Chalupa

Chalupa https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528779/bmid_chalupa-6627a75d71c62.jpg 4 502 124

Existují cesty, které si člověk nevybírá, a lidé, které by raději nepotkal. Helenin přítel je nedostupný. První společné dítě se dere na svět a po Karlovi se slehla zem. Mladá žena utíká z města na valašskou samotu, od lidí a své matky, která přesně ví, jak by měla dcera žít, ale sama je nešťastná a osamělá. Tereza má trable s nesnesitelným šéfem a do toho manžel vybral bez jejího vědomí větší částku ze společného účtu. Jako by nestačilo, že se musí potýkat s krizí středního věku, vyčpělým vztahem a dcerou, které nerozumí. Když se ve dveřích bytu objeví policie, pochopí, že se stalo něco zlého. Životní dráhy obou žen přetrhne krutá událost a příběhy se protnou. Každá se s osudovou ztrátou musí vyrovnat po svém. Tereza se snaží rozluštit cizí tajemství a Helena se pere s vlastní nejistotou a závislostí na druhých. Dokážou najít v nečekané situaci sílu jít dál? A dokážou být ještě někdy vůbec šťastné?... celý text

streles
15.09.2023 4 z 5

Občas přečtu i knihy pro ženy.Zrovna tato prvotina autorky se četla příjemně.
Jak je zde již několikrát napsáno, konec byl useknutý. Nicméně tuto knihu doporučuji.

Plechovka
06.09.2023 3 z 5

Tak trochu jsem čekala něco jiného - i ten název tomu napovídal. Nicméně tato kniha má náboj a čte se sama. Jak se čtenář do knihy položí, nemůže přestat číst. Škoda jen toho useklého konce, byl jak šitý horkou jehlou. Zasloužila by si více stran...
Paní spisovatelka má velký potenciál, už se těším na její další knížku.

hzd
29.08.2023 4 z 5

Knížka se četla hezky. Taková oddechovka.

Daenerys
29.08.2023 5 z 5

Moc příjemné překvapení, potěšilo.

broskev28
29.08.2023 4 z 5

Chalupa je pro mě objevem - další česká prozaička a další dobrý příběh, alespoň já jsem takový četla. Dvě ženy, možná spíše dvě rodiny, propojené postavou jediného muže: nenápadného, nemoderního a neambiciózního učitele Karla. Jak příběh samotný, tak způsob psaní mě zaujal, i když kontrast světů Terezy a Heleny je téměř neuvěřitelný.
Určitě bych našla mouchy, ale já je nehledám; kniha se mi četla velmi dobře a postavy mě oslovily, i ty vedlejší, mám na mysli třeba Luptačku, Vandu nebo Dana. Našim čtenářkám určitě doporučím!

"Znovu jsem byla malá holka, co přiběhla z lesa s pusou a tričkem špinavým od borůvek. Babička hubovala, že za chvilku přijede mamka a já vypadám jak cikánovo děcko. Uprostřed kuchyně na štokrleti mi rozčesávala zacuchané konečky vlasů. Od ní to naštěstí nebolelo. Nebo jen trochu. Jako teď. V hloubi duše jsem věděla, že má pravdu, a byla mi hanba."

ZUZKA28
26.08.2023 4 z 5

Dobře se četla, takový příběh ze života, jen ten konec jaksi urychlený, ale stála za přečtení :-) . Obálka je dokonalá co pohladí na duši :-)

pajaroh
25.08.2023 2 z 5

Tohle nebylo čtení pro mě, zajímavého prostředí z přebalu se mi dostalo jen slabým závanem, obě hlavní postavy nesympatické, zápletka sice chytlavá a nutící ke čtení, ale mnohé vyznělo do ztracena.
Velmi dobře (nevím, zda úmyslně) je zachycena plytkost lidských vztahů a myšlenek (hlavních postav) hodnotících kdo je tlustá kráva či hubená krasavice, macatý potící se bídák versus neduživý sympaťák (ano, každá nová postava vstupující do děje se představí tělesnou konstitucí).
Ve městě či v horách, autorka sází jednu vyšinutou postavu za druhou. A přes ten happy end je mi po dočtení smutno, protože - co si budem - je to odraz velké části hodnotících myšlenek společnosti.

zimolka
22.08.2023 4 z 5

Jednu hvězdu ubírám za ten useknutý konec, jinak krásná oddechovka.

