Chalupa

Chalupa https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528779/bmid_chalupa-6627a75d71c62.jpg 4 504 124

Existují cesty, které si člověk nevybírá, a lidé, které by raději nepotkal. Helenin přítel je nedostupný. První společné dítě se dere na svět a po Karlovi se slehla zem. Mladá žena utíká z města na valašskou samotu, od lidí a své matky, která přesně ví, jak by měla dcera žít, ale sama je nešťastná a osamělá. Tereza má trable s nesnesitelným šéfem a do toho manžel vybral bez jejího vědomí větší částku ze společného účtu. Jako by nestačilo, že se musí potýkat s krizí středního věku, vyčpělým vztahem a dcerou, které nerozumí. Když se ve dveřích bytu objeví policie, pochopí, že se stalo něco zlého. Životní dráhy obou žen přetrhne krutá událost a příběhy se protnou. Každá se s osudovou ztrátou musí vyrovnat po svém. Tereza se snaží rozluštit cizí tajemství a Helena se pere s vlastní nejistotou a závislostí na druhých. Dokážou najít v nečekané situaci sílu jít dál? A dokážou být ještě někdy vůbec šťastné?... celý text

Floriška7
17.03.2024 4 z 5

Fajné!

ma_Run_ka
17.03.2024 4 z 5

Velmi reálný příběh ze života jednoho obyčejného učitele Karla. V kapitolách se střídají myšlenky a pocity dvou žen - Terezy (ambiciózní ženy a manželky Karla) a Heleny (mladé maminky a zároveň milenky Karla). Do děje se dostávají také pocity Barunky (dcery Terezy a Karla), která se musí vyrovnat se ztrátou otce, který ji byl vždy na blízku a dobře si rozuměli.
Trošku smutný příběh z prostředí Valašska, kde autorka pěkně vykresluje i okolní krajinu a stařičkou chalupu s moudrou babičkou. Tereza i Helena hledají v životě své místo a každá touží po něčem jiném. Jakým směrem se v životě vydají si čtenář musí domyslet sám

99jana99
14.03.2024 4 z 5

Příběh dvou naprosto odlišných žen, které spojoval jeden muž, manžel a milenec. Kniha mě bavila od začátku až do konce. Čtivě napsané.

janadibelkova
25.02.2024 5 z 5

Skvěle napsaný příběh, který se klidně může stát. Určitě doporučuji.

Blazule
21.02.2024 5 z 5

Kniha tak nějak plynula sama,jelikož jsem chvílemi viděla i svůj život,nebylo pro mě těžké ztotožnit se s Terezou a svým způsobem nenávidět Helenu. Jen ten konec je naštěstí u nás jiný. A stačilo mluvit pravdu a být ke všem upřímný. Všichni by to měli jednodušší.

Jirinamac
20.02.2024 4 z 5

Karlův dvojí život ukončí jeho tragická smrt a my sledujeme kapitoly dvou žen po jeho smrti. Knížka se čte dobře, není tady žádná vzájemná hysterie, ale ani k jedné jsem necítila velké sympatie. Konec je rychlý a docela dobře vyřešený.

Nika.
11.02.2024 3 z 5

Pěkná knížka zasazená do prostředí Valašska... Musím říct, že ani jedna z hlavních hrdinek mi nebyla sympatická. Příběh dvou žen, které přišly o jednoho muže... zajímavý vhled do života a osudů lidí.

Ivana11
30.01.2024 4 z 5

Pěkný příběh o dvou ženách a jednom muži. Kniha se hrozně pěkně četla, stránky rychle ubývaly. Není to sice žádné velké wow, ale po dočtení o knize pořád přemýšlím.

bosorka78
25.01.2024 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, moc pěkně napsaný příběh dvou úplně rozdílných žen , které spojuje jeden muž.Tyhle sondy do lidských osudů miluji takže nemůžu jinak než hodnotit plným počtem. Na spisovatelky prvotinu je to fakt dost dobrý.

Lucina88
22.01.2024 3 z 5

Kdyby nebylo valašského prostředí, asi bych nedočetla..

fruitbueno
17.01.2024 4 z 5

Autorka zpracovala v Chalupě téma, se kterým se osobně či zprostředkovaně setkal snad každý z nás. Svoje postavy před čtenáři obnažila na kost, podrobila je nemilosrdnému sebe-souzení i posudku druhých. Výsledkem je poutavý, velmi čtivý text na aktuální téma, který nabízí střet dvou naprosto odlišných světů, a v závěru i špetku naděje oběma hlavním hrdinkám.

