Boss Babiš

Boss Babiš https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356510/bmid_boss-babis-6Yo-356510.jpg 4 1002 235

Boss Babiš je reportážní kniha o temném světe miliardáře a politika Andreje Babiše. Shrnuje, v čem je oligarcha Babiš nebezpečný, jak zbohatl, s kým se zapletl a co všechno ještě tají. Popisuje nejen jeho skutečný podnikatelský zrod a nemilosrdné praktiky v byznysu, ale přibližuje i jeho roli ve polosvětě kolem kmotrů Františka Mrázka, Tomáše Pitra či Radovana Krejčíře. Kniha je zčásti postavená na reportážích časopisu Reportér. Přináší však celou řadu novinek a dosud nepublikovaných informací, které tvoří zatím nejucelenější obraz oligarchy Babiše.... celý text

JP
02.12.2020 4 z 5

Svým způsobem mě k této knize po pár letech váhání dovedla a dokopala až nedávná smrt mého dědy. Ten se rád zabýval, mimo jiné, kriminalistikou, jelikož byl sám bachařem. A od Kmenty měl hodně knih. Na Bosse Babiše jsem se tak chystal celkem dlouho a jediné, co mohu říct je, že pokud člověk dokáže číst mezi řádky, dávat si věci do souvislostí a trošku používat mozek, tak musí pochopit, že okolo téhle figurky se děje až moc "fishy" (*podezřelých, podvodných) věcí. Ale tohle já už vím dlouho a o tom je ostatně celá mocenská politika, která mě nikdy nebavila ani nezajímala. Kmenta dává velice zdařilé podklady k tomu, aby si člověk udělal dostačující obrázek.

6053
27.11.2020 5 z 5

Autor perfektně popsal cestu k Babišstánu. Doporučuji všem přečíst!

Lucka Most
10.11.2020 5 z 5

Tak dočteno. Za mě by to měla být povinná četba pro všechny a hlavně pro ty, kteří tohoto "politika" neustále volí a obhajují. Je to hnus, velebnosti. Jdu si přečíst nějakou oddychovku, protože je mi z toho normálně zle. A nejhorší na tom je, že se nejedná o žádnou fikci, vše je doložitelné a dohledatelné. Pan Kmenta zas zabodoval a obdivuji jeho nasazení a mravenčí píli. Tohle teda muselo dát hodně zabrat, dát do souvislostí tolik událostí, pospojovat si druhdy jen náznaky. Opravdu velký potlesk pro pana Kmentu

J.P.S.
09.11.2020 5 z 5

Za mě asi nejlepší kniha od pana Kmenty. Četla se mi mnohem lépe než trilogie o Mrázkovi (více "vyprávěcí" styl), a také lépe než trilogie o Krejčířovi (více odkazů na zdroje a méně "románovosti").
Kniha pro všechny, kdo se chtějí dozvědět, co je náš premiér SKUTEČNĚ zač (i když kdo to chce vědět, tak už to ví, a ti, kdo by to nejvíc potřebovali, tak si tuhle knížku stejně nepřečtou).

Velká pocta panu Kmentovi za tohle dílo a velké poděkování za to, co dělá.

reign
25.10.2020 5 z 5

Nikdy jsem nepátral po aférách Andreje Babiše, pouze instinktivně jsem se děsil jeho vstupu do politiky a nikdy bych nevěřil argumentu "on už je tak bohatý, že nepotřebuje něco ohýbat pro sebe". Na druhou stranu v jeho prospěch u mně fungovala kritika pro mně nadobro zdiskreditovaných politických matadorů. Věřím tomu, že tak to má většina lidí. Říkal jsem si, no jo, zkorumpovaní politici řvou na hrabivce, kterého sami stvořili.
A jsme u jádra pudla. Druhý den po dočtení knížky mi došlo, že to je přesně naopak - Andrej Babiš a jemu podobní stvořili zkorumpované politiky. Mrazí mně při přemýšlení o tom, s čím tak nějak v podvědomí žiju 30 let od revoluce - kdo měl peníze, kontakty a informace? V listopadu 1989 jsem cinkal klíči coby Slovák v Praze aby jiný Slovák odešel, tenhle mně taky nepotěšil. Nelituji, svoboda je úžasná věc, i když ji ti největší zmetci využili na úkor celé společnosti. Asi je na čase věnovat větší úsilí hájení té svobody a ty naše volené zástupce hlídat a konfrontovat - viz Naomi Klein v Šokové doktríně.
Na závěr musím autorovi vyseknout poklonu za mravenčí práci a osobní odvahu, protože takto psát znamená zákonitě riskovat život. Děkuji, Jaroslave Kmento, Pane Novináři!

