Boss Babiš

Boss Babiš https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356510/bmid_boss-babis-6Yo-356510.jpg 4 1003 235

Boss Babiš je reportážní kniha o temném světe miliardáře a politika Andreje Babiše. Shrnuje, v čem je oligarcha Babiš nebezpečný, jak zbohatl, s kým se zapletl a co všechno ještě tají. Popisuje nejen jeho skutečný podnikatelský zrod a nemilosrdné praktiky v byznysu, ale přibližuje i jeho roli ve polosvětě kolem kmotrů Františka Mrázka, Tomáše Pitra či Radovana Krejčíře. Kniha je zčásti postavená na reportážích časopisu Reportér. Přináší však celou řadu novinek a dosud nepublikovaných informací, které tvoří zatím nejucelenější obraz oligarchy Babiše.... celý text

Mánička178
31.10.2017 5 z 5

Hm, jako mazec... Od Jaroslava Kmenty je to vskutku precizní a záslužná práce. Po přečtení ve mně zůstává nejen zhnusený pocit, ale také trochu hořkosti a negativismu.
I kdyby tuto knihu distrubuovali těm třiceti procentům zadarmo do schránky, věřím tomu, že by ji po několika stránkách odložili a stejně Babiše adorovali - ta síť fiktivních firem, managerů, jednatelů a záměrů je tak nesmírně komplikovaná, že se mi z toho chvílemi točila hlava. Porozumět tomu všemu plně stojí opravdu dost námahy a stejně si myslím, že ne každou motivaci jsem pobrala. Stejně bude většina věřit spíš jednoduchým větám typu: "Já nelžu, já nemám proč krást, je to spiknutí proti mě" - u voličů ANO se snoubí naivita s povrchností a absencí analytického myšlení. A víte co, možná nechcou být jiní - nevadí jim bývalí estébáci, protože desítkám procent lidí je po vládě komunistů teskno, tak proč by jim měl tak vadit tento posluhovač. Lidi mají prostě talent na to sami se zahubit.

Lucina
30.10.2017 5 z 5

Smutná, strašidelná a důležitá kniha.

d.p.
27.10.2017 3 z 5

Co ke knize dodat. V současné době česká společnost evidentně touží po poctivých politicích, co "nekradnú", po konci klientelismu a korupce, to podle mě platí všeobecně. Pro jednu část populace je symbolem tohoto očištění Babiš, pro duhou část populace je to kdokoliv kromě Babiše. Knihu bych popsal jako hejt na Babiše, nic víc, nic míň.

Myslím si, že pan Kmenta by si zasloužil velký dík za jeho skvělou práci v 90tých letech a první dekádě 21 století. Trochu mi připomněl disidenty v 80 letech a pana Cibulku kolem převratu. Ve své době, pro svůj účel, to nejlepší co mohlo být, ale pro doby pozdější... Z pohledu dnešní doby mi přijde, že je malinko moc pohlcen a polapen svými názory a pohledy + druhá nepříjemná věc, části knihy byly jak reklama na jeho současného chlebodárce. Nejsem žádný velký zastánce Babiše, volit ho za 4 roky neplánuji, ale vadí mi, jak jeho odpůrci dávají hrozně hrubě najevo odpor k němu. Kdokoliv volil Babiše je idiot, jedině my jsme ti chytří. Je spousta lidí, kteří to tak neprožívají, ale těch hrubých je slyšet opravdu hodně. Tahle kniha je vodou na mlýn pro tuto stranu.

Kdo si knihu koupí? Hejteři Babiše. Kdo si jí nekoupí? Jeho zastánci. Takže kdo bude chtít, uvidí v knize veledílo, kdo chtít nebude, uvidí v ní odpad. Kdo jak bude hodnotit je asi jasné, ale vzhledem k tomu, že knihu si budou kupovat spíše jen hejteři, protože ty hejty vidět chtějí, bude se asi v hodnocení pohybovat dost vysoko. Mé hodnocení je 60% za na jedné straně do očí bijící absenci nadhledu a naopak na druhé straně objasnění některých věcí z politického zákulisí v letech minulých. Doufám že svým komentářem nezpůsobím prasknutí žilky některých hejterů, pro které teď nejspíš budu jeden z těch idiotů, co nevidí "pravdu".

