Blázni a smrtelníci

Blázni a smrtelníci https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369674/bmid_blazni-a-smrtelnici-FSG-369674.jpg 4 71 26

Uprostřed alžbětinské Anglie sní Richard Shakespeare o oslnivé herecké kariéře. Prozatím se díky využívání hezké tváře, obratného kradení a pozoruhodné výmluvnosti protlouká, jak se dá. Vztah ke staršímu bratrovi, jehož hvězda právě stoupá, není vůbec přátelský a poslední zbytky vděčnosti za to, že se Richarda ujal po útěku z rodného Stratfordu, se pomalu, ale jistě vytrácejí. Když se ztratí nenahraditelné rukopisy her, po nichž pase konkurenční divadlo, hrdina knihy je nucen sehrát svou životní roli a ukrást texty zpátky. Při tom se dostává do ožehavých situací v nebezpečných, ale i nejvznešenějších částech a vrstvách Londýna, seznámí se s milou dívkou, podílí se na představení Snu noci svatojánské, uspořádaného u příležitosti svatby lorda komořího a před očima samotné královny Alžběty I. Autor uplatňuje veškeré své vypravěčské umění a udržuje od začátku až do konce čtenáře v napětí. Kniha zřejmě patří k jeho nejpůsobivějším dílům.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Fools and Mortals , 2017

certik003
22.08.2018

První polovina knížky pro mě byla tak trochu rozpačitá. Střídaly se tam úseky, které mě zrovna moc nebavily a musela jsem se do čtení nutit, s úseky, které se mi líbily moc. Navíc strašná spousta jmen, včetně postav, které herci ztvárňovali. Druhá polovina knížky už byla docela čtivá. Ale byla jsem nadšená, že se můžu dovědět něco o tom, jak první divadla fungovala, navíc mě to donutilo si konečně od Shakepeara přečíst jeho hru.

Boby17
20.08.2018 3 z 5

Bernard Cornwell je mým oblíbeným spisovatelem. Ale tento příběh mě nijak zvlášť neuchvátil. První dvě třetiny byly dost nudné a na jedné ruce spočítatelné akce následovaly až při zpětzískání rukopisů, výslechu persíky, objevu "černého" spáče a výkonu pomsty. Takže tentokrát ode mě jen tři a něco málo hvězdy navíc.

TXapek
01.08.2018 5 z 5

Výborná kniha. Byl jsem na ni zvědavý, konec konců od B. Cornwella je člověk zvyklý na něco trochu jiného, ale dopadlo to na výbornou. Kniha je velmi čtivá, příběh poutavý a napínavý a to, že v porovnání s jinými autorovými knihami obsahuje méně dobrodružné akce, jí není nijak na škodu.
Po přečtení Bláznů a smrtelníků si troufám tvrdit, že bude jen dobře, pokud si autor od svých zavedených sérii čas od času opět odskočí a napíše příběh z jiného soudku, jako se mu to povedlo právě zde.

Aniday
03.06.2018 5 z 5

tak jiné a přesto tak úžasné...

čef
29.05.2018 5 z 5

Pro mne velké překvapení. V knize nejsou žádné bitvy jako v ostatních románových sériích nebo jednotlivých dílech autora. Zkouší se a hraje divadlo, souboje jsou jen jako a jen pár akčních scén trochu čeří vcelku poklidný děj tohoto románu. Kupodivu to nevadí, autor je výborný vyprávěč a scény z divadla a doby Williama Shakespeara jsou prostě kouzelné. Čtenáři historické knihy si zde jistě přijdou na své.

Ladiva
05.05.2018 5 z 5

Príbeh inšpirovaný Shakespearom a jeho hrou Sen noci svätojánskej vykresľuje ako sa realizovali divadelné predstavenia v alžbetínskej dobe v Londýne. Román sa výborne číta a na pozadí románového príbehu sa čitateľ dozvie aj množstvo zaujímavých faktov o tom, ako vyzeralo divadelné vystúpenie v časoch Shakespeara.