Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1365/bmid_vevoda-a-ja-63e6530cc0b32.png 4 1656 329

Rok 1813 Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

nina3905
25.08.2021 5 z 5

Tradičná červená knihovňa ako vyšitá, takže žiadne ťažké čítanie nečakajte. Kniha podobne ako celá séria je doslova návyková. Teda je príjemná, oddychová, s dávkou humoru, romantiky, pikantných scén, londýnskeho prostredia 19. storočia (vojvodovia, plesy, večierky). Za povšimnutie určite stojí seriál inšpirovaný knihou, na ktorý sa môžete mrknúť na Netfrixe. Ak si prečítate prvý diel série, dobrovoľne - nasilu si prečítane nedočkavo ďalší.

janacheca
25.08.2021 odpad!

(SPOILER) Knížka si hraje na konverzační román, ale je to červená knihovna, jak se patří. Ostatní díly neznám, nicméně schéma se tuším bude opakovat: ON a ONA se setkají a protože jsou oba výrazné osobnosti, tak následují slovní přestřelky. Podvědomě tuší (a čtenář s jistotou VÍ), že to je ten pravý/á. Následuje svatba, ke které je DONUTÍ společenské konvence (popis svatby tak na odstavec, nejvýše jednu stranu textu). Po svatbě SVATEBNÍ NOC (=jedna až dvě kapitoly knihy) s řadou podrobností na hraně erotické literatury. Mezi nimi opakovaně probleskne, jak novomanžel neustále cítí odpovědnost za to, aby nevěsta získala NEZAPOMENUTELNÝ PRVNÍ SEXUÁLNÍ ZÁŽITEK a o jeho uspokojení že vlastně vůbec nejde (ehm, jak daleko od reálného života). Po líbánkách něco jako konflikt a nakonec nastíněná šťastná budoucnost. No, nevím, na tyto knížky už asi nemám věk.

Korsika
21.08.2021 4 z 5

Překvapivě zábavná knížečka ve stylu Harlequinek. Děj nic nebrzdí a nasmějete i dojmete se do zásoby, i když vtipné dialogy kvalitou i množstvím určitě překonávají romantické i erotické pasáže. Jen kdyby na obálce nebyli ti nesympatičtí lidé, úplně mě odradili od zhlédnutí seriálu a někdy se mi jejich tváře vnucovali do čtení, což dost rušilo ... Není nad to, když je na obálce postava zezadu ;)

Kačka655
18.08.2021 5 z 5

Moc pěkný příběh:-) I sem se zasmála a jsem zvědavá na další díly :-)

beruzzka
17.08.2021 3 z 5

Musím říct, že se mi více líbí koncept netflixu, kde odkrývají a vypráví příběhy postav dohromady a ne po jednom jako v knize, kupodivu mi to přišlo nudné a Simon byl trochu fnukna.. čekala jsem víc, když se to netflix rozhodl zfilmovat

Caradyn
14.08.2021 5 z 5

Početná bláznivá rodinka Bridgertonových mě přijala mezi sebe již od prvních stránek. Sice jsem prvně shlédla seriál na Netflixu, ze kterého jsem byla paf i několik dní po dokončení první série, ale přemýšlela jsem, že bych se ráda dozvěděla o knižní Daf a vévodovy více.
Díky mojí skvělé kamarádce se ke mně knížka dostala doslova bleskurychle, za což jsem jí velice vděčná, protože přece jenom původní zpracování od autorky se ničím nahradit nedá. Mohu četbu jen doporučit, skvělá volba pro odpočinek-anglická smetánka a namlouvací sezóna upoutá nejen Vás, ale i Vy je.

