Chalupa

Chalupa https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528779/bmid_chalupa-6627a75d71c62.jpg 4 504 124

Existují cesty, které si člověk nevybírá, a lidé, které by raději nepotkal. Helenin přítel je nedostupný. První společné dítě se dere na svět a po Karlovi se slehla zem. Mladá žena utíká z města na valašskou samotu, od lidí a své matky, která přesně ví, jak by měla dcera žít, ale sama je nešťastná a osamělá. Tereza má trable s nesnesitelným šéfem a do toho manžel vybral bez jejího vědomí větší částku ze společného účtu. Jako by nestačilo, že se musí potýkat s krizí středního věku, vyčpělým vztahem a dcerou, které nerozumí. Když se ve dveřích bytu objeví policie, pochopí, že se stalo něco zlého. Životní dráhy obou žen přetrhne krutá událost a příběhy se protnou. Každá se s osudovou ztrátou musí vyrovnat po svém. Tereza se snaží rozluštit cizí tajemství a Helena se pere s vlastní nejistotou a závislostí na druhých. Dokážou najít v nečekané situaci sílu jít dál? A dokážou být ještě někdy vůbec šťastné?... celý text

Danago
17.07.2023 5 z 5

Naprosto skvělý příběh, ze současnosti . Pro mě po Evelin Hugo jak dělaný. Knížka se skvěle čte a i když se zpočátku zdálo, že nemůže překvapit, mě překvapila, tím jak je skvěle napsaná a jak vystihuje perfektně charaktery a myšlení hlavních hrdinek . Je tu dokonale vykreslený český člověk v nejrůznějších podobách.

gargamelka
16.07.2023 5 z 5

Báječná kniha, která vypráví příběh dvou žen. Postava babičky Hely - moudrost

jitka7326
14.07.2023 4 z 5

Příjemné překvapení! příběh dvou žen s rozdílným postavením, vzhledem a povahou, jedna je manželkou a druhá milenkou, kniha je vyprávěná oběma pohledy obou žen. Nejradši jsem měla babku, viděla život tak jak je. Konec mi přišel napsaný narychlo.

Annannas
11.07.2023 4 z 5

Pěkné čtivé, jen ten konec byl takový nedotažený, ale určitě si přečtu od autorky další.

Katerina015
11.07.2023 5 z 5

Skvělá kniha!!! Moc hezky se četla

Pepina19
09.07.2023 4 z 5

Tereza a Helena. Jedna podvedená a uražená, druhá opuštěná a bezbranná. Hezký příběh o dvou ženách, každá je svým způsobem silná a jejich osudy se nemilosrdně protnou.
Přečteno na jeden zátah.

Knižní střípky
08.07.2023 4 z 5

Ani jedna z hrdinek nebyla prvoplánově sympatická, musela jsem si k nim hledat cestu a byla to mnohdy cesta trnitá, o to realističtěji však vyznívaly. Byly to obyčejné ženské se všemi klady i zápory, kterým v určitou chvíli osud těžce naložil, náhled do jejich myšlení a duše nebyl vždy příjemný. O to více k zamyšlení však byl. Velké překvapení, velká spokojenost, CHALUPA je skvělá, dejte si ji.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Beruska18
07.07.2023 5 z 5

Příběh dvou žen, zcela odlišných, a to jak ve způsobu života, tak ve způsobu uvažování. Jejich životy se protnou v okamžiku, kdy obě ztrácí blízkého člověka - jedna žena manžela, druh milence .... Tento příběh vybízí k zamyšlení nad životem, nad hodnotami. Určitě doporučuji.

ed.itka
06.07.2023 5 z 5

Precteno během prázdninových svátků na Valašsku. Fajn knizka, zajímavý náhled na stejnou situaci ze dvou různých perspektiv. Doporucuju :)

tittanie
06.07.2023

Na knihu jsem narazila náhodou, když jsem hledala nějakou eknihu ke čtení. Vůbec jsem nevěděla, co si půjčuji a musím říct, že s výběrem jsem docela spokojená.
Kniha se četla velice rychle, až jsem byla překvapená jak rychle jsem ji přečetla.

alnahu
03.07.2023 4 z 5

Chalupa-spletité rodinné drama z pohledu dvou žen,které se neznají,ale přeci jen mají něco společného,až do doby než obě postihne krutá zpráva o smrti a tím se jejich příběhy protnou.
Obě hlavní osoby tohoto příběhu jsou dobře vykresleny ,jak žijí a jak se jejich život změní po smrti společného muže a jak se obě s touto situací vyrovnávají.
I když je příběh v podstatě smutný,přesto je čtivý .

