Blackout - Zítra bude pozdě

Blackout - Zítra bude pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412919/blackout-zitra-bude-pozdefhUwgr-Gyu-.jpg 4 1220 355

Zítra už bude pozdě...Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář. Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech...Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

Alča25
04.06.2020 3 z 5

Zajímavé téma, ale od knihy jsem čekala víc. Neustálé přeskakování z místa na místo, mnoho postav... Myslím, že z toho šlo vytěžit trochu víc

Sushaunne
02.06.2020 2 z 5

Zajímavé téma, ale kniha mě nijak zvlášť neuchvátila. Vadilo mi příliš mnoho chyb.

Mr. Crew
02.06.2020 odpad!

Ona to není ani tak kniha jako spíš paján EU, která dělá všechno nejlíp, je čestná a spravedlivá. Zápletka nepůsobí nijak nápaditě ani zajímavě, takových zpráv nebo noticek média fakultativně rotují "neúrekom". S rozvinutím zápletky a technikáliemi kolem, si autor nedal moc práce. Jako ajťák jsem dost trpěl. Za mě těžký zklamání. Misto tohoto doporučuji spíš Malý bratr od Cory Doctorow.

Chytuš
19.05.2020 3 z 5

Klobouk dolů před přípravou, kterou musel autor absolvovat. Co se týče samotného blackoutu a technických vysvětlivek kolem, nemám vůbec co namítnout. Co by se všechno technicky dělo člověk sice může domyslet, ale nikdy do detailů sám od sebe nedomýšlí - z důvodů osobní pohodlnosti. Komu by se taky chtělo se vracet ze současného pohodlíčka do středověkých poměrů, že... No a tady začíná kámen úrazu. Těch středověkých poměrů bylo v knize naznačeno jen minimum. Pokud čekáte, že se dozvíte, jak bude vypadat svět po blackoutu, tak se to sice dozvíte, ale tak jaksi z globálního rychlíkového pohledu - v podstatě se budete dost pohybovat v prostředí vyvolených, kterým fungují záložní zdroje - takže nějaký blackout je pro ně taková nepříjemnost k vyřešení, nikoli zásadní problém života a smrti. A to ve strhujícím tempu půl stránky s Europolem, půl stránky v Německu, další půl stránky v Bruselu... A pak je tu superhrdinský Manzano, muž v nejlepších letech, odborník plus mínus na všechno, nejvíc samozřejmě na počítače, který nám všem uhasí tu hořící koudel u zadku - odborníci všech oborů němě žasnou a jsou za ním vždycky až pár kroků... Takže nezbývá než doufat, že pro případ blackoutu má lidstvo záložní zdroj v podobě nějakého Manzana a že Gretu by tenhle thriller nebavil :-)

ashburton
15.05.2020 5 z 5

Komentář píšu po druhém přečtení knihy. Velmi dobře propracované téma, ze kterého mrazí. Přečteno jedním dechem. Ten konec je ale takový zvláštní, nedomrlý, něco tomu chybí, ale sám nedokážu popsat co :-) 90 %

blackoutzuzi
11.05.2020 5 z 5

Autor si zvolil velmi těžké téma a zhostil se ho parádně. Evidentně si na knize opravdu mákl, v doslovu se vyjadřuje o tom, s kým vším knihu konzultoval a kolik odborné literatury načetl - vážně klobouk dolů!

pavla.ba
10.05.2020 4 z 5

Super téma, super děj. Bylo to zajímavé vidět, jaký co má dosah a utíkalo to tak rychle, že za chvíli byl konec, který mě ale moc neuspokojil, bylo to nedotažené, jinak by to byla top kniha.

a.r.nick
06.05.2020 4 z 5

Zajímavé téma - do detailu propracované, podané čtivě a uvěřitelně; nikde mi nic nehaprovalo, vše bylo logicky poskládané a donutilo mě to se nad možným blackoutem zamyslet i z úhlů, o kterých jsem dřív neuvažoval. Půl hvězdičky vlastenecky přidávám za zmínky o Temelínu ;-)

cl3rick
28.04.2020 3 z 5

Neuspokujici konec.

Bassetka
14.04.2020 5 z 5

Přečteno téměř jedním dechem, zajímavé téma.

