Vládce vlků

První kniha série Černokněžník. Téměř deset let bojoval v kruté válce, jež rozvrátila říši Avarů, divokých nájezdníků z podunajských rovin. Černý Rogan, osamělý, nemilosrdný zabiják, jenž válčil v žoldu Karla Velikého i bulharského chána Kruma, se nyní na vlastní pěst vydává do temných lesů v povodí řeky Hron. Je na stopě smečce Krvavých psů, nejkrutějších avarských hrdlořezů. Díky setkání s vědmou Mirenou a vládcem vlků Černobohem však brzy pozná, že jeho osudem není jen pomsta. Aby zjistil, jaké tajemné síly dřímají v jeho nitru a jaké poznání zdědil po svých předcích, bude se muset vydat až do říše Moreny, bohyně smrti… Úspěšný autor fantasy Juraj Červenák vám přináší temný epos, v němž na pozadí skutečných historických událostí ožívá svět slovanských hrdinů, knížat a čarodějů, ale i tajemných rituálů, bohů a strašlivých běsů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17774/cernokneznik-vladce-vlku-17774.jpg 4.2422

Kniha Vládce vlků

perko
15. listopadu

Příjemné přímočaré fantasy z našich luhů a hájů s malým překvapením na konci. Za mě oddychová záležitost v hodnotě 4 hvězd. Těším se na další díly.

nicandra
11. listopadu

Slovanská mytologie jako základ fantasy - fajn. Potoky krve a uřezaných hlav - už ne tak fajn. Trochu předpokladatelné - ale rozhodně ne ve všem. Rozhodně napínavé - po dlouhé době jsem zas něco četla až do půl druhé, protože jsem to druhý den musela vrátit a vážně jsem to chtěla dočíst :)

Maud22

Trošku jiná mytologie - slovanská, do života smrtelníků vstupují pohanští bohové a jejich vlastní zájmy, k jejichž prosazování používají lidské hrdiny. Četlo se to dobře, příběh měl několik dějových zvratů. Dle mého mínění Sapkowského Zaklínač je trošku o něčem jiném, takže jsem se nesoustředila na srovnávání. Je tu spousta krve, vnitřností a krutosti, ale tak svět není veselé místo. Kromě hlavního hrdiny, který je sice silný, ale není nezranitelný a jehož předchozí život je odhalován postupně, jsou tu i ženské postavy. Tyto ženy jsou zdatné, nezávislé a hrdé, ale přesto se rády opřou o mužnou hruď a jsou vděčné za silné pomocné mužské ruce, což se mi líbí. Knížku jsem si schválně koupila ve slovenštině, když se jedná o slovenského autora, takže už pár dní se mi hlavou honí myšlenky ve slovenštině a občas aj tak hovorím. :-)))

iskovsky

Hoci mám rád fantasy, tohto autora som dlho obchádzal ... asi som cítil "průser"(po slovensky "prieser")... a stalo sa...
Mal som z toho pocit, akoby to písal Sapkowski v puberte, aby to potom roztrhal a povedal si ono: "Tudy cesta nevede"
Snaha o stvorenie ekvivalentu Geralta z toho priam srší ... aj tým, že Juraj necháva svojho hrdinu oslovovať "černovlasý", mi na každom kroku pripomína, že ten "bělovlasý" bol iný level... nepovedal by som že ide o inšpiráciu, skôr pokus o kopírovanie ... žiaľ nepodarilo sa to ani tým, ako sa autor snažil napodobniť Sapkowského spôsob vedenia dialógov...
Súhlasím s tým, že ide o najlepšieho autora fantasy na Slovensku... pretože nikto iný tu nič podobné nerobí...
Celkový dojem z tejto knihy je však pre mňa natoľko podpriemerný, že sa ťažko opäť prinútim siahnuť po výrobku z tejto dielne...

SPOILER:
Ak hrdina potrebuje prejsť skrz skalnatú stenu, je ideálne ak sa tesne predtým skamaráti s postavou, ktorá to vďaka schopnosti odhmotniť sa, dokáže ... a až úlohu splní, necháme ju umrieť :)

