Bílý tesák

Bílý tesák je poutavě napsaný příběh o zrození a životě křížence vlka se psem, odehrávající se nejprve v divočině severozápadní Kanady a později na jihu USA... Ilustroval Mirko Hanák. 8. vydání (1. nově přepracované) První část Dva muži, Bill a Henry, a jejich šestičlenné psí spřežení putují nehybnou zasněženou krajinou, pronásledováni hladovou vlčí smečkou. Snaží se dopravit rakev s lordem Alfredem do Fort McGurry. Vychytralá narezlá vlčice v noci přichází k tábořišti a postupně odláká tři psy do lesa. Při pokusu odlákat i čtvrtého, se Bill rozhodne vlčici zpacifikovat a vydá se s puškou do lesa, přestože zbývají pouhé tři náboje. Bill se však již nevrátí a Henry nakonec zůstává sám. Vlci se každou noc stávají odvážnějšími a přibližují se k ohnivému kruhu kolem Henryho, aby svůj lov dokončili. Vyčerpaného Henryho v poslední chvíli zachraňuje skupinka mužů, která pátrá po lordu Alfredovi. První část stojí poněkud mimo zbytek knihy, mohla by vystupovat i jako samostatná hororová povídka. K osudu Henryho ani lorda Alfreda se již v dalším textu London nevrací, avšak v duchu naturalismu seznamuje čtenáře s drsným životem na severu. Druhá část Vyrušená vlčí smečka se musí vzdát kořisti, naštěstí brzy narazí na několik losů a období hladu končí. Smečka se postupně rozpadá na menší skupinky, až nakonec s vlčicí zůstávají jen tři vlci - starý jednooký vlk, mladý vůdce smečky a tříroček. Svedou o vlčici souboj, který přežije zkušený Jednooký a získává si tak přízeň vlčice. Dál putují spolu krajinou, dokud vlčice nepocítí potřebu najít ukrýt, kde by vrhla mláďata. Mezi štěňaty je jedno šedé, silnější, živější a zvědavější než ostatní, které jako jediné z vrhu přežije další období hladu. Šedý vlček zkoumá okolní svět a seznamuje se se zákonem masa: žer, nebo budeš sežrán. Třetí část Zatímco druhá část popisuje život v divočině, ve třetí části je šedý vlček nucen naučit se, jak žít mezi lidmi a s ostatními psy. Jeden z indiánů pozná ve vlčici Kiču - poloviční fenu psa, která patřila jeho bratrovi, než utekla mezi vlky. Šedý bobr odvádí Kiču i její štěně, pojmenované Bílý tesák, do indiánského tábora u řeky Mackenzie. Bílý tesák je překvapen náhlou podřízeností své matky, považuje proto lidi za mocné bohy a učí se být poslušen jejich vůli. Vlčí původ štěněte však vyvolává v ostatních psech nedůvěru a do čela Tesákových nepřátel se postaví stejně starý Lip-Lip. Neustálé pronásledování a rvačky s ostatními nutí Bílého tesáka být chytřejším, obratnějším, lstivějším a současně zlostnějším a divočejším. V indiánském táboře zůstává zpočátku jen proto, že čeká, až se jeho matka, kterou byl Šedý bobr nucen prodat, vrátí zpět. Přílišná závislost na bozích mu však již nedovoluje uposlechnout volání divočiny a stává se z něj tažný pes. Vzdává se svobody výměnou za jídlo, ochranu a společnost, svému pánovi ale slouží z povinnosti, nikoli z lásky. Čtvrtá část V létě roku 1898 se Šedý bobr vydává do Fort Yukonu prodávat kožešiny zlatokopům. Bílý tesák poprvé vidí bílé muže, kteří se mu zdají být mnohem mocnějšími bohy než indiáni. Jejich psi jsou však slabí a Tesák se baví vyvoláváním rvaček, které obvykle končí smrtí vyprovokovaného psa. Psí šarvátky vzbudí zájem Hezouna Smithe, zbabělého a ošklivého muže, jenž se snaží divokého Tesáka získat. Šedý bobr jeho nabídkám odolává, ale vytrvalý Smith z něj udělá alkoholika a nakonec vlka koupí za pár lahví whisky. Krutý Smith Bílého Tesáka psychicky a fyzicky týrá, aby stvořil nejzuřivějšího psího zápasníka. Stane se z něj zkušený zabiják, až jednou při zápasu s buldokem Čerokim mu poprvé hrozí téměř jistá smrt. Zachraňuje ho důlní inženýr Weedon Scott a polomrtvého psa od Smitha kupuje. Trpělivému Weedonovi se časem podaří získat Tesákovu důvěru. Stává se jeho „učitelem lásky“. Pátá část Poslední část popisuje spokojený život Bílého Tesáka na kalifornské farmě v údolí Santa Clara patřící Weedonovu otci, soudci Scottovi. Jeho posledním úkolem je potlačit své lovecké pudy a naučit se vycházet s ostatními domácími zvířaty. V závěru zachraňuje soudce Scotta před uprchlým zločincem Jimem Hallem a přestože je po střetu těžce zraněn, přežívá. Kniha končí v romantickém duchu, když Weedon Tesákovi ukazuje jeho štěňata, které má s ovčáckou fenou Collie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31203/bily-tesak-31203.jpg 4.51519
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Albatros (ČR)

