Klíč k času

Klíč k času https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309694/bmid_klic-k-casu-028-309694.jpg 4 565 136

Vasilisa žila až donedávna se svojí babičkou a neměla ponětí o tom, že její otec je mocný mág země Eflary. Místa, kde žijí tajemní čarodějové, kteří ovládají silnou magii, díky níž mohou ovlivňovat čas. Když se pak sama ocitne v zemi časodějů a víl, netuší, jaké nebezpečí tam na ni čeká. Nikdo neví, proč se tam najednou objevila, ani kým ve skutečnosti je. Je to nešika, která nezná svůj původ, nebo špionka, kterou vyslal její otec, aby mu pomohla získat trůn? Nebo je dokonce mocná časodějka, která umí ovládat čas a může zachránit Zemi a Eflaru před nebezpečím, které se na ně řítí?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Часовой ключ , 2011

Kristulda
04.09.2020 4 z 5

Knihu si půjčil v knihovně syn nečtenár, a samozřejmě jen přečetl 2 strany a nic. Tak mi to bylo líto vracet nepřečtené a začala jsem číst. Není to úplně můj šálek kávy, ale četlo se to pěkně, bylo to zajímavé, neotřelé. Jen mi vadily jak už tady bylo zmiňováno, ty negativní vztahy v knize. No každopádně mám z knihovny půjčené další 2 díly jelikož musím přece přečíst celou sérii, když už jsem začala. ????

veru1367
04.06.2020 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila.

LillyM.
31.05.2020 5 z 5

Knihu mi koupila babička, naprosto jsem netušila, co od toho čekat, začátek nebyl nic moc, ale to mě neodradilo a bylo to dobře, protože takhle úžasný příběh, jsem dlouho nečetla.
Fantasy knihy, to je prostě moje, a tahle mě přímo uchvátila:)
Vasilisa mi přišla na začátku trochu mimo, ale pak jsem se s ní vžila do její situace a nechala se prostě jen unášet vstříc vlnám fantazie autorky, a bylo dobře. Rozhodně doporučuju.
P.S., škoda že se nestalo to, co jsem čekala u Křišťálového jezera ve Fešově zákoutí, kdo četl určitě ví.

begoni
23.04.2020 3 z 5

Knihu jsem koupila 12letému synovi, víceméně díky ilustrátorce (ilustrovala naši oblíbenou sérii Alchymistova šifra).
Kniha se mu moc líbila, už máme i druhý díl. V době koronakrize jsem začala číst taky, i když tento žánr není můj šálek kávy... Čte se to dobře, děj napínavý, úžasně vykreslená atmosféra, barvité líčení... Co mi pak začalo vadit, bylo to neustálé nepřátelství a zloba jednotlivých postav. Mohlo by to být méně negativní. Ale nakonec už dočítám 2.díl... :)

HockeyGirl
11.04.2020 3 z 5

(SPOILER) Koupila jsem si první při díly série Časodějů. Zaujal mě obsah knihy a taky že je to zase jiný žánr, než čtu obvykle. Fantasy obecně mám ráda a ráda si přečtu nějakou knihu a tak jsem si koupila Časodějové. První díl jsem přečetla, ale bohužel mne tak moc nezaujal. Proto jsem dala pouze 3*, protože děj byl místy zmatený, bylo tam moc postav a taky samé divné pojmy. Vasilisa najednou uměla "kouzlit" s časem a měla křídla, během děje vůbec nevěděla, kde je a co se s ní bude dít. A pak najednou měla křídla, dva klíče a měla i střelu. Nevím, čekala jsem od toho více... Uvidím, jaký bude druhý díl. ;)

Evkaaaaa
22.03.2020 5 z 5

Je to jedna z nejlepších knih kterou jsem kdy četla!

Ellis03
21.02.2020 4 z 5

Moc zajímavý nápad. Ale je to opravdu pro děti. I tak to bylo prijemne čtení. Jednu hvězdu strhavam za část kdy v každém rozhovoru na 3 stránky se jen dva dohadují a vlastně je cela konverzace o ničem. To bylo až otravne..

Ljova
29.01.2020 3 z 5

(SPOILER) Zatím jsem přečetl první díl - průměrné fantasy. Jako hlavní charakteristiku bych uvedl určitou nestřídmost. Příliš mnoho různých motivů a dílčích zápletek, v podstatě naskládaných jedna přes druhou, příliš bizarní osudy postav (přehánění - ať už přehnaně nešťastné dětství hlavní hrdinky, nebo přehnané opovržení všech postav vůči hlavní hrdince, pořád všechno dobře dopadne, a to často velmi umělým způsobem - ztratí se jeden klíč, dostane se jiný, v podstatě se plýtvá předměty, které mají být snad nejmocnější na světě). Přitom ty náměty nejsou úplně špatné, ale kdyby se spíše autorka soustředila na jejich větší propracování, bez toho aby chrlila jeden za druhým, často nepříliš originálním (Harry Potter, Čaroděj Zeměmoří - Le Guin), některé části na mě vlastně působily spíše jako nechtěná parodie (dialog a pak souboj vílích královen). Možná se to však dalších dílech ještě rozvine a zlepší.

Silné stránky:
- některé motivy jsou zajímavé a originální (např. 2 světy, které se mají spojit),
- kniha je alespoň v první půli docela čtivá,
- hlavní hrdinka je docela sympaticky vykreslená a možná je záměrem, aby ten děj byl takový zmatený (neboť hlavní hrdinka je zmatená).

