Čekanka

Čekanka https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1368/bmid_cekanka-9Hp-1368.jpg 4 1167 189

Rok 1824. Penelope Featheringtonová odjakživa tajně zbožňovala bratra své nejlepší přítelkyně. Myslela, že o něm ví všechno, jenomže pak objevila jeho velké tajemství… Colina Bridgertona už unavovalo, že ho lidé považují pouze za okouzlujícího hejska. A nejvíc mu vadilo, že všichni hltali klepy z pera lady Whistledownové, která se o něm snad v každém ze svých sloupků zmiňovala už v prvním odstavci. Po návratu z ciziny však zjistil, že se mnohé změnilo - především jeho stará dobrá kamarádka Penelope. Co může tajit floutek a co dívka, kterou už každý považuje za starou pannu? A mohou mít vůbec něco společného?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Romancing mister bridgerton , 2002

Pedruska01
27.02.2022 4 z 5

Na již čtvrté pokračovaní Bridgertonů jsem se těšila. Řekla bych, že mě smetla taková ta vlna, že jsem dala tři díly za sebou a moc se mi to líbilo. Autorka má skutečně dobrý a neuvěřitelně čtivý styl, v tomhle směru není co vytknout. Příběh se mi líbil, ale našla jsem v něm něco, co mé nadšení lehce srazilo. Není to nic hrozného samozřejmě, ale musím říct, že mě to malinko zklamalo, což mě zase ve výsledku k dosud přečtenému mrzí. No, ale až na tyto muchy, to bylo moc pěkné.
Hlavní hrdinka Penelope se mi líbila a je pravda, že se mi pozdávala, respektive, něco jsem v ní viděla už na samém začátku této ságy, i když mi jí bylo většinu času prostě líto. Měla jsem jí ráda a musím říct, že jsem k ní měla velmi, velmi blízko, a to hned v několika směrech. Neměla jsem proti ní nic, naopak jsem jí musela fandit, ať už v tom, co dělala anebo v té vztahové potažmo společenské lince. Její matka měla moment, kdy mě hrozně zamrzelo, jak se k ní zachovala. Mrzelo mě, že byla vyčleňována nebo spíše totálně přehlížena. A taky mě bavila lady Danburyová, ta stařenka je drsná. :D
Druhý hlavní hrdina byl Colin Bridgerton. Toho chlapa jsem si skoro zamilovala hned, jak se o něm autorka zmínila v předešlých dílech. Nevím proč, ale něco jsem v něm viděla. Možná to bylo jeho charakterem, milého, hravého a věčně usměvavého muže. Viděla jsem v něm ale moc a pak jsem narazila, což se mi tady dokonale ukázalo. Upřímně, čekala jsem něco trošku jiného než jsem dostala. Nemůžu říct, že by se mi popsaný Colin nelíbil, naopak, získal si mě - zvlášť se mi líbili jeho věčně hladové chvilky s jídlem, ale... Doufala jsem, že bude trochu akčnější, impulzivnější a bouřlivý? Trocha směsky (a teď to zní asi hrozně vůči němu) Simona a Anthonyho. Z nich to úplně vyzařovalo. Trocha toho vzteku, žárlivosti, hraní si s drahou polovičkou. Asi mi chyběl ten směr/trend "z nenávisti láska". Nebyla to taková "sranda". Měla jsem Colina hrozně ráda a držela mu palce, ale čekala jsem od něj víc.
Ti dva dohromady se mi líbili a držela jsem jim palce, i když jejich romantickou linku, která za mě měla být středem celého počinu byla dost upozaděná, na velkou škodu, linkou druhou, která pátrala po odhalení pisatelky společenského, však bulvárního plátku. Moje romantická duše utrpěla a je krapet nešťastná. Nevím, zda to měl být záměr, ale nebylo to už takové. Neužila jsem si to tolik, šlo jim všechno moc snadno a rychle. Bez námahy a zápletek. Bylo to nijaké. Úplně jsem nevěřila, jak najednou u Colina vzplanulo srdce. Vůbec jsem z toho ty emoce necítila, nepřenesli se na mě. Obrovská škoda. Ale zase na druhou stranu, abych jen nehanila. Když už tam něco bylo romantického, většinou několik gest a trocha slov, tak to bylo zase hezké.
Tenhle příběh nebyl v první řadě romantická věc, většinu knihy se zabývala něčím, co sice nebylo špatné, ba někdy zajímavé, ale upřímně to nebylo tolika důležité jako hlavní postavy. Co si budem, není to standard a prostě to u mě narazilo. Penelope a Colin se mi samozřejmě líbili a měla jsem je ráda, dokázali mě překvapit a Colina bych prostě trochu opepřila, nemůžu si pomoci. Moc jsem jim držela palce a byla ráda, že se obou vlastně splnili sny. Četlo se to velmi dobře a i přesto všechno si to drželo moji pozornost. Cítím sice zklamání, a tak musím hodnocení krapet snížit, ale i tak knihu hodlám doporučit, protože se mi i tak líbila a bavila mě. A těším se na další knihu, pokračování se slečnou Bridgertonovou, pro změnu. Uvažuju o pauze ve vyprávění této rodiny, ale uvidíme. Třeba mi to ale nedá. :)

