Český ráj

Český ráj https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390980/bmid_cesky-raj-DOM-390980.jpg 4 479 149

Parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody. Novela o současných mužích, jejichž touhy a sny se soustředí na tajemný svět za vysokou zdí, který možná obývají ženy…... celý text

Gordonlord
14.08.2020 1 z 5

Prázdné plkání party dědků o životě, během sedánku v sauně.

Už z podstaty je jasné, že žádný extra příběh tady nebude. Mohly to utáhnout zajímavé postavy. Ty tu nejsou. Takže to mohlo být zaměřeno na konverzační situační humor. Ten tu není. Takže to mohlo mít alespoň nějakou hloubku, přesah, styl...to tady taky není. No...tak alespoň nějkou silnou, nečekanou pointu ? Ta tady taky není. Kde nic není, tu nic není.

Bavilo mě jen marně čekat, co bude dál. Z milosti jedna hvězda.

mcabr
10.08.2020 4 z 5

Chlapi sobě, ale šlo to.

asterixka
07.08.2020 5 z 5

Jednoduše geniální! Zážitek z knihy (audioknihy) umocněn načtením Petra Čtvrtníčka. Skvělé.

fruitbueno
06.08.2020 2 z 5

Ne a ne, tohle mi nesedlo. Nesaunuju a nepružím. Asi proto.

twigxi
31.07.2020 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha.

Pan Rudis me zase dostal! Libi se mi jeho styl psani a misty jsem si (rada!) vzpomnela i na moji oblibenou Narodni tridu ("chces do drzky?"). V hlave mi to pri poslechu bezelo jako film. Libi se mi jak svizne pribeh plyne, pak se ve vhodnou chvili na moment jakoby zastavi, aby mel ctenar cas na zamysleni... a pak se zase jede dal!

Tohle me proste bavi a tesim se na dalsi jizdu.

Burák
23.06.2020 2 z 5

Jaroslav Rudiš je moje platonická láska a jedním z mých nejoblíbenějších autorů vůbec. Ale tohle teda za sebe s čistým svědomím dál doporučit bohužel nemůžu. Přitom je toho dost za co knížku pochválit jde - originální sonda do mužské duše, "indiánská" jména postav, neotřelé prostředí kde se děj odehrává nebo některé postřehy vyplývající z dialogů. Dost často jsem při čtení myslela na svého tátu. :-D Celkově to ale moc nefunguje, a dočetla jsem to jen ze sympatií k autorovi a taky hlavně proto, že to není dlouhé. Škoda. Příští kniha se mi snad bude líbit víc.

Mayaku
02.06.2020 3 z 5

Ach jo, Jaroslave. Tak u této knihy jsme se úplně nepotkali a nenaladili se na tu správnou tschechisch-deutsche Welle jako obvykle. Asi málo pružím.

Pavlína79
31.05.2020 4 z 5

kniha o ničem a přesto o všem - kniha o životě. Terapeutická skupina chlapů v sauně - řeknou si co chtějí a život jde dál ... kéž by každý "chodil do sauny".

Karborund
15.05.2020 5 z 5

Jak někdo napsal, kniha o ničem, oponoval bych, že kniha je o všem - co život přináší a bere.
Moc jsem od knihy nečekal o to víc jsem byl překvapen.

Martiiiik
08.05.2020 5 z 5

Autora moc nemusím, ale kniha mi byla doporučena a musím uznat, že jsem se dobře pobavila.. :-D Chlapi, no.. :-D Líbilo se mi, že tam nebyla jména, ale vždy jen "ten, který je něco.." :-) Každá osoba vykazuje pouze několik málo vlastností, ale to vůbec nevadí.. :-) Jde pouze o vtipné saunové rozhovory skupiny mužů, a jako žena nedokážu posoudit, zda to tak muži mají, ale umím si to docela živě představit :-D

Chajda69
04.05.2020 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha v podání Petra Čtvrtníčka.

Zřejmě jsem v knize hledal větší hloubku, než reálně byla, ale nakonec je to poselství přece jen pěkné - i když se občas tváříme, že je nám všechno fuk a jsme děsně nad věcí, spousta věcí nás trápí a vlastně nevíme, co bychom si bez našich žen počali.

