Breviář pozitivní anarchie

Breviář pozitivní anarchie https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310045/bmid_breviar-pozitivni-anarchie-NjG-310045.jpg 4 192 62

I když by asi přesnější název pro tuhle knihu byl Ideologie v době uprchlické krize, nechci být konjunkturální a podbízet se bulvárně laděným titulem. Snažil jsem se, aby kniha byla v maximální míře objektivní. Jde totiž o hodně, i když si to možná neuvědomujeme. Snesl jsem – jak doufám – věrohodná fakta o tom, že cesta, kterou v posledním desetiletí kráčí evropská společnost, opakuje fatální chyby našich předků. Mnohé z toho se nám samozřejmě líbit nemusí, ale Adam a Eva byli kdysi vyhnáni z ráje a od té doby se nikomu nepodařilo tam vrátit. A rozhodně se to nepovede ani smrští nesmyslných kroků, impotentních nařízení a amatérských rozhodnutí současných vládců. Naše momentální směřování nevede do ráje, ale do pekla. Přesto tahle kniha nešíří poplašné zprávy, ale je pouhou historickou analýzou.... celý text

calibre44
13.07.2017 5 z 5

Co říct víc, než že snad všichni musí souhlasit s každým autorovým slovem? Bohužel se lidstvo nedokáže poučit ze své vlastní historie. Nebo lidstvo možná ano, ale současní vládcové jsou nepoučitelní.

Dandulka
29.06.2017 5 z 5

Super! Paráda! Bomba! Už dlouho jsem nic tak skvělého nečetla!!!!! Opravdu, pozlatit každé jedno slovo!!!!!!! Naprosto souhlasím a velmi doporučuji k přečtení a hlavně k přemýšlení! Tahle kniha vám opravdu otevře oči, pokud jste byli až dosud slepí! Pro tuhle knihu je i 10 hvězdiček málo.

starývlk
04.05.2017

Nejlepší kniha, kterou jsem za posledních 20 let četl. Skvěle vystihuje to, v čem jsme se ocitli. Všechny hvězdičky !

LucillaPeters
02.05.2017 5 z 5

Čtivě podanou formou popsání a srovnání historických událostí a skutečností se současnými událostmi. S většinou se dá naprosto bez námitků souhlasit. Pana Vondrušku mám velice ráda a cením si jeho názorů i nenásilné formy jejich prezentace. Aktuální, rozumně podané a (bohužel) pravdivé.

tarasnica
28.03.2017 5 z 5

Vynikající kniha, výhrady mám akorát k množství cizích názvů...

ZaS
06.03.2017 5 z 5

Vynikající srovnání historických událostí se současným stavem společnosti, které vyvrací celou řadu mýtů šířených jak současnými medii, tak i politiky.
Vřele doporučuji!

Rocker007
14.02.2017 odpad!

Silně neobjektivní rádoby odborný text. Jak již bylo řečeno, autor se pouze svezl na vlně současné zbytečné histerie. Pokud by někdo měl zájem skutečně se dozvědět něco o dědictví historie v nás, doporučuji od Nodla Středověk v nás. Toto je brak.

Karborund
08.02.2017 5 z 5

Povinná četba do škol.Bez agresivity a zbytečných emocí, s klidem a rozvahou napsané dějinné chyby a omyly s porovnáním dnešního světa.Žádná manipulace, žádné tupé vymívání mozků.Velké dílo pro "obyčejné" lidi.Žádná kniha nezmění svět, ale může alespoň určit směr.Velké díky

poostmen
07.02.2017 5 z 5

Vondruška jasně ukazuje, že je nejen skvělý autor historických románů, ale i historik a hlavně člověk se zdravým rozumem, který umí pojmenovat problémy dneška. Knihu by si měli přečíst všichni ti, kteří se domnívají, že složité problémy mají jednoduchá řešení a "huráoptimismus" typu: "my to zvládneme", zachrání svět. Skvělá kniha.

Stilico
02.02.2017 odpad!

Kniha vezoucí se na vlně hysterie způsobené uprchlickou krizí.

Na jedné straně se autorovi nelíbí agresivita diskutujících nad problematikou uprchlíků, ale sám své oponenty na mnoha místech uráží.

Upozorňuje, že v každé ideologii existoval společný nepřítel a že se jednalo pouze o manipulaci s lidmi. Že ne každý aristokrat byl morálně pokleslý, ne každý kapitalista byl bezcitný hrabivec peněz atd. Sám ale nemá pro uprchlíky jiné označení než migrant, který neumí a nechce pracovat a hlavně ani nebude muset a to ten dotyčný ekonomický migrant ví, protože přichází s vypočítavostí, že se o něj naše sociální systémy postarají a pokud ne tak začne křičet a proradní aktivisté už mu vše vyhádají.

Další nedostatek vidím v uvádění zdrojů. U svých publicistických článků uvádí periodikum a datum, kdy byly otištěny, ale u řady probíraných aktuálních témat není nic. Když už autor požaduje, abychom se nad danými tématy zamysleli, tak by nám původní zdroje hodně pomohly. U řady z nich (těch nejvíce šokujících) jsem se dostal na pochybné stránky portálů, které působí, že odkrývají jednu konspirační teorii za druhou. Nejdůvěryhodnější pak byly Parlamentní listy, a když jsem si přečetl původní zprávu, tak její závěr vyzní zcela jinak, než jak ji podává pan Vondruška. V Německu se v důsledku jiných tradic uprchlíků nemění místní zákony. Konkrétně se jedná o případy manželství (přibližně str. 166), kde ženy nedosahují plnoletosti. Závěrečná rada případným pedofilům je tedy na nic, museli by se stát nejen muslimy, ale odejít do země s právem šaría a po příchodu zpět prokázat u soudu, že sňatek nebyl uzavřen pod nátlakem. Nemohu se tak ubránit pocitu úmyslného překrucování událostí.

