Bílá velryba

Bílá velryba https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15151/bmid_bila-velryba-uDL-15151.jpg 4 675 157

Nejslavnější autorovo dílo je velkým eposem námořnického života, k němuž čerpá látku z vlastních bohatých zkušeností námořníka na velrybářské lodi. Je jedním z prvních amerických spisovatelů, odpoutavších se od evropských vzorů. – Šílený kapitán pátrá ve všech oceánech po tajuplné bílé velrybě, která často zraněna vždy uniká, až nakonec zničí své pronásledovatele.... celý text

Ajrad1981
11.12.2016 2 z 5

Úžasná napínavá dobrodružná kniha!
Ehm, byla by to to úžasná napínavá dobrodružná kniha, kdyby se použila tak asi jen jedna desetina kapitol. Spousta nezáživných dialogů, monologů, úvah a zdlouhavých popisů děj zdržovala, rozbíjela. Ještě tak možná biologie, fyziologie, morfologie atd. velryb by mě zajímaly, jenže poznatky staré víc jak století jsou teď už silně neaktuální, takže pardon, Moby Dicku, na víc jak dvě hvězdičky nemáš.

Mimochodem, s lovem velryb nesouhlasím, ale při popisu ulovení první velryby jsem měla sto chutí naskočit ke Greenpeace na loď a dát svůj nesouhlas najevo výrazněji!

Zahonek
05.12.2016 5 z 5

Zhodnocení tohoto rozsáhlého díla není vůbec jednoduchá věc. Některé pasáže jsou velmi zajímavé, čtenář se například dočte spoustu nových poznatků ze života velrybářů a seznámí se s jejich řemeslem. Také dobrodružné pasáže z lovu velryb a celý příběh o honu na bílou velrybu nutí číst pořád dál a dál. Rozhodně nejsem zastánce lovu velryb, ale v knize je tahle činnost prezentována poutavě. Lov je tu popisován jako velmi nebezpečná a vyčerpávající práce, kdy lovci a velryby jsou doslova tělo na tělo. Do poslední chvíle ani jedna strana nemá vyhráno, velryba se často tvrdě bránila, občas ani na lov nedošlo, protože rychle plujícího kytovce nebylo možno veslováním v člunu dohonit. Mnoho námořníků zaplatilo za svou snahu o zbohatnutí životem; ti co se po několika letech plavby vrátili na pevninu, dlouho oslavovali a vydřené peníze propíjeli v přístavních hostincích. I charaktery postav jsou pěkně popsány. Kontrastně k těmto pozitivům působí mnohdy nudné filosofické úvahy, v této Melvillově knize se prý objevující poprvé. Třeba probírání významu slova "bílá" a hledání jeho mystičnosti se táhlo na pět kapitol.. Netvrdím, že tu na filozofování není prostor, to určitě je, nemuselo by to ale být v takovém rozsahu. Co je na knize ale naprosto úžasné, tak to jsou rozhodně Rockwellovy perokresby. Dokonale vykreslují děj i nálady posádky lodi. Kniha jako celek určitě není oddychovou četbou a mozek při její složitosti jede na plné obrátky, rozhodně jde ale o výjimečné dílo.

"V tomto podivném shonu, jemuž říkáme život, jsou jisté zvláštní chvíle a okolnosti, kdy člověk považuje celý vesmír za nesmírně podařený šprým, i když tuší jeho vtip jen nejasně a spíš má podezření, že právě on sám je obětí toho šprýmu. Avšak nezoufá a nechce pronášet zbytečné námitky. Spolkne všechny události, všechny víry, názory a domluvy, všechny útrapy viditelné a neviditelné, nechť jsou jakkoli hrbolaté, jako pštros dobře trávící spolyká kule a křesadla z pušek. Pokud jde o malé nesnáze a starosti, vyhlídky na náhlá neštěstí, nebezpečí života a úraz, to vše, i smrt sama, připadá mu jen jako lehké, dobrosrdečné štulce a bodrá rýpnutí do boku, uštědřená neviděným a nevypočitatelným vtipálkem. Tento podivný druh vrtošivé nálady, o níž nyní mluvím, přepadá člověka jen v okamžiku svrchovaných svízelů. Přichází to, právě když je člověk nejvážnější, takže to, co se mu právě předtím zdálo tak nesmírně významné, vypadá nyní jen jako část celého šprýmu. Pro tento volný, klidný druh bodré filosofie zoufalců není lepší živné půdy než nebezpečí z velryby. Právě tak jsem se začal dívat na celou plavbu Pequody a na její velký cíl, bílou velrybu."