Kanimůra2
09.01.2024 5 z 5

Hodně jsem si pošmákla a doporučuju. Tak rozdílný světy a tak krásně propojený. K tomu moudrá babička, nemám co vytknout.
Krásná prvotina a doufám, že se autorka i nadále bude věnovat psaní.

skalek
08.01.2024 5 z 5

Knížka se četla sama....mám ráda knihy ze starých chalup, samot, Valašska....
Moc děkuji za knihu p.Křivánková

Květi62
07.01.2024 5 z 5

Za mě milé překvapení. Na prvotinu velmi pěkné čtení. Tereza a Helena, dvě úplně odlišné ženy. A přesto, aniž o tom ví, je něco spojuje. Jeden muž. Jejich dosavadní život však přetne krutá zpráva. Každá se s ním vyrovnává po svém, ale obě hledají svoje štěstí. Kniha určitě stojí za přečtení.

misssicccka
01.01.2024 3 z 5

Jako dobry no ;)
Jako prvotina hodne dobry, ale zadne mistrovske dilo, i kdyz ty dve nadhery jsou fakt pekne (p)opsane.

terinkha
31.12.2023

41/2023
Poslední přečtená kniha roku 2023.
Já jsem z týhle sondy do života dvou totálně odlišných žen, který mají společného muže, docela nadšená. Tereza s Helenou nemohly žít v rozdílnějších vesmírech. Autorce se podle mě naprosto bravurně povedlo vykreslit rodinné (ne)zázemí Heleny, tvrdě byznysové přemýšlení Terezy a nakonec i Karla.
Líbilo se mi to, po dočtení mi zůstala taková zvláštní hořkost v puse. A přitom to nebylo takový psycho jako většina současné české prózy.
Doporučuju, 90 % a všem přeju krásný nový rok a spoustu kvalitní literatury

Pogy
30.12.2023 5 z 5

Knížka, která mě rozhodně vtáhla a do konce nepustila. Tereza a Helena - dvě ženy, co se neznají, ale přece jen mají něco nebo spíš někoho společného...

Mikussik
28.12.2023 2 z 5

Od knihy som očakávala viac, keďže recenzie čitateľov boli vo väčšine pozitívne. Avšak, kniha moje očakávanie sklamala. Plusom pre knihu je čtivosť a aj príbeh, ale týmto končí. Príbeh má zbytočne veľa opisov o ničom, povrchne opísané prostredie (tešila som sa na opis Valašska, ale čakala som márne), niektoré postavy v knihe nedostali väčší priestor sa rozvinúť (a nimi mi možno kniha bola zaujímavejšia). A v závere som mala pocit, že spisovateľka sa snažila knihu rýchlo ukončiť - mám pocit, že ide o novodobý trend. Nesympatickou postavou sa pre mňa postupne stala Helena, od ktorej som očakávala viac v priebehu deja. Koniec bol pre mňa sklamaním, ale pre Helenu nie. Tá si to teda vedela "zariadiť".

brabofka
24.12.2023 5 z 5

Je to tak obyčejné, až to bolí. Prostě tohle může být příběh někoho z nás. Tereza a Helena. Každá mi upřímně mírně lezla na nervy. Každá něčím jiným. Nakonec se holky ale chytly a zjistily, že bez nich se nic nepohne. Přišla mi škoda, že konec se zdál být zrychlený (oproti zbytku knihy, který byl pomalejší). A současně otevřený. Pro další díl? Představivost čtenáře? Za mě velice povedené čtení, doporučuji.

Áňa 998
22.12.2023 4 z 5

Na konci září se ke mně díky oslovení autorky dostala kniha Chalupa, která si mě získala hlavně obálkou, podle které jsem si řekla, že na podzim to bude ideální čtení. Podle anotace se ale nejedná o úsměvný příběh, ale o příběh ze života, který je velmi silný.
Příběh tu není jen jeden. V průběhu knihy se setkáme s dvěma ženami, které jsou rozdílné, ale spojuje je osud, který jim zrovna příliš nepřál. První z nich je Helena, která je sama v novém prostředí, ale na útěku před svou matkou, která jí chce mluvit do života. Druhá je Tereza, starší, ale o problémy nemá nouze. Práce špatná, manžel tupec, špatný vztah s dcerou...
Víc prozrazovat nechci, ale musím říci, že na to jak jsem se po anotaci bála, že mi kniha nesedne, tak jsem se začetla překvapivě rychle. Autorka napsala čtivý příběh, ve kterém mi vlastně ani nevadilo, že jsem si k nim nenašla příliš cestu. Autorka na každé straně dokazuje, že čeština je krásný jazyk, a přesně proto mám tvorbu domácích autorů ráda.
Co mě malinko zamrzelo, byl rychlý konec knihy. Klidně bych si ještě pár stran navíc přečetla, ale těžko říct, zda by kniha byla s více stranami tak čtivá. Čtivosti bezesporu přidávalo střídání ve vyprávění Heleny a Terezy. To mám moc ráda, čtenář má komplexní pohled na věc.
Líbí se mi, jak moc reálný příběh byl. Život je nevypočitatejný a často nás překvapuje, nikdy si nemůžeme být jistí tím, co se stane. A to tato kniha krásně odrážela, takže pokud máte rádi příběhy ze života, jste na správné adrese.
Kniha Chalupa je oddychová, ale i na zamyšlení. Sama jsem knihu přečetla za jediný den a litovala, že jsem si ji trochu nešetřila. Za mě byla Chalupa moc milé překvapení a doufám, že se od autorky dočkáme zase nějakého příběhu!