Byla jednou jedna řeka

Byla jednou jedna řeka https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427813/bmid_byla-jednou-jedna-reka-j9n-427813.jpg 4 173 56

V zapadlém hostinci na břehu Temže se schyluje k výjimečným událostem. Štamgasti si nad pivem vypravují historky, když tu se rozrazí dveře a v nich stojí cizinec s tělíčkem mrtvé dívenky v náručí. O několik hodin později se dítko opět vrátí mezi živé. Je to zázrak? Kouzlo? Nebo lze vše racionálně vysvětlit? Dívky se chtějí ujmout tři rodiny. Nemůže však patřit všem – a proto dřív, než se ukáže její pravá totožnost, vyplavou na povrch mnohá další tajemství.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

Once Upon a River , 2018

shootingstar
09.11.2020 5 z 5

Už skoro čtyřicet let hledám někoho, kdo píše jako Dickens, ale na rozdíl od něj ještě žije a já se tak můžu těšit na další romány.
No. Tak konečně.
Setterfieldová to umí, včetně závěrečného odhalení ve stylu "každý je každého nevlastní bratr/otec/syn".
Jazyk je krásný, s postavami je zacházeno se soucitem, a nebylo ublíženo ani jednomu zvířeti.
Doporučuji!

strana1-100
01.10.2020 5 z 5

Prostě to nechápu. Ten příběh není nijak zvlášť originální, postavy jsou skutečně jasně rozdělené na dobré a zlé, mnoho z děje se dá předvídat... Ale čte se to tak, že není možné se odtrhnout, není možné se nenadchnout, není možné nezačít okamžitě číst další knihu od této autorky, která má úplně stejný účinek. Dokonce jsem já, která za beletrii v běžném knihkupectví nevydám ani floka, vydala čtyři stovky, abych tuhle knížku pořídila kamarádce k narozeninám. To se dá vysvětlit jedině kouzlem, nebo mimořádným vypravěčským talentem autorky.

kalinkacz
01.10.2020 2 z 5

Tak tohle bolelo... Mám pocit, že čtenáři této knihy se dělí na dvě skupiny - na ty úplně nadšené a na ty, co s knihou bojovali do poslední strany... Bohužel patřím do té druhé skupiny... Nesedl mi styl psaní, příběh si mě nezískal, osudy postav mi byly lhostejné a každá strana pro mě byla utrpení... Do čtení jsem se nutila a byť námět knihy zněl skvěle, tak o to víc jsem zklamaná...

MichelleS
26.09.2020 4 z 5

Pohádkově laděná kniha od názvu, přes černobílé postavy, nadpřirozené prvky, opakující se motivy k vševysvětlujícímu dobrému konci. Zlo je zlé z podstaty a neexistují pro ně polehčující okolnosti.

Káča2015
09.09.2020 5 z 5

Skvělé!

tamara1351
14.08.2020 5 z 5

Taky se vám stává,že aniž byste znali autora,tak po nějaké knížce sáhnete a víte,že to bude přesně to,co hledáte?A takhle jsem to měla u ......řeky.A přesně o tom tahle knížka je,o věcech mezi nebem a zemí, které jsou zde stejně jako v životě jakoby na pozadí a my jim věřit můžeme ale taky nemusíme

Ajinka79
04.08.2020

Asi jsem ji začala číst ve špatné době, nebo je fakt, že mi vůbec nesedla. Nedočteno a ani si nemyslím, že bych se k ní někdy vrátila. Proto ani nehodnotím.

BUBINA1971
31.07.2020 5 z 5

Ta kniha mě naprosto dostala. Úžasný skoro pohádkový příběh z viktoriánské Anglie. Knihy z tohoto období miluju. A tahle se fakt povedla. Nevěříte ?

SlamLenka
30.07.2020 5 z 5

Příběh, který teče jako řeka - je plynulý, občas uhání o trochu rychleji, jindy zase příjemně zvolní. A jak už to tak u řek bývá, při své cestě s sebou strhává všechno možné. Mě tedy Byla jednou jedna řeka rozhodně strhla! Diane Setterfield napsala román, jehož dějem se poeticky vine tok řeky Temže. A právě na jejím břehu vše začíná: konkrétně se ocitáme v hostinci U Labutě, tedy na místě, jež ožívá stovkami příběhů, které jsou tu tradičně vyprávěny a k nimž přibude další, když se tu náhle objeví malá tajemná dívka. Zdálo by se, že právě ta bude hlavní hrdinkou knihy, ale nakonec zjistíte, že je tomu asi trochu jinak. Nejde tu vlastně zase tak moc o ni, ale naopak o všechny kolem ní. Jak je to možné, že si ta dívka všechny tak podmanila? Čím to je, že aniž by o to jakkoli stála, ovlivní tolik jiných životů? Je to Alice, Amélie nebo Ann či někdo jiný?
Román je opravdu velmi čtivý, má v sobě i prvky pohádky či snad fantasy, především je však nesmírně lidský, a to v tom smyslu, že poukazuje jak na to dobré v nás, tak i na to temné, zlé a kruté. Vydejte se na plavbu po řece, počkejte si, až se jednotlivé její proudy spojí do jednolitého toku, nechte se unést, jen si při tom dejte pozor na Ticháčka.
PS: Opět mám bohužel výtky ke korektuře, i tak ale kniha vážně stojí za to.