Barbucha12
09.08.2023 4 z 5

Pěkně se četlo. Jako letní zákusek na dovolenou ideální. Díky autorce.....

katasukivasukim
06.08.2023 4 z 5

Jo,to byla taková jednohubka,které jsou taky třeba.Pěkně to frčelo,a moc se nemuselo myslet.Pohodovka,klídek.

werick
03.08.2023 4 z 5

Knížka se moc hezky četla, trochu rychlé ukončení příběhu, ale už se těším na další autorčinu knížku.

bookcase
03.08.2023 5 z 5

Tak to byla pecka. Kontrastní světy dvou hrdinek, ani jedna není úplně ideální, spojuje je pouze jeden muž.

Andy08
30.07.2023 5 z 5

Moc moc doporučuji! Příběh protkaný životními "moudry", které dokáží v člověku vyvolat dojem, že nikdo nežije život růžově, ale v životě každého z nás se objeví šedá nebo až černá. Já osobně jsem ráda za každou inspiraci, jak tato období zvládat. A proto mě tato kniha velmi bavila.

knihovna1
28.07.2023

Na prvotinu kniha čtivá. Zápletka docela všední klasika. Krize, nevěra, lži. Ale atmosféra prostředí a kraje dodává knize ryzost, opravdovost. S postavami jsem se sžila se všemi a pochopila. Jak už tady někdo zmínil, babička byla charakter, moudrá a držák.

Katka2382
26.07.2023 4 z 5

Moc pěkné počtení,takové dovolenkové.
Jen škoda toho utnutého konce.

LenkaMacak
25.07.2023 4 z 5

Skvělá prvotina, která mě chytla a za den jsem měla knihu skoro přečtenou. Od autorky si ráda přečtu něco dalšího. 4/5*

Alena1957
21.07.2023 5 z 5

Skvělý román, autorčina prvotina, úžasně se četl a vše bylo věrohodné. Vřele doporučuji.

Martule44
20.07.2023 4 z 5

Čtení jako ze života! Každý jsme si něčím prošel a každý jsme stál v životě na rozcestí....o tom je celý příběh, který se opravdu příjemně četl.
Moudrost stáří a zkušeností je nedocenitelná i dnes!

ela1972
18.07.2023 5 z 5

Kniha mě úplně pohltila. Jako prvotina skvělá.

nada3314
18.07.2023 4 z 5

Obálka je překrásná dokonalost, evokuje ve mně podzim, a už teď trochu závidím všem, kteří ji na podzim budou číst. To budou úžasné fotky :-)

Další čtivá záležitost, tentokrát z pera sympatické české autorky - Pavlíny Křivánkové. Autorka měla sen napsat knihu ona sama tomu říká POKUS, a to se ji povedlo na výbornou. Na to, že se jedná o prvotinu, tak je Chalupa vážně skvělá. Škoda, že takových pokusů u nás není víc :-)

Nahlédneme do životů dvou žen, které od sebe snad už nemůžou být víc odlišnější. A přesto je spojuje jeden muž ten muž je Karel, učitel ve středních letech.

Tereza i Helena v knize dostanou každá stejný prostor, postupně se dozvídáme příběhy obou žen a ani jedna to opravdu neměla lehké a v některých případech, to nebylo jen jejich vinou. Život je opravdu barevný a každý den se divím, jak si s námi dokáže pohrát.

Vůbec bych se nebála zařadit román do kategorie rodinné drama. Román je skvělý, čtivý a má přesah! Tohle by si měla přečíst každá žena, jak ta spokojená ve svém životě, tak i ženy, které jsou v tuto chvíli milenkami. Snad to aspoň jedné otevře oči.

Doporučuji moc, tak ji zkuste :-)