Klíč k času

Klíč k času https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309694/bmid_klic-k-casu-028-309694.jpg 4 565 136

Vasilisa žila až donedávna se svojí babičkou a neměla ponětí o tom, že její otec je mocný mág země Eflary. Místa, kde žijí tajemní čarodějové, kteří ovládají silnou magii, díky níž mohou ovlivňovat čas. Když se pak sama ocitne v zemi časodějů a víl, netuší, jaké nebezpečí tam na ni čeká. Nikdo neví, proč se tam najednou objevila, ani kým ve skutečnosti je. Je to nešika, která nezná svůj původ, nebo špionka, kterou vyslal její otec, aby mu pomohla získat trůn? Nebo je dokonce mocná časodějka, která umí ovládat čas a může zachránit Zemi a Eflaru před nebezpečím, které se na ně řítí?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Часовой ключ , 2011

Hoblinka
26.07.2023 2 z 5

Souhlasím s theale. Zbytečně přeplácané, zbytečně druhů lidí. A popravdě řečeno, nějak si nedovedu představit, jak proti sobě bojují dvě víly, byť je jedna bílá a druhá černá.

Charming
29.06.2023 4 z 5

Knížka byla velmi čtivá. Myslel jsem si, že to nebude moc pro mě, ale cely příběh mě velmi potěšil a určitě dam šanci i dalšímu dílu. Doporučuji všem, kteří mají rádi magii a chtějí utéct do jiného světa.

iLuciferie
27.06.2023 2 z 5

Nejsem sice uplně cílovka, ale poslední dobou mě baví si občas dát nějakou "pohádku" na odlehčení, a tak jsem v rámci ČV sáhla po tomto dílku.
Začátek mě vlastně i dost bavil, ale postupně mi začalo vadit víc a víc věcí. Například nechápu, proč musí být ve většině fantasy světů tolik postav typu víly, jednorožci (o, pardon, tenkorožci)... Nestačil by uplně svět plný časodějné magie bez jiných zbytečných fantasmagorií?.. A pak samozřejmě chování hlavní hrdinky. A tak nějak hlavní hrdinka obecně. Ano, chápu, že je cílem mladší generace, ale musí to být až takto hloupé?..
No, takže ve výsledku, ne že bych přečtení knížky považovala za zcela vyhozený čas. Ono je zajímavé si občas lehce rozšířit obzory, ikdyž to není zas tak šálek té správné kávy. Ale na další díly bohužel nalákaná nejsem. A málem bych zapomněla - takto otevřené konce tedy vážně nemam ráda.

knihyKeMne
10.06.2023 4 z 5

Vybráno v rámci čtenářské výzvy a jsem překvapena, že i na Ukrajině se píše pěkná fantasy. Jako každý fantasy svět je příběh zprvu nepochopitelný, jsme zmateni spolu s hlavní hrdinkou, hned od začátku jsou jasní nepřátelé, kterých stále přibývá, a nakonec i nezbytní spojenci tam, kde by to člověk nečekal. Příběh je relativně jednoduchý a předvídatelný, jen s velmi málo překvapeními, ale o to nejde, hlavní je si to prožít a užít, i když hlavní hrdinka zas extra sympatická nebyla.

Příběh mi vzdáleně připomněl i ostatní podobné - první díly Pottera, Alenku s jejím Nádherňajsem, Nádherné bytosti nebo Hex Hall. Prostě příjemně strávený den.

ElikaS
18.05.2023 5 z 5

Do knížky jsem se pustila díky čtenářské výzvě a úkolu přečíst si knihu od ukrajinského autora. Knížka navíc vyšla jako audiokniha a vzhledem k tomu, že právě nemám moc času na čtení, ale hromadu na poslouchání, pustila jsem se do ní. Musím zmínit, že audiokniha je opravdu výborně načtená.
Knížka mě hned zaujala a líbilo se mi, že nebylo jasně definované, jaké úmysly mají které postavy, respektive jejich úmysly jsou trochu zastřené tajemstvím.
Příběh není nijak zvlášť komplikovaný a celkem rychle proniknete do tajů světa Časodějů. Kniha je napsaná celkem čtivě a musím říct, že mě bavila, ale asi ne natolik, aby mě donutila otevřít druhý díl.

