Bláto, pot a slzy

Bláto, pot a slzy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381225/bmid_blato-pot-a-slzy-ggo-381225.jpg 4 79 24

Bear Grylls je muž, který vždy vyhledával ta nejextrémnější dobrodružství. Znají a obdivují ho miliony lidí – jako hlavní postavu celosvětově oblíbených dobrodružných seriálů, jako úspěšného spisovatele či jako hlavu skautského hnutí – protože Bear Grylls přežil tam, kam se odváží jen málokdo. Nyní poprvé Bear vypráví o svém akčním životě. Jeho otec ho už jako malého chlapce na ostrově Wight naučil lézt a plachtit. Netrvalo proto dlouho a Bear se už ve škole začal pouštět do dobrodružných nočních horolezeckých výprav. Jako teenager našel svou identitu a smysl života v lezení a bojových sportech, které nakonec zavedly mladého dobrodruha na úbočí mocného Himálaje či do výcvikového tábora velmistra karate v dalekém Japonsku. Po návratu domů nastoupil do obávaného a náročného výběrového kurzu Britských zvláštních jednotek 21 SAS – a tato cesta ho zavedla až na samotné hranice fyzických i mentálních sil. A pak si Bear při hrozivé parašutistické nehodě v Africe natřikrát zlomil páteř. Nebylo vůbec jisté, jestli bude vůbec znovu chodit. Jenže ani ne za osmnáct měsíců po úrazu a navzdory prognózám lékařů stanul třiadvacetiletý Bear, jako jeden z nejmladších horolezců v historii, na vrcholu Mount Everestu. A to byl jen začátek jeho dalších, neobyčejných dobrodružství...... celý text

Literatura světová Dobrodružné Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

Mud, Sweat and Tears , 2011

MartinProtschke
22.02.2023 5 z 5

Baví mě pořad Nutné k přežití a tahle knížka se mi hodně líbila. Hlavně je o tom, z jakých poměrů Bear pochází a jak se k těm dobrodružstvím dostal.

j.vitek
29.10.2022 3 z 5

Kvůli popisu výcviku SAS a výstupu na Mount Everest stálo za to přečíst.

soukroma
11.07.2022 5 z 5

Líbilo: pěkně, stručně a jasně napsáno, velmi důkladně odžito - je skoro neuvěřitelně, že autor absolvoval nemilosrdný výběr, tvrdý trénink a všestranný výcvik SAS už ve dvaceti a po osmiměsíční rekonvalescenci zlomených obratlů po špatném doskoku s padákem (spíš bez) se pustil do realizace svého vysněného snu - zlézt (a slézt) Mount Everest - a uspěl (i podle vlastních slov s velkým rizikem a jen shodou šťastných náhod, hora ho nezradila). A to vše ve svých třiadvaceti, v roce 1998. Teď aby si zkusil najít nějaký cíl srovnatelný s výšlapem na Everest...

pěkně popsané dětství se značnou volností pohybu v přírodě, supersnobskou internátní školou v Etonu (šikany až hanba, ale princip podpory jedinečných jednotlivců v tom, co je baví, to se počítá pro celý další život), což mu pak dávali zejména ve vojenské přípravce pěkně "spapat". Náročný na sebe a zaťatý co se vlastních snů týče, drsný a tvrdý, přitom i docela nervák, často dokonce s koulejícími se slzami. Další své akce v knize z roku 2011 shrnul jen velice stručně, zřejmě se jim víc věnuje v jiných knihách.

"Věci a lidé přicházejí nečekaně a bez ptaní vám změní celý život."

Kniha mne odrovnala svojí zbytečnou tíhou a tak pevnou vazbou, že skoro nešlo ani otevřít pro čtení. Tohle negativum jde ale za naším nakladatele, nikoli autorem.

Kristenbooks
10.12.2021 5 z 5

Krásná kniha. Odvážný a hodný člověk. Beara Gryllse mám moc ráda i jeho pořady a kniha byla velmi hezká. ️

ninano
19.10.2021 4 z 5

Zajímavá kniha o zajímavém člověku.

kaffa
10.12.2020 5 z 5

bezpochyby geniální kniha.... plná lásky, pokory, víry, radosti, vděčnosti ale i opravdového života, života, jaký by měl žít každý, a ne ho jen prožívat.... kniha o tom, jak najít v sobě našeho skrytého bojovníka a vymačkat z něj všechno.... tahle medvědí osobnost je bezpochyby uchvacující svou vnitřní sílou a vytrvalostí....

michimuller
27.11.2020 4 z 5

" Objevíš-li cestu bez překážek, patrně nikam nepovede." Moc poutavě psaná sebemotivační knížka, ve které každý může najít to svoje a také spousta životem ověřených citátů a bonmotů, ale já se jí musela doslova prokousat. Doporučil mi ji kamarád, že tam Bear Grylls popisuje výstup na Mount Everest a to jsem si nemohla nechat ujít, zvlášť když vím, že Bear patřil mezi nejmladší horolezce, kteří tuto horu úspěšně zdolali. Problém byl, že tahle knížka byla biografie a Everestu věnoval pouze malou část, ke které jsem se musela pročíst přes dětské lumpárny, studentská léta, vojenský výcvik pro speciální jednotky a spoustou dalšího. Prostě záměna za jeho knihu Vzhůru, moje chyba. Přesto jsem ji zvládla a našla v ní spoustu inspirace jak zvládnout krize, prostě kdo si troufá, zvítězí.
J.F. Kennedy "Pro slovo krize se v čínštině používá dvou znaků. Jeden znamená nebezpečí a ten druhý příležitost. ".