L.Helena
30.06.2023 4 z 5

Velmi dobrá kniha, opravdu je to prvotina doposud neznámé autorky? Styl mi přijde zralý, zkušený, příběh vnímáte z pohledu dvou hlavních postav a při čtení vlastně rozumíte oběma stranám. Proto mě docela mrzí, že děj skončil právě ve fázi, kdy by mě zajímalo asi nejvíc, co se dělo dál. Sice závěr leccos naznačuje, ale...

jjanca
21.06.2023 4 z 5

Po dočítaní tejto knihy ma napadlo jediné. Prečo táto kniha nie je vôbec vidieť!? Rozhodne by si to zaslúžila.
Do knihy som sa začítala hneď od prvej strany. Stránky ubiehajú rýchlo, aj to vďaka striedaniu kapitol Terezy a Heleny. Postavy sú skvelo vykreslené, obraz o každej žene si urobíte docela rýchlo. Raz fandíte jednej, potom druhej. Príbeh je realistický, kľudne sa mohol udiať alebo sa práve niekomu deje.
Kniha si zaslúži pozornosť, určite neváhajte. Teším sa až autorka napíše niečo ďalšie.

Kámoška10
17.06.2023 5 z 5

Super knížka, bavilo mě to od začátku až do konce. Krásný příběh o osudu dvou odlišných žen z různého prostředí, který se protne v jednom okamžiku života. Jejich drsné vystřízlivění po tragédii blízkého člověka je inspirující a vybízí k zamyšlení nad životem samým. Určitě doporučuji a těším se na další autorčina díla. Rozhodně plný počet hvězdiček.

Marika840
17.06.2023 5 z 5

Chytlo mě to hned od začátku. Střídání vypravěček, které spolu nemají vůbec nic společného a přesto se musí jednoho dne setkat a vyrovnat s minulostí. Hltala jsem každou stránku. Dobře napsané, moc hezký jazyk. Humor i smutek. Za mě plný počet bodů.

Fani
16.06.2023 odpad!

Tohle bylo to nejhorší co jsem snad četla. Ze zásady knihy docitam ale u téhle sem se šílené trápila a ne jednou sem si říkala ze na to kašlu. Ani to ze jsem ju četla na Valašsku nepomohlo. Zápletka o ničem a celkove i ten příběh byl nijaky. Očekávala jsem ze tam bude aspoň hezky vykreslene to prostředí ale proste nic.

Mona-Lisa
13.06.2023 4 z 5

Je zemitá, barvitá, čpící kořeny. Nepokrytě se hlásící k Valašsku, ať už umístěním nebo mluvou minimálně jednoho pohledu.
Jo, ty pohledy jsou tu dva. Rozdílných žen s jedním pojítkem. Otázka, jestli pojítek bude víc, je příjemným motorem ke čtení.
Nečekejte pohodové/oddychové čtení a to já taky nevyhledávám, takže u mě spokojenost.

Tereza- nevrlá a jízlivá, ale vždy s pevnou páteří.
Helena- uťápnutá, nevýrazná, ale se snahou něco změnit
Ve střídání jejich perspektiv nechybí tak vděčný a nevyčerpatelný motiv vztahu: matka/dcera. A ten mě baví moc. Vždycky se v něčem najdu.

Další vztahový propletenec napsaný moc dobře, čtivě, neopakující se. S někdy temnějšíma myšlenkama, které nepovídáte u kafe, možná je někdy máte a je fajn si o nich přečíst s vědomím, že nejste sami.

Silné čtyři hvězdy.

LucieT
13.06.2023 5 z 5

Moc příjemné překvapení, dvě hlavní hrdinky nemají zdánlivě nic společného, povahově, ani způsobem uvažování, žitím, hodnotami, přesto každé svým způsobem fandíte. Střídání kapitol dle postav mě bavilo, až jsem kvůli tomu nemohla knihu odložit. Těším se na další knihy, autorka má opravdu talent.

zdehan
09.06.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha přečteno za jeden den.

Višnička
07.06.2023 5 z 5

Moc hezky se četlo, příběh je zdánlivé klišé, karty dopředu rozdané, ale postavy se postupně krásně vykreslí a vy postupně přehazujete sympatie k jednotlivým hrdinkám. Tak jako ostatní zde musím vyzdvihnout čtivost a střídání kapitol z pohledu dvou hlavních hrdinek. Těším se na další knihy této autorky!