Bílý tesák

Bílý tesák je poutavě napsaný příběh o zrození a životě křížence vlka se psem, odehrávající se nejprve v divočině severozápadní Kanady a později na jihu USA... Ilustroval Mirko Hanák. 8. vydání (1. nově přepracované) První část Dva muži, Bill a Henry, a jejich šestičlenné psí spřežení putují nehybnou zasněženou krajinou, pronásledováni hladovou vlčí smečkou. Snaží se dopravit rakev s lordem Alfredem do Fort McGurry. Vychytralá narezlá vlčice v noci přichází k tábořišti a postupně odláká tři psy do lesa. Při pokusu odlákat i čtvrtého, se Bill rozhodne vlčici zpacifikovat a vydá se s puškou do lesa, přestože zbývají pouhé tři náboje. Bill se však již nevrátí a Henry nakonec zůstává sám. Vlci se každou noc stávají odvážnějšími a přibližují se k ohnivému kruhu kolem Henryho, aby svůj lov dokončili. Vyčerpaného Henryho v poslední chvíli zachraňuje skupinka mužů, která pátrá po lordu Alfredovi. První část stojí poněkud mimo zbytek knihy, mohla by vystupovat i jako samostatná hororová povídka. K osudu Henryho ani lorda Alfreda se již v dalším textu London nevrací, avšak v duchu naturalismu seznamuje čtenáře s drsným životem na severu. Druhá část Vyrušená vlčí smečka se musí vzdát kořisti, naštěstí brzy narazí na několik losů a období hladu končí. Smečka se postupně rozpadá na menší skupinky, až nakonec s vlčicí zůstávají jen tři vlci - starý jednooký vlk, mladý vůdce smečky a tříroček. Svedou o vlčici souboj, který přežije zkušený Jednooký a získává si tak přízeň vlčice. Dál putují spolu krajinou, dokud vlčice nepocítí potřebu najít ukrýt, kde by vrhla mláďata. Mezi štěňaty je jedno šedé, silnější, živější a zvědavější než ostatní, které jako jediné z vrhu přežije další období hladu. Šedý vlček zkoumá okolní svět a seznamuje se se zákonem masa: žer, nebo budeš sežrán. Třetí část Zatímco druhá část popisuje život v divočině, ve třetí části je šedý vlček nucen naučit se, jak žít mezi lidmi a s ostatními psy. Jeden z indiánů pozná ve vlčici Kiču - poloviční fenu psa, která patřila jeho bratrovi, než utekla mezi vlky. Šedý bobr odvádí Kiču i její štěně, pojmenované Bílý tesák, do indiánského tábora u řeky Mackenzie. Bílý tesák je překvapen náhlou podřízeností své matky, považuje proto lidi za mocné bohy a učí se být poslušen jejich vůli. Vlčí původ štěněte však vyvolává v ostatních psech nedůvěru a do čela Tesákových nepřátel se postaví stejně starý Lip-Lip. Neustálé pronásledování a rvačky s ostatními nutí Bílého tesáka být chytřejším, obratnějším, lstivějším a současně zlostnějším a divočejším. V indiánském táboře zůstává zpočátku jen proto, že čeká, až se jeho matka, kterou byl Šedý bobr nucen prodat, vrátí zpět. Přílišná závislost na bozích mu však již nedovoluje uposlechnout volání divočiny a stává se z něj tažný pes. Vzdává se svobody výměnou za jídlo, ochranu a společnost, svému pánovi ale slouží z povinnosti, nikoli z lásky. Čtvrtá část V létě roku 1898 se Šedý bobr vydává do Fort Yukonu prodávat kožešiny zlatokopům. Bílý tesák poprvé vidí bílé muže, kteří se mu zdají být mnohem mocnějšími bohy než indiáni. Jejich psi jsou však slabí a Tesák se baví vyvoláváním rvaček, které obvykle končí smrtí vyprovokovaného psa. Psí šarvátky vzbudí zájem Hezouna Smithe, zbabělého a ošklivého muže, jenž se snaží divokého Tesáka získat. Šedý bobr jeho nabídkám odolává, ale vytrvalý Smith z něj udělá alkoholika a nakonec vlka koupí za pár lahví whisky. Krutý Smith Bílého Tesáka psychicky a fyzicky týrá, aby stvořil nejzuřivějšího psího zápasníka. Stane se z něj zkušený zabiják, až jednou při zápasu s buldokem Čerokim mu poprvé hrozí téměř jistá smrt. Zachraňuje ho důlní inženýr Weedon Scott a polomrtvého psa od Smitha kupuje. Trpělivému Weedonovi se časem podaří získat Tesákovu důvěru. Stává se jeho „učitelem lásky“. Pátá část Poslední část popisuje spokojený život Bílého Tesáka na kalifornské farmě v údolí Santa Clara patřící Weedonovu otci, soudci Scottovi. Jeho posledním úkolem je potlačit své lovecké pudy a naučit se vycházet s ostatními domácími zvířaty. V závěru zachraňuje soudce Scotta před uprchlým zločincem Jimem Hallem a přestože je po střetu těžce zraněn, přežívá. Kniha končí v romantickém duchu, když Weedon Tesákovi ukazuje jeho štěňata, které má s ovčáckou fenou Collie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31203/bily-tesak-31203.jpg 4.51264

