život? Kniha se mi velice líbila, i když některé pasáže mi připadaly zdlouhavé.

iveta3689
25.09.2016 3 z 5

Kniha není špatná, ale asi pro jiné čtenáře, než pro mě. Milostná dramata nevyhledávám, takže tento příběh mě nebavil. Reálie jsou ale skvěle zpracované, námět dobrý, postavy trochu černobílé. Celkově mě kniha nenudila, ale nemusela bych ji číst znovu.

katrubkova
25.09.2016 4 z 5

S touhle knihou clovek rozhodne neztraci cas, nemuzu tvrdit, ze bych ji zhltla jednim dechem, ale je hezke uverit, ze zadny sen neni nemozny.

popeluška
14.09.2016 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla..... a mám z ní úžasný pocit :-) Moc a moc se mi líbila jako dívka která se dotkla nebe ( i když ta se mi líbila o malinko více)....už teď se těším na další knihu od autora..... Vřele doporučuji :-)

JaninkaKvětinka
08.08.2016 5 z 5

Knížku jsem si vybrala jako čtení na dovolenou. Příběh mne strhl a opravdu uchvátil. Moc hezky a čtivě napsané. Amerika 20. a 30. let se všemi barvami... vážně krásná mozaika. Chvílemi mne dost překvapila naturalita. Jen závěr byl na můj vkus dost kýčovitý a tím trochu pokazil můj celkový dojem z knihy. Nicméně i tak je to knížka, ke které se ráda zase vrátím.

zralok.av
05.08.2016 5 z 5

Můj názor na tuto knihu je velice pozitivní. Myslím si, že v ní každý najde to co hledá, tato kniha vám něco dá! Přečíst by si ji měl každý ať už je to muž, nebo žena (ale některé kapitoly nejsou vhodné pro děti).
Na začátku je kniha hodně sprostá, ale to vás určitě nesmí odradit, protože by jste přišli o krásný příběh. Toto byla moje první kniha od tohoto autora a musím říci, že rozhodně nebyla poslední :-)

jana1599
05.08.2016 4 z 5

Moc hezký příběh, velice čtivý, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Občas mi připadalo, že hlavní postava má až moc štěstí a v reálném životě to tak nechodí, a taky mi občas vadilo trochu kýčovité, láskobolné líčení pocitů hlavních postav. Ale jinak to bylo fakt nádherné, určitě moc doporučuju :)

bookcase
31.07.2016 5 z 5

Skvělé. Moc se mi líbilo vylíčení doby 20. let 20. století. Hodně čtivé.

sinfulka
29.07.2016 5 z 5

Chlast, drogy, dě*ky, mafie, porno, násilí, Hollywood. Překrásný a zároveň drsný příběh Christmase Lumity, jeho matky Cetty, Ruth a vyšinutého Billa. Má nejoblíbenější pasáž je první Christmasovo vysílání ilegálního rádia v Harlemu.