Colmillo blanco, 1907

Kniha Bílý tesák

Selve

Knihu jsem sice četl před mnoha lety, ale neskutečně mě bavila. Příběh o týkající se věrnosti zvířete k člověku je dojemný. Rád si knihu připomenu a uvidíme, jak mne osloví po delší době. Každopádně vřele doporučuji ;)

VeruMalfoy

Nádherný příběh věrnosti zvířete k člověku, za každé situace, ať už špatné či dobré. A krásně to ukazuje, že za naši dobrotu a lásku pro nás náš mazlíček udělá vše, co nám jen na očích uvidí. Když tedy někdy vidíme špatné zacházení se zvířetem, musíme vždy zakročit, protože i to má duši a srdce, jež se nám poté odvděčí.

Johana
31.12.2020

Tohle jsem kdysi dávno nedočetla - a ani teď. Jak tam Šedý Bobr pejska brutálně mlátí - kdysi jsem u toho odpadla a pak jsem na to zapomenula, abych teď odpadla znovu.
Jinak pana Londona má ráda, Tulák po hvězdách a Žízeň po životě jsou mezi mými nejoblíbenějšími knihami.

Pejuška
30.12.2020

Wow, ke knížce jsem se dostala náhodou, když jsem byla nemocná. Napřed jsem poslouchala mluvené slovo, které mě motivovalo si knihu přečíst. Jedním slovem nádhera! Děj mě neskutečně vtáhl a nechtěl pustit, moc mě kniha bavila. Myšlení Tesáka, člověka a příroda. Neskutečné a vřele doporučuju.

Janek
17.12.2020

Možná už jsem na tuhle nejklasičtější klasiku moc stará, možná jsem si na ni měla udělat víc času. Nějak mi to nesedlo.

kikidok
21.11.2020

Příběh fyzickém i psychickém vývoji smíšence vlka a psa, který si s nikým nerozumí a stejně ať někdy šťastně a někdy nešťastně žije svůj život. Od knihy jsem čekala pohádku a dostala jsem surový a velmi emotivní a poučný příběh, vyprávěný z pohledu vypravěče. Hodně poučných a velmi emotivních scén. Příběh o tom, jak těžké ale zdaleka ne nemožné je nechat se zkazit a znocu napravit. O tom, že láska není to stejně jako věrnost. O tom, jak se kdokoliv může snadno stát závislý na někom, koho ve skutečnosti nepotřebuje. Příběh k zamyšlení, zahřátí u srdce i na rozpoutání hněvu. Bylo tam prostě všechno. Bravo!

Avengersfan
30.10.2020

To je nejlepší knížka kterou jsem četl ,je moc hezká.Doporučuji ????????

DuncanIdaho
15.10.2020

Krásná sonda do psychologie a myšlení vlka. Četlo se to samo.