Černý obelisk

Černý obelisk https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40710/mid_cerny-obelisk-fYK-40710.jpg 4 1369 130

Román proslulého autora se odehrává v Německu roku 1923, kdy mladou Výmarskou republiku zaplavila vlna inflace, která zemi zavedla do hluboké ekonomické krize. Do této neklidné doby po nedávno prohrané válce postavil autor svého lyrického hrdinu, jehož mládí bylo nesmazatelně poznamenáno válkou. Hrdina, básník a varhaník, bývalý učitel a nyní zaměstnanec pohřebního ústavu, je mluvčím své generace a zároveň nesmlouvavým komentátorem doby. Lidé, ožívající na stránkách knihy, pak tvoří pestrou galerii postav nejrůznějších charakterů a osudů, které obrážejí duchovní atmosféru Německa, koketujícího již tehdy s myšlenkami nacismu. Identifikační číslo tohoto vydání knihy je 01-055-80 .... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Der Schwarze Obelisk , 1956

Vojtak91
23.12.2016 5 z 5

Má jednoznačně nejoblíbenější kniha, můžu jedině doporučit!

st18321
27.09.2016 4 z 5

Četl jsem již lepší knihy od tohoto autora. Děj mě v tomto případě až tak moc nechytl. Nejvíce mě zaujal asi závěr knihy. Na tři kamarády ani náhodou nemá.

ondrej123
02.08.2016

Luvák musím súhlasiť a myslím, že je to naj od J.M.R. Možno nie tak známa ako na západnej..., či traja kamaráti. Cítal so m češtine, myslím viac trafený preklad

Luvák
26.07.2016 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha pana E.M.R.

Dagmar9
13.04.2016

na takovou knihu musí mít člověk dost času a náladu, jinak zajímavá

Romanka89
09.03.2016 5 z 5

Pro mě naprosto dokonalá kniha! S Remarquem to bylo moje druhé setkání (první bylo Na západní frontě klid, které se mi líbilo ale moc si ho nepamatuji, tak nemohu porovnat). Rozhovory s Isabelou o tom, co dělají zrcadla, když jsou samy, nebo kam mizí věci, když se otočíme a nedíváme se na ně - všechno čeká až se otočíme a pak to zmizí – naprostá dokonalost. Bylo mi smutno, když se Isabela vyléčila. Kniha plná nejen úsměvných momentů – sázky s hřebíkem, milenci v pomníkovém háji, poukázky na jídlo atd., ale také úvah o životě a přátelství. Plný počet, bez debat.

Čtenářská výzva 2016: Kniha o přátelství.

Kolaloka
05.03.2016 3 z 5

No nevím, četla jsem i lepší "remárky". Dostal mě akorát doslov, kdy vypravěč shrnul, jak v životě všichni ostatní dopadli. Následovala další válka, takže samozřejmě tragicky. Prostý a stručný popis tragédie - opět náš starý dobrý Remarque.
Abych ale autorovi nekřivdila - knihu jsem četla poměrně dlouho, takže možná proto mě tak nezaujala.

Smolda
01.02.2016 5 z 5

Jedna z mála Remarqových knih u které jsem se i dost zasmál.

marcela6183
03.11.2015 3 z 5

Byla doba (a to mi bylo tak šestnáct), kdy jsem tyhle knihy žrala, milovala Remarueqa a Dänikena a nenáviděla rodiče:-) Dneska jsem Remarquea přerostla, Däniken mne nebere a rodiče miluju.
Když jsem o víkendu nosila knihy z patra A do patra B kvůli rekonstrukci, chvíli jsem zrovna tuhle měla v ruce. Oblíbenou pasáž jsem založila, abych ji kdykoli bez problémů našla. A myslím, že obyčejný život ze mne snahu filozofovat vymlátil.
Je to docela škoda. Ale o víkendu jsem zavřela, založila a napadlo mne, že o tohle jsem se ještě nepodělila.
Netypicky na mne tak na závěr jedna prosba: nenechte se utlouct životem, nečůrejte na svůj černý obelisk, když někoho potkáte, nevzrodujte a pokud vám někdo ortavuje život, pryč s ním.
Život je krásný a krátky, tak přestávám psát a jdu žít:-D

ziriant
30.09.2015 4 z 5

Dávno tomu je, co jsem tuto knihu četla naposledy... po ní přišlo mnoho dalších Remarqueů a přece jsem si pamatovala ten krásný tíživý a zároveň lehký pocit, který jsem z ní měla. A samozřejmě kalhotky na kříži :-) Remarque je opravdu jen jeden, dospívala jsem s ním před lety, nyní s ním dospívám znova. Jistě také nemohu zapomenout na "Výbor pro obnovu lyriky přímou zkušeností"! Inspirující.
A co zbyde po dočtení? Melancholie. A tím větší touha žít.

k009
06.09.2015 5 z 5

O ztracené generaci; o tom, co je v zrcadlech, když se do nich nikdo nedívá; o tom co je v zrcadlech, když je úplná tma... Tahle kniha je trochu "jiný" Remarque; více filosofie, více úvah o smyslu naší existence, diskuze o Bohu apod. Na druhou stranu nechybí ani trefný humor - třeba jídelní lístky nebo okapová roura :) Chtěl jsem dát čtyři hvězdičky, ale díky silnému závěru dávám pět.

