Červená, bílá a královsky modrá

Červená, bílá a královsky modrá https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444810/bmid_cervena-bila-a-kralovsky-modra-pmW-444810.jpg 4 1091 282

Co se stane, když se syn americké prezidentky zamiluje do britského prince? Alex Claremont-Diaz je pohledný a nesmírně charismatický mladík. Pro Bílý dům představuje marketingový poklad. Jediný problém je, že si dvakrát nerozumí s Henrym, princem na opačné straně Atlantiku. Když se navíc v bulváru objeví závěry, na nichž se Alex hádá s Henrym na královské svatbě, má to neblahý dopad na americko-britské vztahy. Hlavy rodin a států proto sestaví plán, jak napravit škody – Alex a Henry pro veřejnost sehrají divadýlko a uzavřou příměří. Jejich fingované přátelství ale postupně přerůstá v cosi mnohem hlubšího a taky nebezpečnějšího. Kdyby se totiž jejich přísně utajovaný vztah provalil, mohlo by to zmařit probíhající prezidentskou kampaň a zcela změnit vztah obou národů...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Red, White & Royal Blue , 2019

divabara.zoz
02.03.2022 3 z 5

dej asi dobry, ale psane divnym stylem. Uplne mi to nesedlo.

chaera
25.02.2022 2 z 5

(čteno v originále) Za mě velké zklamání. Vzhledem k pozitivním ohlasům jak v česku, tak v zahraničí, jsem čekala pecku a místo toho dostala naservírovanou podprůměrnou love story. Postavy nehorázně jednotvárné (o tom, že se všichni vyjadřují prakticky stejně a i prezidentka má slovník puberťáka ani nemluvě), hlavní postava Alex je ztělesněním dokonalosti a vedlejší postavy existují pouze proto, aby za něj žehlili průšvihy. Celý příběh zbytečně natažený na 400 stran bez žádného většího dějového vývoje a autorka nám neustále předkládá, jak se Alex a Henry milují, ale už to nezvládá vykreslit v scénách samotných. U knihy Nedej se od Rainbow Rowell jsem mluvila o tom, že jako součást lgbt+ komunity nadržuji každé knize na toto téma. Jenže se nějak nemůžu zbavit dojmu, že než aby toto dílo cílilo na lgbt+ komunitu nebo aspoň pojednávala o jejich problémech, je tato kniha pro hetero holky posedlé představou dvou líbajících se kluků. 2/5

voody99
25.02.2022 3 z 5

Vím že asi budu jediná, ale já prostě čekala víc.
První půlka byla vtipná a vážně mě bavila , Alexe i Henryho jsem si oblíbila. ;-) Bohužel druhá půlka byla spíš nudná a nepomohla ani pěkně vetkana poezie. :-\
Za mě 3* škoda.

Em69
19.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Miluju tuhle knihu. Určitě doporučuji všem. Od této autorky jsem již četla i další knihy a ty také doporučuji. Autorka se nebojí napsat vše tak jak je. Prvních asi 100 stránek byl takový úvod který byl fajn a ubíhal rychle . Poté se kniha rozjela a no WOW! to bylo něco. Celkově nejlepší na této knize asi byl postup jak se Alexův a Henryho vztah vyvíjel. Velmi se mi líbily přezdívky které byly vtipné i roztomilé. Velmi zajímavé zpracovaní - konkrétně dopisy mezi Henrym a Alexem které teda byly něco. Líbilo se mi také jak autorka zapracovala do knihy úryvky z klasických romantických knih které by si měl každý alespoň jednou přečíst. Závěr knihy mě mile překvapil, líbilo se mi jak autorka konec uzavřela ale zároveň ho nechala i otevřený...

Lenka2533
12.02.2022 5 z 5

Tohle bylo úžasné! Strašně mě to bavilo, celou dobu jsem si to moc užívala! Já prostě miluju gay knihy, takže tuhle jsem potřebovala :D Kluci byli skvělé postavy, moc jsem si je oblíbila. Opravdu skvělé čtení. Naprosto doporučuji!