JaniMa
02.05.2023 3 z 5

Knihy podobného ražení obvykle nečtu, ale snažila jsem se zapojit veškerou fantazii a vžít se do světa Časodějů. Prvních 200 stran to pro mě bylo těžké. Některé pasáže byly dobré, jiné mdlé a absurdní. Druhá polovina knihy byla lepší. Přibilo napětí a intrik, takže jsem na konci knihy alespoň neměla pocit, že jsem marnila čas nad prázdnými řádky. Pointu to mělo. Nejsem si ale jistá, jestli mám chuť v sérii pokračovat. (Ostatně, druhý díl je v papírové podobě beztak k nesehnání.)

Hatshepsut
09.04.2023 4 z 5

Zajímavá pohádková série, kde jsou časodějové, hodináři a víly. Tipuji, že první díl byl trochu složitější než nám autorka představila svět, který je námětem této fantasy. Hlavní hrdinka Vasilisa se ve třinácti letech dozvídá, že její otec není obyčejný člověk, ale mocný čaroděj s časem, který žije v zemi zvané Elfara, kam ji nechá převézt. Co to vše bude pro ni znamenat? Dozví se více o sobě a svém původu? No uvidíme, co nám autorka odhalí v dalších dílech!

Klarenc
22.03.2023 4 z 5

Tohle nebylo vůbec špatný. Zvláštní, ale dobrý. Líbilo i synovi.

Tebby
16.03.2023 2 z 5

(SPOILER) Půlku knihy jsem si říkala, jaká blbost to vlastně je. Ano, nápad je to nepopiratelně zajímavý, ale dle mého hodně nešťastně uchopený. Autorka se snažila z hlavní postavy udělat hrdinku zmítanou obrovskou nepřízní osudu. Na moje poměry až moc. Nebyla snad stránka, kde by se někdo aspoň jednou nějak neušklíbl. Navíc Vasilisa byla neskutečně naivní. Ano, ve 13ti letech člověk nemá moc rozumu, ale věřit lidem, kterým už několikrát skočila na špek, no nevím... Taky moc nevěřím tomu náhlému obratu Feše. Na to, že se jedná o první díl, který by nás měl vtáhnout do nového světa, tak všichni vysvětlovali okolnosti strašně neradi nebo jen polovičatě. Chápu, je potřeba zachovat něco i na další díly. Pro mě to ale bohužel znamená, že už první kniha mě otrávila a do dalších se pouštět nebudu. Navíc jsem se po celou dobu knihy nemohla přenést přes jméno Vasilisa. Škoda.

mnohoknih
13.03.2023 2 z 5

Eflara je zajímavý svět, vcelku dobře vystavěný. Ale děj se vleče, vlastně se toho moc nedozvíme. Hlavní hrdince je 13, takže lze pochopit až neskutečnou naivnost. A když se konečně něco začne dít, tak je konec.

Anor505
04.03.2023 4 z 5

Do knížky jsem se pustila s vědomím, že jde o příběh určený spíše pro větší děti, ale i tak mě docela mile překvapil. Začátek knihy byl pomalejší a dlouho trvalo, než jsem se dozvěděla alespoň nějaké odpovědi a souvislosti, ale postupně se to vylepšilo. Svět má autorka vymyšlený skvěle, trochu jsem se bála časování a manipulace s časem... ale fungovalo to parádně. Vasilisa i ostatní se chovali docela přiměřeně svému věku, i když na začátku bylo té vzájemné nevraživosti na můj vkus trochu moc. Jde o velmi slibný úvodní díl série a určitě si přečtu i druhý díl.

