Breviář pozitivní anarchie

Breviář pozitivní anarchie https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310045/bmid_breviar-pozitivni-anarchie-NjG-310045.jpg 4 192 62

I když by asi přesnější název pro tuhle knihu byl Ideologie v době uprchlické krize, nechci být konjunkturální a podbízet se bulvárně laděným titulem. Snažil jsem se, aby kniha byla v maximální míře objektivní. Jde totiž o hodně, i když si to možná neuvědomujeme. Snesl jsem – jak doufám – věrohodná fakta o tom, že cesta, kterou v posledním desetiletí kráčí evropská společnost, opakuje fatální chyby našich předků. Mnohé z toho se nám samozřejmě líbit nemusí, ale Adam a Eva byli kdysi vyhnáni z ráje a od té doby se nikomu nepodařilo tam vrátit. A rozhodně se to nepovede ani smrští nesmyslných kroků, impotentních nařízení a amatérských rozhodnutí současných vládců. Naše momentální směřování nevede do ráje, ale do pekla. Přesto tahle kniha nešíří poplašné zprávy, ale je pouhou historickou analýzou.... celý text

faba
28.01.2019 3 z 5

Povinná četba! Myslím, že by si to měl každý přečíst.

Bendi
13.11.2018

Zdrzuji se hodnoceni, bo jsem zvladl precist jen par stranek, ale shoduji se s jiz vyskytlym hodnocenim "odpad". Kdyz jsem se dostal k tvrzeni, ze soucasna media jen lzou, prestal jsem cist, po kazdem opetovnem pokusu a odpocinku. Objektivita fakt vypada jinak.

Elea
30.10.2018 4 z 5

Hodně aktuální kniha, s některými názory autora jednoznačně souhlasím, s některými jednoznačně nesouhlasím (těch je ale méně).

Tony52
18.10.2018 4 z 5

Velmi dobré analogie a fakta, některé názory a závěry jsou zjednodušené a trochu mimo.

BernardBlack
06.09.2018 5 z 5

Netvrdím že souhlasím se vším, ale "konečně" kniha od někoho, kdo to má v hlavě srovnané a jenž pomocí faktů, z neustále se opakující historiii, chce otevřít oči dnešním pštrosům strkajícím hlavu do písku (spíš hnoje, který nám už sahá až pod zobák:)

Damato
08.08.2018 5 z 5

Naprosto mě tohle čtení dostalo... A začalo to naprosto nevinně na letním posezení s přáteli...Ty čteš Vondrušku, viď a četla jsi tohle?...a byla jsem chycena do pasti- do rána jsem ležela v knize a trochu mě popadl stres... jo, jednou nás budou budoucí generace litovat, v čem jsme to žili- a já si na svůj život absolutně nestěžuji- ale přeci jen mě jímá hrůza, kam se to řítíme- naprosto souhlasím s komentářem tester a nezávidím generacím budoucím, spíš mi je jich líto, do jakého sajrajtu je vědomky vedeme.
Ale na staré dobré detektivky pana Vondrušky se těším víc- ta minulost, kdy všichni víme co a jak skončilo, se stejně čte lépe.

gladya
24.07.2018

Netroufám si dávat hvězdičky, protože jsem zaujatá. Některé názory pana Vodnrušky jsou rozumné nebo alespoň rozumně vypadají. Pěkně popisuje třeba to, že lidé jsou zakopáni ve svých názorových sterotypech. Je to čtivě napsané. Jenže pak je tam spousta problematických tvrzení a pasáží. A to je mnohem závažnější. Pár příkladů uvedu.

Je fakt, že řada historických událostí není černobílá a jejich hodnocení závisí na postojích "hodnotitele". Jenže autor podle mě až příliš relativizuje existenci něčeho jako pravda,

Historia magistra vitae, ale paralely pan Vodnruška přehání, analogie mají své limity, svět se mění.

Už vůbec nesouhlasím s tím, že je jedno, jestli vládne jedinec nebo existují demokratické volby. Abych neurazila historické osobnosti, použiju známou pohádku. Osvícený král Miroslav by byl možná dobrou alernativou. ale co kdybychom byli Půlnoční království? A jak se může historik takhle vyjadřovat o evropských monarchiích?

Tvrdit, že germánství je to samé jako evropanství už je úplně mimo.

Proč zpochybňovat demokracii, když je sice, "španá, ale nic lepšího neexistuje".
Srovnávání mainstreamových médií a propagandy v svobodném světě s dobou totality a bagatelizace lidských práv už mě vysloveně naštvaly.

Problematických pasáží je tam víc. Pane Vondruško, raději pište o Oldřichovi z Chlumu.

Možná by to opravdu mohla být povinná četba, ale jako jeden z podkladů pro debatu a kritickou analýzu. Nějaká protiváha by se určitě našla.

p.pavlina
14.07.2018 4 z 5

Zajímavé postřehy v knize jsem si ráda přečetla, ale detektivky od pana Vondrušky jsou lepší.