White Fang (1907)

Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

jakub1272

Skvele

Alix

Poprvé jsem Bílého tesáka přečetla v dětství a pamatuji si, že jsem se při čtení hodně bála. Pak jsem na něj zapomněla a vyhrabala ho včera. Četla jsem až do noci a brečela tak, až se mi rozmazávala písmenka. Nádherná kniha, plná citu a porozumění, ale i krutosti a omezenosti. Konečná proměna Tesáka byla popsána naprosto bravurně a konec mne potěšil, takže jsem mohla spokojeně usnout.

esfinge
12.12.2018

Krásná klasika. Syn četl jako povinnou četbu přes den a tak jsem se také zacetla a dala ji za tři večery. A líbilo.

ChristineDaee
08.12.2018

Tak toto nie je iba napínavý príbeh o živote polopsa, polovlka v divočine a pod ľudskou nadvládou, ale je to aj univerzálna metafora cesty človeka - možno náhodného a možno autora, ktorý dá sa povedať po voľnosti a bezeľstnosti detstva sa stretáva s odporom, čo z neho robí samotára, s nenávisťou, ktorá ho robí zlý a týraním, čo ho robí šialeným, kým láska dokáže z jeho vnútra vyčariť poklad neopísateľnej hodnoty. Okamžite mi príde na um asociácia s kriminálnikmi, ktorých stvorila spoločnosť ( ako chlapík, čo ukradol chlieb :D). Kniha, čo v sebe skrýva oveľa viac, ako sa zdá na prvý pohľad.

lotos
03.12.2018

dalo by se říci povinná četba:) všech generací

ViktorCZ450
08.11.2018

Stojí si tuto knížku přečíst protože, je velice zajímavá a má originální kontent. Na této knížce mě překvapily nápady Jacka Londona. Překvapilo mě také to že, tam nebyly obrázky.

Najezchlebova
02.11.2018

V dětství jedna z mých nejoblíbenějších knih. V dospělosti už to dobrodružství neumím tak dobře prožít, ale pořád řadím Bílého tesáka mezi nejlepší literární díla.

MatoZu
31.10.2018

Moc hezká kniha. Bílý tesák je neuvěřitelný pes/vlk, obdivuji jeho věrnost a sílu.
(menší SPOILERY) Měl dost strastiplný život, který z něj "uhnětl" chladného samotáře a zabijáka. I přesto v něm však stále zůstalo (někde v hloubi duše) trochu citu a lásky. Tyto vlastnosti se nakonec přece jen dostaly na povrch a stal se z něj věrný lidský společník. Líbilo se mi, že na konci knihy byl zmíněn člověk, který byl v podstatě lidská verze Bílého tesáka. I jemu společnost křivdila a udělala z něj krutého zabijáka. Je vidět, že zvlčet může i člověk, stejně tak jako pes či jiný živý tvor. Konec mě dojal a moc se mi líbil. (konec SPOILERŮ)

Také obdivuji, jak dokázal London popsat, co se Bílému tesákovi honí hlavou. Skoro jako by dokázal číst psům myšlenky.
Kniha je moc pěkná, líbila se mi od začátku až do konce.

Missqueen
29.10.2018

Krásný příběh i když mi zpočátku přišel trochu nudný a četla jsem ho spíše z povinosti, jsem velice ráda že jsem knihu dočetla

Dominika13
18.08.2018

Nádherná klasika. Příběh o duši vlka a člověka.

