Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1365/bmid_vevoda-a-ja-63e6530cc0b32.png 4 1656 329

Rok 1813 Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

michaela.97
27.08.2023 4 z 5

Tahle knížka mě vytrhla ze čtecí krize. Četla se prostě báječně!

Loni jsem viděla seriál, takže jsem si při čtení představovala postavy z něj - problém nastal ve chvíli, kdy autorka popisuje Simona jako vysokého bruneta s modrýma očima, zatímco v seriálu je to černoch s tmavýma očima :D - ale jinak jsem byla opravdu zvědavá, jak moc se bude seriál lišit od knižní předlohy. Byla jsem docela mile překvapená, protože děj v knize samozřejmě rychleji odsýpal, ale od seriálu se moc nelišil. I tak mě čtení vůbec nenudilo - naopak. Nemohla jsem se odtrhnout, i když jsem tušila, jak každá kapitola dopadne.

Trochu jsem se bála sexuálních scén - seriál byl místy docela "hard" a v knize by mi to přišlo nevhodné - je totiž napsaná tak nějak něžně a příjemně - naštěstí se mé obavy nepotvrdily, takže juch juch.

K hlavním postavám jsem si vybudovala vztah - fandila jsem jim - a skvěle rozehrané jsou i vedlejší postavy, jejichž příběhy si ráda přečtu v dalších autorčiných knihách :)

adela.hol
24.08.2023 5 z 5

Hlavními postavami příběhu jsou Daphne Bridgertonová a Simon Basset. Daphne je čtvrtá v pořadí z osmi sourozenců a nejstarší z dcer. Má věk na vdávání, ale doposud všechny nabídky odmítla.
Simon je přítel Anthonyho, nejstaršího bratra Daphne. Po smrti otce na něj přešel titul vévody z Hastingsu, čímž se ve společnosti stal nejlepší partií pro svobodné dcery všech vdavekchtivých matek.
Poprvé se Daphne a Simon setkají na jednom plese ještě předtím, než si jsou oficiálně představeni. O něco později dojdou k tomu, že si mohou vzájemně vypomoci. Simon se Daphne začne naoko dvořit, čímž k ní přiláká zajímavější nápadníky. On se zase díky ní vyhne pronásledování ohledně možné svatby, protože se nikdy nehodlá oženit. Daphne mu ale jeho plán poněkud zkomplikuje.

Na úvod chci říct, že jsem neviděla seriál, takže pocitově hodnotím jen jak na mě působila kniha. A já si ji nesmírně užila. Zamilovala jsem se do těch postav, užívala si ten oddechový humor. Daphne nebyla naivní hrdinka, právě naopak od třech starších bratrů byla zocelená a se Simonem si uměla poradit, když bylo třeba. Simon byl typický bručoun, který dokázal zjihnout až díky Daphne. Ale nebylo to tak jednoduché, obzvlášť kvůli jeho pošlapanému sebevědomí, které si s sebou táhl z dětství.

Oblíbila jsem si i další postavy. Violet, která sice dokázala srovnat své tři nejstarší syny do latě, jak malé kluky, ale s Daphne nedokázala přes nervozitu mluvit o svatební noci. Anthony jako velký bratr měl permanentně chuť Simona zabít a Colin se nad všemi výborně bavil.

A ten abecední pořádek jmen byl dobrý nápad, hned jsem si je zapamatovala.

kaja9825
23.08.2023 4 z 5

Předpokládám, že nikoho z Vás neminul seriál Bridgertonovi na Netflixu.
Já seriálu naprosto propadla a hned jsem potřebovala přečíst i předlohu, ale bohužel jak to tak každý z nás zná, tak nebyl až do teď čas. Ale teď jsem si přečetla první díl a neskutečně se mi líbil. Tím teď myslím už někdy v únoru, ale já se snad polepším.

Daphne je nejstarší dcera Viktorie Bridgertonové a je tak akorát zralá na vdávání. Bohužel jí okolní nápadníci vnímají spíše jako dobrou kamarádku než jako vhodnou partii. Ve městě se ale naštěstí objeví nový vévoda z Hastingsu Simon. Daphne by pro něj neměla být ta pravá. Je to sestra jeho nejlepšího přítele a kromě toho se nechce nikdy ženit ani mít děti. Bohužel jejich přitažlivost je čím dál tím větší a tak se stane to, čemu se oba ze začátku brání.

