Prízraky na Devíne

Juraj Červenák prichádza s ďalším pokračovaním príbehov Černokňažníka Čierneho Rogana a jeho verného vlčieho spoločníka Goryvlada. Černokňažník je povolaný do Nitry, aby mladému kniežaciemu následníkovi Pribinovi pomohol splniť nebezpečnú úlohu. Len ak sa to podarí, Pribina získa nevestu a s ňou hradisko Devín, dôležitý oporný bod proti čoraz rozpínavejším Moravanom....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288204/prizraky-na-devine-odr-288204.jpg 4.491

Černý Rogan (3.)

Romány, Literatura slovenská, Fantasy
Vydáno:, Artis Omnis, Brokilon

kleo9554
27. listopadu

Za jeden den, jedním dechem... Prostě paráda!

Ladys

K dvojici Černého a Gorii už tu bylo napsáno tolik, že to nebudu rozvádět a jen dodám, že tento díl byl vynikající a doufám, že o této dvojce ještě autor něco napíše.

špulo

Je to Červenák jak prase - povedal o knihe kamarát. Súhlasím. 90%...

elenai

Rogane, Goryvlade, tak moc jste mi chyběli! Je to už drahno let, co jsme se spolu setkali poprvé. Jste pořád stejně drsní, hustí a vtipní. Ehm... Tak jsem si trochu zavzpomínala... Co dodat? Nejlepší dvojka z pera Ďura Červenáka! A on psát prostě umí, umí, umí! Líbí se mi jeho popisy, kdy pár stručnými větami dokáže vystihnout vše podstatné, o dialozích ani nemluvím. A vybírá si dějinná období, která jsou mi jako Češce velmi blízká. Bratia Slováci se mají čím pyšnit!

Deepwonder

Další parádní kousek ze světa slovanské mytologie. Rogan a Goryvlad opět nezklamali a pan Červenák na nás vychrlil další skvělou jízdu ve stylu meč a magie. Zasloužené plné hodnocení ;-)

avalonek
13.12.2017

Ooooooo,jak já jsem se na Rogana s Goryvladem těšila.A dočkala jsem se..A nemůžu si to vynachválit.Děj úžasný,člověk se nenudí ani chviličku.Usekané končetiny,potoky krve,a Gorja nás pořád baví svým humorem.Akorát škoda,že je to tak krátké..Takže za mě plný počet a ani o kousek míň..

Bediczek
24.11.2017

Dostal jsem přesně co jsem čekal, Rogan i Goryvlad jsou sympaťáci, čtenář jim fandí. Vyobrazení středověku je syrové a brutální a příběh pěkně odsýpá. Jen oslovení "bráško" mne trochu vytrhlo z děje. Ale četbu jsem si užil a pustím se i do daších dílů.

JohnnieStewe
18.11.2017

Jednoduchý, priamočiary a hlavne oddychový "Sváko Rogan" ktorého má každý rád.

Miro.slav
26.10.2017

Rogan a Goryvlad už mali tú česť stretnúť sa s veľkomoravským kniežaťom, a to v poviedkovom cykle "Válka s běsy". Tu sa to však odohráva úplne z iného uhla pohľadu a na väčšom priestore. V knihe neabsentuje zrada, neistota, temná mágia, súboje a akcia. Červenák zase raz ukázal, že slovanská tematika je mu viac než vlastná. Ktovie či sa k nej ešte vráti. Mohol by (pokiaľ to nebude ako Bivoj).

dusan122
14.10.2017

Kvalita.

QEDS
18.03.2017

Za mě skvělá kniha. Je trochu kratší než ostatní knihy od autora, ale vůbec to nevadí. Opravdu dobrá oddechovka. Nemá smysl tady něco plácat o ději nebo o postavách. Pro ty, kteří mají přečtené předešlé knihy doporučuji.

OldaB
31.01.2017

Klasická "conanovka", dobře napsané, zajímavé postavy. A také plus za ukončení, na nějaké rozsáhlé ságy nemám poslední dobou náladu.

Atuin
24.01.2017

Tato dobrodružství Černého Rogana měla takový povídkový formát, takže se na první pohled zdá být aitor takový věcnější, ale příběhu to neškodí.

