Ztracený templářský poklad

Ztracený templářský poklad https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231361/mid_bratr-zdislav-ztraceny-templarsky-p-cmZ-231361.jpg 4 100 34

Bratr Zdislav série

Píše se rok 1317 a bratr Zdislav z rytířského řádu johanitů přijíždí do Uhříněvsi, aby se zde ujal správy řádových statků. Jeho jmenování uhříněvským správcem je poněkud překvapivé, neboť Zdislav nebýval vždy johanitou, původně vstoupil do řádu templářů, který byl před několika lety za dramatických okolností zrušen. Templáři byli nařčeni z řady těžkých zločinů, včetně modloslužebnictví, magie a zvrácených sexuálních praktik. Jenže doba je značně neklidná, spory mezi šlechtou a králem vrcholí, v okolí dochází k četným loupežím, a navíc je pro výjimečné činy třeba výjimečných mužů…... celý text

kolacky
26.11.2019 4 z 5

Protože jsem se k prvnímu dílu dostala až po přečtení těch ostatních, teprve teď jsem se dozvěděla, jak se Zdislav seznámil se svým spolubratrem v kutně Ojířem.

jprst
28.08.2019 3 z 5

Nic moc extra, z počátku se to i dost vleklo, ale postupně příběh přece jen získal spád a napětí, takže jsem vydržel bez přemáhání až do konce. Nicméně na více než tři hvězdy to u mě nedá.

TeaPeter
13.01.2019 4 z 5

Z počátku jsem byl z knihy dost rozpačitý, jak jazyk tak styl mi neseděly. Pak se ale ukázalo, že zápletka je zajímavá a celkem promyšlená. Určitě zkusím i dali díl.

evickakyticka
25.08.2018 2 z 5

Českým historickým detektivkám teprve přicházím na chuť, ale musím přinat, že tato mě moc nebavila. Do historie se většinou snažím pouze nahlédnout nebo spíš vtáhnout dějem. Nepátrám po tom, kdo byl čí příbuzný, jakého stavu nebo co vlastnil. Autorka zřejmě má historické vědomosti, ale tady mi to trochu překáželo, občas jsem se trochu ztrácela. Děj a vývoj detektivního proudu nedokázal udržet pozornost ani napětí. A taky mi přišlo, že šlo hlavně o loupeživou bandu a ne o templářský poklad, o kterém jsem myslela, že hlavní část knihy bude...

Dela111
29.07.2018 4 z 5

Historické romány mám moc ráda a 14. století u nás je pro mě obzvlášť lákavé. Na knize oceňuji styl psaní autorky, celkem dobře vykreslené postavy, popsaná krajina a usedlosti. Líbily se mi i místy vtipné scény a dialogy, naši předkové přece nemohli být suchaři :-). Naopak asi do poloviny knihy mě neupoutal celkový děj a hlavní postavy se mi zdály slabší. Asi to bude tím, že od paní Koubkové jsem četla lepší knihy (Rytíř zelené růže, Kníže Václav, Boleslav) a měla jsem vyšší očekávání hned od začátku. Ale v druhé půlce knihy se to postupně zlepšovalo a jak bratra Zdislava tak pacholka Güntera jsem začala vnímat líp a víc mě přitáhl i děj.
Ráda si přečtu další díl.

Boby17
26.06.2018 3 z 5

Moje první setkání s autorkou a určitě ani poslední. Knížka se mi docela líbila a oceňuji, že rytíř Zdislav je ztvárněn jako člověk z masa a kostí. Několik věcí jsem si v průběhu čtení ověřoval ve vztahu k popisovanému roku 1317 (např. církevní hnutí valdenských nebo slona, ke kterému byl přirovnáván válečný kůň jedné z postav). To je asi možné. Faktografickou připomínku mám ale k postavě nejvyššího sudího království Chotěbora z Říčan. Podle wikipedie (netvrdím, že je bezchybná) zemským sudím v letech 1309-1324 měl být Oldřich z Říčan (https://cs.wikipedia.org/wiki/Nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%AD_zemsk%C3%BD_sud%C3%AD nebo https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1ni_z_%C5%98%C3%AD%C4%8Dan), ale hlavně Slezsko se de iure stalo součástí zemí Koruny české až v roce 1335 (Otakar Dorazil - Světové dějiny v kostce, Toužimský a Moravec 1947, str. 174)! Také jsem měl chvílemi trochu problém správně se orientovat v množství postav. Takže srážím hvězdy a hodnotím celkem 3,3.

Bulba
06.03.2018 4 z 5

Zpočátku jsem se v ději celkem ztrácel (hodně jmen), postupně jsem pochopil souvislosti. Knihy pana Vondrušky se mi zdají trochu svižnější, ale od autorky si ještě někdy něco přečtu.

francouz
19.11.2017 3 z 5

toto byla moje první knížka od paní Koubkové. Mám velmi rád historické detektivky, ale protože latka je v čechách nasazena velmi vysoko, a to hlavně díky panu Niedlovi, tak paní Koubková malinko zaostávala v dávkování napětí a hlavní hrdina, který je shodou okolností také johanita, stejně jako hlavní hrdina pana Niedla, stejně tak doba ve které se děj odehrává, přesto knížky pana Niedla jsou daleko dynamičtější. Ale to nic neubírá na faktu, že jsme mohli poznat další aktéry této velmi divoké doby, takže si určitě přečtu ještě druhý díl a teprve podle něj budu soudit, zda pokračovat ve čtení této autorky.

Galadwen
19.07.2017 4 z 5

Příjemné překvapení! Od knihy jsem moc nečekala, jednak je prvním dílem této autorky, k němuž jsem se dostala, ale hlavně kvůli templářům, kteří často mají tendenci se hemžit v románech pochybné kvality. Paní Koubkové se ale podařilo napsat příběh, který šlape, je v něm napětí, pěkně vykreslené prostředí i sympatické postavy a navíc, pokud mohu soudit, neobsahuje rušivé ahistorismy. Jediné, co lze vytknout, je nedostatek redakční práce, v textu je poměrně dost překlepů, chybějících a přebývajících větných čárek apod.

Dandulka
14.05.2017 5 z 5

Po druhém díle jsem si přečetla i ten první. Tím pádem jsem i pochopila souvislosti. :-D

Keddie
28.11.2015 3 z 5

Historické detektivky mám rád. Tahle ale pro mne byla trochu nudná. Sice období i téma je atraktivní, ale autorka toho moc nevyužila. Škoda.

elizabeth_ba
26.10.2015 4 z 5

Tak jako mě před léty posadil na zadek Rytíř zelené růže, tak to už se neopakovalo, ale četlo se mi to moc dobře - postav tam tolik, abych se v nich ztrácela, rozhodně nebylo, mělo to hlavu i patu, ale hlavně jsem mohla sympatizovat s postavami příběhu - bratrem johanitou, pacholkem Güntherem, chlapcem Hermanem, ale zejména s mojí oblíbenou Richenzou, česky Rejčkou. Paní Koubková rozhodně psát umí, jak už několikrát potvrdila. A hned půjdu číst druhý díl - Znesvěcený hrob.

mariva
07.10.2015 3 z 5

Historický román, spíš detektivka z českých dějin - nečte se špatně, jen v množství jmen jsem se chvílemi ztrácela.

Kalina
29.07.2015 3 z 5

Spousta jmen a to nejen těch známých z naši historie.