Kniha je svižná a miluju slovní přestřelky mezi Simonem a Anthonym.
Taky teda musím říct, že jiskření mezi vévodou a mladou Bridgertonovou je naprosto elektrizující a hned bylo jasné, že se k sobě hodí.
Pokud tedy hledáte oddechovku z prostředí aristokracie a jak probíhali jejich námluvy, tak tohle je kniha přesně pro vás. Taky bych to doporučila někomu, kdo má rád Jane Austenovou, i když tady je to již brané trochu uvolněně.
4/5

mia.com
18.08.2023 3 z 5

Do serie jsem se puvodne poustet nechtela, protoze jsem si rikala, ze mi bude stacit serial. Ale byla jsem nakonec moc zvedava a ted nevim, jestli se vubec pustim do dalsich dilu. Je to jen prumerna cervena knihovna a serial (az na to trapne multi kulti, ktere se tady vazne nehodi) je za me mnohem lepsi. Je barevny, vesely, tajemny, zajimavejsi a dozvidame se toho vic, nez v knize. Tam totiz resime pouze hlavni par a ostatni sourozenci tu skoro vubec nejsou. Coz v serialu je zpracovano mnohem lepe. Takze bohuzel, vyjimecne je za me serial mnohem lepsi nez predloha.

knihomolkaMist
12.08.2023 4 z 5

Tak tohle bylo skvělý! Poté, co jsem viděla pár dílů seriálu jsem se toho trochu bála, ale to bylo o tolik lepší! Neskutečně dobrá styl psaní, kdy stránky doslova mizely pod rukama! Taky neskutečně vtipné postavy (paní Bridgertonová, koukám na vás :D) a fakt skvěle vykreslené jak už sourozenecké, tak i milostné vztahy. U knížky jsem se nasmála a už se těším na další díly :)

gabca2003
05.08.2023 4 z 5

Příjemná kratší oddechová romantická knížka. Přečtená za jeden deštivý den, určitě ideální na dovolenou.

jarkaska
26.07.2023 5 z 5

První kniha této autorky, a moc se mi líbila. Líbila se mi postava Daphne i Simona. Televizní verzi jsem neviděla a tak to bylo příjemné čtení. Už hledám další díl této série.

Senza Jenka
20.07.2023 3 z 5

Velmi slušný průměr. Sáhodlouhý dialog hlavních hrdinů na začátku se pohybuje přesně na hranici únosnosti. Předvídatelný děj i závěr. Prokreslení postav není nijak hluboké. Pár češtinářských nedostatků. Ale je to takový příjemný představitel daného žánru.

_Žanet_
14.07.2023 4 z 5

Krásná knížka, naprosto ideální pro období, kdy nemáte tolik času na čtení nebo kdy na něj zkrátka nemáte chuť. Způsob, jakým autorka píše, je velmi čtivý, čte se to samo a člověk u čtení nemusí ani tolik přemýšlet. Vše se dá lehce pochopit, v postavách snadno zorientovat a příběh Daphne a Simona je naprostým ideálem pro potřebu odlehčeného a nenáročného čtení. A přestože patřím k těm, kteří nejprve shlédli seriál, který je v mých očích o něco lepší, než jeho knižní předloha, jsem si na značně viditelné rozdíly mezi knihou a seriálem rychle zvykla a nebyly mi překážkou. Celá knížka se tak pro mě stala příjemným doplněním filmového zpracování a to i přesto, že by to mělo být spíš naopak. Rozhodně knížku doporučuji všem nenáročným čtenářům, kteří si chtějí užít trochu té romantiky a nepotřebují žádnou velkou zápletku a pokud náhodou někdo neví, co si vzít na letní dovolenou, příběhy Bridgertonů jsou za mě jasnou volbou.

Luciee113
26.06.2023 5 z 5

Knihu jsem začala číst až po několikátém zhlédnutí 1. série Bridgertonových. Příběh se mi tolik líbil, že jsem pátrala po předloze a našla tuto knihu. Rozhodně se mi líbila víc než filmová verze (tak jak to u knih už bývá). Ani mě dokonce nerušilo to, že postavy jsou popsány vzhledově jinak a rychle jsem si udělala svou vlastní představu o nich. Moc příjemné čtení, od kterého se nelze odtrhnout

katerina4564
19.06.2023 3 z 5

Na sérii Bridgertonovi jsem se dostala po shlédnutí první série seriálu na Netflixu. Příběh Simona a Daphne je zasazen do doby, kdy ještě existovala mezi ženami a muži určitá úcta, debutantky se těšily na svoji první sezónu a na to, jak uloví nejlepší partii roku. V tomto díle se jeví jako nejlepší partie právě Simon, který s krásnou Daphne uzavře dohodu, že se budou vzájemně sobě dvořit, aby odehnali další nápadnice a nápadníky. Simon je zatvrzelý, že se nikdy neožení, jak je ale zřejmé od začátku, vše se zvrhne a utvoří s Daphne skutečný pár. Na happy end si musíme počkat až poté, co se Simon vypořádá se svými přísahami z mládí.
Díky seriálu jsem již měla hlavní postavy vizuálně utvořené. Díky tomu bylo čtení příjemnou oddechovkou bez nutnosti vytváření vizuálních stránek knihy.

