Božská komedie

Božská komedie https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5183/bozska-komedie-5183.jpg 4 544 99

Vrcholné Dantovo dílo, v němž hlavní postava prochází postupně Peklem, Očistcem, provázený Vergilliem, i Rájem, kde je mu průvodkyní jeho zesnulá drahá Beatrice, aby se nakonec navrátil na zemi. Epos se skládá celkem ze stovky zpěvů, první zpěv Pekla je úvodem k celému eposu, dále pak obsahuje každá část třicet tři zpěvů. Celkem má Komedie 14 233 veršů. Zpěvy jsou napsány tercinami, tj. trojveršovými strofami: tercína je druh strofy (neboli sloky) sestávající ze tří deseti-, v případě tzv. ženského zakončení jedenáctislabičných veršů, pocházející z Itálie (poprvé se objevuje právě v Komedii) s důmyslným rýmovým schématem aba-bcb-cdc-ded. Triadická struktura umožňuje výstavbu děje ve schématu teze - antiteze - synteze. Je možné, že trojveršové schéma vzniklo po vzoru Nejsvětější trojice. Po Dantově vzoru jí začali užívat i Petrarca a Boccaccio. Navazuje na provensálský sirventés.... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Vyšehrad

La Divina Commedia , 1321

wiix
20.07.2014 5 z 5

Mám zimomriavky! Veľmi fascinujúce a inšpiratívne.

Brunnetka
16.07.2014

Kniha je velice těžká na přečtení-mnoho postav,děj ve verších a některá stará slova. Jinak děj je pěkný. :))

kacaabba
16.05.2014 3 z 5

Pokud jsou tam úžasné pravdy a nazření, pak mne to do značné míry minulo. Něco se mi líbilo, něco mi přišlo jen jako výklad Božích tajemství ve své době.

Dandulka
07.05.2014 5 z 5

To byla síla! Jsou díla, která přetrvají staletí a jsou díla, která zapadnou hned po vydání. Dantova Božská komedie patří bezesporu k těm, která budou čtena znovu a znovu i po staletích. A to je dobře.

Jimys
10.03.2014 2 z 5

Dílo je to zajímavé, ale bohužel to veršování je pro mě nesrozumitelné. U pekla ještě OK. Očistec horší, ale v ráji jsem se místy vůbec nechytal a některé stránky mi splývají v mrak náhodných slov bez smyslu. Nevím jestli ostatní měli nějakou verzi s výkladem, ale já ne, takže spousta alegorií zůstala alegoriemi bez toho, abych je nějak pochopil.
Můžu říct, že jsem přetrpěl Danta.
Mě Dantův jazyk neobohacuje, přijde mi dnes zastaralý a nepoužitelný. Ty myšlenky, ty ale aktuální jsou. Rád bych viděl překlad, který se nepodřizuje jazyku, ale obsahu.
Za mě: Peklo 4*; Očistec 2*; Ráj 1*

eviku19
19.01.2014 5 z 5

Odporúčam predčítať niekomu pred spaním.Ale iba niekomu,koho máte naozaj radi:)

ID.sissi
17.01.2014 5 z 5

Facilis descensus Averni

Perfektní ...

jesuswlasac
24.10.2013 4 z 5

Dosť ťažká kniha ale o to lepšie !!! :-)

w3s
06.09.2013

... prošel jsem peklem, očistcem a skončil v ráji....no není to zajímavé....navíc vše ve verších...tak snad jsem se polepšil :)

AjťačkaTýnka
29.08.2013 5 z 5

Nemám slov. Prostě božská! :)

Arrizabalaga
25.07.2013

Úžasné a fascinující dílo, ale bez znalosti italských celebrit 13. století, teologie či jiných středověcekulturních odkazů občas (hlavně v Očistci a Ráji) pořádná nuda.

Petulla
13.06.2013 5 z 5

Jedním slovem? Neskutečná!
Četla jsem ji v rámci povinné četby na střední, ale byla jedna z mála, která ve mě zanechala stopy...
Ukázka z mého deníku, kdy básník vstupuju do Pekla přes Bránu pekel.
"Mnou vchází se do trýznivého města,
mnou vchází se do věčné bolesti,
mnou vchází se k těm, jež Bůh věčně trestá.
Mnou dal Pán průchod spravedlnosti,
jsem z boží moci, dílem lásky,
jsem sklenuta nejvyšší moudrostí.
Patřím k těm věcem, které v tomto světě,
jsou od věků. A navždy potrvám.
Zanechte naděje, kdo vstupuje..."