Adapa
25.10.2020 4 z 5

Knížku jsem si koupil už v prvních dnech, kdy vyšla. Prolistoval jsem ji a těšil jsem na začtení. Ale asi nějak bylo všude v televizi „přebabišováno“, že se stalo, že jsem se k ní dostal až koncem roku 2020. A knížka mě tak nějak zklamala, čekal jsem od ní víc. Před lety jsem četl od pana Kmenty Kmotra Mrázka a padl jsem z toho na zadek, během několika dnů jsem si tehdy sehnal všechny jeho vyšlé knihy a rychle je přečetl. Některé pasáže jsem si znovu pročítal, dělal jsem si poznámky… Ale tady v knížce Boss Babiš mě to tak nedostalo. Přišlo mi, že jsem se nedozvěděl prakticky nic nového, snad kromě aféry s původem peněz z Panamy – sponzorování ČSSD.

S panem Kmentou sdílím názor na pana Babiše, ale přišlo mi, že se zde autor až příliš nechával unášet „osobní křivdou“, kdy odešel z Mladé Fronty, poté co ji koupil Babiš. V předchozích dílech o Mrázkovi, o Krejčířovi nebo třeba o Vítu Bártovi, si zachovával pan Kmenta profesionální odstup, nadhled. To mi zde chybí. Také literární styl nějak oproti předchozím dílům poklesl – vadily mi příliš zkratkovité kapitoly, zbytečně někdy oddělované.

Dával nakonec čtyři hvězdy, ale jen s odřenýma ušima. Knížku by si měl přečíst každý, ať vidí, co vše tady v Česku roky prochází, k čemu jsme hluší a slepší.

Matthew_22
06.10.2020 5 z 5

Velmi působivě popsaný příběh jedné z nejvlivnějších postav československé historie.

Maggot.87
31.08.2020 3 z 5

Pan Kmenta tentokrát neudržel svoji vysokou laťku. Kniha psána horkou jehlou a horkou hlavou. Autor se snaží říct jak moc je Andy špatný, ale sklouzává k bulvárnosti a nepřehlednosti.

Pan_Skala
22.08.2020 4 z 5

Nějakou dobu jsem knihu měl doma a furt jsem její čtení odkládal. Nejspíše jsem čekal, že při jejím čtení budu místy žasnout, ale většinu času bude ve mě spíše růst vztek. Věřím, že pan autor má pro svá tvrzení a zjištění dost důkazů. Minimálně to vše ukazuje, že Babiš je člověk, který jde za svým cílem velmi obratně a dost často na hraně.

Můj pohled na něj to nezměnilo, protože už předtím jsem ho nevnímal v tom hezkém světle jako dost lidí. Spíše pomohla odkrýt věci o kterých člověk neměl ponětí.

Jedna věc je, ale jistá a to, že knihu budu doporučovat všem známým jako povinnou četbu. Možná to někomu pomůže otevřít oči.

Rihatama
30.07.2020 4 z 5

Babiše jsem vzala do ruky spíše ze zvědavosti. Co více Kmenta může nabídnout ve své reportážní knize nad zprávy, co o Babišovi/od Babiše známe z webu, tisku, Twitteru, TV, soudních kauz... a vládnutí naší zemi? Tento náš československý oligarcha je velmi pracovitý a zjevně i velmi "talentovaný", coby politik-nepolitik. Ale copak to stačí na předsedu vlády? Když nepočítám, že ten zbytek na osobnosti Andreje Čechům jaksi nevadí. Něco na tom přece musí být, že Babiš a jeho ANOfert má rok za rokem stále takovou podporu u nás, u Čechů. Nakonec však docházím k závěru, že nejspíš to nebude o Babišovi, ale o nás samotných. Kmenta sám nabízí pár argumentů. Taky v 10. kap. cituje Tomáše Halíka, mezi jehož fanoušky se obecně spíše neřadím, jeho postřeh o Češích mi v této věci ale přijde dosti trefný.