ludek.n

Proslulý lučištník, nemilosrdný avarobijce Černý Rogan jde za svou pomstou třeba až do říše bohyně smrti. Juraj Červenák dal už před časem vale severským, stejně jako anglosaským, mýtům a legendám, aby nám představil ty slovanské. A že to dělá opravdově a celým svým srdcem, o tom žádná. První díl Černokněžníka je bez pochyby moderní a dynamická fantasy s expresivní atmosférou. K maximální spokojenosti mi však přece jen pár věcí vadilo. První a nejokatější z nich je sekvence s ježibabou a ivánkovskou chýší na kuří nožce. Být to humorná fantasy, neměl bych proti této mrazíkovské legrácce výhrady, sem ale pasuje jako pěst na oko. Druhou záležitostí, která se v mém případě zcela minula cílem, byla postava uneseného dítěte coby nositele temného prokletí. Možná to měl být emotivní prvek, já bych ho však hodnotil jako zbytečný a laciný kýč. Asi největší zklamání jsem pak zažil s vlky. Přece jen u knihy nazvané Vládce vlků bych očekával u Goryvlada dominantnější úlohu, než jen příležitostné přihrávky ostatním hrdinům na smeč. Dramatizace knihy je bezpochyby výborná, jenom mi přišlo, že její exponenciála je jaksi obráceně. Vysoké napětí první scény postupně uvadá, až doputuje k finálovému střetu, který pak potvrzuje starou známou pravdu, že jedna dobře mířená rána v pravou chvíli je lepší než přehršel šarvátek, které jsou sice výbušné, ale naneštěstí jedna jako druhá. Lano, napnuté na samou mez odolnosti, kterým si mě autor na začátku připoutal, je už v závěru prověšené až hrůza. Přesto hodnotím vysoko. Červenákovo slovanské pojetí fantasy se mi prostě líbí.

Marek82

Knihy J. Červenáka som spoznal cez sériu Stein a Barbarič, ktorá je výborná. Príbeh o Roganovi je z iného súdka, porovnanie so Zaklínačom je na mieste pokiaľ ide o slovanskú mytológiu a akčné scény. Na druhej strane však vidno, že to boli oproti sérii Stein a Barbarič prakticky autorove začiatky. Je to čistokrvná akcia, trocha mi tam chýbala ľahkosť, nadhľad či vtip, ktorý je pre Zaklínača charakteristický. Tiež netreba čakať nejaké zásadné posolstvá, kniha čitateľa nestavia pred rozličné dilemy, ako je to v Zaklínačovi. Ale aby som neporovnával s iným autorom, aj séria Stein a Barbarič je literárne prepracovanejšia, postavy sú rôznorodejšie, funguje medzi nimi napätie a majú vykreslené charaktery. Ako fanúšik fantasy som si Rogana užil, bol tam dostatok akcie, napätia, aj zopár zaujímavých nápadov, preto dávam vyššie hodnotenie. Ale úplne chápem, že sa niekomu môže zdať kniha prvoplánová a vo svojej podstate veľmi jednoduchá, lebo nakoniec ide o slušné akčné Bčko a na nič viac sa kniha ani nehrá.

Dusinof

S Jurajem mam uz nejake zkusenosti, ale tohle hodne predcilo me ocekavani. Jako bych cetl Sapkowskeho zaklinace. Hodne povedene, hodne dobre, hodne dobove a tim padem i hodne vsech 5*. Byt jsem to poslouchal jako audioknihu, tak se tesim na dalsi dil, ktery si nejspise koupim uz jako knihu.

felsyvan

V poslední době se snažím dávat přednost české a slovenské tvorbě před tvorbou světovou, abych podpořil bratry autory. Co mě však velmi mrzí je, že mi zatím žádná neseděla; ať už po stránce příběhové, či stylistické.

Abych ovšem nemluvil jen obecně, a konečně se dostal ke konkrétní recenzi Vládce vlků od J.Č.:

Autor se mi zdál nevypsaný, prvoplánový a nenápaditý. Klišé padalo jedno za druhým, až se mi protáčely oči. Postavy byly prázdné, naivní a hloupé - ani s jedním jsem se nemohl ztotožnit, což mě odrazovalo číst dál. Pominul bych potoky krve, létající hlavy, střeva, mozky a jiné zbytečně přehnané brutální pasáže, ale je to přeci jen nádech Conanovek, což někteří jistě ocení.

Co se týče příběhu- jedno velké a kypré klišé, plné bitek a nijak překvapivých zvratů. Zbytek tu vypisovat nebudu, je už mnohokrát popsán v dalších recenzích. Slovanská tématika byla fajn. Historická (ne)fakta hodnotit nebudu, nejsem v této oblasti expertem a navíc jsme stále v žánru fantasy, tak si autor může přikreslovat a odebírat věci, jak chce.

Ze stylu psaní čpěla touha přiblížit se Sapkowskému. Nelíbilo se mi ani časté opakování vulgarismů, které, vězte, nepotřebují být v takovém zastoupení, aby jeden pochopil, že je ta či ona osoba buran s nevybraným slovníkem (př. Velemír). Na Mirenu mi to už vůbec nesedělo, nepřidalo jí to žádný sex appeal, jen mě ještě víc svými sprostými průpovídkami iritovala.

Zatím hodnotím jednou hvězdou. Věřím, že Juraj si dnes už jistě našel svůj styl psaní, ale tohle se prostě nepovedlo...