ElizPetrova
26.02.2022 3 z 5

Milé pokračování ze série Bridgertonových. Nic velkolepého, nic překvapivého.. Ryze oddechová záležitost.

mina_harker
26.02.2022 3 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl. Hlavní hrdinové mi byli sympatičtí.

Aaron Lewis
13.02.2022 4 z 5

Vážně mě překvapuje, že mě to stále baví… Colin je k zulíbání a Penelope jsem si také oblíbila, kvůli seriálu jsem už sice věděla, kdo je Lady Whistledownová (či jak se jmenuje), ale nějak mi to nevadilo. Spíš mi zase vadilo, že je Penelope tak poddajná, a nejen vůči Colinovi, ale tak celkově. Je fajn, že ženské hrdinky nejsou chladné protivné krásky, ale zase na druhou stranu… jsou až moc milující, chápavé a poddajné…

Angie.D
03.02.2022 3 z 5

No... veľmi som sa na príbeh o Penelope a Colinovi tešila. Asi najviac zo všetkých, ale bohužiaľ, táto časť bola zatiaľ najslabšia.
Nakoľko milujem Bridgerton sériu a autorkin štýl písania mi nesmierne sedí, tak som si čítanie i tak užila. Ono celkovo bol vlastne príbeh dobrý, nebyť Colina... Určite bola táto časť najviac nabitá akciou, alebo ako to nazvať, proste bola najnapínavejšia (ale iba vďaka Lady Whistledown)! :)

Čo bolo super, je jednozačne postava Penelope. Ona ako hlavná hrdinka mi sadla, je vtipná, inteligentná, silná a bolo cítiť ako dospela za tie roky. Jej láska ku Colinovi bola nespochybniteľná (to ale na vybudovanie chémie medzi postavami nestačí).
Ďalej boli super aj postavy Hyacinth, lady Danbury a mladšej sestry Penelope (aj keď tú už v druhej polovici nikto ani nespomenul).
Kto ma však NESKUTOČNE sklamal, je Colin. Zo seriálu a aj predošlých kníh mi bol sympatický, myslela som, že ho mám najradšej a tešila som sa na jeho knihu. Z jeho postavy sa však vykľul ***. V knihe bolo viacero prípadov, kedy sa choval ako schyzofrenik. Nehovoriac o tom, že bol rodený manipulátor, ktorý sa navonok tvári usmiato a pritom vnútri pod povrchom drieme nevyrovnaný, závistlivý, nespokojný človek so sklonmi k agresii. Ešte aj Penelope tam v jednej scéne povedala ako bude mať modriny v tomto manželstve, po tom čo ju tak silno zdrapol za rameno, keď bol naštvaný. Myslím, že si P zaslúži niekoho lepšieho, ale je zaslepená svojím vysneným dokonalým Colinom, ktorého si zidealizovala za tie roky.
Ťažko sa mi verilo vzťahu medzi nimi dvoma, resp. som medzi nimi necítila žiadnu chémiu (oproti párom v predošlých knihách fakt nula bodov).

