Červená, bílá a královsky modrá

Červená, bílá a královsky modrá https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444810/bmid_cervena-bila-a-kralovsky-modra-pmW-444810.jpg 4 1091 282

Co se stane, když se syn americké prezidentky zamiluje do britského prince? Alex Claremont-Diaz je pohledný a nesmírně charismatický mladík. Pro Bílý dům představuje marketingový poklad. Jediný problém je, že si dvakrát nerozumí s Henrym, princem na opačné straně Atlantiku. Když se navíc v bulváru objeví závěry, na nichž se Alex hádá s Henrym na královské svatbě, má to neblahý dopad na americko-britské vztahy. Hlavy rodin a států proto sestaví plán, jak napravit škody – Alex a Henry pro veřejnost sehrají divadýlko a uzavřou příměří. Jejich fingované přátelství ale postupně přerůstá v cosi mnohem hlubšího a taky nebezpečnějšího. Kdyby se totiž jejich přísně utajovaný vztah provalil, mohlo by to zmařit probíhající prezidentskou kampaň a zcela změnit vztah obou národů...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Red, White & Royal Blue , 2019

Dorian
23.10.2021 4 z 5

„History, huh? Bet we could make some.“

Právě tohle je podle mne ta nejklíčovější věta z celého románu, v českém překladu bohužel tak dobře nevyzní. Rodící se láska mezi Alexem a Henrym je v určitém smyslu jen pozadí pro vztah Alexe ke Spojeným státům a kampani jeho matky. Casey McQuinston nenapsal*a (je nebinární, v tomto kontextu přechýlené příjmení působí obzvláště bizarně) v první řadě román o lásce dvou mladých mužů, ale román o své vlastní lásce ke světu který se změnil, současné Americe a Západu vůbec. Zkušenost Alexe, „dobrého chlapce z Texasu“, je podle mne právě tím ústředním v knize a krásně ukazuje že není pravdou že „progresivisté nenávidí Západ“, ale že jej naopak milují. Jeho láska k rodné zemi je z evropského pohledu poněkud úsměvná, ale osvěžující. Na druhou stranu stejně úsměvná jsou i jeho předsudky vůči Británii, přeci jen USA byly (a jsou) stejným impériem jako Spojené království. V každém případě díky za naději že svět který nás čeká může být lepší než ten co byl.

Jinak kromě toho že kniha je v mnoha pasážích opravdu vtipná tak prozrazuje velmi dobrou znalost americké a britské historie, která se ozývá v mnoha citacích, nemluvně o skvělé scéně o exponátech v V&A Museu (druhé nejkouzelnější místo v Londýně hned po Camden Market).

Na závěr odpověď na dvě výtky co se tu objevují. První jsou milostné scény, ty však jsou podivuhodně neexplicitní, ačkoliv relativně časté. Napsat je zrovna takhle je podle mne velmi dobrý výkon. Někdo se podivuje i sexuální povaze počátků Alexe a Henryho vztahu a i v tom může být jedna z úrovní knihy: takový vztah, pokud by zůstal tajný, by byl mnohem průchodnější než vztah romantický, který ze své vlastní podstaty směřuje k tomu být i veřejný. Sexualizace queer vztahů je důsledkem homofobie, nikoliv její příčinou.

A že je to fanfikce? Není, z definice to fanfikce není, charaktery nejsou převzaté z jiného díla. Ale vážně: není to žádná vysoká literatura, a někdy to stylově i obsahově skřípe, ale rozhodně to není brak (a brak ostatně není synonymem fanfikce). S trochou štěstí se od autora*ky pokud se bude dál cvičit v psaní čekat něco mnohem většího.

Ovecka_Saki
18.10.2021 4 z 5

Velmi dobrá kniha na oddech. Člověk tak nějak počítá, že to skončí dobře, ale stejně jsem si někdy přála, aby se jim to tak nezavařilo. To jsem si říkala, že si to bobínci ani nezaslouží, hlavně Henry to měl těžké. Postavy jsou sympatické a je to vůbec první kniha po dlouhé době, kde mi snad nevadila ani jedna postava. Ona i ta stará rašple co sedí na trůnu má prostě svoji úlohu :D akorát tam někdy bylo až moc politiky a terminologie, že jsem v tom občas plavala a měla chuť to celé přeskočit. Ale příběh Alexe a Henryho byl milý.

tatjana1737
15.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Do téhle knihy se zamilovala spřátelená uživatelka DK, a protože z ní často citovala a nejednou ji zmiňovala, dala jsem si na ni rezervaci v knihovně. Když později, krátce po našem korespondenčním sporu, uvedla, že mně se to líbit nebude a ať to nečtu, zvedlo mě to (v kontextu dříve napsaného) ze židle. Když mi tedy přišlo avízo, že kniha je k vyzvednutí, přistupovala jsem k ní lehce rozpolcená. Očekávání byla dosti vysoká, přibarvená lehkou trpností.