RůžovýHroch
09.02.2022 5 z 5

Bez delšího přemýšlení dávám 5 hvězdiček, nejlepší knížka z kategorie LGBT romace, kterou jsem zatím četla. Vyhovoval mi autorčin styl psaní (četla jsem v originále, což, dle mého názoru, knize vždy ještě přidá), děj měl rychlý spád, hezky popsaná minulost a stručné seznamování s postavami "za pochodu". Knížka mi opravdu sedla, bude mi trvat dlouho, než se dostanu přes silný zážitek z ní. Žádné klišé, postavy, mimo jiné velmi dobře a vtipně napsané, ve mně vyvolaly opravdu silné emoce, narozdíl od jiných podobně laděných knih přečtených v poslení době. Character development taky bomba, všechny postavy mě prostě chytly za srdce a nejednou mi vykouzlily úsměv na tváři.
Těším se na autorčinu druhou knihu, i když mám trochu strach, že prostě nebude lepší. Laťka je nasazena sakra vysoko!

eliska8983
29.01.2022 4 z 5

Já si nemůžu pomoct, ale mě to prostě bavilo. Navzdory mnoha negativním recenzím mně prostě kniha sedla. Nutilo mě to číst dál a dál, culit se a prožívat emoce s hlavními postavami. Příběh utíkal, postavy byly super, milé i vtipné pasáže se střídaly v dialozich face to face, v mailových korespondencích, v telefonátech a chatech, chemie mezi protagonisty byla uvěřitelná, prostě pohodová četba. Četla jsem tedy v originále, kterým jsem se musela nejdřív trochu prokousat, protože angličtina byla trochu náročnější, než jsem čekala, ovšem český překlad knize prostě trochu ubere.

Co se týče mých osobních výtek, tak to jsou: Přílišná koncentrace gay/bi/různých ras na jednom místě (až to občas působí "na sílu tlačené"), vedlejší postavy, k nimž jsem si nějak nemohla vytvořit vztah, velké vyhrocení dobrý x špatný v rámci politických stran, a místy pár nesrovnalostí v rámci děje. Hodne krát bylo v knize zmiňované, že se protagonisté někde opíjí, a hodněkrát spolu souložili, což tvořilo až trochu nepříjemný kontrast k jejich až vznešeným e-mailům a počáteční téměř zdrženlivosti. Bylo to prostě nevyvážené.

Celkově hodnotím jako milé čtení, ke kterému se určitě někdy vrátím, už jen proto, abych si pořádně urovnala názor na knihu. Bylo to hodně sladké, ale správně a adekvátně sladké.

Prozatím tedy 4 hvězdičky.

Fortuna7
24.01.2022 5 z 5

Tohle bylo tak boží, sladký a vtipný! Top strop LGBT román. Kniha mi neskutečně rychle utíkala pod rukama a mně bylo líto, že to není ještě delší...
Alex i Henry jsou dvě úžasné postavy, a ten jejich vztah je prostě k sežrání.
Chci taky moc moc pochválit politické narážky, které tam dokázala autorka nacpat, knize to dává obrovskou hloubku a i díky tomu ve vás něco zanechá.
Opravdu, pokuď jste váhali, jestli si tento román přečíst, tak neváhejte a jděte do toho. Doporučuji!

Alphwen
23.12.2021 2 z 5

Tohle bylo hodně slabé, škoda. Těšila jsem se na čtivou romanci se společenským přesahem, ale zůstalo bohužel jen u chytlavého námětu a občasných záblesků z americké politiky. Asi tak kolem půlky knihy mi ze všeho nejvíc připadalo, že čtu 50 odstínů šedi pro náctileté. Knize bohužel nepomáhá ani český překlad, jehož hovorová vrstva v dialozích neodpovídá jazyku současné mladé generace.

Jeninas
15.12.2021 4 z 5

Milá, nápaditě napsaná kniha ze zajímavého prostředí, která mě hodně chytla. Henry je uzavřený, roztomilý a krásně zamilovaný, Alex pak cílevědomý, nadmíru idealistický, leč spontánní kluk. Celkem se mi k sobě jakožto protiklady hodili. Přesto mám pár výhrad. Všemožných pohlaví, orientací a ras je tu statisticky až moc pohromadě (v bílém domě narazíte na jediného heterosexuálního bělocha. Plní povinnosti první dámy ;-D). Vedlejší postavy skutečně nejsou nic moc, třeba Nora mohla klidně splynout s June. Příběh sledujete ve třetí osobě, což zpomalí počáteční začtení, navíc z pohledu Alexe, takže anglických prvků se téměř nedočkáte. Stará dobrá Anglie se navíc podrobuje příliš snadno. Vidím to na lepší 4 hvězdičky.

Eliwen.Nika
14.12.2021 5 z 5

Velmi zajímavý příběh.