Metroušek
24.10.2017 5 z 5

Bajka o tom, co dělal kozel, než ho zvolili zahradníkem. Ctihodný občan Babiš má svou minulost mistrně ořezanou a vyzmizíkovanou jako Ježíš Kristus nebo B. Hussein Obama, a tato kniha pomáhá alespoň něco z této bohužel nejen hnojem, močůvkou a chemikáliemi nelibě zavánějící etapy jeho zázračného zbohatnutí rozkrýt. Ne že by to vedlo k zásadnějšímu prozření, protože svatou prostotou anebo mentálním zavirováním je obdařena nemalá část z nás, a vůbec nám nevadí, že nás zase někdo "drží za gule". Kéž aspoň začneme řvát, až pořádně zmáčkne. Pátá hvězdička je za občanskou statečnost pana Kmenty, kterou obdivuji, a která nastavuje křivou hubu v zrcadle nejen mně, ale zejména těm z jeho kolegů, kteří se nechali koupit, zastrašit, nebo jim to je v horším případě šumafuk. Držím panu Kmentovi palce, aby fatálně neuklouzl ve vlastní koupelně nebo ho na chodníku nepřejelo neidentifikovatelné auto. Ale snad si mocní zlobři a neomorfové uvědomují, že čeští voříšci sice poštěkávají, ale naše přízračná karavana míří z kamenité pouště reálného socialismu nerušeně dál o poznání zelenější pouští klientského kapitalismu za mnohem orientálnějším bohatstvím a mocí v oáze mafiánského státu východoevropského typu, a nechají neškodného pisálka Kmentu na pokoji. Vždyť co jsou to vlastně všecky henty ideje, ta morálka, ta fér plej, ta svoboda?! Prázdný, pofiderní a neproduktivní slovíčka to jsou, kampaň, komplot a účelovka... Sorry jako.

Steew
22.10.2017 5 z 5

Investigativní žurnalistika mě asi začne bavit, protože tahle knížka se mi četla skutečně velmi dobře. Člověk o Babišovi slyší převážně kvůli STB a čapímu hnízdu. Spíše bychom si ale měli pokládat otázky k privatizacím, "krádeži" Agrofertu a k dalším pletkám s lidmi z ČSSD nebo jejich blízkého okolí z dob minulých. Čapí hnízdo skutečně funguje jako pozitivní reklama pro Babiše, protože všichni o tom mluví, ale nic dokázaného nebylo, když to vezmu v právní rovině. Když vezmu v potaz počet zmíněných lidí a firem, spojované s Babišem... přirovnání s chobotnicí je skutečně trefné.

misowi84
21.10.2017 5 z 5

Kniha výborná - opět skvělá práce.
Dále se ale nechci moc vyjadřovat. Jelikož se vždycky rozčílím nad českou naivitou.. Stačí pár koblih, reklama s Jardou, k tomu písně Krajča a máme tady nového samozvaného SPASITELE - LUCIFERA

Eduarda
20.10.2017 3 z 5

Prvních deset procent jen o Kmentovi coby neohroženém hlídači demokracie – vzteky jsem okusovala čtečku a málem jsem se tím neprokousala. Ale pak (když to konečně začne být spíš o Babišovi) se to rozjede a je to celkem fajn – jakkoliv prakticky veškeré informace jsou celkem známé a už byly někde publikované. Pro celkový kontext ale určitě dobrá četba.

kazatell
19.10.2017 4 z 5

Komentářů opět nezklamal a ke knize nemám žádné výhrady. Způsob jakým je psaná může být pro někoho těžký, nebo nesrozumitelný, ale je to investigativní žurnalista, takže to k tomu patří

Pasadenka
19.10.2017 4 z 5

Hm, tak protipól k nedávné snové knížce. Hezké shrnutí do docela konzistentního celku. Celkově se mi styl i obsah líbily. Snaha těsně před volbami ukázat pozadí Andreje ze všech stran pomalu působí jako jakési spiknutí. :) Ale pro mě je to spíš poslední vzepnutí imunitního systému před nelítostním a katastrofálním propuknutím infekce.

Jardova snaha o vyvážený přístup, kdy opatrně našlapuje, jen jemně naznačuje a pokládá otázky, a nesnaží se podsouvat čtenáři jediný pravdivý pohled, se někdy daří a někdy ne. Některé části, tak jak následovaly po sobě, vyznívaly značně zaujatě, což zas není nic překvapivého. Jak sám Jarda naznačuje, Andrej je na druhé straně pomyslné barikády a je jen lidské cítit jistou averzi.

