Lidská komedie

Křehký příběh o válce, dospívání, hrdinství, tajemství a dalších obyčejných věcech.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31432/lidska-komedie-iJB-31432.jpg 4.4183

The human comedy (1943)

Vydáno:, Maťa

Nifredil

Saroyan kreslí slovy jeden obraz za druhým, vyvolává jednu náladu za druhou. Osobně jsem ale unešená nebyla, zřejmě jsem si s panem autorem zrovna nesedla do nálady a vkusu. Mám raději díla postavená méně na dojmech a obrazech a více na logice propracovaného vyprávění. Přesto musím ocenit jak zvláštní příběh to byl a kolik toho ve mě jako ve čtenáři vlastně zanechal. Zůstanou právě ty dojmy, obrazy.

Camri

Milá kniha, ale zřejmě jsem ji četla ve špatném rozpoložení. Nebo špatném životě? V tom příštím třeba změním názor...

kowalenska.m

Četla jsem nadvakrát. Prvně jsem se nedostala za pár stránek, ale napodruhé jsem přečetla během chvíle. Nevím, v čem byl rozdíl, možná člověk musí být na knížky naladěn a já pak naštěstí na Lidskou komedii naladěná byla a naplno jsem se ponořila do krásného a smutného příběhu... A znovu a znovu jsem došla k názoru, jak hrozná je válka a jak krásné by bylo, kdyby si to uvědomili všichni.. Doporučuji!

Dafra
07.01.2017

Pro mě první kniha od tohoto autora. Dlouho mi byla doporučována a mně se do ní upřímně moc nechtělo. Knihu jsem nakonec přečetla s velkým nadšením. Ačkoli je to kniha poměrně útlá, je v ní vlastně vše - dětství, přátelství, láska, rodičovství, bolest, umírání, smrt...Napsáno s citem, s láskou k lidem, s láskou k životu se vším všudy. Rozhodně knihu doporučuji přečíst, moc ráda se k ní vrátím a těším se na další díla od tohoto autora.

banánovépyré
21.10.2016

Neuvěřitelná. Silná. Velká. A přitom úplně maličká knížečka. Saroyan se dotýká lidských srdcí a duší...

fruitbueno
16.06.2016

Málokdy se mi stane, abych neuměla slovy tlumočit dojem z čehokoli. Saroyanova Lidská komedie patří mezi tyto případy. Četla jsem ji už poněkolikáté a slovy nelze vyjádřit hluboké dojetí, které ve mně zůstává.

Pawlisman
12.11.2015

Zvláštní nádech a atmosféra, trochu snová a mlžná, tak jako mládí zpětně je. Krásný lehký humor s nadhledem a celkový lyrický ráz knihy. Dobrý člověk ještě žije, řeklo by se. Kniha s pozitivním poselstvím na kterou však musíte být příjemně a melancholicky naladěni..

cuzan
11.09.2015

Dlouho jsem nečetla knihu tak plnou něhy a lidskosti. Na těch 158 stránkách jsem byla dojatá mockrát. Asi 150 krát.

catketh
30.03.2015

Protože přesně tohle jsem zrovna ted', pro svoji, až ohavně zatíženou mysl, potřebovala a protože, být člověkem prostě samo o sobě sentimentální je. Díky.