Luci-_-
16.06.2023 5 z 5

Oddychová romantika v Anglii předminulého století. Jako většinu mě k ní dovedl seriál, kniha se více soustředí na hlavní dvojici a postavy jsou díkybohu lépe vykreslené.

Petra_V
30.05.2023 3 z 5

Po shlédnutí 2 řad seriálu jsem se konečně pustila i do knih. Jsem zastáncem názoru, že knihy jsou lepší než filmy/seriály, ale vždy se najde nějaký výjimka. Ano, Bridgertonovi jsou tou výjimkou. To, že už od začátku víme, jak kniha dopadne nemusím zmiňovat, přece jen, víme, jaký žánr knihy čteme... Největším zklamáním pro mě ale bylo, že se kniha soustředila výhradně na ústřední dvojici. Moji oblíbení sourozenci ze seriálu jsou v knize pouze zmíněni a tím jejich příběh končí, naopak v seriálu můžeme vidět i vývoj vedlejších postav, což je za mě velké plus, uvážíme-li, že se právě těmto postavám budou věnovat další knihy série.

Kami97
30.05.2023 5 z 5

První díl jsem četla po shlédnutí obou řad seriálu. V knize se mi moc líbila Daphne, i když serialově mi víc imponoval Simon. Oddechovka, u které víte, jak dopadne, ale to jí na kráse neubírá

emilieselden
25.05.2023 3 z 5

Slyšela jsem na tuto sérii samé ódy, tak jsem si řekla, že to také zkusím. A jako taková romantická oddechovka mezi thrillery a detektivky je to fajn. Ale nic víc. Před dalším dílem si musím dát pauzu.

knihomolka460
24.05.2023 4 z 5

Nejprve jsem viděla seriál , a tak jsem se rozhodla , že si přečtu i knihu. Opět jsem toho názoru , že knihy jsou lepší než filmy/seriály a tohle není výjimka. Těším se na další díl

Lalina3
23.05.2023 4 z 5

Řekněme, že seriál je lepší než kniha... Ale čte se to pěkně.

mnohoknih
14.05.2023 3 z 5

Co všichni na těch Bridgertonech vidí? No už to vím. Sexuální výchova 19.století. Šaty, plesy, láska, nesnáze a ještě větší láska. Ovšem moje sympatie si získala jedině lady Whistledownová.

6493
05.05.2023 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Je to takové milé čtení, které, pokud si chcete jen odpočinout a na chvíli vypnout, určitě postačí. Co mě ale iritovalo bylo chování Daphne, která, na tehdejší dobu, byla dost nekorektní a myslím, že by ve společnosti stála dost na okraji. Mužské postavy zas byly machistické a s ženou mluvily jako s věcí a svým majetkem. V té době to tak skutečně bylo, ale nic nezkazí román tolik jako muž, který své milované zdůrazní, že si s ní může dělat cokoli se mu zamane a na c ovše má vůči své ženě právo.
No jo, doby Austenové jsou zkrátka nevyhnutelně pryč a my už se další dobové senzace a dalšího Darcyho nedočkáme.

Ailee
01.05.2023 4 z 5

Jako první jsem viděla seriál, který se pevně drží knihy a dokonale ji kopíruje, co se osudu Simona a Daphne týče. Avšak aby seriál mohl vůbec na obrazovky, musí v dnešní době samozřejmě obsahovat všechny možné rasy a homosexualitu. Proti tomu nic nemám, i když v historické tvorbě to ráda nemám. Takhle z toho mám spíš pocit, že si historii díky tomu předtváříme tak, aby se nám více líbila. Ale což. Je to fikce, i když tahle snaha o gendrovou vyváženost za každou cenu je směšná a pokrytecká.
Nebudu hodnotit, co bylo lepší. Oboje má své kvality. U knihy oceňuji, že se zabývala hlavními protagonisty a omáčku nechala seriálu.