Bílý tesák

Bílý tesák https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31203/bmid_bily-tesak-zpH-31203.png 4 1840 257

Příběh se odehrává během zlaté horečky na sklonku 19. století v Kanadě a západní části Spojených států. V tomto dobrodružném a romantickém prostředí má čtenář možnost sledovat osudy vlka, který se snaží přežít a přizpůsobit neustálým změnám svého okolí. Může se divoká šelma stát věrným přítelem člověka? Dokáže rozlišit dobro a zlo? Je obyčejné zvíře schopné najít smysl života? Co charakter formuje silněji, láska nebo násilí? 8. vydání (1. nově přepracované)... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

White Fang , 1907

Elcrysis
26.02.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila pro její čtivost, originálnost a pro samotnou postavu Bílého tesáka. Bylo to takové milé překvapení, které se vyklubalo z povinné četby.
Ovšem někdy mi připadalo, že se některé části -slovní spojení- nadmíru opakují. Chápu, že v knize být musí, že tam mají své místo, ale někdy mi přišly až moc stejné, ku příkladu popisy Tesákovy divokosti, nezkrotnosti a jeho touhy žít. Postavy Hezouna a Jima Halla mi připadly skoro jako přes kopírák, přesto ale knihu hodnotím velmi kladně.

stanza
06.02.2017 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem knihu opět po letech objevila a s velkou chutí jí přečetla. Nádherná, dojemná, co dodat doporučuji všem.

Nemo54
19.01.2017 5 z 5

Kniha se mi zase náhodou dostala do ruky, tak jsem si ji znovu "přelousknul" , je to kniha, kterou jsem četl již několikrát, ale kterou čtu stále se stejným zájmem.

SladkaK
13.01.2017 5 z 5

Náš svět z pohledu vlků mě naprosto uchvátil. All you need is love.

anetaany
11.01.2017

Tato kniha se mi moc líbíla ale byli tam někdy zceny ze kterých sem byla smutná ale jinak moc dobrá kniha

ArwenAragorn
04.01.2017 5 z 5

Četla jsem poprvé jako dítě, ale ke knížce se mohu vrátit kdykoli. Krásné, dojemné, prostě Jack London jak má být.

čtenářka4
26.12.2016 5 z 5

Krásný příběh zajímavě napsaný z pohledu zvířete. Krásný popis přírody, zvířat a vůbec světa zvířat a lidí.

mazlak
26.12.2016 4 z 5

Sice tento žánr nepatří mezi mé oblíbené, ale díky čtenářské výzvě 2016 jsem si ji přečetl. Je to opravdu pěkný příběh o přátelství zvířete k člověku a naopak. Velice se mě tato kniha líbila.

honzia
22.12.2016 5 z 5

I když mi kniha přišla občas trošku zmatená a opakující se, ale příběhem, stylem a hlavně ukazující pravdou o tvorech (lidských obzvláště) se stala dokonalou a další mnou ceněnou knihou Jacka Londona, jenž měl tak skvělý přehled o světě našich mozků. Nezbývá než doporučit :)

alnahu
12.12.2016 5 z 5

Za mě také skvělá kniha, na které
jsem vyrůstala a později i mé děti. Podle mě je vhodná pro všechny generace.

LadyWarrior
02.12.2016 5 z 5

Nádherný příběh, se kterým se mohou někteří lidé ztotožnit.

Klárai
27.11.2016 5 z 5

Moje oblíbená knížka z dětství.

FoxythePirate
16.11.2016 4 z 5

Nádherná knížka už jsem ji četla snad milionkrát.Doporučuji přečíst.

Scathia
12.11.2016 4 z 5

Už jako malá jsem snila, že mám svého Bílého Tesáka. Zlomeného životem, kterého ochočím a který se stane mým nejvěrnějším druhem... :-) skvělá vzpomínka na doby dávno minulé