"Lidem chybí zodpovědnost za svobodu a demokracii. Země bývalého komunistického bloku přišly ke svobodě většinou příliš lacino. Hrdinný odpor proti totalitě byl záležitostí nepatrné menšiny, pro většinu, jak se nyní ukazuje, touha po svobodě byla jen touhou po výhodách Západu bez ochoty převzít se svobodou také odpovědnost."

Kmenta pojímá Babišovu politickou kariéru velmi široce počínaje Babišovým dětstvím, jeho studijními výsledky, prvními pracovními závazky, přes jeho absenci na Sametové revoluci v roce 1989. A tady je možná jádro pudla. Vždyť Babiše k návratu do země - z výhodného pracovníku úvazku v Maroku - nevedly nějaké vlastenecké důvody, génius loci, láska k zemi. Československo mu bylo (a je?) jednoduše dost volné. Byla mu nabídnuta pracovní příležitost, kterou využil, a proto se do Československa vrátil. Zajímavá představa, jaká by asi byla naše současnost, kdyby se Babiš z Maroka v těch 90. letech nevrátil.

Babiš je nesmírný kariérista a jeho jediným životním stimulem jsou evidentně peníze a úspěch. Proto Babiš i v politice lavíruje, tu doleva tu doprava, slibuje, co se hodí, kritizuje, co vyvolává nelibost... je to hotový Šalamoun, ten náš Chemický Ali. Hlavně se nikdy nepřiznat. Zapírat, zapírat, zapírat. A světe div se, ono to pořád funguje. Zajímavé jsou pochopitelně i postavy v Babišově okolí, nejenom Babišův život.

Kmenta musel sesbíral obrovskou spoustu dat, prosedět hodiny na internetu, v archivech STB a policie a absolvovat desítky rozhovorů. Má můj respekt. Také ale předkládá řadu úvah a dedukcí bez udání přesného zdroje. No, rozhodně zajímavé čtení, i když jistě ne vždy zcela nestranné. Což asi nakonec nejsem ani já. Ale já nejsem autorem reportáže. Kmenta tak rozkrývá Babišovy byznysové praktiky napojené na nejenom český politický svět, popisuje řadu kauz s Babišem spojených, předkládá spoustu dat, čísel a informací, s jejichž pomocí vystavuje přesvědčivé a elegantní logické konstrukty. Občas však jejich základy stojí na hliněných nohou.

A koho volit? Kmenta nabízí odpovědi, ale člověku často zbývá jen úvaha, koho nevolit.

Nikychlupova
14.07.2020 3 z 5

Kniha, která se lehce čte a pochopí ji i neznalec politiky.

DuchDoby
06.07.2020 5 z 5

Mistrně popsaný postup bezcharakterního manipulátora. Každý volič, či potenciální volič, by si tuto knihu měl přečíst. Pokud by měl stále chuť volit Ano, prokázal nesvéprávnost a mělo by mu být odňato volební právo.

Canniosh
20.06.2020 5 z 5

Přečetl jsem jí jedním dechem, skvěle čtivé, záživné, naučné, a s ohledem na daná fakta i řádně děsivé. Knihy pana Kmenty mám všechny, protože jde o jednoho z mých TOP autorů, takže toto hodnocení musíte brát jako čistě subjektivní z pozice zarytého fanouška tohoto autora.

nervy
09.06.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu (asi 25x!), navrhuji jako povinnou četbu jeho voličům... Žádné domněnky - a když tak přiznané - hlavně prostě fakta, fakta...

tektit
28.05.2020 4 z 5

Smutný pocit, jak peníze dokáží vynést nahoru a do politiky člověka, který to dělá jen kvůli dalším příležitostem jak majetek znásobit. Kniha se četla jedním dechem. Vřele doporučuji těm 1,6 milionům voličů.

WildEv
20.05.2020 5 z 5

Není to sice pro mě úplně čtivý a jazykový klenot, avšak podává komplexní obrázek o našem premiérovi. Je fajn, že Kmenta kromě svých zkušeností s tímhle lotrem zmiňuje i práci jiných novinářů. Hlavně se celá kniha opírá o holá fakta. Rozhodně to není čtení na dobrou noc a chce se to hodně soustředit, ale rozhodně knihu doporučuji přečíst všem.

blackoutzuzi
12.05.2020 5 z 5

Jaroslav Kmenta - hrdina naší doby!

