Bude to bolet, doktore?

Bude to bolet, doktore? https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381915/mid_bude-to-bolet-doktore-e9a-381915.png 4 400 109

Vítejte ve světě, kde je 97hodinový pracovní týden. Vítejte ve světě, kde se dělají rozhodnutí o životě a smrti. Vítejte ve světě s nepřetržitou tsunami tělesných tekutin. Vítejte ve světě, kde vyděláváte míň než automat na nemocničním parkovišti. Dejte sbohem svým přátelům a vztahům. Vítejte v životě mladého lékaře. Když Adam Kay poprvé vkročil na nemocniční oddělení, rázem si uvědomil, že na medicíně je neučili spoustě věcí… Jeho deníky z první linie státního zdravotnictví – potají nadrápané po dlouhých nočních šichtách, nekonečných dnech a prošvihnutých víkendech – jsou střídavě legrační, děsivé a srdcervoucí. Dočista bez zábran v nich popisuje, jaké oběti přinášel ve své době na oltáři vlasti. V knize se dočtete vše o životě mladého lékaře, a také pár věcí, které byste raději ani vědět nechtěli. A ano, může zanechat jizvy.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: ekniha , Jota

This is Going to Hurt: Secret Diaries of a Junior Doctor , 2017

parley3
08.12.2021 3 z 5

Schválně jsem si dala pár dní, než napíšu hodnocení. Zacatek knihy se pro mě vlekl. V knize je popsan postup lékaře v UK, zdravotní systém. Vtipy a glosy se určitě více dotknou čtenáře dané země, který má místní zkušenosti a znalosti. Po tomto úvodu, který mě nenalakal, přišel zbytek knihy, který mi rozšířil obzory. Nemohu říct, že bych se za břicho propadala, ale čtení bylo víceméně oddechové a příjemné. Až na ten konec. Za mě to není žádná bomba, ale spíše oddechové čtení, při kterém si rozsirite obzory.

parvitas
12.11.2021 4 z 5

Bolo to vtipné a aj dojímavé čítanie. Vidieť, že Adam bol doktor, ktorý sa snažil. Niektoré situácie boli však tak absurdné, že som sa musela nahlas smiať. A je možné, že sa v tomto texte nájdu aj mnohí iní doktori, ktorí robia od vidím do nevidím a nie sú za to patrične ohodnotení. Ale že im záleží na zdraví pacientov (klientov) a nenechajú ich trpieť. (Aj keď niektorí s "Eifelovým" syndrómom by si to tak trochu aj zaslúžili :)). Poznámky pod čiarou sú TOP!
Jednotlivé prípady sú však tak vtipné, až je ťažké niečo vybrať.
Pacientka (25r.) je v 30. týždni tehotenstva a sťažuje sa na veľký počet bezbolestných škvŕn na jazyku. Diagnóza: chuťové poháriky.
alebo
Majú systém, ktorý im prepíše diktované poznámky a občas z toho vznikne zmätok. (Aj keď mne tá Ester Sladká nepripadá až tak dobrá ako "pacient má známe analogie" (=pacient nemá žiadne známe alergie). :)
Každopádne, autorovi prajem už len menej stresujúci život a viac nepremeškaných osláv. (Aj keď to mohla byť dobrá výhovorka.)

Martin_Eli
12.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha plná nesourodých historek z porodnického/lékařského prostředí. Hlavní hrdina vše sice glosuje vtipně, ale v průběhu knihy mi moc sympatický nebyl, zejména díky jeho věčnému stěžování a nadávání na lékařskou profesy, platy, množství práce atd. Nicméně závěr knihy mě přinutil trochu zkorigovat názor, chápu, že to asi neměl jednoduché a že pro něj bylo asi velmi obtížné nakonec z lékařského prostředí vystoupit.

Lucie21352
11.11.2021 5 z 5

Úžasně napsané. Autor dokáže s vtipem odlehčit i tak těžký úděl jakým je podle všeho povolání lékaře v Anglii. Přečetla jsem skoro jedním dechem.