monika_v_trapu
14.08.2021 4 z 5

Většinou odolám knihám, které jsou všemi vychvalované a doporučované, ale tohle mě lákalo stále víc a víc...
Příběh je to jednoduchý, prostý, nenáročný, odpočinkový... a nevím, kolik synonym pro to samé bych ještě našla. Vyvíjí se podle očekávání a podle očekávání i dopadne, ale moc jsem si u čtení odpočinula. Ideální letní dovolenkové čtení. První polovinu knihy jsem se smála skoro pořád. Dialogy mezi postavami byly skvělé, chytlavé, zajímavé. Líbilo se mi to moc. Druhá polovina už byla vážnější, řekla bych místy až dramatická a taky romantická. Milostné scény tu samozřejmě byly dle očekávání, ale jejich popisy byly i přesto decentní. Ač tato kniha poprvé vyšla už před více jak deseti lety, myslím, že s popisy milostných scén může konkurovat kde jaké současné vyzdvihované romantické knize, kde je to všechno tak nějak bez elegance a pořád dokolečka. Já jsem s knihou spokojená. Nic, co by člověka úplně uchvátilo, chybky to má, ale dokonale si u toho člověk odpočine a vypne mozek.

tessalovesbooks
11.08.2021 3 z 5

Do téhle knihy jsem se pustila jenom kvůli tomu, že jsem jako spoustu dalších lidí byla nadšená ze seriálu na Netflixu, navíc se mi naskytla příležitost přečíst si to v angličtině, každopádně hned na úvod můžu říct, že seriál byla asi tak stokrát lepší. Kdybych předtím neviděla seriál, možná bych nebyla tak zklamaná, ale já jsem jeden z těch lidí, co se prostě tomu porovnání mezi knihou a filmem nebo seriálem nikdy neubrání.

Asi největším problémem téhle knihy je to, že se tam většinu času skoro nic neděje. Mám strach, že kdybych to nečetla v angličtině, která mě udržovala jakž tak v pozoru, měla bych celkem problémy u toho neusnout. První polovina knihy je akorát o tom, že Daphne a Simon přemýšlí nad tím, co by s tím druhým rádi dělali, jenomže nemůžou a ta druhá je hlavně plná sexu. Chápu, že se asi není čemu divit, když je to literatura určená pro ženy, ale pro mě bylo prostě vrcholem to, když byl v jedné scéně Simon opilý a Daphne ho vyloženě znásilnila. Daphne tady navíc většinu času (kromě tě jedné scény) působí jako naivní chudinka a Simon jako arogantní hňup, co neví, co chce. To v seriálu mi oba dva sedli o dost víc.

Seriál se sice z větší části drží knižní předlohy, ale zároveň jsem byla překvapená, kolik v něm toho bylo přidaného, každopádně se nemůžu zbavit pocitu, že celý příběh tak v tom Netflixovém zpracování působil o dost líp. Taky mi v knize dost chyběly všechny ty vedlejší linky, co najdeme právě v seriálu. Četla jsem vydání i s autorčiným takzvaným druhým epilogem, který byl sice milý, ale přišel mi spíš takový zbytečný, asi bych se bez něj obešla.

Abych však knížce jenom nekřivdila, tak musím uznat, že autorčin styl psaní je opravdu čtivý a možná, že i dalším dílům dám nakonec jednou šanci.

3⭐/5⭐ Jak říkám, seriál mi prostě přišel o dost lepší a z knížky jsem byla zklamaná. Za mě tedy spíš doporučuji to Netflixové zpracování.

Ewishekk
11.08.2021 4 z 5

Ke knize jsem se dostala díky seriálu, který se mi líbil snad i víc než kniha samotná. Chybělo mi více vedlejší linek, dějů, osudů, které tvůrci do seriálu zakomponovali, ale i tak vás kniha vtáhne a do života zamilovaných hrdliček se úplně vžijete.

Leny68
11.08.2021 5 z 5

Bridgertonovi jsou skvělí, líbí se mi i seriál, knížka je chvílemi trochu jiná ale taky moc hezká.

Medasek
08.08.2021 4 z 5

Asi jako většina jsem na knihu přišla díky seriálu a musím se přiznat, že se mi líbila. Příběh je neskutečně čtivý a zajímavý.
Jako člověk, co prostě miluje romantiku, můžu knihu rozhodně doporučit.