Holden
24.08.2014

Je užásný, jak v tobě Saroyan vyvolá pocit smutku, beznaděje, melancholie a zmaru nad vším, co se každej den kdekoliv na zemi děje. Ale ještě úžasnější je, že hned na další stránce tě donutí k úsměvu a máš obrovskou chuť do života. Máš chuť objevovat všechno nový a nacházet krásu ve všem starým, máš chuť se jen tak projít a sledovat zázraky a divy světa, ale přitom si vážit i každodenních drobností kolem tebe. Máš chuť žít naplno. Jestli takovýhle pocity umí nějakej spisovatel vyvolat pouhým slovem, pak je to právě William Saroyan a tahle knížka. Navíc mě zastihla v období, kdy se řídím heslem Carpe Diem a kdy nechci promarnit žádnou minutu svýho života nějakou zbytečností a tenhle román zbytečností rozhodně nebyl. Právě naopak, je to nepokrytá oslava života, možná trochu naivní a nereálná, ale právě takhle to Saroyan citíl. A i když budeš prožívat smutek nad tím, jak je tenhle svět nespravedlivej a jak válka dokáže posrat životy lidem, kterých se zdánlivě vůbec netýká, nakonec se ti obličej stejně rozsvítí úsměvem, protože víš, že život je i se vším špatným pořád nádhernej a stojí za toho ho žít. Možná zním teď víc naivně než všechny ty nevinný postavy z týhle knížky, ale přesne takhle naivně se po dočtení Lidské komedie cítím a jsem za ten pocit rád a kurevsky si ho užívám, protože moc dobře vím, že za chvilku zase zmizí.

kalache
27.12.2013

myslím si,že je to nejlepší protiválečná kniha,kterou kdy kdo napsal....pro pamětníky,pamatujete na slovenskou inscenaci "Poslíček z Ithaky"......

Psax
26.08.2013

Hluboce oslovující, lehce vyprávěný příběh.
Na to mávání z vlaku asi už nezapomenu. To je prostě nádherný obraz.

Nahnilaruka
17.04.2013

Musím říct, že naprosto nechápu hodnocení této knihy. Autor sice umí barvitě vykreslit postavy ale děj není nijak poutavý nebo alespoň mě nijak neupoutal. Přišlo mi, že autor, nebo ten, kdo knihu překládal, neznal jiné uvození přímé věty než: řekl. Když jsem se do knihy začetl, připadalo mi, že čtu jen řekl, řekl, řekl, řekl... až do té míry, kdy jsem musel přestat číst. Přitom český jazyk je tak košatý a barvitý...

některé pasáže byly téměř zbytečné, některé kýčovité. Taktéže byly nastíněny určité dějové linky, na které v průběhu knihy neustále narážíme, ale ve výsledku nebyly dotaženy. Závěr knihy jsem očekával už z titulu, ale jinak velmi vydaření. Slabší průměr.

kika 13
27.12.2012

Příběh o lásce a naději v lepší zítřek.

Livien
26.08.2012

Krásné. Tato kniha mě tak hluboce dojala, že nejsem schopná napsat nic smysluplnějšího. Jde o příběh, který jasně ukazuje, že jsou to právě děti, které se umí na svět správně podívat a pochopit ho. Nikoli my dospělí.

Marianka78
26.06.2012

Parádní kniha.Akorát to není komedie.....Je to smutné,ale s krasným koncem.....

Stammel
19.04.2012

Je to hrozně hezké a po všech stránkách sympatické. Ale Saroyan strašně tlačí na pilu, čímž svůj šlechetný a humanistický záměr místy dost shazuje. Koketérie s kýčem byla na mě trochu příliš okázalá. Také jednotlivé myšlenky se často opakovaly, místo aby se rozvíjely. Vynikající a mocný je ovšem biblický závěr, ten mě rozhoupal skoro až ke čtyřem hvězdám. Když jsem pak ale četl Molnára, který umí stejně šlechetné hodnoty prokreslit mnohem elegantněji, musel jsem být přísný.

Alma-Nacida
07.03.2011

Pro mě je tahle kniha Saroyanovou nejlepší, naprosto bezkonkurence, mohu jen doporučit.

iarro

Je těžké číst tuhle knihu a přitom být beznadějný cynik. Po celou dobu čtení jsem si říkal, "bože, to je ukecané, to je utahané, to je naivní", ale dočetl jsem poslední stránku a v hlavě se mi rojila spousta myšlenek, které se mi špatně utřiďovaly a nedaly mi spát. Jó, život je někdy zvláštní, a tohle je příběh o životě.
Prostě je to krásně smutná kniha, který stojí za čas nad ní strávený. "Lidská komedie" - to je vážné trefné pojmenování.

bakterie_

Jedna z nejkrásnějších a nejlepších knih, co jsem kdy četla.