Předem jsem se trochu bála tématu, protože přece jen gay romance nejsou můj běžný šálek kávy, a tak jsem si říkala, jestli jsem natolik trapně konzervativní a homofobní, že to nevydýchám. Překvapivě, tato linka se mi v příběhu moc líbila a prokázalo se, že pokud jde o dobře napsaný milostný příběh, jsem liberál. Mám v oblibě zápletky typu "nesnášejí se - milují se", a pokud je to okořeněno o žhavou a nenávistnou konverzaci, a proloženo vtipnými situacemi a slovním humorem, tím lépe. Přiznám se bez mučení, že jsem se mnohokrát culila, nejednou smála nahlas a párkrát byla i lehce vzrušená. A samozřejmě, scéna s krocany je bezchybná!

Proč tedy čtyři hvězdy? Vadilo mi vykreslení britské královské rodiny a královny obzvlášť. Přišlo mi poněkud černobílé a schematické. Autorka je Američanka, hlavní hrdina Američan, trochu jsem z příběhu cítila "americké pojetí" (nejen) monarchie, což mi, coby osobě z kontinentu, která má blíž k Anglii než k USA, moc nešlo pod nosánek. Místy také trochu haproval překlad (Návrat Jediů), zaznamenala jsem jistou schematičnost (demokraté x republikáni) a z hlediska vztahových konstelací mi vadilo, že za "mámu" zde byl pouze princ. Jinak mě ale kniha kromě ocenění romantické linky (já těm dvěma taky držela palce!) přiměla k zamyšlení nejen nad tématy LGBT, ale i nad fungováním politiky (včetně zákulisí amerického volebního systému), nad tím, nakolik jsou celebrity připraveny o něco tak prostého a samozřejmého jako je soukromí. Očekávání jsem měla poměrně vysoká a potěšeně musím konstatovat většina z nich byla naplněna. Ba dokonce zvažuji, že knihu zařadím do své kapacitně již přeplněné knihovny.

Po přečtení se nabízí říct: "Trhni si! Líbilo se mi to! Nic o mně nevíš!" Ale nebudu malicherná. Ba naopak jsem ješitně ráda, že sama sebe znám lépe, a dotyčné tímto veřejně děkuji za tip na dobrou knihu.

Miškus
07.10.2021 5 z 5

Kniha je úžasná. Krásný a vtipný příběh. Moc doporučuji.

dooky
05.10.2021 5 z 5

Moc zajímavé prostředí, hezký romantický příběh. Bavilo mě postupné sbližování, jiskření. Erotické scény byly většinou popsány spíše decentně. Hezký román.

Nikkey
01.10.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla za čtyři dny, což je můj rekord vzhledem k počtu stránek. Nejenže měla úžasnou romantickou linku, ale nabídla i pohled do zákulisí americké politiky a fungování prezidentské kampaně. Líbilo se mi, jak si autorka vyhrála s e-maily, co si psali Alex a Henry a přirovnávala jejich situaci k známým dopisům různých milenců z minulosti. Kniha měla i napříč vážným tématům odlehčenou atmosféru a byla hodně vtipná. Humorem zapadala do naší generace Z. Nejlepší byla scéna s krocany.

Katka_Malfoy
17.09.2021 3 z 5

Čekala jsem víc.

Eliwen.84
12.09.2021 5 z 5

Čekala jsem hodně, ale i to bylo málo. Knihu sem přečetla za 4 dny. Což je můj rekord co do rychlosti a rozsahu stránek. Miluji Británii a královskou rodinu a chvilkami se to ve mě přálo. Kniha mě docela donutila přemýšlet - o životě celebrit, o předsudcích, o společnosti ...

Lidí, za mě nejlepší je scéna z krocanama. Komu se taky líbí?

Knížku mám z knihovny, musím si ji koupit. Je to skvělý příběh.

Rézi
12.09.2021 4 z 5

Prosím? Že nejsem jediná, kdo to četl pětkrát?!

Bramburek007
25.08.2021 5 z 5

Tahle kniha mě naprosto pohltila. Věřím, že bych byla schopná ji přečíst během jednoho dne, ale zrovna mám ten známý zádrhel a tahle kniha ho vymazala. Je to pěkně napsané a autorka skvěle popsala chování dvacetiletých. Pokud milujete dystopii, tak určitě doporučuji. Vše probíhá rychle takže nemáte pocit, že pořád čtete o tom stejném dni dokola - což mě neskutečně vyhovovalo. Je to tedy queer as hell, takže na to jen upozorňuji. Každopádně to stojí za to.

Luc.i
19.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělá knížka, byla jsem z ní fakt nadšená. Sladká. Vtipná. Roztomilá. Sexy.

