Čarodějnice

Čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33973/bmid_carodejnice-659dbaee6dca6.jpg 5 341 53

První dětský horor o zápase anglického chlapce a jeho norské babičky s čarodějnicemi. Čarodějnice žijí všude po světě a vypadají jako obyčejné ženy. Nenávidí děti a snaží se je vyhubit. Babička hlavního hrdiny je čarodějnicolog na penzi, ví o čarodějnicích všechno, ale přesto se jí nepodaří chlapce ochránit. Je proměněn v myš, čímž se před ním otevírají netušené možnosti v boji proti světovému klanu čarodějnic.... celý text

Literatura světová Horory Pro děti a mládež
Vydáno: , Jan Kanzelsberger

The Witches , 1983

hrach
11.05.2014 4 z 5

Nikdy predtým som žiadneho Dahla nečítal a po Čarodejniciach viem, že to nebola posledná knižka od neho. Bolo to luxusné. Asi by som sa ako malý chalan z tej knihy miestami posral (zrejme už v úvodnom výpočte zmiznutých detí) aj mňa miestami trochu zamrazilo zo suchého až cynického popisovania vcelku desivých obrazov, nezvratnosti niektorých zmien a zaobchádzania s postavami (byť prvoplánovo nesympatickými). Čakal som v detskej knihy šťastný happyend, ktorý sa tak celkom nedostavil, no napriek tomu nenechal čitateľa (ani detského) smutniť. A aj týmto si ma kniha určite získala.

Karcoolka2210
20.12.2013 5 z 5

Ako som postupne čítala túto knihu, jej obsah sa mi zdal nejako povedomý, ale nemala som pocit, že som to niekedy čítala. Až keď som sa dostala k čarodejníckemu snemu, vtedy sa mi vynorila tvár Anjelici Houston a spomenula som si na film Čarodejnice, ktorý som ako dieťa videla. Som síce človek dospelý, ale pán Dahl má neuveriteľný talent a vtiahol ma do tohto príbehu jedna radosť. Jeho knihy sú skvelé a Čarodejnice to len potvrdzujú. Plánujem darovať túto knihu pod stromček môjmu synovcovi a som naozaj zvedavá, kedže nie je veľký čitateľ. Snáď aj jemu učaruje tento autor a začne čítať knihy ;)

Petrvs
23.06.2013

Ačkoliv mám Dahla hrozně rád a stejně tak specifický typ literatury pro mládež (řekněme takový typ, co se motá kolem SF/F/H), jeho Čarodějnice mě až tak neuchvátily. Z dětských knížek mě mnohem více oslovil Dahlův Danny nebo úžasné Matylda; co se týče "dětského horroru", dávám zase přednost Bakerovu Abaratu nebo Pristleyho "Příšerným příběhům".

Čarodějnice nejsou špatné, některé okamžiky a místo jsou přímo geniální (třeba narážka, že případná učitelka, která z tétio knihy právě předčítá dětem může být sama o sobě děsivá čarodějnice), ale někdy působí až příliš pohádkovitě a naivně... a pointa je ne mé gusto až příliš otevřená.

Thanyss
17.06.2013 5 z 5

Stále si pamatuji mrazení v zádech, když jsem jako dítě četla Čarodějnice. A četla jsem tu knížku stále znovu a znovu. Dodneška zaujímá čestné místo v mojí knihovně!

Renava
21.02.2013 5 z 5

Dahl ma svojimi detskými príbehmi asi nikdy neprestane prekvapovať a udivovať - jeho spisovateľská fantázia je (bola) schopná toľkej rozmanitosti a originality, že i dospelí (a možno zvlášť tí) sú nútení sa pozastaviť, pousmiať a často predýchať jeho neuveriteľne bizarné nápady, dotiahnuté do najmenšieho detailu, navyše typicky dahlovsky okorenené čiernym humorom, často nemálo drsným...
Z hororového príbehu (podotýkam, že pojem horor je tu vcelku na mieste) sa vyvinul dojímavý príbeh, ktorému dominuje "obligátny" boj dobra so zlom, avšak so zaujímavým záverom, ktorý sa značne vymyká z radu klasických rozprávkových happyendov. Napriek zmiešaným úvodným pocitom a obavám z desivých snov mojich ratolestí môžem povedať, že to bola síce zaujímavo drsná a miestami mierne "nechutná" detská literatúra, no na druhej strane vyvážená toľkými pozitívnymi protihodnotami, že v konečnom dôsledku v jednej veľkej a dvoch malých hlavičkách po sebe zanechala jeden obrovsky príjemný pocit - ako tomu bolo doteraz pri všetkom od tohto nášho obľúbeného autora.

i-v-u-l-a
28.10.2012 4 z 5

První kniha hororového rázu pro děti? Podle mého se autor toho zhostil dobře, i mně naskakovala v některých částech husí kůže a slzu jsem taky uronila. Význam pro děti? Ikdyž to s malým Lukem dopadlo jak to dopadlo, babička ho má i tak ráda, protože to je její vnuk :) Pěkná knížka

Verousek
13.06.2012 3 z 5

Nevím, jak to jinak mám říct - tahle kniha byla jiná...četla jsem ji jako malá a při čtení jsme měla husí kůži a přitom jsem si říkala, jak divný příběh je

studentik
09.06.2012 3 z 5

Dělal jsem na tuto knížku referát ve škole. Nato jak tady má vysoké hodnocení jsem čekal víc. Průměrná knížka.

alzbett
12.01.2012 5 z 5

Ako dieťa som bola z tejto knihy fakt dosť vydesená a dojatá zároveň a myslím, že som pri nej (ako pri jednej z mála kníh v živote) aj plakala - napriek tomu ju mám zafixované ako jednu z najlepších kníh.

kniholka
07.12.2011 5 z 5

Pamatuji se, co to se mnou udělalo, když jsem ji jako desetilatá poprvé přečetla. Opravdový dětský horor, u kterého mě mrazí dodnes...

zuzulique
20.09.2011 5 z 5

Jedna z najlepších detských kníh od Dahla, ale aj my dospelí si ich radi prečítame :-)

Zlatinka
16.09.2011 5 z 5

Senzační příběh, lepší než "moderní upíři".

Azizi
02.01.2011 5 z 5

Pre mňa najväčšia a asi aj najlepšia Dahlova detská klasika. Asi to bude i tým, že je to vôbec prvá kniha, ktorú som od neho čítala. Príbeh, ktorý dokáže dokonale zaujať, učariť, šokovať, prekvapiť i dojať.