BroDan
18.12.2016

Čierny Rogan opäť nesklamal. Tato kniha, hoci kratšieho rozsahu (čo mne vôbec neprekáža, skôr vyhovuje), bola plná perfektnej akcie, zvratov, vladárskych intríg a Goryvladových satirických poznámok. Držala ma po celý čas a zhltol som ju dalo by sa povedať na jeden dych. Skvelá oddychovka, dávam 5*.

cori
16.11.2016

Rogan se tentokrát vydává na takovou akční road movie s různými úkoly (Bojnohrad - strigy, Preslava - Milko, Devín - běsy). Tři knížata se ucházejí o Jarunu a dojde k výměnám vládců. Rogan má rozdělanou práci v Devíne, kam se pravděpodobně vrátí v příštím díle. Mojmír je vylíčen jako pěkný padouch. Škoda, že jsme se nedozvěděli víc o Roganově soukromém životě s Miladou, která se jen mihne v epilogu.

Torgal
08.11.2016

Černokňažníkovi svedčia viac kratšie dobrodružstvá ako rozsiahle príbehy a Prízraky na Devine toho využívajú na plno. Je to v podstate zbierka poviedok umne upletených do podoby uceleného deja. Ubudlo sekania krkov i démonov, pribudlo intrigovania a plánov v plánoch (čo vítam). Príjemnou nadstavbou je téma nastupujúceho kresťanstva. Je z nej cítiť, že nová doba starým bohom nepraje a Rogan už nie je tým vítaným hrdinom, ale pre mnohých nebezpečným pekelníkom. Stále je to odpočinková literatúra (ako pre čitateľa, tak i pre autora), ale poctivo napísaná a pútavá. 7+/10

icone
02.11.2016

Poznáte ten pocit, keď čítate knihu a desíte sa toho, že sa blížite ku koncu pretože nechcete, aby skončila? A okrem toho sa snažíte rozkúskovať si ju čo možno najviac, pretože ju nechcete prečítať príliš rýchlo? Tak takýto pocit zažívam pri každej knihe Juraja Červenáka a hlavne, čo sa týka príbehov Rogana a Goryvlada :) Zaujímavá zápletka, napínavý dej, parádne postavy, miestami strach a ešte aj humorné hlášky, pri ktorých sa jednoducho musíte nahlas rehotať - to všetko a ešte omnoho viac tvorí základnú esenciu jeho kníh. Prízraky na Devíne nie sú výnimkou, opäť raz fantastická kniha. Milujem Červenákovu tvorbu a štýl písania a už teraz sa neviem dočkať jeho ďalšieho počinu :)

Ranuncul
25.10.2016

Opět fajn čtení/jako většina knih od tohoto autora.Předchozí díly jsem zatím nečetla,takže postavy pro mě byly nové,ale velice sympatické a tak se v průběhu času
pokusím přečíst i další díly.Jen celkov nějak nemusím období ve kterém se kniha odehrává,takže to snížilo hodnocení.No ale na Steina a spol. a Bathoryho to rozhodně nemá.

Brace
26.09.2016

Pokládám si otázku, proč vzniklo toto dílo o Černokněžníkovi? Pro radost autora nebo nutná povinnost pro čtenáře, kteří mají zřejmě nejznámější autorovu postavu v oblibě a žádají si přídavek v jakékoliv podobě? Poslední dobou se autorovo nadšení z psaní jasně přesunulo k Barbaričovi a Steinovi (nic proti tomu, je to skvělá četba) a předchozí hrdinové trošku zaostávají. Již poslední kapitán Bathory trošku klopýtnul v kvalitě příběhu (jsem zvědav na Hradbu západu) a nyní to samé Rogan s Goryvladem. I když chemie mezi dvěma hlavními představiteli stále funguje na výbornou, příběh s povídkovým potenciálem sotva utáhnou. Takže: v rámci česko-slovenské fantasy literatury stále dobrá kniha, v rámci Ďurovy tvorby průměr.