Mám ráda LGBT knížky kde jsou dva kluci a tenhle nápad na prince a syna prezidentky mi přišel geniální.

Taky jsem v průběhu knížky vlastně došla k tomu, že pokud by šlo o kluka a holku tak že by mě to už ani nebavilo ale dva kluci byli fajn ozvláštnění.

Alex i Henry byli skvělí hlavní hrdinové a úžasnej pár. Ze začátku se mi líbilo jak se nadnášeli, pak jak si k sobě hledali cestu a i jak to dopadlo a všechno mezi tím.

Alexovi rodiče byli fajn ijdyz mě trochu mátlo že se o nich píše jménem. June je skvělá sestra a Nora byla fajn ikdyž na konci jsem si chvíli myslela že za ten skandál může ona. Jinak byl to jen můj pocit nebo mezi June a Norou něco bylo? Sympatický mi byl i Rafael a byla jsem ráda že jim nakonec pomohl.

Trochu jsem teda nepochopila Zahry zasnoubení, potřebovalo by to trochu rozvést, jak se poznali a tak.

Knížka byla fakt vtipná, hlavně v první půlce jsem se celkem nasmala a zbytek jsem se culila. Ke konci mi to přišlo trochu zdlouhavé a naopak uplnej konec byl dost rychlý.

Jinak jsem si to fakt užila a přišlo mi že je to takovej next level k mýmu milovanýmu Probuzení Simona Spiera (taky bych řekla že Červená, bílá a královská modrá je trochu pro starší, ikdyž podle recenzí jsem čekala sexuální scény mnohém víc, za mě v pohodě).

Super, milá, vtipná, předvídatelná knížka se super hrdiny 5/5*

Sixtinka144
18.08.2021 2 z 5

Tahle kniha je pro mě jedno velké zklamání. Četla jsem spoustu recenzí, jak je tato kniha dokonalá, jak vám úplně změní život, a že je to prostě nejlepší kniha jejich života. Těšila jsem se na rozdíly v politice, jak se od sebe liší Anglie a Amerika a nějakou milou romantickou linku, tohle jsem bohužel nedostala. Začala bych asi hlavními postavami, které za mě byli špatně napsané. Ani s jedním z nich jsem nesoucítila, byla mi vlastně úplně jedno, co se jim děje nebo jak to celé dopadne. A jejich lásku jsem absolutně nechápala a nevěřila ji. Zejména to, jak se Alex choval k Henrymu mi přišlo celé divné. Kniha má přes 400 stran a to úplně zbytečně, kdyby měla o polovinu míň, nic by se nestalo. Protože kdo chtěl po 50 číst, jak spolu Alex a Henry něco sexuálně podnikají? Na knize se mi líbili zmíňky o starších knihách a citáty z nich. Bohužel, ta politika tady byla jen nakousnutá a kniha je jen z pohledu Alexe, což je podle mého chyba. Tento příběh mi vůbec nesedl a četla jsem spoustu knih s LGBT+ tématikou, které byli za mě daleko lepší.

Karola050716
17.08.2021 5 z 5

Dokonalé. Jedna z těch knih, kvůli kterým nejíte a nespíte a otáčíte stránku za stránkou a bezdůvodně se na svět culíte jako idiot. Je to mimo realitu, ale komu to vadí? :p

Market = )
26.07.2021 5 z 5

Jsem nadšená. Bezva oddechovka, vtipná, se sympatickýma postavama a v zajímavém prostředí. Doporučuju.

hlavajda93
23.07.2021 4 z 5

Milý romantický příběh, vyvíjející se z "nenávisti" a špičkování. Všechny postavy sympatické, líbilo se mi i prostředí a politické zaměření. Celkově má romám hlubší podtext k zamyšlení.

Ajda300
18.07.2021 5 z 5

Po přidání nového seriálu Young Royals na Netflixu, bylo jasné, že si tuhle knihu musím přečíst znova. Už po sedmé. A ne - nelituju toho. Tohle je ta nejmilejší, nejvtipnější a nejromantičtější věc, kterou jsem kdy četla. Postavy jsou zábavné a každá má svou hloubku, nejsou tu žádné povrchní problémy a autorka nám představuje téměř ideální svět s ženou jako prezidentkou (tohle upřímně závidím Slovákům). Kromě skvělého příběhu se hrdinové vypořádávají i s problémy dnešní doby jako rasismem či homofobií. Prostě vážně pecka. Strašně doporučuju. Tuhle knížku miluju a milovat budu. A pokud budete po přečtení hledat něco podobného, doporučuji už výše zmíněný seriál s podobnou tématikou.

sniciknihomolka
12.07.2021 5 z 5

Strašně rozkošná záležitost toto. Alexe jsem si hned zamilovala. Jak byl kouzelnej a tvrdohlavej. To bylo úžasné. Na svatbě to všechno začalo. Geniální nápad udělat vztah mezi synem americké prezidentky a britského prince. To se autorce strašně povedlo. Alexe a Henryho vztah byl plný citů, zášti, podpory a mnoho dalšího. To co z toho vzniklo, bylo úžasné. Byla do toho zapletená politika a i ta mě velmi bavila. A sourozenecká láska? Ta byla perfektní. Díky tomuhle mám plánu si přečíst mnoho dalších LGBT románů. Mně ta roztomilost chybí. Nejlepší román roku 2020 co jsem četla.