TerkaLangoš199
30.07.2018

Knihu jsem četla jako malá a pamatuji si, že se mi líbila. Teď - skoro po deseti letech - z ní mám ještě větší radost. Tesákova psí věrnost a vlčí nepřístupnost má velké místo v mém srdci.

Dolina
22.07.2018

Jedna z nejhezčích knih co jsem četl. Opravdu hodně mě to dojalo.

vterinka
30.06.2018

Nádherná, čtivá kniha, která zobrazuje důsledek týrání zvířat na jejich chování. Jakožto milovník zvířat jsem měla sto chutí s knihou praštit, když jsem se dostala k Hezounovi a začala jsem proklínat sama sebe, že jsem to vůbec začala číst. Naštěstí měl osud Bílého tesáka šťastný obrat a ještě šťastnější konec, takže knihu hodnotím velice pozitivně a myslím, že i já sama jsem se zamyslela nad způsobem chování ke zvířatům. :-)

Marekh
11.06.2018

Kniha se mi líbila a určitě knihu doporučuji.

Thrawn

25.04.2018

Naprosto úžasná kniha❤️

Szekynka
18.04.2018

Povinná četba, která by ale vůbec neměla být povinná.
Kniha se čte sama. Perfektně popsaná divočina a příběh.

Marbo
01.04.2018

Příběh jednoho psa. Avšak krom toho,London vykreslil tehdejší svět a někdy to není věru nejhezčí čtení.
Hezký návrat do dětství.

Šedávlčice
22.02.2018

Bílý tesák je úžasný. Mám ho moc ráda. Doporočuji si
ho přečíst :-)

xxxZlatonka
12.02.2018

Dodnes z toho mám depresi, a to jsem Bílého tesáka četla asi před 7 lety. Nechápu, jak to může mít někdo za oblíbenou knížku od dětství, vždyť je to strašně kruté...a nebo jsem byla až moc citlivá a teď bych už na to nahlížela jinak. Přestože ve mně moc pozitivních pocitů nezanechala, dávám průměrné hodnocení, přece jen to ve mne pocity vyvolalo, šlo to číst a dávalo to smysl, a o to přece jde.

RudýOnkel
08.02.2018

Člověk by neměl lpět příliš na popisu přírody, ale nějak jej přeskočit a zabývat se především vztahem mezi lidmi, psy a vlky. Kniha zaujme jen někoho, který se dokáže vcítit do postav a chápání. Jednoduchá na porozumění, dobře se čte, výborný úvod a je vysvětlenmo vše, co bylo skryto

Příběh 8/10

Romance 2/10
Akce 7/10
Humor 1/10
Napětí 6/10

Venny345
29.01.2018

Tak tohle mě hodně zklamalo.
Neustále popisy krajiny byly často až zbytečné. Pořád jsem přeskakovala stránky..
Bohužel jen 1* :(

Kateshiki
28.01.2018

Fascinující příběh vlka na půl psa od začátku, kdy byl ještě v matčině lůnu, po zrození jeho potomků.

ninka6
27.01.2018

Překrásná kniha.

NinušFantasy
08.01.2018

Kniha se mi moc líbila. Nechápu jak mohli ti lidé Bílého tesáka tolik týrat. Jsem ráda že příběh dobře dopadl. Bílý tesák si to zasloužil. :)

doktorking
29.12.2017

Nádherná knížka pro všechny kteří miluji divokou přírodu.Myslím že knížka ani s věkem neztrácí na kráse a dala by se přiřadit k nesmrtelné klasice.

teeyinka
27.12.2017

Nádherná kniha o divočině, zákonech přírody, svobodě, ale i lidské krutosti a lásce.

ThrisaManx
29.11.2017

Už jsem dříve slyšela, že knihy z edice Omega jsou špatné. Teď jsem se o tom mohla přesvědčit. Překlad Bílého Tesáka se velmi nevyvedl a to množství chyb bilo do očí a naprosto kazilo zážitek z knihy. Slova navíc, chybějící slova, chybějící písmena....Kniha mě nebavila. Pokud po ní ještě někdy sáhnu, pak rozhodně v jiném vydání, protože jakkoli se obálka vyvedla, o obsahu se to nedá říci. Příběh je jinak pěkný, i když příliš drsný a pro mou citlivou duši to bylo občas až moc.

Gustik5
10.11.2017

Jedna z nejmilejších knih mého dětství. Moc hezky a neuvěřitelně uvěřitelně psaný příběh z pohledu věrného, majestátního zvířete. Klasika, jež však baví.