KristynaKohleo
28.10.2021 5 z 5

Je to odlehčený vhled do života lékaře, velkého sympaťáka! Navíc je to skvěle napsané, takže jsem si četbu mic užila. Hodně věcí a postupů je tam vysvětleni i pro laiky, což jsem uvítala.

MamaKnihomolka
10.10.2021 5 z 5

Od autora jsem četla Už zase sloužím o Vánocích a moc mě pobavilo. Příběhy a celkově knihy z nemocničního prostředí mám ráda a tudíž jsem neváhala přečíst si další z jeho knih.
Jsou to vlastně ne vždy jen úsměvné historky ze života mladého lékaře. Líbilo se mi, jak se autor nebál vyjádřit své pocity a i přiznat to, jaký vztah s dlouho nemocnými pacienty si vytvořil. Jelikož byl autor lékařem gynekologicko-porodnickým, tyto zápisky převládají. Ale nejsou tam jen krásné věci jako narození zdravého dítěte, jen tam i hrozná nejistota a bohužel někdy i smrt.
•••
Prostředí nemocnice je mi blízké a zejména toto oddělení, protože se v něm sama pohybuji a vím jak náročné to dokáže být, ale přesto si sama nedokážu představit co musejí lékaři prožívat a s čím vším se musejí vypořádávat.
•••
Věřím, že někoho příběhy mohou nudit, ale mě jako zdravotníka pobavili a v práci zlepšili den. I pro laiky autor napsal skvělé vysvětlivky určitých postupů nebo vyšetření, které zmiňuje ve vyprávění, což mi přijde jako skvělá věc.
Zápisky jsou krátké, tudíž se kniha čte rychle.
Mnoho lidí by si mohlo díky této knize uvědomit, že lékař není jen stroj, má své limity a musí někdy spát.

LucySmile
08.10.2021 5 z 5

Spousta vtipných až bizarních historek a někdy i trochu smutné. Jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout do života opravdového lékaře. Opravdu to není taková pohodička jak v Ordinaci v růžové zahradě!

Annannas
03.10.2021 4 z 5

Čtivé, vtipné, ale i smutné. Nečekala jsem, že deník může být takto čtivý.

jiri4861
22.09.2021 4 z 5

Za mě super a oceňuji i vysvětlivky na koncích kapitol. Lékařů a pečovatelů bychom si měli vážit především.

Nikusha
20.09.2021 2 z 5

Bylo to chvílemi vtipné, ale v takových blbých situacích, že mi to vlastně vtipné nepřišlo. A ještě k tomu gyndař. Mě to připomínalo mého bývalého doktora, který byl strašně vtipný a doktor na baterky. Brr..jen si na něj vzpomenu a je mi zle.No nedočetla jsem to.

petrarka72
07.09.2021 5 z 5

Míra nadsázky odpovídá náročnosti prostředí a profese, tu a tam je lehce za hranou - takže většinu času jsem se řezala tak, že mi málem vyhřezla... to, co by nemělo (a nenapadlo mě pochybovat o autorově lékařské erudici, už jsem se totiž setkala s mediky po prvních srovnatelných zkušenostech - a jejich způsob humoru byl hodně podobný). Adam Kay se s tím nemaže v žádném ohledu - takže znám o cca třicet diagnóz a významů čistě odborných gynekologicko-porodních termínů více, než je pro mou psychiku (a fantazii) dobré. Konec je drsný a pochopitelný - a před autorem se skláním nejen pro odvahu vydržet, profesně růst a činit obtížná rozhodnutí na sále, ale i udělat hodně těžké rozhodnutí osobní.

hanap
02.09.2021 3 z 5

Občas vtipné, dost odborné

Tyet
15.08.2021 3 z 5

Vtipně a poutavě napsané, ne nadarmo se Adam Kay živí jako autor scénářů. Jako člověk na mě působil ale až odpudivě, nemohu se zbavit pocitu, že je to bezcitný a samolibý misogyn, který přesně ví, jak čtenáře dostat tam, kam chce. Z jeho soucitnějších příběhů jsem mu nevěřila ani slovo, zato ty cynické (interrupce nebo babičky s inkontinencí) byly velice autentické. Rozhodně bych nechtěla být jeho pacientkou a je dobře, že už jako lékař nepracuje.