Galadwen
03.03.2023 3 z 5

Úplně nevím, jak hodnotit, zvláště když nejsem cílová skupina. Knihu si původně vybrala moje dcera, která ji zatím nepřečetla, protože se prý nemůže do děje začíst. To se nedivím, expozice a představení světa zabírá poměrně značnou část textu, je vidět, že jde o první díl série. Mně připadalo, že se čte celkem svižně, ale někdy je to na úkor srozumitelnosti (možná i problém překladu?). Na to, že je kniha určená dětem, mi připadalo, že je tam nějak moc zmatených intrik a nejasných motivací postav, ať už kladných, nebo záporných (což lze většinou těžko rozlišit). Hlavní hrdinka dost nesympatická a nekonzistentní, neví, co chce, názory střídá po pár odstavcích. Vlastně jsem si neoblíbila ani žádnou z ostatních postav.

Elea
15.02.2023 3 z 5

Líbilo se mi téma knihy a cestování v čase, daleko méně se mi líbilo zpracování děje, které je chaotické a překombinované, hlavní hrdinka je nesmírně naivní a snadno manipulovatelná, u dalších postav postrádáním minimální náznak vysvětlení jejich chování a pohnutek. Vůbec si nejsem jistá, jestli dám šanci dalšímu dílu nebo dojdu k názoru, že už to stačilo.

PetraBery
13.02.2023 3 z 5

Krásná obálka s fantasy spíše pro mladší ročníky. První díl se rozjíždí pomalu, spoustu věcí nevysvětlených, překvapila mě nesnášenlivost některých lidí vůči hlavní hrdince. Četlo se to snadno, líbí se mi myšlenka časování, ale jestli si přečtu další díl si zatím jistá nejsem.

Terezinka890
08.01.2023 5 z 5

Nádherný příběh. U téhle knížky jsem se nenudila. :) Moc děkuji sestře, od které jsem tuto knihu dostala.
Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Atara16
07.01.2023 5 z 5

Mě se knížka líbila, přenesla mě do jiného světa, a jsem zvědavá jak to dopadne.

Jahýnek
08.12.2022 2 z 5

Audiokniha. Načtení bych sice nezařadila mezi top10, ale určitě mi pomohlo ten příběh "dočíst". Na začátku slibně rozjetá zápletka, sourozenci mohli být trošku plastičtější. Po pár kapitolách jsem vsak už nevěřila nikomu, ani tomu příběhu, a podezírala např. i S.O., že blafuje. Od nelogického a samoucelneho rozdělení klíčů už jsem to jen chtěla mít za sebou.
Už sice nepatřím do YA, ale fantasy s dětmi ráda čtu, ovšem tohle jim ani nabízet nebudu. Kam se to hrabe na Sedmý smysl nebo Naslouchače! Kdybych nebyla nemocná a měla k poslechu něco jiného, odložila bych to.

Stázka007
15.10.2022 5 z 5

Skvěle napsané, přečteno za 2 dny, vřele doporučuji.

E_Lan
05.10.2022 4 z 5

Líbilo se nám to, překvapivě. Na začátku jsme se s dětmi nudili, bylo to opravdu zdlouhavé a tak nějak o ničem. Od půlky se ale příběh rozjel a sem se objevují hodně dobré nápady a bohatá fantazie. Takže druhý díl přijde také na řadu.

heliiinka
12.08.2022 3 z 5

Líbí se mi nápad kouzlení s časem stejně jako oddělené světy obyčejných lidí a časodějů. Jenže celou knihu čekáme, až se vysvětlí, co se vlastně děje a co mají ti zlí v plánu. A přesně před tím kniha končí. Některé příliš vážené postavy se jakoby náhodou objevují v příběhu (královny víl, vládce Radosvěta...), jejich osobní zapojení je pak nepřesvědčivé a přitažené za vlasy.
Nápad skvělý, ale zpracování zkratkovité.