Bad-wolf
13.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, kterou jsem nebyla schopná odložit a přečetla jsem ji během 3 dnů. Knize nemám co vytknout. Skvělé, svižné čtení s velmi zajímavým tématem - výpadkem elektřiny v Evropě a později i v USA. Autor opravdu neuvěřitelně popisuje den po dni následky tohoto výpadku a nutí čtenáře k zamyšlení, jak moc jsme na elektřině závislí a jak by to tu vypadalo, kdyby na pár dnů došlo k výpadku. Osobně mě překvapil místy až velmi podrobný popis, kdy autor například popisoval havárie jaderných elektráren či hackování systémů. Až v doslovu po přečtení knihy jsem zjistila, že se autor o tuto problematiku zajímal, zjišťoval si informace a dokonce konzultoval některé "problémy" s odborníky nebo i čerpal z průběhu některých katastrof, což mě velmi překvapilo a potěšilo. Nejedná se tedy pouze o jeho výmysly či vize. Doporučuji knihu přečíst, stojí to za to.

Marekh
05.04.2020 4 z 5

Námět knihy je zajímavý – výpadek elektrické energie v Evropě a v USA. Z knihy bylo znát, že autor ví, o čem píše. Použil mnoho zdrojů. Mluvil s odborníky z oblasti energetiky, informačních technologií nebo civilní obrany. Používal také informace z internetu. Ačkoliv se jedná o fikci, tak čtenář se může zamyslet nad problematikou výpadku elektřiny na delší čas, a co by to pro nás pro všechny znamenalo. Bylo by reálné, aby došlo k něčemu takovému, jak autor popisuje?! V současném světě je těžko představitelné, že bychom se najednou ocitli bez elektřiny. Když občas dojde k výpadu elektrického proudu, tak jsme naštvaní a netrpělivě čekáme, kdy opětovně bude fungovat elektřina. Autor nám předestřel během několika dnů, jak by mohla situace vypadat, kdyby k tomu ve skutečnosti došlo. Zhroucení zemědělství, zdravotnictví, výpadek mobilních sítí, televizního signálu, nefungovaly by čerpací stanice, riziko by hrozilo také z jaderných elektráren atd. Lidé by byli zoufalí, došlo by nepochybně k rabování obchodů, násilí mezi lidmi apod.

Kniha obsahuje poměrně hodně postav, kniha je členěna do jednotlivých příběhů, které se pak propojují. Zpočátku mi trvalo, než jsem se jakž takž dokázal zorientovat v jednotlivých postavách a v místech, kde se děj odehrává, ale postupně jsem se začetl a byl jsem zvědavý, jak to celé dopadne. Sympatický mi byl programátor Piero Mazano a novinářka Lauren Shannon.

Tuto knihu jsem se rozhodl číst v době, kdy řádí koronavirus, takže mi to vzdáleně připomínalo situaci, ve které se momentálně ocitáme, ale pochopitelně to nelze srovnávat. Výpadek elektrické energie v Evropě během delšího časového období by byl mnohem horší, než je nákaza koronavirem. Došlo by k zhroucení ekonomiky a mnohem více lidí by bylo poškozeno na zdraví nebo by zemřelo. Obojí – jak koronavirus, tak výpadek elektrické energie, jsou hrozné!

V DOSLOVU se mi líbil tento citát: „S Blackoutem je to jako s láskou, člověku většinou dojde, co měl, až když to nemá.“ Většina lidí bere elektřinu za samozřejmou věc, ale měli bychom si všichni vážit toho, že ji máme. S elektřinou se všem lidem zjednodušil život, a pokud si vzpomeneme na naše předky, v jejichž době elektřina ještě neexistovala, tak to měli mnohem složitější ve všech oblastech života. Pokud se rozhodli například číst knihu, když byla venku tma, nemohli si rozsvítit lustr nebo lampu, ale museli vytáhnout svíčku nebo petrolejku a tímto způsobem mohli číst - za svitu svíčky nebo petrolejky. :) :) :)

Knihu jsem četl 3 dny. Knihu hodnotím na 4*.

kachnat
03.04.2020 5 z 5

Dlouho jsem knihu odkládala, ale nakonec na ni přišla řada a musím říct, že teď, v době, kdy bojujeme s COVID... To bylo velmi poučné. Velmi zajímavé téma, množství postav, několik dějových linií, odborné výrazy, ale ani to mě nedonutilo přestat číst. Občas se četlo hůře, ale to téma, kdy přestane jít elektřina a lidé přijdou o vodu, teplo, jídlo atd... Nás donutí přemýšlet nad tím, ž COVID je proti tomu nic.... Samozřejmě, nechci to zveličovat, to v žádném případě. Já dávám plný počet :-)

Slasli
01.04.2020 3 z 5

Řekl bych skoro odborná literatura. Nečetlo se mi to moc dobře, ale musím uznat, že jsem se dost naučil a zařadil bych knihu do povinné četby.