Dále nesouhlasím s názorem, že naše pozice v rámci organizace NATO je shodná s pozicí v rámci Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Na rozdíl od roku 1968 nás po odmítnutí radaru v Brdech žádné vojsko neobsadilo.

Ani já si nepřeji, abychom nečinně přihlíželi nelegálnímu překračování našich hranic a automaticky přijímali všechny uprchlíky, ale i takovýto názor se dá vyjádřit bez nenávistných výpadů.

SiuxBeast
01.02.2017 5 z 5

Dokonale napsáno, naprosto přesně to vystihuje dnešní dobu a skvělé srovnávání s dobou minulou. Tohle by měla být povinná četba! Pan Vondruška jen dokazuje, že ví o čem mluví. Pokud tohle někdo hodnotí jako odpad, je hlupák, kterému jsou problémy (závažné) dnešní doby zcela ukradené...

Eliskass
25.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha zabývající se dnešními otázkami. Rozhodně se nedá přečíst takříkajíc jedním dechem a mne osobně donutila i trošku více se zamyslet. Určitě se k ní budu vracet.

bookworm007
25.01.2017 5 z 5

Brilantní analýza dnešního dění v historickém kontextu. Knížku jsem přečetla jedním dechem. Moc se mi to líbilo, asi i proto, že mám na spotu věcí podobný názor jako pan Vondruška.

Peršanka
24.01.2017 odpad!

Čekala jsem vtipně podané postřehy, snad i nějaká nová moudra, ale jsou to jen kecy.

pagac17
17.01.2017 5 z 5

Vynikající publikace autora dějinných románů. Tentokrát dle samotného autora se jedná o jeho historickou analýzu. Dle mého názoru je kniha určena především pro vzdělané psychology nebo ekonomy. Já jsem se do ní zahloubal, některé pasáže jsem vynechal. Nejvíce mě zaujal autorův výklad demokracie a pak závěrečná část o migraci.

ChrisSparrow
09.01.2017 2 z 5

No... historická část velmi dobrá, autor píše dobře, čtivě, není to nudné a tak dále... Nicméně velmi mě mrzí, že takhle vzdělaný člověk může mít tak zaostalé názory... Kde proboha vzal tu urputnou myšlenku, že aktivisté jsou placeni státem?? Část o migrační krizi je celkem vzato rozumná, byť si myslím, že trochu nešťastně podaná - ne jen v té poslední kapitole, ale nelíbí se mi jízlivé poznámky prostupující téměř celou knihu... Dále mě velmi mrzí názor na ženy a genderová studia... Jsem na své ženství velmi hrdá, nicméně opravdu nepotřebuji, aby mě někdo ochraňoval a zacházel se mnou jako s květinkou, když na druhou stranu budu na stejné pozici jako muž dostávat o 20 procent nižší plat za stejně odvedenou práci, případně mě do té práce vůbec nepřijmou, protože jsem žena a za chvíli stejně odejdu na mateřskou... A to je další věc... opravdu se mi nechce souhlasit s tím, že by bylo mým účelem a povinností jen porodit dítě a zachovat tak svůj rod, národ, historii a tak dále, jak to prezentuje autor. Dále respektuji názor pana Vondrušky na politiku a EU... ale v knize mi trochu chybí řešení... nespokojený umí být každý (žádnou jinou autorovu knihu jsem nečetla, takže pokud se k tomuto tématu blíže vyjadřuje jinde, tak se omlouvám).
Ale co je vlastně platný můj názor... je mi jen něco málo přes dvacet, nemám ještě tolik životních zkušeností a jsem vlastně jen feministická pohlavně neurčitá sluníčkářská aktivistka ;).

harena
19.12.2016 5 z 5

Výborná kniha, skvělá, pan Vondruška, vynikající český spisovatel a historik, na základě hluboké znalosti dějin dokazuje, že cesta, kterou Evropa kráčí, je jen opakováním chyb našich předků, což opravdu nemusí dopadnout dobře. Jedna část se věnuje současné migrační krizi a uvádí zajímavé historické souvislosti. A ano, bylo by fajn, kdyby byla povinnou četbou a hlavně, aby si ji přečetlo co nejvíc lidí. 100% doporučuji.

Viděla jsem, že někdo hodnotil knihu bez zdůvodnění jako odpad. Ale to vlastně hodnotil sám sebe, svoji netoleranci.

jiri1408
28.11.2016

Výborná knížka, která až nepřirozeně (ve srovnání s médii) nazývá věci, chování lidí i události pravými jmény. Celoživotní znalosti, zkušenosti a názory tak vzdělaného spisovatele shrnuté v jedné knížce. Navíc založené na jasných historických analýzách, přístupných svým jazykem i stylem komukoliv. Doporučuji jako povinnou četbu na střední škole.

Macek58
10.11.2016

Zase autor nezklamal, tato kniha by měla být povinnou četbou a jistě každý uhodne pro koho.

Finn123
10.11.2016 5 z 5

Skvělé! Výborná kniha. Pan Vondruška mi přímo hovoří z duše. Je prostě moje krevní skupina ( lehce bych nesouhlasil jen s některými pasážemi o kouření, ale to je detail). Doporučuji, aby si Breviář přečetl co nejširší okruh čtenářů.