Svářeč
04.09.2016

Po rozmáchlejším Zlatě Arkony zase trochu komornější a přímočařejší příběh. Musím říct, že mě to bavilo o něco více. Zatímco ze Zlata Arkony jsem měl pocit jisté rutiny, tady zase bylo vidět, že to autora opravdu baví. Osobně mám trochu takový pocit, že to dřív měla být povídka nebo novela a teprve později z toho autor udělal román, protože zejména v první polovině se nachází několik ne úplně nutných dějových odboček (což ale nevidím nutně jako zápor), nicméně na zábavnosti to knize nijak neubírá. V poslední třetině pak přijde zajímavý zvrat, který jsem opravdu nečekal. Jinak v čem je Červenák tradičně mistr je navození dobové atmosféry, troufám si říci, že tohle u nás žadný jiný autor neumí líp - těsně před touto knihou jsem četl Vlčici a děti noci od Žemličky, co se odehrává v podobném prostředí, a ten rozdíl je nebetyčný.

jan8470
01.09.2016

Juraj Červenák – Přízraky nad Devínem
Brokilon 2016
Zatím co Juraj Červenák sbírá body (a to nejen ve své domovině na březích Dunaje) s historickými detektivkami z rudolfínské doby a eposem o kapitánu Báthorym. Fanoušci jeho nejstarších a dnes již kultovních hrdinů se mohou radovat z nového dobrodružství černokněžníka Rogana a jeho věrného přítele vlka Goryvlada.
Příběh Rogana, Goryvlada a kněžice Pribiny je nejen vtipný. Črodějovy a vlkovy ironické komentáře často polechtají bránici, ale především svižný a čtivý.
Od Indiana Jonesovského úvodu, (kdy nás autor spolu s hlavními hrdiny bez dlouhých řečí vrhne do akce), přes zdánlivě jednoduchý hlavní příběh, až po vtipnou pointu celé knihy, se čtenář nezastaví. Vlastně nemáte čas se nudit. Stále se něco děje a najednou obracíte poslední stránku a říkáte si, chci víc.
Pro mě byl navíc ještě bonusem vývoj postavy kněžice Pribiny.
Pro někoho, je v knize té politiky možná víc než běsů a démonů. Ale já se domnívám, že poměr fantazie polita je na Devíně v přesné rovnováze.
Juraj Červenák nám znovu ukazuje nejen to, že politika byla svinstvo už za dob starých Slovanů, ale především, že je mistrem svého řemesla.
89%

Dave_Jame
30.08.2016

Pan Červenák píše velice čtivé knihy, a ani další dobrodružství Rogana a Goryvlada, Přízraky na Devíně, tomu není výjimkou. Oba hlavní hrdinové oplývají svým typickým šarmem, se kterým se probíjejí horami nepřátel a vodopády krve.
Přesto musím říct, že Přízraky na Devíně jsou pro mě zatím jejich nejslabším vystoupením. Možná je to jen tím, že bych osobně uvítal trošku více čarování a běsů, a trochu méně politiky a sporů.
Přesto velice dobrá kniha, které jde jen málo co vyčíst a dokáže vás donutit ji přečíst jedním dechem.

MP17
18.07.2016

Příjemná a oddychová historická fantasy. Příběh není kdovíjak sofistikovaný, ale ústřední duo výrazných sympaťáků v klidu utáhne celou knihu.

Četl jsem slovenskou (autorem vlastnoručně podepsanou!) verzi a byla to velmi zajímavá četba, budu v tom pokračovat.

t4rk
20.05.2016

Dočitane a spokojnosť . Pre milovníkov fantasy ako je Zaklinač určite dobra voľba rovnako ako aj pre toho kto ešte nečítal černoknažnika. Je to samostatný ucelený pribeh , znova vychádza z historických udalostí v ktorých vymyslené od toho skutočného ťažko rozoznať . Nieje nutné čítať predošle diely aby sa čitateľ oboznámil z hlavným Hrdinom a jeho spoločníkom . Kniha neobsahuje hluché miesta ma spád len je krátka takže ju za víkend zvladne každý knihomol - ale to je daň za dobrý a napínavý pribeh . Pre mňa osobne zatiaľ najlepší diel Černokňažnika .