Temná půle

Temná půle https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266/bmid_temna-pule-wzm-266.jpg 4 1111 148

Spisovatel z Castle Rocku Tad Beaumont se rozhodl, že překoná svůj problém psaním pod pseudonymem, a tak vzniknul imaginární George Stark. Starkovy knihy dosáhly grandiózního úspěchu, avšak jednoho dne má Tad toho všeho po krk a Starka "pohřbí". George Stark se ovšem nemíní jen tak vzdát svého práva na život. Na Tadovi vynucuje, aby pokračoval v psaní pod jeho jménem - to jediné ho může udržet na živu. A dokud ještě žije, mstí se na všech lidech , kteří způsobili jeho "smrt". Ale ne všechno je takové, jak se může zdát, protože "vrabci znovu létají"...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Half , 1989

Faustka
04.12.2015 3 z 5

I géniové si můžou dopřát období útlumu. Temná půle je jedním z nich.

Jiří.H
19.11.2015 4 z 5

Ty vo*e Stark je hustej týpek...nebojí se ušpinit, břitva je prostě břitva :)

Ivan F
24.09.2015 5 z 5

Jedna z mojich najobľúbenejších Kingoviek, opakované čítanie mi prináša vždy pôžitok. No a vrabce, tieto malé všadeprítomné nenápadné vtáčiky, nuž tie na mňa od môjho prvého stretnutia sa s Georgom Starkom, pôsobia inak. Rád ich pozorujem a sem tam aj kŕmim. Človek nikdy nevie.

Obuvník
21.09.2015 4 z 5

O čem byste psali vy, kdyby vaše jméno nebylo na titulní straně? Když jdete s kůží na trh, jméno vás svazuje a pálí na čele jako cejch. Všude kolem jsou mantinely vašeho žánru, a když je překročíte, můžete skončit na střídačce (u vydavatele), nebo na trestné lavici (u čtenáře).
Pseudonym je dobrý sluha, ale špatný pán. Tak nějak bych shrnul premisu tohoto příběhu. Zase jedno nahlédnutí do spisovatelovy mysli. King se otiskl do obou hlavních postav jako záchodové prkénko na zadní stranu vašich stehen. Ale zatímco Bachman zemřel na rakovinu pseudonymu, George Stark se může těšit na něco onačejšího.
Není to srdeční záležitost, ale má to drive a skvělý závěr. Vrabci nejsou, čím se zdají být.

HančaŠ
17.06.2015 4 z 5

Je to sice jedna ze slabších knih od Kinga, ale i tak se mi velmi líbila.

Terva
28.04.2015 3 z 5

Temná půle je lehce polovičatý příběh, než je čtenář u Kinga zvyklý. Má sice své kouzlo a velmi dobrou myšlenku, jenže ta myšlenka není zrovna moc šťastně propracovaná. Pravda je taková, že to pan King napsal dva roky před svou nehodou (drogy) a pravděpodobně už v této době roku 1989 nebyl ve své kůži. Nezbytné věci (1991) však již zase ukazují že jeho závislost už je zažehnána.Toto jedna z nejslabších knih, co se týče obsahu, od tohoto spisovatele. Má však svoje kouzlo.

vorenus
28.04.2015 2 z 5

Kinga mám rád, ale tohle je snad to nejslabší, co jsem od něj četl.Děj se strašně vleče a konec musel předpokládat každý čtenář.Prostě mě mistr tentokrát zklamal.Ale i tak mu patří velký dík.Za ty skvělé knihy, kterýma mě už roky oblažuje.

Silkwe
27.04.2015 3 z 5

Přečetla jsem v rámci knižní výzvy (kniha vydaná v roce mého narození, brala jsem v úvahu rok vydání originálu)...Jak bych to jen vyjádřila. Šlo to. Kinga jsem jeden čas měla ráda, ale čím jsem starší, tím víc mě nudí. Jeho knihy pro mě prostě nemají to správné tempo, chvílemi je moc ukecaný (jak by to popsala moje mamka)

wiix
09.04.2015 3 z 5

Kingove knihy sú mojou spásou i prekliatím, avšak tento titul mi nebol po chuti. Nebolo to ani tak samotnou knihou ako mnou, príbeh ma najskôr nadchol, ale potom nepokračoval nijak zvlášť napínavo ani mysteriózne, bol príliš rozvláčny a neverila som mu. Nechám sa prekvapiť niečím ďalším od neho :)

mailo-s
03.03.2015 4 z 5

Dobrá kniha i film docela ujde knihu ale doporučuji více.King má i lepší knihy ale i tak tahle se četla příjemně rychle a děj uháněl.ŽÁDNÁ NUDA.

