Bratři Lví srdce

Bratři Lví srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2528/bmid_bratri-lvi-srdce-evO-2528.jpg 5 810 162

Krásný, nevídaný, strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí, prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek.

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Bröderna Lejonhjärta , 1973

Sauron
30.07.2022 5 z 5

Od Lindgrenové bych skutečně čekal příběh který by byl víc pro menší děti. Sám jsem dítě, a třebaže to byla moje první ,,velká kniha" , bylo mi jasné, že to je silně neobvyklé, ať to, že to je od spisovatelky, která typicky píše vtipně a dětsky, i to, že tam je na knihu pro mládež až moc smrti a hlavně emocí. Mnohým to vadí, ale když jsem to četl, tak jsem byl nadšený, a bylo to právě tím, že to byla skutečně dobrodružná kniha, ne pořád ten nějaký hrdina, co ztratil kartáček na zuby, a jde ho hledat až na konec světa, huuustý.
K té smrti, tak ta může být pro děti opravdu nepochopitelná věc. Ale, na druhou stranu, mě bylo příjemné pomyšlení že nebe bude takovéhle, plné dobrodružství, o kterých se jen zdá. Je na rodiči, zda to svému dítěti dovolí.
A hlavně; Ta největší odvaha je přece ta, že se dokázali postavit smrti!

Lajka2012
05.07.2022 1 z 5

Hm. Nelíbilo se mi že se to odehrávalo někde v říši mrtvých. Čekala bych něco jako že se ztratili ve skalách, pak se našli a společně našli cestu domů. Astrid Lindgren je má oblíbená spisovatelka ale kniha zklamala. První kapitola se mi líbila ale druhá...

zuzanie1
21.06.2022 1 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou, opět díky čtenářské výzvě. Neznala jsem ji, ani si ji nepamatuji ze školy. Je to doopravdy zvláštní příběh. Svým způsobem vše dobře dopadlo, ale tolik smrti, krve, pláče… nelíbí se mi jako kniha pro děti. Návod k tomu aby se zabily a pak se ocitnou v lepším světě?!? Tohle bych svým dětem asi ke čtení nedoporučila.

gratia
03.04.2022 5 z 5

Pro mě jeden z nejkrásnějších příběhů.

Iljič
23.02.2022 4 z 5

Kniha objevena díky doporučení mého oblíbeného zpěváka. A při čtení jsem si uvědomil, že jsem s bráchou prožil fakt skvěly dětství, akorát už uběhlo tolik času, že na to člověk zapomíná.

JAnD
08.02.2022 4 z 5

Znám jako rozhlasovou hru, teď i přečteno.

Dobrodružství z dob rytířů se čte opravdu dobře.

Lindgrenová se rozhodně tématu smrti nevyhýbá, snad až na Děti z Bullerbynu, ovšem zde úplně nevím, co si myslet o závěrečném řešení - Nangiala, Nangilima, co bude potom? A kolik levelů celkem?

EmillyT
04.02.2022 5 z 5

Krásný příběh o přátelství,sourozenecké lásce, odvaze a velkém dobrodružství. Prvně jsem tuto knihu četla na základní škole a okouzlila mě tak, že se k ní vždy ráda vracím. Tentokrát jsem se k ní vrátila v rámci tématu knižní výzvy 2022 a jsem za téma Kniha od autora mého dětství moc ráda.

MíšaS.
03.02.2022 4 z 5

Přečteno opět po letech kvůli ČV 2022. Tuto knihu jsem měla ráda už jako dítě a téma sebevraždy mi v dětském věku a ani v dospělé vůbec nepřišlo nevhodné, jak se zde někteří vyjadřují. Ale možná proto, že v dětském věku, jsem tak úplně nechápala, co přesně, že to Suchárek udělal a co to přesně tedy znamená.

haWranka
01.02.2022 3 z 5

Opravdu těžce se mi kniha hodnotí. Svět je vymyšlený úžasně, nápad dobrý. Ale nějak nevím, v jakém věku by mě zaujala. Jako dítě bych byla moc vyděšená - ta spousta smrti by mi určitě příjemná nebyla, deprimovalo mě to i teď. V dospělosti je pro mě zas příběh až moc dětský. Tak nevím, komu byla kniha určena…? Možná je můj zážitek také ovlivněn audioverzí čtenou Terezou Kostkovou, na mě to bylo až moc patetické…

