Blackout - Zítra bude pozdě

Blackout - Zítra bude pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412919/blackout-zitra-bude-pozdefhUwgr-Gyu-.jpg 4 1222 355

Zítra už bude pozdě...Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář. Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech...Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

Svamburger
24.02.2020 3 z 5

Tak trochu jiný postapokalyptický román. Posledních sto stran mi dalo lehce zabrat. Příběh Vás pohltí hned na začátku (prvních sto padesát stran pecka) a pak začíná stagnovat. Hodně otázek ze strany pachatelů bylo nezodpovězeno. Motivace: proč to všechno? Doteď pořádně nevím. Dějová linka postrádala napětí a akci. Kratší kapitoly (jako je tomu u D.Browna) mi výjimečně nesedly. Hlavním postavám cosi chybělo; neměl jsem důvod jim fandit nebo se o ně bát. Když nějaká postava odešla ze scény, tak to se mnou ani nehnulo. Na Itala Manzana se lepily ženský jako včely na plástev medu. Na to, že už musel být ke konci příběhu dobitý jak spráskaný pes, zvládl nakonec zlikvidoval hlavního záporáka s "rukama" za zády.
Autor ale do mně zasel malé semínko strachu. Elektřinu, kterou beru jako samozřejmost si budu od dnešního dne víc vážit. Víc o ni přemýšlím. Je to energie, co znamená život. Proudí kolem nás každý den a ani si neuvědomuje jaký je to dar. Zapůsobil na mě i doslov autora, jenž mi ukázal, že se dnes máme vlastně docela dobře – alespoň ve střední Evropě.
PS: Pobavil mě Temelín - ten byl, je a bude Rakušanům trnem v oku.

ČtenářOndra
23.02.2020 5 z 5

Dobrá kniha, moc napětí nebylo, ale stejně perfektní ????.

effa
19.02.2020 3 z 5

Celkem dobrý námět a varování, co by, kdyby. V logice příběhu masivního výpadku vidím jisté technické chyby, ale budiž.Víc mě vadilo znepřehlednění děje, rozdrobeného mezi zbytečně mnoho postav, z nichž mnohé jsou úplně zbytečné. Po pravdě řečeno, u poloviny z nich jsem v půlce knihy zapomněl kdo je kdo. Soustředit dějovou linii na méně postav by příběhu prospělo. Stejně tak přehnaná tupost policie, kdy se děj zaobíral spíše bojem hlavního hrdiny s ní, tomu moc nepomohla.

h.mose
17.02.2020 2 z 5

Kniha docela dobře umí čtenáři vysvětlit, co vše by se dalo očekávat při tak masivním výpadku proudu. Líbí se mi i krátké kapitoly a různá místa. Co je pro mě ale velkým zklamáním, tak je to příběh samotný. Ten je nudný, nenapínavý. Hlavní postavy mi nepřijdou sympatické. Finální polapení pachatele se prostě najednou událo a nevedla k tomu žádná důmyslná vyšetřovací práce. Skoro vůbec mě nezajímalo, kdo je pachatelem, což je u knihy, která se popisuje jako strhující krimi thriller, docela na závadu.

deirdre
13.02.2020 1 z 5

Uniká mi zámer autora. Ako nazvat toto post-apo thrillerom by bola urážka všetkých dobrých, dokonca aj tých iba priemerných thrillerov, o post apo nehovoriac. Postavy neskutočne ploché, aspoň superhrdinovi Manzanimu mohol dať akú takú dušu, pretože inak príbeh neprežívate, nemáte strach, ani nádej, nestojí to proste za nič. A táto kniha nestojí za nič podľa mňa, lebo odborné fakty o tom, čo sa stane po blackoute si bez problémov nájdete na internete.

kramlinka88
31.01.2020 4 z 5

Kniha byla dle mého názoru skvělá, jen konec zbytečně zrychlený, dovedla bych si představit trošku více napětí na závěr, ale téma opravdu zajímavé, a ta představa, že se to klidně může stát a jaké by to mělo následky....skvělá kniha na zamyšlení, člověk si neuvědomuje co vše závisí na elektřině :-)

WowKokinko
27.01.2020 4 z 5

Že začátku jsem byla hodně zmatená z množství postav a preskakovani děje, ale časem se to probralo a četlo fajn... Nejvíc se mi líbila myšlenka co všechno by se mohlo stát kdyby blackout opravdu nastal.. Nějakou dobu mám o čem přemýšlet díky!

makacek
26.01.2020 5 z 5

Toto se mi dost libilo. Tema energetiky je mi blizke. Asi prehodnotim vybaveni a zasoby v domacnosti.