maha75
29.07.2020 5 z 5

Úžasný, tajemný příběh. Určitě doporučuju tuto knihu i ostatní romány od Diane Setterfield.

alzbeta4340
20.07.2020 5 z 5

Bohatý, košatý a hlavně dobře promyšlený příběh plný tajemství s trochou až nadpřirozené atmosféry.
Ke komu patří holčička nalezená zpola utopená v řece? Dvě rodiny se k ní hlásí a nic není jasné. Vyprávěním prochází spousta postav, ke kterým se pojí i mnoho neznámého a záhadného. Všechny motivy se ale krásně ke konci románu spojí a autorka nabídne téměř očarovaným čtenářům naprosto důvěryhodné vysvětlení.
Výborné čtení, doporučuji.

Děvizna
11.07.2020 4 z 5

Skoropohádkový historický příběh, plynoucí jako řeka, chvílemi líně, za čas ukvapeně... Příběh i tajemný jako řeka se svými temnými tůněmi, s nečekanými spodními proudy.... kdy všichni tuší, že "něco se stane".

galinek
08.07.2020 4 z 5

Velmi zvláštní příběh, ...pohádkový....přiznám se, že chvilku mě už ani nebavil ten popisný proud, ale zvláštní, nedalo se přestat,....prostě nasednete a plujete po proudu.... a konec jak má být.....

Anasa
06.07.2020 5 z 5

Před lety jsem četla Třináctý příběh, na rozdíl od mnoha jiných knih mi utkvěl v paměti, i když nemám dojem, že by mne přímo oslnil, takže jsem si u další knihy řekla: Proč ne? Přesto mi chvíli ležela na nočním stolku a sahala jsem po jiné četbě. Pak jsem knihu otevřela. Nic určitého jsem nečekala, takže jsem nebyla otrávená tím, že se příběh nerozbíhá. Užívala jsem si ho. Klidné, jednoduché vypravěčství, které nepostrádá poezii. Přijímala jsem různé postavy a střídání děje, prostě řeka přinášela příběhy.
Pak autorka přímo oznámila, že tady se osudy setkávají. Řeka, pardon - vypravování, nabralo spád a nakonec se četlo jak detektivka. Nemohla jsem se odtrhnout. A řeka se zachovala spravedlivě. Přinesla zakončení šťastná i zakončení spravedlivá. Také konec, který jsem mohla uchopit různými způsoby, s tím jsem spokojená. A držím se toho Byla jednou jedna ... Pohádka? Magický realismus? Krásná kniha! (A jsem moc ráda, že jsem se předem neseznámila se škatulkováním. Historický román nebo historická detektivka? Pak jsou asi čtenáři opravdu překvapeni, viď, Ticháčku!)

sgjoli
06.07.2020 4 z 5

Velmi neobvyklý příběh, plný tajemna, temnoty, ale také určité naděje. Jak jsme u autorky zvyklí. Přesto u této knihy jednu hvězdu ubírám. Autorčiny předchozí knihy "Bellman & Black" a "Třináctý příběh" jsou hodně svižné, hutné a nadupané od začátku do konce. Naproti tomu u knihy "Byla jednou jedna řeka" jsem trochu bojovala s tím, že první část byla dost pozvolná a rozvláčná, hodně pomalá - nečetla se mi úplně nejlépe. Dáno je to tím, že je nám představeno dost postav a dost dějových linií, ve kterých se jako čtenáři musíme naučit zorientovat. To byla velká změna. Ale zároveň uznávám, že v případě této knihy to bylo potřeba - celý ten děj rozehrát trochu více zeširoka. Nicméně jsem to nečekala a skrz ten začátek jsem se holt musela prokousávat.
Každopádně musím vyzdvihnout, že autorka knihu skvěle propracovanou do nejmenšího detailu. Všechny dějové linky se jí podařilo na konci uzavřít, objasnit vše důležité a příběh jako celek se jí nesesypal. Naopak ho autorka uměla udržet na uzdě, dát tomu hlavu i patu a udržet směřování příběhu, kam bylo třeba. Skvělá atmosféra, dobře propracované postavy, určitá tajemnost a mystičnost. To vše tu je a ve výsledku jsem nakonec spokojená. Určitě mohu doporučit!