ZuzaP
11.05.2020

,,Nesporně pracovitý, ale prevít vyjebaný to je."

Skvělý i strašný zároveň. Skvělý širokým a podrobným záběrem, rešeršemi atd., strašný.. protože Babiš.

Matematicka
25.04.2020 5 z 5

Nikdy jsem nebyla okouzlena Andrejem Babišem, nikdy jsem ho nevolila a nikdy jsem se s ním nesetkala. Ale to, že má jako představitel státu velký vliv na můj život, je fakt, a proto je dobré něco o něm vědět.
Velice se mi líbilo už motto knihy.

„Je možné klamat některé,
nebo občas klamat všechny,
ne však stále klamat všechny.“
Abraham Lincoln

Mám ráda jednání na rovinu a to, že Andrej Babiš klame, jsem věděla i z těch drobných zpráv z médií, která sleduju. Takže pro mě důvěryhodný nikdy nebyl. Ale na to, abych podrobně zjišťovala, kdy, jak a proč klame, nemám čas ani možnosti. Ještě že na to máme novináře, kteří tuhle práci udělají za nás a nás seznámí s jejími výsledky. Jaroslav Kmenta vychází především ze svých zjištění, ale zmiňuje i výsledky práce různých jiných novinářů.
Nabízí se nám tak poměrně komplexní pohled na osobnost Andreje Babiše a za ten jsem mu vděčná. Ano, nečte se to snadno. Jednak to není beletrie, takže to „neodsýpá“ s napětím, jednak se z četby slušnému člověku čas od času udělá nevolno – a v takových chvílích mi nezbývalo, než knihu na čas odložit. I přesto jsem se k ní vždy zase vrátila a dočetla ji a nelituju toho.
Polemizovala bych s větou, kterou v stručném obsahu knihy uvádí její nakladatel: „Shrnuje, v čem je oligarcha Babiš nebezpečný, jak zbohatl, s kým se zapletl a co všechno ještě tají.“ Myslím si, že „co všechno Andrej Babiš tají“, nevíme, nevím to ani já, ani Jaroslav Kmenta. Naštěstí. Pokud jde o mě, tak to ani nechci vědět. Ale jsem vděčná Jaroslavu Kmentovi, že pro mě odhalil aspoň podstatnou část z toho. Měli bychom vědět, kdo nám vládne (příp. budu-li optimista, kdo se uchází o naši přízeň ve volbách), a podle toho se chovat.
A na závěr krátká citace z knihy:

"K Babišovi přišla starší žena, něco mezi šedesáti a sedmdesáti lety. Podala mu ruku, začala si s ním vřele povídat. Zjevně mu vyjádřila podporu. Ale nakonec k němu přistoupila a pohladila ho po rameni a pak i po hlavě.
V té chvíli mě zamrazilo."

XbookwormX
16.04.2020 5 z 5

Ten náš Áda, pardon, Andy... to je panečku formát! Ten i kdyby v přímým přenosu prznil pětiletýho kluka, tak u toho bude československy vyřvávat, že je to kampaň, že každej přece musí vidět, že je to jeho Monča. A víte co by se stalo? Jeho elektorát by to řval s ním, navzdory tomu, co viděj na vlastní oči. A to je boss, se kterým máme tu čest. Ano, Kmenta popouští uzdu představivosti a sem tam si to pro větší impact dobarvuje, ale stejně tak se plně opírá o fakta, FAKTA (to je něco, co je pro voliče ANO nepřítel číslo jedna). Už když na začátku čtete, jak AB nastupuje do mediálního domu MAFRA, víte že to bude jízda. A taky že jo, jakmile se začnou rozkrývat vztahy, provázanost s minulou a současnou vládní garniturou, metody použitý v Andrejovo Mein kampf za lepší budoucnost, ve který bude líp (některým) a domyslíte si to, co už v knížce není, ale současnost Vám obraz dokresluje, dostanete precizní sondu do duše (no, nevím jestli tohle monstrum má duši) Bosse Babiše.
Nebude se Vám to líbit...