Kotas53
29.08.2020 5 z 5

Bear je inspirující člověk a jeho kniha mě velmi motivovala.
Určitě jsem ale nečekal, že je i tak skvělý spisovatel. Kniha barvitě popisuje všechny jeho zážitky od dětství až po výstup na Mount Everest. Vždy se snaží vystupovat skromně a být sám sebou.
Víc takových lidí. :)

Wabinka
09.06.2020 4 z 5

Velmi zajímavá biografie,ráda sleduji Beara v televizi,proto jsem sáhla i po jeho knize.Psáno velmi jednoduše,ale na čtivosti to vůbec neubralo.

Jerry H
13.03.2020 4 z 5

Bear je neuvěřitelný borec o tom žádná. Ač skromný, tak neuvěřitelně motivující člověk, který jde přes překážky. Čím těžší, tím lepší. Jelikož jsem už od něj četl knihu Vzhůru, které je o jeho cestě na Mount Everest, tak jsem se moc novinek nedozvěděl, ale stejně smekám. Více takových to lidí a svět bude jistě krásnější místo k životu.

Jenny46
04.01.2020 4 z 5

Kniha zajímavá od dětství až po náročný výběrový kurz SAS, jeho nehoda - úraz...postupně popisuje začátek jeho dobrodružství. Obdivuji jeho divoký život a sleduji delší dobu, knihu jsem si musela přečíst.

Janhulik
05.12.2019 4 z 5

super kniha, Bear je pro mě hrdina.

xxtom
06.06.2019 4 z 5

V knize pan Grylls čtivě popisuje své dětství, rodinu, výcvik v armádě a svůj výstup na Mount Everest. Jsem už delší dobu jeho fanouškem a i tak jsem se dozvěděl spoustu nových věcí z jeho života a hlavně postoje k životu. Je až neuvěřitelné, co všechno už dokázal. Smekám.

Dejf_ano
29.04.2019 5 z 5

Bear Grylls je neskutečný sympaťák. Když jsem poprvé viděl jeho pořad Nutné k přežití okamžitě mě uchvátil a všechny díly jsem shlédl na vysoké škole několikrát. Když jsem objevil jeho autobiografii hned jsem věděl, že ji musím přečíst.
Vůbec jsem se nezklamal BG velmi jednoduchým jazykem, přitom poutavou, vtipnou a čtivou formou vypráví zásadní události svého života. I na stránkách knihy dokáže neskutečně motivovat. Stačí se zvednout a víte, že po přečtení dokážete cokoliv. Naprostá paráda !!

milos3533
30.01.2019 5 z 5

Když se koulí balón tvým směrem, popadni ho. Jen málokdy dostaneme druhou šanci. :-D

Radunnie
26.01.2019 4 z 5

Než jsem si přečetla doslov, říkala jsem si, že Bear je stroj nebo mimořádně fyzicky vybavený nadčlověk. Ve 23 letech dokázat to, o čem většina dobrodruhů sní celý život, je známkou neskutečného odhodlání a disciplíny. Obsahově velice zajímavé a inspirativní, po literární stránce se o žádný klenot nejedná, částečně z důvodu poměrně rozpačitého českého překladu. Závěr knihy, stejně jako obrazová dokumentace, mě velmi potěšily. Bear se zde projevil jako citlivý, upřímný člověk z masa a kostí.

ash3672
24.01.2019 5 z 5

Knihu Beara jsem jedním dechem přečetl asi za tři dny. Nebylo možno se od ní odtrhnout. Popisuje defakto celý svůj život, od dětství, rodiny po školu a jeho výběr do S.A.S. Třešničkou na dortu bylo potom vyprávění o výstupu na Everest, který zdolal jako nejmladší Brit. Povinná četba každého z fanoušků, troufám si říct i lidí, kteří Beara moc neznají.

RunningWolf
12.01.2019 5 z 5

Bear je prostě skvělej týpek!Já ho prostě obdivuju a fandím mu
Jeden z mála normálních v tom skur..... ,,showbysu,,
Líbí se mi že to v životě taky neměl úplně nejlehčí ale přesto se dokázal po každém zakopnutí zvednout a jít dál.Jedno jestli neměl peníze,šikanovaly ho nebo málem ,,ochrnul,,
Ten člověk je inspirací toho že když chceš!tak to jde.

Kiris145
06.01.2019 5 z 5

Kniha byla mou první od Beara Gryllse, a to jsem jeho fanouškem už více jak 10 let. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací z jeho inspirativního a dobrodružného života.
Jednoznačně doporučuji! :-)

2017  84%Let duchů
2011  92%Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu
2018  88%Bláto, pot a slzy
2012  90%Cesta vlka

Kniha Bláto, pot a slzy je v