orinka3
29.06.2020 5 z 5

Nádhera. Ale asi jenom pro ty, co mají trpělivost a ocení knihu se stupňovaným napětím. Brilantně napsané a stejně dobře přeložené. Paralela mezi proměnlivým životem řeky Temže a lidí, kteří u ní žijí a jsou s ní spojení. Hospoda U Labutě s vypravěči a postavičkami uvádí dramatický příběh s nevysvětlitelnou záhadou na začátku a stupňovaným hororovým podtónem. . Mrtvá dívka, kterou hned na začátku utopenou přináší zraněný muž, její zázračné vzkříšení a následné události. Kolem děvčátka se v knize otáčí všechno. Každý je nám postupně představen a každý má za sebou něco tajemného, tragického. Laskavý Armstrong, Vaughanovi i ostatní - ti všichni se podílejí na vygradování příběhu až do tragédie na konci knihy. Je to velký román o lásce, pochybnostech a touhách. Trpělivé čtení přinese ovoce, krásná kniha.

te-ssiinka3905
14.06.2020 1 z 5

Absolutně nezáživná knížka... Došla jsem ke straně 70 a zaviram ji, protože můj cas je drahocenný...

Všichni jsou paf z toho, že se v hostinci někdo objeví... Všichni jsou paf, ze dítě nedycha a pak zas dýchá, k tomu všemu je tam hromada nezaživných postav... Náhodně jsem knihu otevřela cca v polovine a vim, ze tu holku nekde vylovil ve vodě... To z čeho hrdinove knihy jsou paf mě prijde naprosto nudné...
Poslední kapkou byl chlap co si vyklada s prasaty a jejich děti naprosto klidně vraždí, ale zoufa si nad tím ze synáček se moc nepovedl... Tohle je zoufalá, roztahaná kniha o ničem mozna nějaké rozuzlení má, ale pres tu hroznou mluvu a ještě horší psaný text autorky mě absolutně nezajímá a nechapu co na ni kdo vidí.. Za me je to je plýtvání času na skoro 500ti stranách... Prostě ne

Zrzavá_Tereza
11.06.2020 5 z 5

Jak těžko jsem se z tohohle příběhu vracela zpátky do reality. Chtěla jsem se do něj ještě víc ponořit a pobýt v něm déle. Sednout si do hospody U labutě a poslouchat vyprávění místních a šum řeky pod okny, nechat se unášet proudem Temže a užívat si dál každé slovo téhle knížky.
Tuhle velkou lásku k příběhům z druhé poloviny 19. století ve mně zasel můj milovaný Caleb Carr se svým geniálním Psychiatrem a Andělem temnoty spolu s Agnes od Hannah Kentové. Z Alias Grace od Margaret Atwoodové se mi ještě víc podlomily kolena a tohle už byla jen třešnička na dortu. Svět bez moderních technologií, zbytečných problémů, které se sami děláme, svět, který je drsný a přece má své kouzlo.

clarkens
11.06.2020 3 z 5

Z této knížky mám rozporuplné pocity. Mé očekávání bylo úplně jiné, přesto jsem tedy knížce dala šanci a nakonec ji celou dočetla. Zpočátku se četla velmi těžko, příběh nebyl poutavý a do čtení se mi ani nechtělo, začala jsem se chytat až ve třetí části, kdy začal být děj zajímavý a knížka mě konečně zaujala... konec ale opět trochu zklamání, rozuzlení v posledních stránkách by si právě zasloužilo trochu více prostoru. Jinak co se týče celé myšlenky - super - propojení všech postav, téma a zasazení příběhu do okolí řeky Temže mi nakonec přineslo spokojený pocit po dočtení

eiramka
30.05.2020 5 z 5

Přišla jsem do knihkupectví a nechala si poradit. Chtěla jsem knihu, do které se budu moct ponořit, příběh, který mne odnese někam daleko, ale přitom neutržím cestou velké šrámy na duši. A Kosmas nezklamal a poradil velmi dobře. Ponořila jsem se tedy do této řeky a nechala se unášet proudem, cestou potkávala lidi, pomalým tempem se plavila okolo jejich domovů, tu nahlédla do oken, tu až do hloubi srdce, řeka ukázala krutou i laskavou tvář, hloubku i mělčiny, aby pak nakonec velká voda vynesla na světlo tajemství až dosud ukrytá hluboko na dně. Jsem vděčná za dobrý překlad, protože tahle kniha si ho zasloužila - je to krásný příběh .

Anglie viktoriánská doba

Diane Setterfield
britská, 1964
2007  85%Třináctý příběh
2020  83%Byla jednou jedna řeka
2015  64%Bellman & Black

Kniha Byla jednou jedna řeka je v