Prízraky na Devíne

Juraj Červenák prichádza s ďalším pokračovaním príbehov Černokňažníka Čierneho Rogana a jeho verného vlčieho spoločníka Goryvlada. Černokňažník je povolaný do Nitry, aby mladému kniežaciemu následníkovi Pribinovi pomohol splniť nebezpečnú úlohu. Len ak sa to podarí, Pribina získa nevestu a s ňou hradisko Devín, dôležitý oporný bod proti čoraz rozpínavejším Moravanom....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288204/big_prizraky-na-devine-odr-288204.jpg 4.4144

Kniha Prízraky na Devíne

Maud22
05.11.2021

Sympatická kombinace fantasy a detektivního příběhu s několika vraždami. Rogan s nerozlučným Goryvladem se účastní výpravy mladého knížecí synka Pribiny na Devín, kde se mají tři knížata utkat o ruku dcery pána na Děvíně. Jde o to vypořádat se s tajemnými silami řádícími na hoře Kobyla. To je práce pro černokněžníka a není nijak jednoduchá. Do toho všeho jsou tu zrada, lsti a úskoky na denním pořádku. Také staří slovanští bohové mají svého soupeře, do kraje postupuje nová víra - křesťanství. No ale aj tak je potreba sily Rogana, Čiernobohova potomka, toho skvelého bosoráka a ozrutného vlka, vodca Čiernobohovej svorky. :-)

slawa.cap
22.07.2021

Rogan opět nezklamal. I když tady minimálně v půlce knihy hraje druhé housle, ale to vůbec ničemu nevadí. Pribina který v několika úsecích přebral hlavní roli je obstojná náhrada - teda zdaleka není jako Rogan, ale jako hybný charakter funguje výborně.
Pár příběhových linek mi přišlo neuzavřených, pár trochu rychle ukončených, hlavní zápletka trochu průhledná a než jsem se dohrabal na konec dlouho jsem přemýšlel kdo je Bojan :)
Celkově trochu slabší, než epické Zlato Arkony, ale mezi příběhy Černokněžníka určitě nezapane.

Gothard
31.03.2021

Velmi přímočará, nekomplikovaná fantasy, místy poněkud předvídatelná, ale v hranicích žánru solidně napsaná. Ideální čtení na dlouhou cestu nebo na pozdní večer po únavném dnu. Každopádně je dobře, že se autor posunul dál, protože umí psát i fabulovat a třeba jeho historické detektivní romány mají výrazně vyšší úroveň. Na druhou stranu nemůžu říct, že bych se při čtení této knihy nebavil, takže celkem spokojenost.

MartinJirků
03.08.2020

Co dodat? Není potřeba se nějak rozepisovat na několik stránek, protože tohle dílo vůbec nepotřebuje, příběh, postavy, hlášky, období, nečekaný zvrat a slovanská mytologie. Víc čtenář nepotřebuje. Za mne jednoznačně 10/10 a přeji si jenom dvě věci:
Další díl od tohoto Mistra slovenské fantasy literatury a ať konečně nějaké české nebo slovenské studio udělá na Černokněžníka herní adaptaci, hned bych ji bral!

OSTROVID
17.02.2020

Další vydařené dobrodružství Rogana a Goryvlada...

yerry
22.01.2020

Zatiaľ posledný zväzok z autorovho pera o Čiernom Roganovi bol z tejto série asi najlepší. Dej sa prenáša na územie dnešného Slovenska do Nitry, Preslavy (Bratislavy?) a na Devín. Odohráva sa v období pred vznikom Veľkej Moravy, kedy sa schyľuje ku konfliktu medzi Nitrianskym kniežactvom a kniežactvom Moravským, teda medzi Pribinom a Mojmírom.

Opäť nechýbajú besy, čary, odťaté údy a crčiaca krv. Naviac tu autor už zakomponoval aj motívy začínajúceho kresťanstva. K tomu začínajúcemu kresťanstvu v tomto období by som mal výhrady (bolo tu totiž oveľa skôr), ale v medziach fiktívneho sveta je to v poriadku.

Veľmi zaujímavé oddychové ale aj čiastočne poučné čítanie…

1972Sixo
27.11.2019

Parádne našrubovaná akcia na skorodejinné udalosti. Na romantiku už nie je čas. Všetko sa to zomelie v krátkom časovom úseku - pár dní. Výborne napísané, ani riadok zbytočný, naopak, pár by som pridal, no už by to asi nemalo taký drajv. No najlepšie sú scény tých pohanských obradov - to nech mi Červenák nehovorí, že tam nebol.

hanzmb
18.08.2019

Solidní čtení. Na můj vkus až moc převažuje fantasy nad historií. Hradba západu byla větší bomba. Čtenáři ale chtějí Rogana a je nutné dodržovat nasazený styl. Jen by mne zajímalo, jak by se srovnal Červenák s Češkou v názorech na Velkou Moravu a Nitransko. Asi by to chtělo, aby zvolení sekundanti domluvili duel na meče za svítání.