Seraphin
01.04.2013 3 z 5

Překlad od Otty Frantiska Bablera je snad nejlepší, který se dá volně sehnat. Přesto je to Božská komedie, dost náročná na četbu, a ještě víc náročnější na pochopení. Nejsem si úplně jistá jestli narážky na Čechy nejsou až od Bablera.

yank3e
13.01.2013 3 z 5

Na to, že poezii obecně nemusím, jsem tohle přečetl, což už asi o něčem svědčí. Na druhou stranu, to stále opakované rozmlouvání s historickými postavami, které jsem neznal, mě docela nudilo. Takže asi jak pro koho.

Sykysan
01.05.2012 5 z 5

Ani nemůžu vyjádřit jak giganticky je tohle dílo důležité.

Amaranta
29.03.2012 5 z 5

Četla jsem zatím jen Peklo a něco málo z dalších dvou kantik, ale Peklem jsem prošla důkladně. Nedá mi to a musím si pro ni jít a přečíst a přepsat začátek. Nemyslete, to dělám pro sebe...

Peklo, Zpěv první
(Babler, Zahradníček)

Kde život náš je v půli se svou poutí,
mně bylo procházet tak temným lesem,
že nemohl jsem cestu uhodnouti.
Ach, trudno líčit ona místa, kde jsem
probloudil ten hvozd divý, pustý, tmavý,
že dosud na to vzpomínám jen s děsem.
Ani snad smrt tak hořce neotráví.

A někdy, když jdu do kopce, nejasně vzpomínám na: pevný krok vždy níž měl postoj vratký.

A ještě, Zpěv dvacátý devátý

"Ó ty, jenž prsty rveš se takto třeště,"
pospíšil si Vůdce jednomu z nich říci,
"a jenž si chvílemi z nich děláš kleště,
řekni mi, jsou zde jací Latiníci
v té hromadě, a nechť ti nehty stačí,
na věky na tu práci drásající!"

Milé, od Vergilia, že popřává dobré nehty pro věčné mučení. Dále je zde alchymista, jenž byl upálen za myšlenku pronesenou žertem (že naučí Albera ze Sieny létat) a před závěrem si Dante udělá legraci z bláhových Sieňanů (a takoví nejsou ani ve Francii). Zkrátka, tento zpěv oplývá ironií a zařazuje žert, což je s přihlédnutím k místu - Peklu - překvapující.

Božskou komedii ilustrovali například S. Botticelli, W. Blake, G. Doré.

Jde vidět, jak je Komedie podnětná, už poněkolikáté se vracím doplnit komentář. Vzpomněla jsem si na první verš a spojený význam - v půli je život v 35 letech (tolik bylo Dantovi) a zároveň je to věk vrcholný. Graficky tak tvoří "luk života", na jehož vrcholu je nutno vystřelit svůj životní šíp. Sesbírání sil k tomuto činu a v tomto věku lze vyjádřit i Gaussovou křivkou.

Emily Rosse
31.01.2012 5 z 5

všichni skončíme v pekle :)

zipporah
26.12.2011 5 z 5

No neviem, či je to z iného kozmu... boli tam vysvetlivky, ktoré mi kazili zážitky, nedá sa to plynule čítať... je to dielo plné histórii, a takých symbolov, až som z toho mala mix a len zainteresovaný historik-labužník má z toho výdatnú večeru a tiež nie je to dielo, ktoré by sa malo prečítať iba raz, aspoň to tak cítim. Peklo je pre mňa na desať hviezdičiek s hviezdou na druhú, nazvala by som ho až fenoménom, v očistci ma to prestalo baviť, raj som ledva dočítala. Peklo však odporúčam! Možno spĺňa presne tie všetky predstavy o kráse, ktoré opisuje Schiller. Ozaj je to tak, budete mať zimomriavky za horúca a budete plakať nad ľudskou krutosťou. Všetky tie slovné "pomôcky" fungujú na sto percent.

Posi
30.11.-0001 3 z 5

Toto dílo může být skvostem, moderním trendem, sociálním směrem, náboženstvím.......a mnohem více. Záleží na době, času a sociálních vrstvách. Je vším a zároveň ničím. Lže a podvádí a přitom je spravedlivý. Je Biblí a i brakem...či těžítkem. Pěkně veršované. Z jiné doby a možná kosmu.....