Suzanne05
18.11.2021 5 z 5

U čtení téhle knížky jsem se celou dobu neovladatelně culila, až si nejspíš ostatní cestující autobusu museli myslet, jestli jsem se nepraštila do hlavy. Párkrát mě dokonce nahlas rozesmála, což jejich dojmu asi moc nepřidalo. K téhle miloučké srdcovce se vždycky ráda vrátím snad i při stopadesátém čtení. Každou jednotlivou postavu tady jsem si zamilovala. Líbilo se mi, že to sice byla slaďárna, ale obsahovala i vážnější prvky, například prezidentské volby, problémy v rodině a samozřejmě orientace. Další plus pro mě byl věk hlavních protagonistů, nebylo jim tak typicky pro YA literaturu šestnáct či sedmnáct. Sice určitě kniha má nějaké chyby, ale já je radši nechci vidět. Prostě jsem k ní přistupovala se střízlivým nadhledem, s tím, že je to young adult s růžovoučkou obálkou. Přece když do ní nepůjdu s žádným očekáváním, tak mě nemůže zklamat. Červená, bílá a královsky modrá mě nejenže nezklamala, dokonce mě překvapila a zahřála na srdíčku. Stala se pro mě bezpečným přístavem nejen při čtecí krizi a já ji můžu s klidem na duši doporučit.

-Endy-
17.11.2021 3 z 5

Rozkošná duhová fabulace.
Autorka udělala radost sobě a spoustě čtenářům také, nu, proč ne. I já mám ráda poníky, pegasy a jednorožce v jejich naducaných obláčkových imaginárních královstvích, a tady je jich tolik! Už jen ty obrázky chybí...a některé vybrané by mi udělaly ohromnou předvánoční yaoi radost :-D

anelise
15.11.2021 4 z 5

U téhle knížky jsem měla velmi vysoké očekávání, jelikož jsem ji viděla úplně všude na sociálních sítích. Tak jsem si řekla, že si ji přidám do seznamu čtení. A když jsem ji uviděla v knihovně, hned jsem si ji vzala domů.
Děj: Ze začátku mi kniha přišla trošku pomalá, co se děje týče, ale potom se to hezky rozjelo. Moc se mi líbily smsky mezi Alexem a Henrym a e-maily byly taky super do té doby, než se staly moc dlouhými. Vztah Alexe a Henryho byl moc hezký a prostředí odehrávání příběhu bylo zase něco nového. Taky jsem se mockrát nasmála při čtení popichování mezi A a H, takže to je určitě plusový bod.
Postavy: Moji nejoblíbenější postavou byl samozřejmě Alex, protože ty jeho poznámky byly fakt něco :D. Překvapivě jsem si oblíbila i všechny ostatní vedlejší postavy.
Této knize bych nejradši dala 4,5 hvězdičky, ale jelikož to tu nejde, přikládáním se ke 4. Rozhodně doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst nějakou LGBT+ oddechovku.

AnnaElisabeth
15.11.2021 5 z 5

U této knihy jsem ze začátku vůbec nevěděla, zda se mi bude vůbec líbit. Styl psaní autorky mě nejdříve vůbec nenadchnul, ale vytrvala jsem a pořád si říkala, že to je jen něco nového, na co si časem zvyknu. A jak tak stránky ubíhaly, všechno najednou jakoby ztichlo. Kolem mě se objevil svět přesně takový, jaký jsem z knihy dokázala vyčíst. Autorka skvěle popisuje okolní dění, vykresluje různé detaily až si opravdu člověk připadá jako jeden z lidí mezi mnoha, kteří zrovna dějem knihy proplouvají. Co se týče popisu postav... Každý z nich se nám vybarvoval kousek po kousku. Nikdy ne najednou. Přesně tak, jak to je i v životě. Čím více toho měl člověk přečteno, věděl o každém z nich o něco více. Nachází se zde spousta úžasných postav se zlatým srdcem na správném místě. Hlavni postavy, Henry a Alex, jsou lásky na první počtení. Za těch 420 stránek jsem si je neskutečně oba dva zamilovala a hodně jejich promluv jsem si musela podtrhnout (což normálně nedělám).
V knize se často objevují vulgarismy, což já osobně moc nemám ráda, ale postupně jsem si zvykla a příjmula to, že to k postavám prostě patří ️
Za mě jako romantika a milovníka dobrých konců, úžasné počtení. Velmi doporučuji všem, kdo se chtějí zasmát, pobrečet si a někdy i obojí dohromady ️

heyxbex
12.11.2021 5 z 5

nikdy jsem se tak moc nenasmála jako u téhle knihy. Velice doporučuji

DiaTess
11.11.2021 5 z 5

Velmi ráda čtu LGBT romány, vlastně obecně romantiku. Zasazení do britské královské rodiny a rodiny americké prezidentky navíc ještě před volbami mě nadchla. Líbí se mi opravdovost, to že hrdinové kromě zamilovanosti a své sexuality musí řešit také důsledky vůči jejich rodinám. Skvěle napsaná, vtipná, romantická knížka! Doporučuji!