RichardvonT.
31.05.2018 4 z 5

To, co žijeme teď, bude jednou možná nazýváno "středověk":-) Jakožto jen lehce vzdělaný v historii neposoudím věrohodnost všech informací, každopádně jsem se zas něco dozvěděl a oceňuji lehkou formu a čtivý jazyk. Malá oprava: R. Michels neformuloval železný zákon demokratizace (což by byla skvělá věc), ale bohužel železný zákon oligarchizace - následky jeho platnosti lze vidět dnes a denně. Ale to fakt jen na okraj.
Studentům humanitních oborů se zřejmě kniha nebude číst lehce a můžou si často dělat "nesouhlasné Klausovy vlnovky":-)))

Marie108
13.05.2018 5 z 5

Kniha mě nadchla, zařadila bych jí mezi povinnou četbu!

rozarada
29.04.2018 3 z 5

Ačkoliv mám ráda Vondruškovy historické detektivky, tahle kniha mi moc nesedí. Tématicky mě zajímá, ale nečte se mi dobře ani formálně (uspořádání textu, písmo).

15.04.2018 1 z 5

nelíbila se mi, detektivky jsou lepší

tester
31.01.2018

Až někdo napíše něco lepšího než Vondruška dám klobouk dolů. Středověk není v nás, ale v někom jiném. Evoluce Evropy směřuje zpět ke středověku.

chamyl
31.01.2018 4 z 5

Já bohužel autora z lehkého konjunkturalismu podezřívám a proto dávám 4*. S jeho názory přitom v zásadě souhlasím a oceňuji i čtivě podaná historická fakta ve světle současných událostí. Ale všichni ti zlí a hloupí politici, všeničící Brusel či parazitující neziskovky mi až příliš - i přes můj velmi kritický náhled na zmíněné - zavánělo populisticky ublíženeckým "my (=dobří)" a "oni (=zlí)". Asi je to především můj problém, ale proto nejdu na 100% hodnocení.
Závěrečná esej z roku 2007 o paralele s Římskou říší je vynikající, byť v určitém směru velmi depresivní.

Vlk.kh
31.12.2017 5 z 5

s podstatnou částí textu knihy nemohu jinak, než souhlasit - bohužel.

Alma-Nacida
28.11.2017 3 z 5

Zdaleka ne ve všem s autorem souhlasím, ale bylo milé přečíst si zas po delší době nějaké eseje. Výběr a umístění citátů v textu hodně oceňuji, na druhou stranu, co je na té knize anarchistického? Dala bych Tři a půl hvězdy, jenomže to nejde. ;-)

Ramiel
26.09.2017 5 z 5

Najde se zde pár drobností, s kterými nesouhlasím, ale ve většině případů jako by mi pan Vondruška z duše mluvil. Srovnání historických a současných událostí s nadhledem, který tu více, tu méně pobaví, ale hlavně vždy donutí k zamyšlení o nepoučitelnosti lidského konání.

Eldar80
06.09.2017 4 z 5

Opět nejsem při hodnocení úplně objektivní. Na probíraná témata mám totiž velmi podobné názory. Až kniha přestane být aktuální, nejspíš změním hodnocení na 3 hvězdy. Jsem totiž mírně zklamán. Od historika jsem očekával víc. Podle mě bylo v knize několik zbytečných úvah.
Nechci se nikoho dotknout, ale mám dojem, že Vondruška vycházel vstříc svým čtenářům. Je to samozřejmě jen osobní pocit a možná je nepravděpodobné, že by dokázal na někoho zacílit, ale při čtení jsem se toho pocitu nedokázal zbavit. Je to také první kniha, kterou od něj čtu.
Kniha je psaná formou volně navazujících úvah a postrádá jakékoliv citace, zdroje nebo bibliografii. Nejedná se tak o historickou analýzu, ale spíše o rozbor psaný zdravým selským rozumem a s pomocí historických faktů z našich dějin. Kdo očekává odbornou literaturu bude zklamán. V knize se nachází popsaný vývoj několika kulturních nebo myšlenkových směrů. Autor skáče z tématu na téma, jak stále více podrobně analyzuje naši současnou dobu a ukazuje, že nynější dějinný průběh nemá v historii obdoby.
Kniha se tak skládá ze dvou kvalitativních částí. Historické popisy jsou poměrně dobré, ale jsou odděleny autorovým myšlenkovým postupem, který je místy dost slabý. V myšlenkových úvahách bylo několik nepřesností. Naštěstí nemění celkové vyznění knihy. V knize se nacházely i úvahy, se kterými jsem nesouhlasil. A ani já jsem moc nepobral tu úvahu s kouřením.
Podle mě kniha časem zastará a tak zůstane určitou výpovědí o naší dekadentní době. Stejně jako autor předpokládám, že nás naši potomci nebudou šetřit. Podobně i my vnímáme společnost, která zavinila pád Říma. S knihou budou mít velký problém lidé zmanipulovaní dnešní propagandou a defektní humanistickou výchovou. Ale ani vzdělaní lidé nebudou z knihy zrovna nadšení. Je to takový lidový český Střet civilizací. Kovaní neomarxisté tomu nejspíš budou dávat odpad. 75%

schacco
10.08.2017 5 z 5

Extrémně čtivé, ač občas i díky částem s nádechem historického bulváru. Ale zejména v poslední části je autorova argumentace bravurní.

Boby17
04.08.2017 5 z 5

Podepsal bych všechno, bohužel. Knížku by si měli přečíst všichni voliči (do 20.10.2017 je ještě čas) a také všichni stávající i budoucí politici. A nejen přečíst, ale k tomu se i důkladně zamyslet a popřemýšlet o svých postojích a činech. Snad se pro naši vlast ještě dá něco udělat!