Flerenc
25.03.2020 5 z 5

Tak já nemám slov, naprostá bomba. Díky stížnostem v komentářích jsem dlouho váhal a odkládal četbu téhle "doslova" pecky. Že si nelze k postavám vytvořit vztah? Proč jako ne? Nepotřebuji vědět jestli měla postava před rokem knedlo-zelo a nosila volné kalhoty. Prostředí, do kterého je zasazená v této knize je výmluvné samo za sebe. Že je tam hodně postav? Ano, každá linka nám ukazuje příběh v jiné perspektivě (lidé, papaláši, politika....). Vadí vám rychlé přeskakování? Dle mého to dalo příběhu svižnost. A že tam byl superman v lidské podobě? Je to fikce a když musí hodně oddřít hlavní postava, tak to jinak moc nepůjde. Určitě si ji zařadím v žebříčku mezi mé top.

efka.saf
17.03.2020 3 z 5

Číst Blackout v době vypuknutí koronavirové pandémie v Evropě je trochu podivné podobenství. Nehledě na to ale musím říct, že jsem se s knihou doslova prala asi měsíc. A ne, nebavila mě. Přijde mi jako dokonalý příklad toho, jak silné téma se skvělým potenciálem skončí nezvládnuté ve stoupě.

SPOILER! Co se týče začátku, jsem u knih zvyklá, že pár desítek (stovek) stráneček se většinou musím začítat. Ale tady to bylo naprosto o dr*ku. Jsem velký fanda krátkých kapitol, u této knihy mě to ale doslova vytáčelo. Kapitoly byly většinou tak krátké a týkaly se takového počtu lidí či institucí, že až do konce se mi v nich nepodařilo se zorientovat. A než se v kapitole něco stihlo rozjet, většinou bylo po ní. Co se týče hlavního klaďase, tak to byl teda zase ironman! Postava, o které se za celou dobu čtení nic moc nedozvíte a nedostanete ani možnost k ní nějak hlouběji přilnout. Jeho ženské protějšky na tom byly ještě hůř. Co se týče konce, plytké, nezajímavé a nepropracované. Kdo byli padouši? Kde se vzali? Jaké byli hlavní motivy? Proč to všechno? Veškeré odhalení si jenom tak plulo po povrchu bez jakéhokoliv potopení se do hloubky.
Ale abych jenom nekritizovala... Oceňuji téma jako takové. Osobně jsem nic podobného nečetla, takže pro mě byla zápletka i přesto zajímavá a neotřelá. Myslím, že čtenáře dokáže přimět k přemýšlení nad naším současným životem a nejednoho i nakopnout k tomu, aby si nakřečkoval trochu zásob na horší časy. Důsledky takového blackoutu byly v knize spíše tak taktně naznačeny, než vyřvány na plnou pusu. Pro někoho dobré, někdo by možná chtěl víc. Rozhodně to ale není nic, po čem by člověk toužil. Oceňuji i autorův doslov na konci, jeho popis toho, jak přistupoval k faktům i jak v zájmu nás všech ledasco poupravil.

Suma sumárum, kniha s výborným potenciálem, který dle mého nebyl naplněn. Být to klasický thriller, s odřenýma ušima by ode mě dostal 2*, ale vzhledem k tomu, že opravdu oceňuji téma jako takové, jednu hvězdičku jsem přihodila k dobru. Knihu doporučuji, ale s rezervou.

ČtenářOndra
12.03.2020 5 z 5

Sice jsem to dočetl před měsícem, ale napíšu to teď: Téma zajímavý, zajímavý děj, jen pro mě to tak napínavý nebylo, ale 5*.

Jana_Z
09.03.2020 3 z 5

Skvělé téma. Moc jsem se těšila, až si tenhle román konečně přečtu, ale - bylo to, jako číst noviny. Zajímavé zprávy, ale postavy poněkud ploché - nedokázala jsem si k nim vytvořit nějaký vztah.

panPatejl
06.03.2020 5 z 5

Nabijte si baterky, zítra bude tma!
Rozhodně po všech stránkách lepší než konkurenční indiánské "Vteřinu poté" (natož "Rok poté", to se nedá ani číst).
Napínavé, věrohodné a hlavně na zamyšlení.
Myslím, že kdo si přečetl tuto knížku, neběhá teď po Kauflandu a neshání mouku, aby přežil tejden doma, kdyby na něj vletěl korunavír...

klarahav
06.03.2020 5 z 5