Bouřlivý čas

Rozsáhlý společenský román, v jehož centru stojí osud neobyčejné ženy dozrávající v průběhu dramatických událostí 1. světové války v silnou individualitu, sleduje základní historické změny v Evropě až do 30. let 20. století. V osmnácti letech je Felicia Degnellyová uprostřed své rodiny hýčkaná svéhlavá kráska usilující o lásku svého přítele z dětství. Nic jiného ji vpředvečer vyhlášení války nezajímá a je pevně přesvědčená, že Maxova posedlost sociální spravedlností je jen zajímavou maskou, která se brzy rozpadne. Do jejích plánů zasáhne válka, která jednotlivé členy rodiny i přátele rozežene z rodinného panství ve Východním Prusku do všech koutů světa. Samotná hrdinka se po Maxově odchodu do Ruska ukvapeně provdá, shodou okolností se dostane na frontu jako ošetřovatelka a později do ruského zajetí. Uprchne k příbuzným do Petrohradu, kde v celé hrůze zažije vzplanutí i následky Velké říjnové revoluce. Ze svéhlavé krásky se mění v odhodlanou bytost hnanou pudem sebezáchovy, která přejímá odpovědnost i za jiné a snaží se z víru povstání zachránit zbytek rodiny riskantním útěkem do Estonska. Dramaticky se dostane zpátky do Německa a jako jedna z mála dokáže přežít za cenu osobních ztrát a obětí poválečnou krizi a dosáhnout iluze bývalého postavení. Jako zralá žena, která poznala přepych, ale především hlad, ponížení, strach a utrpení, se vrací do míst svého dětství jako nekorunovaná hlava rodiny a s obavou o osud svých dětí sleduje s obavami, ale i jasným postojem první náznaky nacistické rozpínavosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13242/bourlivy-cas-QO9-13242.jpg 4.159

Bouřlivý čas (1.)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Fontána

Sturmzeit (2006)

Kniha Bouřlivý čas

Prateri
31.08.2018

Bouřlivý čas - 1. světová válka, lidské tragédie, zmařené životy, utrpení na obou stranách fronty a nejen na frontě. A pak tu máme ženu, která v sobě najde sílu vzdorovat tomu špatnému, co potká ji i její rodinu. A to už tu pomalu začne vystrkovat růžek magor Hitler..., ale to bude zase jiná kniha.
Překvapilo mě, že moc čtenářů tento román od Charlotte Link neobjevilo. Sice válčení obou světových válek nemám ráda, ale tohle se mi líbilo.

PavlínaAlžběta
20.12.2017

První díl z trilogie o rodinné sáze se tejným názvem Bouřlivý čas a první seznámení s touto autorkou. Z anotace vyplývá, že se jedná o společenský román a opravdu se tak i v knize dočtete o příbězích lidí, které prožívají svoje životy, kdy se mezitím odehrává historie. Příběh s hlavní hrdinkou, která zažívá 1. světovou válku a obrovský převrat se změnami až do 30. let 20. století. Válka rozežene rodinné přátelé, včetně příbuzných do všech koutů světa, včetně i její lásky. Po nějakém čase se hrdinka provdá, dostává se do samotného dění války a stane se zajatkyní Rusů. Dokáže uprchnout k příbuzným v Petrohradě a prožívá další napínavé příběhy snažící se zachránit svoji rodinu, ocitá se v Německu jako pokořená, životem zničená a vyškolená žena, která se snaží dostat do společenské vrstvy do které patřila. Hrdinka prožívá mnoho emocí a do děje vás kniha velmi lehce vtáhne a hrdinku jsem si zamilovala. Slyšela jsem názor, že se příběh podobá Jihu proti Severu, ale nemyslím si. Recenze na román jsou dobré, pouze jeden problém v knize je a ten se dotkl jako čtenáře i mě... mnoho chyb! Což korektor znehodnotil. Já boduji příběh a těším se na další díly.

Kerberos
25.06.2017

Pěkný historický románurčitě si přečtu i další díl.

akdar72
26.09.2016

Těch chyb nebylo až tolik. Nicméně souhlasím s komentářem, že první díl byl velmi podobný Jih proti severu. A asi pávě proto jsem zvědavá na díl druhý, kam se bude ubírat....

Tesssay
14.09.2016

Kniha se mi moc líbila, krásně se četla...jen těch chyb a překlepů tam bylo opravdu hodně. To je škoda.

Gabrinela
09.09.2016

Mě kniha nebavila, další díly si nepřečtu. Chyby mě naprosto iritovaly, lze pochopit jeden dva překlepy v celé knize, ale v průměru na každé stránce, takovou odfláknutou práci snad nikdo nikomu nezaplatil. Ještě to snížilo celkový dojem z této průměrné knihy.

Vojslava
04.09.2016

Dojmy z téhle knihy jsou velmi rozpačité - nečetla autorka náhodou moc často Jih proti Severu? Dějová linka je prakticky totožná, některé charaktery velmi podobné, ovšem Felicia a Alex nesahají svým (možná) předlohám ani po kotníky... Přičtu-li k tomu uchvátaný překlad, spoustu překlepů a chyb (což jde na vrub nakladatelství) a povrchnost příběhu, nevytřískám z toho víc jak ty dvě hvězdičky... ale možná si ještě pokračování, jestli je, ze zvědavosti přečtu.

Jihorka
25.08.2015

Na knihu jsem se velmi těšila. Mám ráda lidské příběhy na pozadí historických události. A možná jsem očekávala příliš. V některých místech ne mne dýchalo harlekýnovské melodrama a nedařilo se mi příběhu Felicie uvěřit. Nicméně pro nahlédnutí do období první světové války z pohledu dobře situovaných členů německé společnosti je kniha velmi dobrým zdrojem. Za mne 3,5 hvězdičky, a to zejména proto, že mám již přečtený i druhý díl, který je dle mého názoru lepší a dala jsem mu poctivé 4 hvězdičky. ;)