Žena v klietke

Žena v klietke https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140306/zena-v-klietke-140306.jpg 4 3585 3585

Případy oddělení Q série

Neobyčajne pútavý triler o bezbrannej žene, ktorá musí znášať utrpenie, o jednom tvrdohlavom kriminalistovi a o páchateľovi, ktorý nepozná zľutovanie. Napínavé čítanie a súčasne sonda do temných hlbín ľudskej duše. Po traumatickej udalosti, ktorú komisár Carla Morck prežil počas služby, ho preložili do nového Oddelenia Q, kde sa má zaoberať nevyšetrenými prípadmi z minulosti. Prípad mladej političky Merete Lynggaardovej, ktorá pred rokmi zmizla bez stopy, v ňom prebudí detektívne inštinkty, ktoré považoval za dávno vyhasnuté. Pri pátraní mu účinne pomáha svojrázny arabský prisťahovalec Asad, ktorého prítomnosť v príbehu je zdrojom multikultúrneho napätia i mnohých humorných situácií. Čím hlbšie Carl Morck preniká do prípadu, tým väčšie nezrovnalosti nachádza. Naozaj je možné, že tá žena ešte žije, že ju niekto väzní a týra na neznámom mieste? Autor sa pohráva s detailmi, s potešením dávkuje dej a na konci pozvoľna spája jednotlivé diely skladačky. Zápletka je zložitá, premyslená do najmenšieho detailu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

Kvinden i buret , 2007

sioux
02.02.2014 4 z 5

"Vzkaz v láhvi" se mi moc líbil a tak jsem se pustil i do "Ženy v kleci". Četl jsem to hned po sobě, takže se to dá dobře srovnávat. "Vzkaz" se mi líbil mnohem více. Zdál se mi napínavější a líbilo se mi, že tam je více času věnováno životu lumpa a jeho obětí. Tady je víc o životě a vyšetřování komisaře a to mě občas nudilo. Na druhou stranu jako plus bych uvedl, že snaha autora o vtipné hlášky v podstatě po každé komisařově myšlence mi nepřišla tak upracovaná jak ve zmíněném "Vzkazu".
Ale celkově se mi to líbilo, dobře se to četlo, tak nějak to nekomplikovaně plynulo a závěr byl výborný a napínavý.

Marký.M
31.01.2014 5 z 5

Má první kniha od tohoto autora a jsem vážně nadšená.. Je to opravdu čtivé a napínavé.. Jakmile jsem ji začala číst, nemohla jsem přestat, dokud jsem nedosáhla konce..! :)

zpevSusannah
30.01.2014 5 z 5

Skvělá detektivka. Napínavý a propracovaný děj, dokonalé hlášky Asada, (nikde jsem se u detektivky tak nenasmála). Velkou předností je čtivost (kdyby tento autor psal i o uklízení záchodků, tak se bavím :-D).

efka.saf
27.01.2014 5 z 5

Dle mého názoru prvotina skutečně velmi zdařilá a do jisté míry chápu, proč se stala bestsellerem. Budu-li reagovat na starší komentáře ke knize, tak jistá klišovitost v určitých detailech se asi nezapře, ale celá problematika mi už přijde jako v hudbě. Trh je tak přesycený veškerou možnou kombinací melodií (zápletek), že už je setsakramentsky těžké přijít s něčím zcela novým a svěžím. Já jsem ale toho názoru, že se to Jussimu Adler Olsenovi zdařilo. Samotná zápletka je velmi povedená, originální a nehorázně mrazivá a děsivá, i když svojí bezcitností a krutostí možná trošku překombinovaná.

Carl Morck, kriminalista, který začal šéfovat novému kriminální oddělení, kam byl nenápadně "odklizen" svými nadřízenými, dostalo název Oddělení Q a Carlovým úkolem je zabývat se případy, které nikdy nebyly vyřešeny, ale které se i nadále těší velké důležitosti. Ze všech případů si Carl (spolu s nově přiděleným asistentem Asadem) vybere příběh političky Merete Lynggaardové, která beze stopy zmizela z lodi, která převážela ji i jejího postiženého bratra na výlet do Berlína. Případ byl před pěti lety odložen a Merete byla po čase prohlášena za mrtvou, i když tělo a žádné nové skutečnosti se nikdy neobjevily. Pod tíhou povinností ale Carl krůček po krůčku ověřuje jednotlivé důkazy, poukazuje na nesrovnalosti, odhaluje kruté činy minulosti, které zasahují až do současnosti a stojí za Meretiným zmizením, ale nikoliv smrtí.