Samotný obsah popisující nejasné nabytí peněz, ne zcela legální praktiky, boj s mafií a hlavně zcela otrlý přístup ke společenským stykům s politickou garniturou je značně alarmující. Stejně jako otrlost voličů hnutí ANO, kterým nevadí minimálně problematické skutečnosti kolem osoby jejího předsedy. Ale dost o politice. :) Určitě to není kniha, která by jakkoli mohla reálně ovlivnit volby. A dokaď se kauzy kolem Andreje nevyřeší, co se možná nikdy nestane, zůstane jen u vztyčeného prstu a záznamu ducha dnešní doby. Co na tuto knížku řeknou potomci za 60 let? To je ta správná otázka. :)

Belbo
19.10.2017

Jako fikce dobrý :)

pobijecmuch
19.10.2017 5 z 5

Další výborná kniha od pana Kmenty. Je to jeden z mála novinářů, kterým se dá věřit každá napsaná věta. Předložené fakta a úvahy logicky do sebe zapadají a po přečtení se vám z politiky udělá opravdu hodně špatně. Popisování podvodů, přátelství s bývalými estébáky, politiky, příslušníky tajných služeb, kmotry a možná podsvětím, je velmi silná káva. Pan Babiš prý do politiky nikdy nechtěl jít, ale skutek je jiný. Peníze prý nepotřebuje, ale s jejich pomocí se dá přece s lidmi tak dobře manipulovat.
Tato kniha přináší spoustu ověřených faktů, které nutí čtenáře k zamyšlení. Budeme mít premiéra člověka, který se pohybuje na hraně zákona, byl komunista, možná agent STB a také neumí pořádně česky? No, vitajte v Babišistánu.
Knihu doporučuji všem čtenářům, i těm, kteří stále věří, že pan Babiš je ten správný vůdce v 21. století.

maphiosso
18.10.2017 4 z 5

Chvílemi pro mě bylo náročné orientovat se v obchodní terminologii a ve vší té záplavě jmen, názvů firem a dat. Bez těchto informací by ale nebylo možné udělat si komplexní obraz o byznysmenovi, který se bez jakýchkoli morálních zábran pohybuje na hraně zákona a mnohdy i za ní. Nebylo by možné zjistit, jakými lidmi se obklopuje a jaké praktiky je při svém podnikání schopen použít.
I když je z každé stránky patrný nádech Kmentovy osobní averze vůči Babišovi a v předposlední kapitole plné domněnek a konspirací je Babiš možná lehce démonizován, pokládá kniha celému českému národu opodstatněnou otázku k zamyšlení před nastávajícími volbami: Je vhodné znovu svěřit politickou moc do rukou člověku, který se neštítí překrucovat pravdu a ohýbat zákony pro svůj osobní prospěch?

krži
17.10.2017 5 z 5

5* za odvahu pro Kmentu - že měl gule takovou knížku napsat a publikovat
4* za obsah - který pro mě byl ve velké většině novými informacemi (doměnkami) o Babišovi a jeho okolí, ze kterých až mrazí

laepus
17.10.2017 5 z 5

Tady nejde jít níž než na plný počet. To je popis čistého zla ve společnosti, na kterém není ani špetka ničeho, co by se dalo lidsky pochopit. A to se autor nijak nevěnuje Čapímu hnízdu, korunovým dluhopisům nebo zajišťovacím příkazům, "jen" vyvrací burešovu největší lež o tom, že všichni tady kradou a on jediný poctivý nás přišel zachránit, ať je nám líp. Jeho provázanost s podsvětím, ne-li přímá účast v něm, aktivní kontakty s politiky a závislost na státních penězích je neukojitelná. A evidentně jemu samotnému asi nikdy nebude líp, dokud všechno nebude žluté a jeho. Přesto věřím, že státem v důležitých chvílích vždy hýbali vzdělaní a uvědomělí lidé, ne lhostejná normalizační masa, takže i když se za pár týdnů tento estébák stane asi naším premiérem, čas a minulost ho jednou semelou a naši potomci se jen s úsměvem budou divit, jak jsme mohli být tak hloupí a nechat se opít koblihou... Nejvíc mě ale baví závěr knihy, kde jsou předešlá Kmentova díla - Mrázek, Krejčíř a teď Babiš... Kdo ho asi bude hrát, až se bude točit film? Krajčo?

VladimirTetur
16.10.2017 2 z 5

Burešova neutorizovaná biografie :) a Kmentův slušný standard. Je třeba Jardu podpořit za to, co dělá a proto dávám čtvrtou hvězdu navíc, obzvlášť teď před volbama, kdy je políčení na obratného hospodářského drevokocúra známkou punku.

Po přečtení knihy mě víc otazníků přibylo, než bylo zodpovězeno. Pointa s bývalými exponenty východního bloku, ulejvajícími obrovské státní prostředky na čas do bezpečí, aby mohlo posléze dojít k resuscitaci ekonomické moci mě přivádí na myšlenku, že i Babiš je jen loutka a velcí kluci s námi hrajou hru ještě o level výše. Bohužel na tohle už se výpovědi píšou vlastní krví, takže plné rozklíčování toho, co se kolem děje, zůstane napořád jen v oblasti fantazie.