Ahmose
11.07.2021 2 z 5

Minulý rok táto kniha zaplavila instagram vo veľkom. Hovorili sa o nej samé superlatívy. Aké je to skvelé, aké je to vtipné, najlepšie vo svojom žánre, originálne... Touto recenziou pôjdem proti prúdu, ale musíte pochopiť moje sklamanie, keď miesto toho vyššie spomínaného, nájdem len priemernú, miestami podpriemernú love story medzi dvoma chlapcami.
Najprv som si hovoril, že možno je to mnou...že možno som už young adult pristarý alebo, že moje očakávania boli naozaj veľké. Ono tá kniha samozrejme mala potenciál byť naozaj skvelá, ale autorka ho nedokázala využiť. Ano, na jednu stranu postavy boli sympatické, bolo to milé, miestami aj vtipné, dobre sa to čítalo, ale nerozumiem ako sa mohlo stať, že kniha má cez 400 strán a je tak slabo prepracovaná. Bolo to veľmi povrchné. Stále som čakal, že príde nejaký ten zlomový wau moment, ktorý sa ale nekonal.
Ako letná oddychová kniha... dobre, ale nájdu sa lepšie knihy s LGBT tematikou.

TPWK
08.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že jsem si knížku koupila celkem spontánně, ale vůbec toho nelituji.

Hned od začátku jsem si zamilovala Alexův sarkasmus a pesimismus!
Henry na mě takový dojem hned neudělal, ale poté si mě celkem získal.

!!SPOILER!!

Asi jediná věc, kterou mohu vytknout, je to, že mi nesedí Alex jako Top a Henry jako bottom. Henry je sice ten slušňák, ale také se potom ukáže, že je to jen maska.. zatímco Alex je drsný, ale opět je to jen drsná maska, protože je ve skutečnosti zmatený, nepochopený a velice citlivý.

Ovšem.. jinak je knížka velice zajímavá a krásná! Neuvěřitelně moc jsem si užila čtení!

Hellothere
04.07.2021 4 z 5

Na tuto knihu jsem měla vysoká očekávání, protože se o ní minulý rok hodně mluvilo a byla dost oblíbená jak v zahraničí, tak u nás. A já musím říct, že se vůbec nedivím proč.

Nikdy předtím jsem ještě žádnou LGBTQ+ romantiku nečetla a proto jsem byla hodně zvědavá jak moc se to bude lišit od romantiky klasické, na kterou jsem už zvyklí. A musím přiznat, že to byla po takovém přehršli "klasické" romantiky příjemná změna.

Četla jsem hodně recenzí, které byly většinou pozitivní, ale objevilo se i pár negativních. Lidé si tam například stěžovali na erotickou linku, která tam v 1/3 a 2/3 je, ale mně osobně to nevadilo. Erotická linka v knihách je poměrně častá záležitost, já se jí nijak nebráním, zvlášť pokud je dobře napsaná, takže jsem s tím neměla problém. Ve finále jsem byla velmi spokojená.

Začátek byl malinko pomalejší, než jsem čekala. Myslela jsem si, že se to hned na začátku rozjede, jak se mi to z nějakých recenzí zdálo, ale ne. Za což jsem byla ve finále vlastně ráda, měla jsem čas poznat postavy a seznámit se s novými charaktery. Velmi jsem si oblíbila dvě postavy (mimo ty dvě hlavní) a to Zahru a Amy. Ten jejich sarkasmus, ironie a přirovnání mě vždycky úplně dostali a smála jsem se nahlas.

Líbil se mi hate to love vztah, které mám v knihách radši než slow burn romantiku a i je častěji vyhledávám. Celkově bych knihu hodnotila velmi kladně, krásně jsem si u ní odpočinula a zrelaxovala. Byla čtivá a bavila mě.

homosexualita zfilmováno romantika prezidentská kampaň královská rodina gayové LGBT, queer, LGBT+

Casey McQuiston
americká, 1991
2020  83%Červená, bílá a královsky modrá
2022  73%Poslední stanice
2023  66%Políbila jsem Sharu Wheelerovou

Kniha Červená, bílá a královsky modrá je v

Přečtených1 396x