whack
27.10.2016 3 z 5

(SPOILER) Začína to tým, že krvilačná svorka dvadsiatich vlkov prenasleduje a postupne zahrdúsi všetkých šesť psov záprahu a jedného psovoda. Potom sa svorka pohrdúsi navzájom. Ostane len vlčica s jej mláďaťom, ktorých unesú indiáni. Matku priviažu na palicu a počas celej tretej kapitoly ich obidvoch bijú kyjakmi, palicami a hádžu po nich kamene. Potom matku predajú, a keď za kanoe, na ktorom ju odvádzajú, mláďa pláva, tak ho indián vyhodí na palubu a dobije padlom, a následne, keď na neho vĺča zavrčí, ho ešte pre istotu kopne... "Nikdy sa nesmie opovážiť uhryznúť boha, ktorý je jeho pánom a veliteľom." V tú noc začne mláďa kvíliť za mamou, tak ho indián zbije. Onedlho ho indián predá za alkohol belochovi, ktorý ho 2x zbičuje skoro do bezvedomia a púšťa ho z klietky von len keď ho vypúšťa do ringu biť sa na život a na smrť so psami a vlkmi. Nasledujúca kapitola Vláda nenávisti ...počkať, to čo preboha čítam?! práve v tejto časti knihy som si uvedomil, že som neprečítal jediný odsek, ktorý by nebol ladený negatívne, a nemal som vybudovaný absolútne žiadny vzťah k žiadnej postave, dokonca ani k Tesákovi, ktorého popis nespočíval v ničom inom, len v tom ako trhá a zabíja iné psy. Keď som po dvadsiaty krát čítal rovnaký niekoľkostranový scenár ako psy sa snažili roztrhať Tesáka a on im na oplátku prehrýzal krky, tak ma to už fakt prestalo baviť. Po prečítaní úžasnej knihy Nehaňte vlka (Farley Mowat) som totiž čakal niečo podobné. Moja chyba. Román Biely Tesák vyšiel v časoch, kedy bolo ľudstvo posadnuté ovládnutím Prírody a vyzdvihovaním mýtického kultu pána tvorstva, a uvedomil som si to neskoro. "Divočina vôbec nerada pohyb. Život jej je tŕňom v oku, lebo život je pohyb, a divočina sa pohyb vždy snaží zničiť." Popis Tesáka bol tiež úchvatný: "...Bol ohavný tyran. Vládol oceľovou tvrdosťou. Slabých stíhal pomstou." Atď, atď.

Úplne prvý svetlý moment (doslova) nadišiel v trištvrtine knihy, príchodom Weedona Scotta na scénu. Následné dianie výrazne zmenilo atmosféru postupujúceho príbehu k lepšiemu. Kto chce preskočiť trýznenie zvierat a väčšinu psích zápasov, nech si otvorí rovno na kapitole V zuboch smrti. Koniec bol dosť emotívny a čítal som ho s očakávaním na najhoršie, pretože sa vyvíjal inak ako vo filme. Najpozitívnejšie na tejto knihe je to, keď si človek uvedomí, ako sa zlepšil vzťah ľudí k zvieratám od tých čias zlatej horúčky.

Jessica007
18.10.2016 5 z 5

Četla jsem jako dítě a moc se mi kniha líbila. Byla jsem tedy už větší dítě. Měla jsem a stále mám moc ráda psy - i jiná zvířata. Jako dítě jsem moc ráda četla knihy, kde byl hlavním hrdinou pes (Bílý tesák byl kříženec psa a vlka - tedy vlčák - ne vlk) - nebo i jiné zvíře. Nakonec takové knihy čtu moc ráda i jako dávno dospělá. Bílý tesák je nádherná, ale i syrová kniha. A taky dobrodružná. A to mě tehdy moc bavilo.

Jarda72
18.10.2016 5 z 5

Už jsem od dětství zapomněl celý příběh a tak jsem si to od začátku užíval. Krásné pojednání o vztazích mezi zvířaty a pak následně mezi zvířaty a lidmi. Občas mi zatrnulo, jak lidé nikdy nezklamou... Od začátku psáno poutavou formou, takže jsem se až do konce ani na chvilku nenudil. Moje druhá kniha od tohoto autora, jsem zvědav na další :-)

Falquar
29.09.2016 5 z 5

Mám doma vydání z roku '86, rodiče mi ho koupili v mikulovském antikvariátu. Stalo se to kdysi dávno - no, tak dávno zase ne, ale zpětně to vypadá jako věčnost -, ale dodnes si pamatuju svůj úžas, když jsem mezi stránkami našla poschovávaných několik vylisovaných čtyřlístků. Kam se od té doby čtyřlístky poděly, nevím. Asi jsem je porozdávala kamarádkám, byla jsem hloupé děcko.
Když jsem se teď po letech k Tesákovi, tomu nádhernému vlčkovi, vrátila, přišlo mi, jako by ty čtyřlístky po sobě přece jenom cosi nechaly, jakousi zpola vyvanutou stopu štěstí. Po dočtení poslední stránky už jsem si docela jistá. Tohle je moje kniha.

Graces
17.09.2016 5 z 5

Miluju tu knihu.

Nigol
02.08.2016 5 z 5

Nádherná i děsivá ukázka síly lásky, nenávisti i vlivu společnosti a prostředí.