Worbitka89
01.08.2021 4 z 5

Běžně se lékařské tématice vyhýbám, hledala jsem humornější podání do čtenářské výzvy. Tento černočerný humor (který já mám velmi ráda) ukázal však mnohem víc - od absurdit, uchylnosti, omylnost a hloupost az na samotnou lidskost a pocit štěstí, ze můj vlastní porod dopadl dobře.

VercaV
23.07.2021 3 z 5

Hodně zajímavá kniha. Častokrát jsem se pobavila i hlasitě zasmála a konec mě docela dostal, uplně změnil celou knížku z vtipného vyprávění na krutou realitu a co vše se může stát. Byl to zajímavý pohled do života začínajícího lékaře, v duchu sem si jen říkala jak by snášel dlouhé nekončící dny v období covidu.
Mohl se více rozepsat co se dělo v momentě kdy odešel, přeci jen skončil v roce 2010 a kniha je vydaná 2018, to že se začal věnovat psaním scénářům (lékařským) mě tak nějak nestačí.

ElikaS
02.07.2021 4 z 5

Knížka se mi líbila. U mnoha z příběhů jsem se skvěle pobavila, humor autora mi seděl. Mnoho příběhů vedlo k zamyšlení, jak náročná je práce lékařů, což si často neuvědomujeme. Jiné příběhy byly opravdu smutné. Vcelku na mě knížka působila velmi kompaktně a užila jsem si ji. Doporučuji.

Betyna9
23.06.2021 5 z 5

Najít knihu z lékařského prostředí, kterou bych byla ochotna číst, byla výzva sama o sobě. Proto mě kniha velice mile překvapila. Opravdu byla vtipná, ale našlo se tam i pár příběhů se smutným koncem (jak už to v životě chodí).
Taky mě kniha donutila zamyslet se nad tím, jak se asi mají čeští lékaři?

Bedřich63
22.06.2021 2 z 5

Tak tato kniha se mi nelíbila a dočetl jsem ji jen proto, že jsem stále čekal, že to nějak vygraduje. Nedočkal jsem se. Když jsem si přečetl na obálce knihy několik pochvalných komentářů, tak jsem chvíli myslel, že jsem četl jinou knihu. I vzhledem ke komentářům zde jsem očekával něco jiného. Vůbec mi neseděl nucený humor autora okořeněný spoustou poměrně hrubých výrazů a náznaky intimního života autora - hlavního hrdiny. Takže na tuto knihu budu chtít už zítra zapomenout.

los
11.06.2021 1 z 5

ne, já mu ten důvod ukončení lékařské kariéry nevěřim, sice je to moc pěkná, na emoce vypočítaná pointa knihy, ale po tolika letech člověk přivykne všemu, jeden nezdar by ho nesmetl, viděl bych to na novelizaci zákona a lepší prachy jinde

...a teda jestli je fakt, že u nich celá třetina všech porodů probíhá císařem, pak je opravdu něco shnilého v království britském = podobně jako v ČR: za klasický porod nemocnice účtuje cca 30 000 Kč, za císaře cca 70 000 Kč, takže důvod řezat se vždycky najde, ne? ...

knihyKeMne
02.06.2021 5 z 5

Autobiografická kniha z prostředí porodnice, řádně okořeněná vtipem, nesoucí však vážné poselství.

Nejdřív mi byl autor nesympatický - další z těch, co nadává na systém. Co sáhne po svých starých denících, kam si v dobách své lékařské kariéry psal různé perličky, aby nyní, v době, kdy je komikem a scénáristou, napsal knihu.

Ale není to tak přímočaré. Autor na pozadí těch humorných scének ze sálů a ordinací neustále upozorňuje na náročnost (časovou, profesní i psychickou) lékařského povolání, kterou si mnozí neuvědomujeme, a hlavně si to neuvědomují politici, kteří to lékařům ještě ztěžují.

Nu, knížka je to vyvážená, veselá i smutná, vážná i nevážná, a s poselstvím - proto nakonec hodnotím plným počtem.