Eigis
02.03.2015 5 z 5

První část knihy je neskutečně rychlá, krvavá a brutální jízda, jakou jsem už dlouho nezažil. V druhé části autor poněkud zvolní a více se zaměří na obě půle své postavy. Musím říct, že mě chvílemi docela mrazilo, když jsem si uvědomil, že Stephen King pod svým pseudonymem Richard Bachman napsal temnější dílka, než normálně a že se při jejich psaní vciťoval do pocitů úplně jiného autora. Zkrátka i mistr hororu má svou temnou půli. Co se poslední části týče, byla v typickém Kingově duchu a nezklamala, právě naopak.

KikkusQa
01.03.2015 5 z 5

Skvělé čtení. Měla jsem jasnou představu jak ho zabije, ale zcela jsem zapomněla na vábničku a vrabce. \Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla :)

martunka
09.02.2015 5 z 5

Tak po přečtení Temné půle je možné říct pouze jednu věc. Je to další skvělá kniha od Kinga. Ta myšlenka s dvojčaty je prostě skvělá. Ta představa je správně děsivá. No a musím uznat, že se Starkem v jedné věci souhlasím. Taky bych si jen tak nelehla a umřela. Jinak vrabci se mi taky moc líbí, dodávají příběhu další strašidelný rozměr. Takže dávám pět hvězdiček.

dominik123
12.01.2015 4 z 5

Temná polovica nie je zlá kniha ale nie je ani tá najlepšia akú King napísal. Niekedy bola možno až moc sci-fi. Stále to je ale kniha od Kinga takže je nadpriemerná a má dobrí koniec.

Gupi
11.01.2015 4 z 5

Nebylo to špatný a docela dobrej konec, což u Kinga bejvá někdy horší.

Séboun
22.10.2014 3 z 5

Celkově mě Temná půle moc nebavila, ale závěr nebyl špatný.

3/5

vercaambrosova
21.10.2014 5 z 5

Povídky se mi velmi líbily. Nejvíce Prodlužování času.

Shimy
01.10.2014 5 z 5

Trvalo mi sice docela dlouho, oproti jiným knihám nebo i jeho krátkým povídkám, než jsem se do ní začetla, ale o to víc jsem se pak od ní nemohla odtrhnout. Krvavě vylíčené scény opět nezklamaly, jen konec mě trochu překvapil, na klasický Kingův konec to dopadlo až moc dobře:D Ale myslím si, že od téhle chvíle, pokaždé když uvidím nějakého černého ptáka s korálkovýma očima jako ti vrabci z temné půle, tak budu mít asi trošku nepříjemný pocit:D:)

callahanh
07.08.2014 4 z 5

Temná půle sice nepatří k tomu nejlepšímu, co mistr napsal, ale je pořádně napínavá. Zajímavý je nápad se spisovatelovým "fiktivním" dvojčetem, myslím, že každý spisovatel, který tvoří jak pod svým jménem, tak pseudonymem, se asi setkává s tím, že si někdy připadá jako schizofrenik, King to tady dovedl k dokonalosti. Ostatně on sám asi nejlépe ví, jaké to je býti Beaumontem a Starkem... (známe Bachmanna, že). Co knihu sráží, si myslím, že je motiv vrabců, který se mi nezdál až zas tak povedený a s tím související konec se mi zdál trošku přitažený za vlasy. Kdybych to měl shrnout tak Temná půle je napínavá kniha, která má spád, bojíte se u ní, poznáte Kinga a asi budete spokojeni. 75%

Tax
15.07.2014 5 z 5

Podľa mňa asi najlepšia kniha od Kinga čo som zatiaľ čítala.

horory

Stephen King