Zuzvil
25.01.2022 3 z 5

Knížka, která mě roky míjela, přitom některé další knihy od autorky jsem četla nesčetněkrát. Toto je velmi smutná knížka a ve vydání, které jsem četla, jsou i strašidelné ilustrace. Vlastně mi vůbec nevadí, že ji čtu až teď jako dospělák, protože v dětské věku bych se asi hodně bála a knížku bych rozhodně oplakala. Už začátek knížky je velmi náročný a srdcervoucí, pak příběh plyne a závěr je opět bolestný, dojemný a krásný zároveň. Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, ale také vím, že ji víckrát číst nebudu, za mě je až příliš temná.

maty341
22.01.2022 5 z 5

Hezký, ale strašně smutný příběh. První půlka se mi líbila víc, druhá byla trochu zdlouhavá.

janinca
12.01.2022 5 z 5

Nějak nechápu, že mě tato kniha tak dlouho míjela. Od A.L. jsem nic podobného nečekala. Velmi se nám líbila a už je na seznamu knih, ke kterým se budeme vracet.

verka5083
11.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha z mého dětství.

Martinique
27.12.2021 5 z 5

Čekala jsem pohádku od mé milované Astrid a dostala jsem mnohem a mnohem víc.

Dimas
09.11.2021 4 z 5

Napínavý příběh, ale na takový závěr jsem nebyla připravená...

"Jonatán byl úplně zničený a já nevěděl, čím bych ho potěšil, tak jsem byl aspoň smutný s ním."

Gimli
21.10.2021 5 z 5

Napínavá fantasy pro malé děti. Z toho, co jsem zatím od Lindgrenové s dcerou přečetl, je tato kniha stylově skutečně někde jinde. Ovšem v dialozích je autorčin rukopis znát. Nemám pocit, že by šlo o nějakou knihu o smrti nebo knihu s filozofickým přesahem větším, než najdeme ve většině pohádek. Spíš to na mě působí tak, že svět Nangijaly je posmrtný právě proto, aby se zde mohlo dít relativně cokoli a nebylo potřeba mnoho vysvětlovat. Prostě dramaturgický záměr. Každopádně jde o skvělé dobrodružství!

MiLiška
17.09.2021 2 z 5

Ano, souhlasím, je to kniha s filozofickým přesahem, o lásce, zradě, bolesti a především odvaze. Za mě ale ne! Kniha se mi prostě nelíbila, jsem ráda, že jsem ji dnes dočetla. Splnila jsem tím další čtenářskou výzvu a už víckrát se k ní nevrátím. Nevadí mi smrt v knihách pro děti, ale tady jí bylo až moc...

broskev28
12.09.2021

Opravdu zvláštní dětská kniha - asi ne každé dítě ji zvládne.
Proto děkuju především za komentáře mulderka a Chesterton, a opravdu nevím: máme ji nabízet dětem v seznamu doporučených knížek? A jak velkým dětem?
Já, která jsem se svými dětmi nezpívala ani Chytil táta sojku v původní verzi (my jsme sojku naopak krmili, hladili, houpali apod.) a která jsem podruhé nečetla ani Perníkovou chaloupku, protože se synové budili hrůzou při představě, že je tatínek zavede do lesa a nechá je tam, opravdu nevím.
Velmi netypická dětská kniha. A velké překvapení od A.L.

Zuzka591
31.08.2021 3 z 5

Příběh, který vás zasáhne u srdce. Opravdu moc hezké, na mě v některých chvílích trochu zdlouhavé, ale určitě doporučuji přečíst.

Lienilda
16.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Když jsem byla malá, tato kniha na mě působila hodně tísnivě a smutně. Pamatuji si, že jsem konec vždycky obrečela, přesto jsem ji četla několikrát. Po xx letech jsem se tedy rozhodla si čtení zopakovat a ten konec mi vlastně nepřišel až tak hrozný, zato ilustrace Katly jsou opravdu strašidelné. Jediné co mi nesedí je, ze se Karel nezeptal Jonatana odkud ví o Nangijale. Prostě pohádka. Překvapuje mě jaký tajuplný a děsivý skvost Astrid Lindgren napsala. Většinou od ní znám jen takové hezké milé dětské knížky. Lindgren je pro mě spisovatelka nr. 1 stejně jako J.K.Rowling.