Anička.pa
06.08.2021 3 z 5

I přesto, že knihu jsem díky své kolegyni znala dávno před seriálem, jsem se k příběhu dostala až po shlédnutí seriálu. Knihu beru jako přijemné oddechové čtení, při kterém vůbec nemusíte přemýšlet. Zpočátku mě kniha velmi bavila a v druhé polovině už tolik ne. Několikrát jsem se nachytala, jak hltám rychlé stránky, abych měla knihu za sebou.

TetaLik
25.07.2021

Kniha se mi moc libila. Jsem rada,ze jsem ji precetla driv nez jsem se podivala na serial na Netflix. V serialu byly dejove linky,ktere v knize vubec nejsou. Musim rict ze kniha i serial jsou dobre zpracovane. Nakonec jsem si koupila vsechny dily Bridgertons a vsechny je precetla. Ted bud trpelive cekat yz je postupne vsechny s filmuji.

romca4180
20.07.2021 4 z 5

Super oddechovka na večer.. Pokud potřebujete "vypnout" je to fajn volba.. Za mě určitě lepší jak seriál, i když ten taky není úplně nejhorší..

Nelajza
19.07.2021 3 z 5

Nejprve jsem četla knihu a poté jsem se rozhodla podívat i na seriál. A to byla chyba, seriál byl hrozný. Nejvíce mi na knížce vadilo, že se tam stane prakticky znásilnění na muži, ale nikdo to neřeší.
Nakonec dávám 6/10.

Šárka_D
14.07.2021 3 z 5

Nestává se často, že by byl seriál o tolik lepší než předloha, ale je to případ Bridgertonových. Zatímco počin Netflixu je zábavná, vtipná, barvitá a oku lahodící podívaná, Vévoda a já je prostě milostný román s jednou dějovou linkou a bez větších uměleckých ambicí. Ono to v rámci žánru asi není špatné, ale do vkusu se mi to netrefilo. V sérii budu pokračovat už jen na Netflixu :)

pavlinececcka
12.07.2021 5 z 5

Příběh Daphne a Simona byl skvěle vytvořený. Ani sem nečekala ze se tolik nasměju. Výborná oddechovka a určitě si od autorky přečtu další díl :)

Horselen
09.07.2021 4 z 5

Je bezesporu pravda, že bez seriálu bych se ke knize nikdy nedostala. Na druhou stranu nevím, jestli bych opravdu o něco přišla. Jenže nádherná obálka mě zlákala ke koupi.

Je jasné, že žádnou světobornou literaturu čekat nelze. Knížka je oddechová a poměrně čtivá. Upřímně si ale nedokážu představit, že by se takhle lidé v 19. století škádlili, mluvili podobným způsobem a že by Daphne, jakožto obyčejná dívka jednala tímto stylem s vévodou.

Na Simonovi mi poměrně vadilo, že kdykoli se dostal do svízelné situace, okamžitě sahal po slově "zabít" a vyhrožoval svému okolí, i když třeba s nadsázkou.
Daphne zase nedokážu odpustit, co Simonovi provedla a velmi to ovlivnilo skutečnost, jak na ni nahlížím.

AloneJane
07.07.2021 3 z 5

Abych byla upřímná, je to příjemné čtení, když člověk potřebuje odlehčit, vypnout. Taková oddechová Harlequinka. Za mě fajn, nic závratného jsem ani nečekala. Co mě trochu mrzelo, že nebyl žádný přibližující popis samotného vévody, krom jeho očí a vlasů člověk neví nic. Ale na oddech fajn.

terezarath
30.06.2021 4 z 5

Nebudu lhát, překvapilo mě, jak moc jsem si knihu užila. Já normálně na romanťárny nejsem a u tohohle jsem dost očekávala, že knihu budu nesnášet po pár stránkách. Vlastně jsem si jí pořídila jen ze zvědavosti, jelikož seriálové zpracování od Netflixu mě hodně bavilo. Ale světe div se, tahle knížka byla vážně dobrá. Fajn, byla plná kýče a spousty klišé, ale zároveň byla doplněná tak jemným a příjemným humorem, že se četla prakticky sama.