Terošu
02.08.2015 5 z 5

Velmi pochmurné čtení, nejvíc mě ale chytla za srdce ztráta Isabely. Celý její svět, který najednou zmizel, veškerá hloubka, veškeré konflikty a otázky. Ve chvíli, kdy se od nich osvobodila, a mohla se volně rozletět, společnost pro ni připravila nové mříže, které ji opět uvěznily...

Kacka6
02.07.2015 5 z 5

Další úžasná kniha od úžasného spisovatelee Několikrát mě rozesmála (okapová roura např.), poslední kapitola mě regulérně rozbrečela a také mě donutila si tak hezky filosoficky popřemýšlet.

Knišíl
29.05.2015 4 z 5

Má druhá přečtená kniha (první Čas žít, čas umírat) od Remarqua. Ve srovnání s první knihou mě příběh tolik nevzal. Naštěstí umí Remarque skvěle psát, pak i "obyčejný" příběh se stane natolik poutavým, takže čtete a čtete dál až jste u konce. Typicky výborně popsané charaktery, děj je místy humorný a najdou se i pasáže knihy, které působily značně depresivně, ale na to jsem u Remarqua zvyklý, jeho příběhy přece obsahují více esencí života.

FMMMM
15.05.2015 5 z 5

Nejlepší kniha od Remarqua k zasmání i zamyšlení.

camillio
03.05.2015 5 z 5

Vynikající kniha plná humoru i smutku. Komu se líbilo cokoliv od Remarquea, nebude zklamaný asi ničím z jeho pera.

ladypink22
08.03.2015 5 z 5

„Miluji tě a vím, že v životě nebudu nikoho milovat, protože už nikdy nebudu takový jako v tuto chvíli, jež mizí, zatímco o ní mluvíme, a již nemohu zadržet ani za cenu svého života."

„Ze všeho, co člověk přežije, se stane dobrodružství. Je to k blití! A čím byla válka strašnější, tím větším dobrodružstvím se stává ve vzpomínkách. Dokonalý úsudek o válce si můžou udělat jen mrtví. Jen oni ji prožili celou."

„Proč v míru zabijeme nemocného psa, ale člověka necháme trpět! A pak jich povraždíme milióny ve zbytečných válkách."

„Neukazuj ženě nic nového, nebude to chtít a neupláchne ti."

„Proč se tu teď rozčilujeme kvůli jedinému mrtvému, a proč jsme už skoro zapomněli na ty dva milióny? Ale snad jen to proto, že i jediného člověka je to vždycky smrt, kdežto u dvou miliónů pouze statistika."

„Vždycky se nám zdá lepší to, co nemůžeme dostat, než to, co už máme. V tom spočívá romantika a idiotství lidského života."

„Ale takový už je člověka, doopravdy si váží jen toho, co nemá."

Zdeňula
13.02.2015 3 z 5

Knížka mě nenadchla a moc nebavila....

Koňadra
11.11.2014 5 z 5

Túto knihu mám od Remarquea asi najradšej. Asi. Ostatné som prečítal v jednom ťahu, keď som mal štrnásť alebo pätnásť rokov a odvtedy sa im akosi vyhýbam. Z opatrnosti, aby ma Remarque nesklamal. Príbeh knihy má dve roviny. Jednak bežný život hlavného hrdinu a na druhej strane jeho vzťah k schizofrenickej pacientke ústavu, kde chodí hrávať. Viac ma zaujala tá prvá. Trošku mi pripomenula troch kamarátov, len je o kvapôčku dozretejšia, skeptickejšia, ale i humornejšia. Pre môj náhľad na tú druhú rovinu je limitujúca moja skepsa, že pri príbehoch z psychiatrických liečební si autor môže dovoliť viac a trošku to zneužíva. Aj keď .... knihu "Bol som dlho preč" milujem.

Séboun
22.10.2014 5 z 5

Na univerzitě doporučená literatura v rámci předmětu management. Profesor po nás chtěl, abychom dobře porozuměli fenoménu inflace. Skvělý překlad, ale upřednostňuji originál v německém jazyce.

5/5