Vládce vlků

První kniha série Černokněžník. Téměř deset let bojoval v kruté válce, jež rozvrátila říši Avarů, divokých nájezdníků z podunajských rovin. Černý Rogan, osamělý, nemilosrdný zabiják, jenž válčil v žoldu Karla Velikého i bulharského chána Kruma, se nyní na vlastní pěst vydává do temných lesů v povodí řeky Hron. Je na stopě smečce Krvavých psů, nejkrutějších avarských hrdlořezů. Díky setkání s vědmou Mirenou a vládcem vlků Černobohem však brzy pozná, že jeho osudem není jen pomsta. Aby zjistil, jaké tajemné síly dřímají v jeho nitru a jaké poznání zdědil po svých předcích, bude se muset vydat až do říše Moreny, bohyně smrti… Úspěšný autor fantasy Juraj Červenák vám přináší temný epos, v němž na pozadí skutečných historických událostí ožívá svět slovanských hrdinů, knížat a čarodějů, ale i tajemných rituálů, bohů a strašlivých běsů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17774/cernokneznik-vladce-vlku-17774.jpg 4.2352

Černokněžník 1.

Romány, Literatura slovenská, Fantasy
Vydáno, Wales

Vládca vlkov, 2005

Kniha Vládce vlků

Dani3

Ze začátku se mi to líbilo, ale brzy se z toho stala jedna velká řež.
Samé usekané končetiny, potoky krve, smyčky střev, vypíchnuté oči nebo vyražené zuby. Navíc mě neskutečně rozčilovala postava Mireny.

yerry

Dlho som obchádzal epickú fantasy domácich autorov. Povedal som si, prečo nie? Nastal čas. Začínam toľko ospevovaným Červenákom. Tu sú teda moje dojmy z mnou prečítanej prvej knihy od neho. Beriem do úvahy fakt, že Vládca vlkov je dielo z jeho rannej tvorby. Knižka, ktorú som držal v rukách je tá krátená, v slovenskej verzii a podľa autora v mnohom vylepšená od tej pôvodnej českej.

K samotnému príbehu sa je asi zbytočné vyjadrovať. Ten je pomerne jednoduchý a priamočiary. Čierny Rogan tu spozná svoj pôvod, svojho vlčieho druha aj ostatných druhov v zbrani. Príbeh je vsadený do nie veľmi prebádaného historického rámca približne 8. storočia, teda obdobia, kedy Samova ríša bola už dávnou minulosťou a tá Veľkomoravská zatiaľ len čaká na svoj dejinný výstup. Obdobia, kedy už zbytky Avarov dostávajú na frak z franskej aj slovanskej strany.

Knižka má niekoľko pozitív a niekoľko negatív. V prvom rade vďaka za tú slovanskú mytológiu a aj nosný príbeh by ušiel. Svarog, Perún, Veles, Morena boli o.k. Negatívum vidím predovšetkým v nedostatočne spracovaných dialógoch. Približne v prvej polovici knihy sa autor ešte snaží ako tak držať na uzde a používa v nich predpokladanú dobovú komunikáciu, i keď sa nevyhne moderným novotvarom. V druhej polovici však už používa moderný slang a pejoratívne výrazy len taký hukot. Nedáva si pozor na výrazy ako napr. „smrdí mu z huby ako zo žumpy“. Predpokladať totiž, že Slovania z 8. storočia poznali nejakú žumpu, keď bývali v polozemniciach o rozmeroch 2,5×3,5m, to už môžeš rovno predpokladať, že mali splachovacie záchodky a pisoáre…

Do očí ma udrelo božstvo Chors. Červenák už ako druhý slovenský autor (chronologicky prvý) mu prisudzuje ženské pohlavie, lesbické sklony a slovanský pôvod. Toto božstvo mesačného svitu je spomínané len v niekoľkých zmienkach v ruskojazyčných zdrojoch. Už podľa názvu sa predpokladá, že je neslovanského pôvodu a na územie Slovanov importované pravdepodobne zo semitského alebo turkického prostredia. Bolo to pravdepodobne božstvo chtonického charakteru, vyznávané vyznavačmi mesiaca. Slovania vyznávali slnko. A dostalo sa k nám možno cestou zajatých nepriateľov.

Keď už som u tých nepriateľov, pôvodní Slovania nepraktizovali otrokárstvo (otázne je to u Variagov, čo boli ruskí Vikingovia) a traduje sa, že po odrobení určitých prác sa zajatý nepriateľ stával slobodným a mohol si vybrať, či chce zostať alebo odísť. Červenákom spomínané ľudské a zvieracie obete sú veľmi otázne. Toľko moje výhrady…

Chápem, že knižka nie je faktografická ale ľahký dobrodružný román Conanovského strihu a autor si preto môže ľubovoľne priohnúť fakty, božstvá aj udalosti. V tomto ohľade som docela zvedavý, aké budú ďalšie diely s Roganom ale aj autorove ságy z novšieho obdobia. Zatiaľ sa s hodnotením držím pri zemi a hodnotím subjektívne zhovievavo ako dobré nenáročné čítanie…

ElizabethB

Perfektná kniha, ktorá ma nadchla ne len tým, že je to fantasy, ale aj celkovým prostredím, príbehom, postavami a celým príbehom. Čítanie tejto knihy som si užila do posledného riadku. A je mi jasné, že sa musím pustiť do druhého dielu. :)

vasekv499

Borec. Chci Goryvlada.

Srousers

Začněme tím dobrým: Slovní obraty, květnatý jazyk, personifikace, prostředí. Dílo je čtivé a živé.
Průměrné: Děj a postavy, prostě neurazí, ale rozhodně nenadchnou.
To špatné: Autor sám se netají láskou k Sapkowskému Zaklínači, ale tímhle dílem ho vysloveně vykrádá a snaží se mu vyrovnat, jenže marně. Zpočátku se mi líbil drsný středověk se spoustou mučení, krve a nechutností. Ovšem jak se kniha blížila ke konci krve, usekaných končetin a střev přibývalo exponenciální řadou. Číst pořád dokola, jak lítaj ruce a střeva začalo být až otravné a z dobře našlápnuté atmosféry se stala levná akční Holywoodská rubačka, u které sem měl pocit, že snad nikdy neskončí. Další výtka směřuje k nadměrnému užívání přirovnání tam, kde za 1. nejsou potřeba, a za 2. nejsou ani tak dobrá. Víc rušily než, aby obohacovaly.
Sečteno podtrženo vychází mi to na 3*. Škoda, od údajně nejlepšího domácího fantasy autora sem čekal přece jen něco hlubšího.

PapayaD
29.12.2018

Příběh jako takový je dobrý, není to úplná pecka, ale je čtivě napsaný a na lepší čtyři hvězdičky to rozhodně je. Nicméně mě dost rušila sprostá slova a nadávky v knize - kolikrát se tam objevilo slovo zkurvysyn nebo spojení Perunovy koule? Desetkrát, dvacetkrát? Nelíbí se mi, když někdo nadává jako dlaždič a číst si o tom v knihách, ne, díky.

Takže nebýt těch nadávek, dala bych i čtyři hvězdičky, takhle to vychází na 3,5*.

DDanča
27.11.2018

Skvělá kniha. Od začátku mě to chytlo, je to skvěle napsané. Postupné odhalování minulosti, historie a magie. A Goryvlad, vůdce Černobohovy záhrobní vlčí smečky, je prostě nejlepší.

Veronica.Key
22.10.2018

Působivé a originální. Moc se mi to líbilo. Jdu do dalších dílů.