Pocení duše může mít někdy velmi ozdravný účinek.

V28
29.04.2020 4 z 5

Tak tohle bych vzal na třetiny. Po první jsem chtěl odložit, v druhé už to bylo i místy vtipné a třetí, tak ta byla výborná. Myslím, že kdyby tohle někdo zfilmoval, tak některé hlášky z knihy, jak je vidět i v komentářích, zlidovějí okamžitě.

hs777
28.04.2020 3 z 5

Odpočinkové, takové nahlédnutí do hlubin mužské duše (ale velká hloubka to teda nebyla).

jitka7326
20.04.2020 5 z 5

Pružíš? Ženském musíš vonět.... Pánové, lakujte, lakujte ale nepřelakujte...
Příjemná oddechovka.

š.m.i.k
11.04.2020 3 z 5

...je to sice "o ničem", ale asi jsem zrovna tohle potřebovala. Velmi nenáročná, krátká, oddechovka.

Juagustin
17.03.2020 3 z 5

Moje první kniha od Rudiše a přiznám se, čekal jsem víc:-( Kecy vo ničem, bezútěšný život jak těch co jsou na začátku, tak těch na konci. Agresivita, kterou bych v sauně fakt nerad potkal. Zajímavá forma: postavy bez tváře a jména, charakterizované jedním atributem a typickou hláškou. Lyrická pasáž se zpívající saunařkou mi přišla křečovitá, nepatřičná.
Dám ještě Rudišovi šanci, jestli taky píše o něčem závažnějším. Tohle byla spíš oddychovka na dva koronavirové večery...

Market-k-a
09.03.2020 4 z 5

Byla jsem na scénickém čtení v rámci Listování a bylo to super, nasmála jsem se. I proto se mi knížka líbila. Je to jednoduchý román, který nás zavede do mužského světa plného testosteronového "chceš do držky" (pochopí asi jen ti, co četli :-DD). Co se povedlo, jsou přesně takovéto chlapské hlášky a rady - např. pít denně tři Plzně, které vyřeší všechny neduhy, pružit s velitelkami (jistě si domyslíte) atd. Zajímavě napsáno, originální.

MildeZ
16.02.2020 5 z 5

Tak u tohoto výtvoru jsem se náramně bavil a nahlas se musel smát, ba co víc, manželce i některé pasáže předčítat :-) Nedalo mi to se nepodělit. Určitě vyzkouším další Rudišova díla ;-)

MarceD.
12.02.2020 5 z 5

Naprosto obyčejná knížka, bez výrazné zápletky a přesto se četla lehce a skoro sama a těžko se odkládala. Vše bylo poměrně snadno uvěřitelné - že jsou muži schopni se takhle, jen mezi sebou, citově otevřít.
Mrzí mě, že jsem nestihla tuhle knížku v rámci Listování Lukáše Hejlíka, určitě to musela být pecka.

Sorrow
09.02.2020 4 z 5

Příběh sám je zrovna tak banální, jak zní jeho anotace. Tragikomická pravidelná setkávání party mužů, které autor označuje slovními spojeními „ten, co mu umřela žena“ nebo „ten, co je z nás úplně nejmladší“ rozhodně nejsou ultra fascinujícím námětem. Autor do příběhu nicméně umně vplétá drobné záchvěvy emocí, jež bychom od tak stereotypně vykreslených chlapů možná nečekali. Rovněž prostředí sauny jako by byl samotný žijící organismus. Rudiš opakuje motivy, hlášky i situace a ono to nějakým podivným způsobem na tak malém prostoru skvěle funguje. Až jsem vlastně byla překvapená, jak elegantně, a přitom zcela jednoduše, se dá tak neoriginální námět zpracovat. Korunou celému dílu je rozhodně audioknižní zpracování v režii Michala Bureše, to prostě chcete slyšet. Petr Čtvrtníček perfektně zvládl vystihnout podstatu díla, jeho dialogy (které vede v podstatě sám se sebou, že) působí, jako byste opravdu seděli v té sauně a poslouchali rozhovor bandy mužských. Narace je intonačně dokonalá a s hudebními vložkami se šetřilo, což je tentokráte jen ku prospěchu věci.