Celý román trpí trošku rozvláčnělým tempem a děj současnosti není okořeněn žádnými novými nepřeživšími (řečeno kulantně), ale tímto faktem příběh rozhodně nijak netrpí. Navíc tam, kde dle mého názoru trošku vázlo vyšetřovací tempo Carla Morcka, tam to dokonale vyplňoval příběh Merete. Děj je totiž vyprávěn ve dvou liniích, jedna sleduje Carlovo vyšetřování a druhá Meretin příběh, oba se na konci příběhu samozřejmě dramaticky protnou. Linie mapující život "ženy v kleci", je ale opravdu děsivá. Rozhodně jsem při čtení neměla pocit, že jsem pouze nezávislý pozorovatel a že by mě příběh nedokázal strhnout. Právě naopak, osudy jsem s Merete prožívala celkem živě a musím říct, že já bych se na jejím místě zcvokla po pár týdnech. Co se jednotlivých postav týče, jsou podle mě vykresleny celkem dobře a plasticky, ale zatímco Carl Morck mi přijde jako běžný bručounský, ale schopný policista (jakých je v podobných kriminálkách hojnost), jeho asistent Asad je právě tím skvělým a svěžím prvkem, který je dalším detailem, který přiklepává knize punc originality.

čuřil
23.01.2014 3 z 5

Já jsem byl ze začátku mile překvapen.Detektiv vrácející se do práce, převelen do nového oddělení, zabývající se odloženými případy. Dobré, příběh měl spád. V závěru mě ale knížka trochu zklamala. Bylo to na můj vkus takové "zmateně odkryté".
Takže je za tři hvězdy.

4xab
19.01.2014 5 z 5

Musím říct, že pro mě fascinující knížka. Vlastně se první půlku furt nic neděje, ale to nic nedějí se tak dobře čte a člověk ani nepostřehne, že se najednou dostal do smrště děje, rozuzlení a konec. To byla teda jízda!!!

dalia1769
19.01.2014 5 z 5

Skvělá detektivka, jedna z těch, kde si pořád říkáte, že už byste měli jít spát, ale nejde se odtrhnout... :)
Snad jediná ani ne výtka, ale je zvláštní, že by Merete nenapadlo už mnohem dříve, kdo jsou její únosci, myslím, že to bylo dost jasné, alespoň mně to tak připadalo...

OcniBulva
17.01.2014 5 z 5

Knížka se mi líbila. Sice jsem se trochu ztrácel v průběhu vyšetřování, ale dvojice Carl a Asad jsou prostě skvělí. I v pochmurném příběhu jsou místa, kde se člověk zasměje. Např. "Carl ho (Asada) sledoval, jak opustil kancelář s Příručkou kriminalisty a třemi složkami v podpaží. Tohle nedopadne dobře, dělal si starosti." Nebo scéna při zásahu kdy Asad chce použít "nelegální" zbraň vystřelovací nůž což mu Carl vytkne: "Mazácký způsob, jakým Asad nůž sbalil, Carla neuklidnil, spíše naopak." I když to tak není představuji si Asada mladšího hubenějšího než Carla. Někoho jako Apu ze Simpsonů. Pokud zasahuje uklízeč Asad nemůže se nic stát :).

Boggy
09.01.2014 1 z 5

Velmi průměrná detektivka.

VladkaBU
09.01.2014 5 z 5

... autor mě překvapil, krimi není úplně můj šálek, ale tenhle příběh se hezky četl už od začátku. Děj hrozný, druhou půlku jsem přečetla jedním dechem, abych zjistila, jak to s Merete nakonec dopadne.

renataab
05.01.2014 4 z 5

Dobrá detektivka, vybrala jsem ji náhodou, téma napínavé až do konce.

mynaska
31.12.2013 5 z 5

Super kniha.Je opravdu napínavá.

guru
25.12.2013 2 z 5

Na môj vkus trochu pomalý úvod, vyústenie nie veľmi prekvapivé.

Lindulinek
19.12.2013 5 z 5

Skvělá kniha a velice promyšlený příběh. Mrazilo mě při představě, že na blázny člověk může narazit i v běžném životě a nikdy nevíte, co se jim může honit v hlavě.

kadgam
16.12.2013

Skutočný horor. Kam až siaha ľudská zloba a pomstivosť.

astroweb
12.12.2013 4 z 5

Příjemné překvapení, překvapení bylo i ve finále, trochu napětí až moc.

astroweb
12.12.2013 4 z 5

Příjemné překvapení, překvapení bylo i ve finále, trochu napětí až moc.

danuska
07.12.2013 4 z 5

Moja prvá skúsenosť so severským krimi, a nie je to zlé čítanie. Akurát som páchateľa odhalila už na začiatku. Oceňujem, že autor neopisoval žiadne mučenie a pod., lebo toho som sa dosť obávala. Páčili sa mi tiež postavy vyšetrovateľov, a humor v knihe.

Mucko
05.12.2013 5 z 5

Úvodná časť série vynikajúcich, rafinovane premyslených kníh...Adler Olsen píše strhujúce kriminálne thrillery so sarkastickou dávkou humoru, čím odľahčuje a zároveň dodáva výnimočnosť a originalitu svojím knihám...

Petr K.
05.12.2013 4 z 5

Pro me mozna trosku pomalesi rozjezd a velkou cast knihy tvori solidni vysetrovani bez vetsich napinacich pasazi. Ctete vlastne dva pribehy, ktere se navzajem stridaji, kdy jeden je s Carlem (patrani) a druhy s Merete (obet) Ja se tesil na ten s Merete u ktereho me mrazilo. Poslednich 20% pred koncem jsem opravdu hltal. JInak se u knihy opravdu zasmejete a Asad je rizek :-) Knihu urcite mohu doporucit.