Slabé stránky:
- přehršel motivů a zápletek, nesouvislých dějů (viz výše), závěrem knihy samá bombastická odhalení jedno za druhým, čímž vlastně dochází k jejich devalvaci,
- řada věcí je nelogických (proč jdou svět zachránit děti, proč se víly tak jednoduše vzdávají klíčů, proč se naráz objeví zpátky v ději Lešek, snadno vyřčené jméno, které má být přece tak tajné) - přiznávám, že v dalších dílech by to ale mohlo být vysvětleno,
- ta vzájemná nenávist a faleš dětí je místy až otravná, a řekl bych, že možná určitým způsobem nebezpečná (pro duši dětského čtenáře), byť hlavní hrdinka si v zásadě uchovává svou čistotu,
- některé kapitoly už byly docela nudné (hlavně v druhé půli - četl jsem to pak hlavně proto, abych to dočetl),
- proměna vztahu Feše k Vasilise je taková ne moc věrohodná (možná tam je nějaký záměr pro další díly),
- často to bylo dost předvídatelné, co se stane.

Celkové hodnocení - 55 %.

Evkaaaaa
19.01.2020 5 z 5

Prostě úžasná kniha! Určitě doporučuji!

Juliehalo1
04.01.2020 4 z 5

Kniha je ta nejlepší kniha, co jsem zatím kdy četla. Už mám dokoupené ostatní díly a hned se na ně vrhnu. Knihu doporučuji.

roman9276
29.11.2019 4 z 5

Na tohle jsem se teda chystal pekelně dlouho, vlastně jí mám v seznamu možná takovejch dobrejch 8 let, tak jsem si řekl, že by možná bylo načase s tim začít. A ono se mi to fakt líbilo, i když je hlavní postavě 13 a je to knížka pro děti a mládež, takovej ruskej Harry Potter nebo i taková Popelka s kouzelnou mocí, včetně zlý rodiny, u který jsou prostě všichni a všechno proti ní. Napínavý, mega čtivý a fakt prostě dobrý, takže si prostě sakra musim koupit těch dalších 5 dílů, že jo.

Katka087
06.11.2019 5 z 5

Tuhle knížku miluju, četla jsem ji už třikrát a pořád mě baví.Opravdu doporučuji.????

Epes
10.09.2019 5 z 5

(SPOILER) Ruský Harry Potter.
Kniha je čtivá a vyprávěcí styl možná i předčí Rowlingovou, protože problémy dětí v příběhu jsou současné mládeži bližší. Přesto Časodějové už Pottera jenom dohánějí a inspirace je sotva čistě náhodná, srov.: Severin Ohnivý vs. Severus Snape; Feš Dragocij vs. Malfoy Draco; zámek Zmijulan vs. kolej Zmijozel…
A pokud jde o klíče: "Stříbrný, Bronzový a Zlatý mezi sebou zápolí. Železný tajemství rozkvětu odhalí, Křišťálový Rozeklaný zámek najít dokáže, Rubínový všechna tajemství vypoví a Černý cestu k samotnému srdci ukáže..." vs. "Jeden Prsten vládne všem, Jeden jim všem káže..." - dokonce se to i rýmuje (ukáže -káže), ale to už jsme u Tolkiena. Zkrátka Ščerba už nikdy nemůže být první, a proto zůstane ve stínu, i když mohou být její knížky v určitých ohledech lepší.

Pouli
30.08.2019 2 z 5

Byt mi 12 budu nadsena. Ve svem veku vidim plno nelogickeho chovani, nedomyslenosti. Predstaveny svet vypada zajimave.

Raxas
21.08.2019 5 z 5

Super kniha!

Garous110
13.07.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem si zamilovala hned po pár stránkách. Určitě doporučuji!!!

karca5233
10.07.2019 4 z 5

No kde začít... Knihu jsem dostala k vánocům a chtěla jsem ji hlavně kvůli obálce a ilustracím na stránkách... Dlouho jsem ji odkládála a teď si říkám proč... Vytáhla mě ze čtenářské krize... Bylo to hezké rychlé čtení s nádechem něčeho nového... Autorka mi svým stylem sedla a tak se rozhodně pustím do dalšího dílu... Přeci jen je mám už všechny a je škoda aby se na ně jen prášilo...

Costanzo
19.06.2019 4 z 5

Tahle kniha mi hrozně připomíná Harryho Pottera. Ta podobnost životního příběhu je neskutečná, takže kdo miluje HP, zřejmě si tady přijde na své. Autorka celkem dobře popsala tento svět fantazie, uměla jsem si ho představit. Co musím vytknout je fakt, že kapitoly byly hrozně dlouhé, občas jsem ztrácela pozornost a začetla jsem se teprve v polovině knihy. První díl mě moc neoslovil, ale zkusím i druhý a poté usoudím, jestli má smysl v sérii pokračovat.

FilDaV
16.06.2019 2 z 5

Vesměs nudná fantasy četba, která se snaží být dobrá jako Harry Potter, ale bohužel není...

Lucijáš276
05.03.2019 3 z 5

Jako ,,Ano” bylo to dobře vymyšlené, ale asi už ,,Ne” pro mou věkovou kategorii. Nelíbil se mi však vztah ostatních osob k hlavní hrdince především od táty. Místy byla zdlouhavá a nudná, ale i tak se dala číst. Na druhou stranu je krásně ilustrovaná! (Jednu hvězdu přidávám za obal společně s ilustrací)