Teším sa však na ďalšie časti, snáď budú lepšie :)

Sarka25
22.01.2022 5 z 5

Cekanka je zatím jedna z nejlepší knížek o Bridgertonvich. Nejen že se tu odhalí kdo je lady Whistledownova ale taky se me moc líbilo ze se I Penelopa dočkala lasky a nezůstala jako stará pana. Bylo to krásné zpracované a takovou lasku bych taky chtěla zazit.

michaella03
03.01.2022 5 z 5

Bridgertonovi jsou zkrátka láska.
Jelikož jsem třetí díl této série dočetla před třičtvrtě rokem, jen ztěží jsem si vybavila, jak konkrétně se Colin (nejen k Penelope) choval, proto teď nemohu nijak soudit jeho změnu či stálost v chování.
Samotná kniha je čtivá a lehká, člověk u toho nemusí přemýšlet, jen se usmívá a nechává se unášet krásou plesů a lásek první poloviny 19. století v Londýně. Jen je mi líto spoileru ze seriálu 1. řady, kde tvůrci vyzradili, kdo tajemná, Lady Whistledawnová, vlastně je - proto mě v knize žádné překvapení nečekalo.
Nic převratného nám série už asi nenabídne, ale já to zatím vnímám jako jistotu, která dokáže uklidnit, vyloudit úsměv na tváři a v klidu si odpočinout.

"Neexistovala žena, která by dokázala přejít od bodu A do bodu B, aniž by se cestou nezastavila u C, D, X a 12."

MarkétaI.
31.12.2021 4 z 5

Penelope a Colin.. na tento příběh jsem se moc těšila, ale byla jsem trochu zklamaná.
Přiznávám, že tajemství kolem lady Whistledownové mě nějak nebavilo číst.
Asi bych ocenila, kdyby byl příběh víc věnovaný Penelope a Colinovi. Připadalo mi, že to bylo takové rychlé..
Nebyla to ale zlá kniha. Určitě se k ní někdy vrátím a příběh Penelope a Colina si přečtu znovu.

oresvo
29.12.2021 5 z 5

Její tajemství bylo pro mne překvapení.
O to víc jsem si ho užívala.
Příběh opět neměl chybu. Krásně se četlo.
Děj mne vtáhl do sebe .

EleaMcKey
27.12.2021 3 z 5

Penelope jsem fandila už u seriálu a Colin je asi můj nejoblíbenější Bridgerton. Příběh mě úplně jako neurazil, ale ani nenadchl. Za mě určitě lepší než příběhy Benedicta a Eloise, ale pořád čekám, kdy se sérii vrátí kvalita prvních dvou dílů. Snad se ještě dočkám.

padajicidvere
22.12.2021 2 z 5

(SPOILER) A to jsem si myslela, že příběh o Eloise už nemůže nic předčit..a ejhle. Tento díl byl ještě horší. Colin se vrátil z cest, jako kdyby byl na opuštěném ostrově desítky let a narazil na jedinou ženu na celé planetě, do které se přirozeně musí zamilovat. A je to láska jako trám zčistajasna, po X letech, co se znají.. Penelopina submisivita mi upřímně nebyla blízká, nevadí. Tolik let čeká na nabídku k sňatku, až ji požádá -KONEČNĚ- muž, kterého miluje několik let, přičemž si myslí, že ji nemiluje. Ano! No dobrá, je to zoufalá dívka, jiné povahy než Eloise, i jiných vyhlídek.. Nicméně to, že od první půlky knihy se vlastně nic neděje, protože láska jako trám hned na začátku..je únavné a nudné.

animovanej medv
13.12.2021 5 z 5

Penelope a Colin.

Co říct - je to nádhera. Je tam všechno, po čem romantická duše touží a vlastně i něco víc. Jak jsem zmiňovala už od předchozích knížek, líbí se mi, že knihy nekončí svatbou a kýčovitou větou "a žili spolu šťastně až do smrti", ale ve všech je celkem jasný důraz na to, že problémy se ani manželství nevyhnou a že je nutné je řešit společně a to se mi hrozně moc líbí.

Jako jasně, dám si chvíli pauzu, nějaké sci-fi nebo jiné téma a pak si zase dám pokračování této romantické lahůdky.