Kika28
08.11.2021

Kvůli pozitivním recenzím jsem měla na knížku velká očekávání, která se bohužel nenaplnila. Začátek byl slibný, ale pak se knížka bohužel pokazila.

Hodnocení děje:
Knížka má zajímavý námět, bohužel mě neoslovilo zpracování námětu. Na knížce mi vadil místama nudný děj, ve kterém jsem se chvílemi i ztrácela. Další věcí co mi vadila- jsou dlouhé a nudné kapitoly. Ale co mě bavilo, tak byly zprávy/maily hlavních hrdinů u kterých jsem se bavila.

Hodnocení postav:
Hlavní hrdinové mi byli strašně moc sympatičští, ale u ostatních postav se to tak říct nedá, jelikož se mi chvilkami některé postavy pletly a já si k nim nevytvořila žádný vztah. Ale když tak nad tím přemýšlím, tak mi byly celkem sympatické i Zahra, June a Nora.

Celkové hodnocení:
Bohužel jsem od knížky nedostala to co jsem od ní očekávala a jsem z ní zklamaná. Proto ji za mě nemůžu doporučit, i když bych moc chtěla.
2,5*/5*

Sarrah
31.10.2021 2 z 5

Na základě hodnocení jsem čekala mnohem, mnohem víc. Knížku jsem sice dočetla, ale asi jsem si představovala něco na způsob knihy "On" a "My" od Ellie Kennedy.

HaniSebi
31.10.2021 2 z 5

(SPOILER) Už bych měla přestat kupovat knížky podle nadšených zahraničních ohlasů, pak jsem zklamaná, jako v případě této knihy. Ale asi to prostě jen není knížka pro mě. Celou dobu mi připadalo, že čtu knihu pro děti. Jasně, je to YOLI, je zařazená v Young Adult, ale celý ten styl mi nesedl. Říkala jsem si, že jí možná dám přečíst své desetileté sestřenici, pak tam zase byly vraženy scény spíše 15+, tak s tím radši ještě počkám. Příběh je až neskutečně jednoduchý. Můj brácha je gay, takže kolem sebe mám dlouhodobě možná až moc gay energie, ale máme rok 2021, takže stejnopohlavní páry jsou snad něco naprosto normálního a tato kniha je postavená jen na tom. Mně nestačí, že princeznu vymění za prince a myslí si, jak je to šokující. Není. Chci nějakou přidanou hodnotu, stejně jako kdyby šlo o "klasický" pár muž a žena, první syn a princezna.
Na základě této knížky bych také raději volila republikány. Demokraté jsou očividně moc emocionálně nevyrovnaní a moc v oblacích. Chtěla bych tady aspoň zrnko reality. Takto vrcholní politici mají ve většině případů alespoň jisté psychopatické rysy. To by třeba bylo fajn pozadí. Tahle kniha je komicky postavená na dichotomii čistá upřímná Demokratická strana versus zkorumpovaná fuj Republikánská strana. Na druhou stranu věta "Spolehlivý, tvrdě pracující, upřímný jižanský demokrat versus korupce, zákeřnost a nenávist." mě vyloženě pobavila, to musím uznat. Jinak totiž knížka humorná vůbec není, tak je třeba najít si takovéto chvilky, které pobaví. Politika je tady uchopena opravdu roztomile, takže pokud není vaším šálkem kávy, nemusíte se bát. Třešničkou na dortu je konec, který je tak optimistický, že jsem obracela oči v sloup. Všechno dopadlo tak dobře, že se Walt Disney může jít zahrabat.
Celkový dojem? Buď pro mládež nebo děti s tím, že jim to předčítáte a pár scén vynecháte. Hlavní postavy se také chovají spíše jako náctiletí, sem tam jsou trochu labilní, ale to by mladším právě mohlo sednout. Henry mi byl docela sympatický, ale Alex mi byl po celou dobu nějak naprosto ukradený, kdyby na konci knihy spadl z volebního pódia a zlomil si vaz o maketu osla (kdo ví něco málo o Demokratické straně, ten pochopí), tak bych jen pokrčila rameny a knihu zavřela se stejnými emocemi.

homosexualita zfilmováno romantika prezidentská kampaň královská rodina gayové LGBT, queer, LGBT+

Casey McQuiston
americká, 1991
2020  83%Červená, bílá a královsky modrá
2022  73%Poslední stanice
2023  66%Políbila jsem Sharu Wheelerovou

Kniha Červená, bílá a královsky modrá je v

Přečtených1 396x