PepaS409
22.01.2020

Velmi dobře napsaná kniha. Až tady se člověk zamyslí... Jaký by byl v době počítačů a všude zuřící digitalizace náš svět? Nebojte. Já na to slovo myslím, ale nevyslovím ho:-) Ale je to prostě tak. A věřím, že cesta do pravěku se konat opravdu nebude. Snad jen na televizní obrazovce. V podobě stejnojmenného filmu:-)

MajaN
20.01.2020 5 z 5

Bravúrne!
Tak toto je presne taká kniha, ktorá donúti človeka sa zamyslieť ,zdvihnúť zadok a ísť sa pozrieť do špajze, koľko tam mám konzerv,ryže,múky a cestovín.Skontrolovať zásoby granúl pre domácich miláčikov.Poobzerať sa na nete,po nejakom liatinovom hrnci, v ktorom sa dá variť na otvorenom ohni.Zaobstarať dostatočné množstvo pitnej vody,prípadne dostupných liekov na všetko od nachladnutia až po hnačky:D.
Príbeh bol vyrozprávaný s umením stupňovať napätie,mal spád.Detailne bolo vykreslené to,ako zrazu všetko vypne a ľudia budú donútení žiť bez pohodlných technológií a vymožeností modernej doby.Hacker a všetečná, večne zvedavá a neodbytná americká novinárka.Hacker,ktorý ako prvý si dal do súvisu zásah do celoeurópskej distribučnej siete cez obyčajné zariadenia v domácnostiach.Realisticky,podrobne bol podaný obraz toho, čo sa môže stať,ak vypadne elektrina. Nielen,že je tma, zima,netečie voda,prestane fungovať zásobovanie,doprava, nemocnice,ale nám môže pod zadkom buchnúť jadrová elektráreň,ktorej fungovanie sa stane neovládateľné.Nebola to iba taká "akože"fikcia, nakoľko autor v závere uviedol oficiálne nemecké, zdroje odkiaľ čerpal ,ako by mal fungovať krízový režim.Popis "nefungovania"prevzal zo zdrojov zdokumentovaných po vystrájaní hurikánu v USA.Myslím, že pointa je byť pripravený,ak by náhodou predsa len niekomu prdlo v bedni a zhasol,ale tak naozaj,celoeurópsky.
Ak náhodou bolo autorovým cieľom nás trochu postrašiť,tak mňa celkom slušne vydesil.

Pumpkin
12.01.2020 5 z 5

To jo!! To se mi hodně líbilo. Na tuhle knížku jsem se těšila jako na Vánoce a vůbec mne nezklamala. Napínavé, zajímavé a katastrofické. Krásný popis toho že když nepůjde proud, není to jen o tom, že nemůžeme čumět na bednu.

Briv
06.01.2020 4 z 5

Konečně. Blackout přečten. Člověka nepřestane udivovat, jak je náš svět křehký a jak rychle by se dokázal sesypat, jako domeček z karet. Vše je totiž tak moc provázáno a vše souvisí se vším, že stačí opravdu málo a spadneme do naprostého chaosu.
Téma knihy mě hrozně moc lákalo, ovšem výsledný dojem je o něco slabší. Přiznám se, že závěr jsem čekala více vigradovaný, měla jsem pocit, že nějak vyšuměl. O postavách se toho v podstatě moc nedozvídám a tak mi k srdci vyloženě nikdo nepřilne. Myslím, že tak skvělé téma by šlo zpracovat o trochu lépe. Ale i tak se mi to líbilo.

Kerberos
16.12.2019 5 z 5

Katastrofický scénář o tom jak by to vypadalo bez elektřiny.Možná by většinu z nás ani nenapadlo co všechno by nefungovalo.Jak dobré je mít tábornické potřeby a trochu konzerv.

klikas
27.11.2019 2 z 5

Myslel to dobře, ale vypravěč není... Je to blábol. Technické pozadí je zajímavé.

Eidalon
17.11.2019 4 z 5

Kniha je kombinací dokumentu a jednoduchého příběhu, nebo spíše nastíněné důsledky celoevropského výpadku elektrických sítí s pozadím jednoduchého děje na její zvládnutí a co by se nejspíše vše dělo a nedělo.

Víc než samotný děj s jeho hlavními hrdiny zde převládají všechny ty důsledky, které by takováto situace přinesla. Je až děsivé, jak je vše dneska na elektrické energii závislé a již několika denní výpadek přináší nepředstavitelné škody a zásah do života miliónů lidí. Těžko odhadovat, jak je nastíněný scénář realistický, ale pokud se na vším hlouběji zamyslíte, tak Vás jen tiše mrazí. Máme strach z konvenčních zbraní, chemických nebezpečí, ale ono by vlastně stačilo "vypnout elektriku".

Určitě stojí za přečtení, na druhou stranu, pokud nechcete mít noční můry, je otázkou, zdali knihu doporučit. Děsivé, realistické a hodně pravdivé.

Sova15
08.11.2019 5 z 5

Nepěkná představa. Raději nakoupím baterky, sirky (svíčky mám).Protože na elektriku máme vše, zapátrám po vařiči na tuhý líh, nebudu spotřebovávat léky do posledního.....je toho moc. Na elektrice jsme závislí. A kniha to pěkně, čtivě popisuje.

Lindaly6
19.10.2019 2 z 5

Promyšlené. Trochu jsem zprvu tápala v místech a postavách, ale pak už se nedalo odtrhnout. Asi by jsme to nechtěli nikdo zažít.

Mardou19
12.10.2019 4 z 5

Kniha, která nutí k zamyšlení a slabší povahy (jako jsem já) vytvářet si zásoby....co kdyby to opravdu přišlo.

mala.bloncka
27.09.2019 2 z 5

Rozhodně jsou lepší knihy s touto tématikou. Nutila jsem se do čtení a prokousávala se, ale půlce jsem ji musela odložit :(

Harry_
16.09.2019 5 z 5

Povinná četba pro politiky, správce a manažery Kritické infrastruktury státu. Technická úroveň dostatečně nízká, aby to mohli číst všichni a dostatečně vysoká, aby se ajťáci neošívali po každé větě (i když vysvětlování IP adresy k tomu má blízko ;)