Ajuszka
09.12.2021 5 z 5

Po přečtení každé knihy o Bridgertonových si říkám :,, Jo, tak tahle byla nejlepší ''. No i zde tomu tak bylo. Příběh celé rodiny mě opravdu uchvátil. Kniha Čekanka je zaměřená na Penelope a Colina.. A nejen na ně. Konečně se zde dočkáme odkrytí totožnosti Lady Whistledownové

girdi
28.11.2021 4 z 5

Čtu postupně a říkala jsem si, že tentokrát už mi dojde dech, zvlášť proto, že každý tuší, jak tohle musí skončit ;-) Ale autorka mi zase učarovala, bylo to prostě opět milé a Penelope byla báječná, odvážná a inspirativní a Colin uvěřitelně zápolil s vlastním životem a budoucností. Jedna hvězda chybí, protože mě zase trošku chybělo nějaké to překvápko ;-)

Luccinda
24.11.2021 3 z 5

I po čtvrtém setkání se sourozenci Bridgertonovými můžu říct, že mě tahle série stále baví. Těžko byste hledali odpočinkovější knihy než jsou ty od Julie Quinn. Na Čekanku jsem se těšila obzvlášť, protože Colin a Penelope dosud patřili k mým nejoblíbenějším postavám a byla jsem zvědavá, jak se jejich milostný příběh bude vyvíjet a jaké překážky jim autorka postaví do cesty.

No a nakonec jsem vcelku zklamaná. Vlastně úplně poprvé, co se série Bridgertonovi týče. Asi jsem měla od Colina a Penelope přece jen příliš velká očekávání. Colin v tomto díle neměl ani zdaleka takovou jiskru jako v předchozích dílech, nejvíce mě ale mrzelo, že mezi ním a Penelope nebyla žádná chemie. Prostě jsem jim tu lásku nevěřila. A když to srovnám s příběhy všech předchozích dílů, tak z toho Čekanka bohužel vychází jako nejslabší.

Přesto jsem přesvědčená, že autorka zvládne znovu navázat na své minulé příběhy, které mě dokázaly pohltit a okouzlit natolik, že jsem prakticky nedokázala myslet na nic jiného, dokud jsem knihu nedočetla. Čtivost se téhle sérii ostatně nedá upřít. Pátý díl už na mě čeká doma a já se moc těším, až se blíže seznámím s dalším sourozencem z rodiny Bridgertonových.

Nattali.ka
24.11.2021 3 z 5

Čtvrtou knihu ze série hodnotím o něco slabší než předchozí díly. Zpočátku mi dlouho trvalo se začíst a kniha mě začala bavit až v druhé polovině. Náhlé zamilovaní z čista jasna ze strany hlavního hrdiny mi přišel trošku přehnaný a nereálný.

Arlienen
18.11.2021 4 z 5

Kniha splnila všechna moje očekávání. Moc jsem se těšila, až si ji budu moct přečíst a jsem z ní nadšená!
Colin a Penelope jsou mé oblíbené postavy. Fandila jsem jim od prvního dílu ( Vévoda a já ).

Lutzinka
10.11.2021 4 z 5

Colina mám ze všech bratrů nejraději, ovšem tady úplně nedostál své reputaci z předchozích dílů. Jinak klasika. Příjemná oddechovka na dva večery.

lucie.dc
08.11.2021 3 z 5

Oproti predchozimu dilu musim hvezdy ubrat. Jednak za vetsi mnozstvi preklepu a vcelku se to tahlo pomerne nudnym scenarem. Zpocatku byly fajn i slovni hricky, ale nejak to nefugovalo dal. Namet pekny, postavy sympaticke, ale... nenadchlo.

Andynka
07.11.2021 3 z 5

Zatím nejslabší díl s Bridgertonů , co jsem četla.
Ač miluji tu jednoduchost příběhu, ve směs pořád ta stejná romantická linka, jen je lehce něčím ozvláštněna.
Tak tady ta kniha už mi přišla skoro jak přes kopírák. I ta slova : Proč jsem si nikdy nevšiml, jak je krásná a chytrá a moudrá. To už jsme bohužel v Bridgertonech párkrát četli. A chtělo by to trochu změny.
A co se tedy autorce povedlo, bylo změnit mi kompletně názor na Colina. Kterého jsem měla vždy ráda, ale tady v knize mi byl opravdu protivný.
Takže proto dávám poprvé Bridgertonům 3* a jen doufám, že to nepůjde takhle dolů i se zbytkem série. Že autorka si ještě schovává pár triků, čím to obohatit.