"Nechť na mne můj farář zapomene a čert ať si mě pamatuje, vymizí-li ta vzpomínka někdy z mé paměti! Horký vaječný punč? Řekl jsem, že jsme tam popíjeli horký punč? Ano, pili jsme rychlostí deseti galonů za hodinu. A když nastala náhlá bouře a všichni členové posádky - návštěvníci a vůbec všichni - byli povoláni skasat horní plachty, měli jsme tak těžké hlavy, že jsme se nahoře v ráhnech museli držet jeden druhého a nevědouce o tom, zavinuli jsme si šosy kabátů do plachet, takže jsme tam viseli pevně skasaní v burácející vichřici, všem opilým námořníkům pro výstrahu. Ale stěžně se nezvrátily do moře a my jsme se pomalu seštrachali dolů tak vystřízlivělí, že jsme se musili znova pustit do toho horkého punče, ačkoli divoká slaná sprška, pronikající dolů do ubikace, rozřeďovala a solila nápoj příliš silně pro mou chuť."

Martian
26.11.2016 3 z 5

Na můj vkus až příliš zdlouhavé, popisné, nudné. Čekal jsem od toho víc.

Niraj
14.11.2016 4 z 5

Vzhledem k hodnocení knih dole, zmiňující často nudnost a vzhledem k stránkovému rozsahu jsem se rozhodl vyměnit četbu za doslovný poslech - audiokniha. A nelituju. Přeci jen audiokniha doplněna o různé další sluchové vjemy byla velkým zpříjemněním večerů před spaním a ranních jízd do práce. Doporučuji případným odrazeným zkusit tuto formu.

Příběh se mi líbil, i když jsem čekal více informací a více akce týkající se Moby Dicka. Většina knihy je dosti popisná a setkání s Moby Dickem je jen v poslední jedné (2 ?) kapitolách.

Luvák
30.06.2016 5 z 5

Dle mého názoru vyníkající kniha, jen jí je třeba číst jinak než jiné. Nezačít na straně jedna a skončit na poslední, ale spíše zvolna přeskakovat a zase se vracet, a zase přeskakovat a zase se vracet, jako by byl čtenář jen malou vlnou v moři.

Honzeecheck
06.05.2016 2 z 5

Ufff... rok a půl jsem to měl vedle postele, nutil se do toho po vlnách, několik měsíců jsem na to ani nešáhl ale nechtěl jsem to vzdát. Moje rada zní - vyhněte se tomu, nemá to cenu. 150 let od napsání je fakt dlouhá doba a Moby Dick získal spíš symbolický význam, než že by se měl opravdu slovo od slova číst. Kniha má tři roviny - jednak je to dobrodružná kniha, což bych řekl že většina lidí i očekává, ale pak budou krutě zklamaný. V podstatě by stačilo přečíst tři poslední kapitoly, kde se teprve něco děje. Kuli 30 stránkám ale nemá část 650 stránkovou knihu. Dále je to popis velrybářství se všema možnejma detailama, tohle je možná pro někoho zajímavý, pro většinu to bude ale tipuju těžká nuda. Zbytek jsou pak... říkejme tomu třeba zamyšlení... nad spoustou různých témat, jako je osud, příroda, dobro x zlo apod... z nichž se čas od času i vynoří nějaká ta zajímavější myšlenka, vzhledem k archaickýmu jazyku je to ale až příliš náročný na čtení a občas i pochopení. Nevim no, život je příliš krátkej na to číst takovýdle knihy...

lassse
05.05.2016 2 z 5

Nevěděl jsem co od knihy čekat a čekala mě úděsná nuda, prokládaná nějakou akcí v každé páté kapitole. Posledních 40 stran jsem však přečetl jedním dechem, což, bohužel, dojem z předchozích 670 stran moc nevylepšilo. Chápu, že jde o zásadní dílo, ale mě neoslovilo.

petra4080
27.04.2016 3 z 5

Docela náročný, místy zdlouhavý román, který však stojí za přečtení. Konec je nejlepší :-)

Fantýna
28.03.2016 5 z 5

Tato knížka je tak úžasná l, že se to nedá ani popsat.

Ishmael
26.11.2015 5 z 5

Kniha mého srdce.

kalache
21.11.2015 5 z 5

...na sílu obsahu docela útlá kniha...

Salchicha
10.09.2015 2 z 5

Zaciatok fajn, tesila som sa ako sa to bude vyvijat ale potom...uf, hrozne rozvlacne, nudne a prilis detailne opisovane vsetky suciastky lode. Ale vydrzala som az dokonca knihy, aby som vedela ako sa to skonci :)

kacaabba
03.09.2015 5 z 5

Docela dobré, námořnictví mám rád. Přesah úvah a některých vyslovených nebo nevyslovených myšlenek je zřejmě to, co z toho dělá více než "obyčejný" dobrodružný román a co i mne vyhovovalo. Při čtení se mi chtě nebo nechtě několikrát připomněla kniha R. Kiplinga: Stateční kapitáni.

Gold351
03.09.2015 5 z 5

Kniha, která přes časový odstup, zaslouží úctu !

Ashurnibibi
01.09.2015 5 z 5

Kniha, na niž nestačí hodnocení "od jedničky do pětky".

ivana8555
12.06.2015 4 z 5

Četlo se to krásně. Autor mě velmi podrobně seznámil se životem velrybářů na lodi. Ale konec byl takový stručný, hrozně rychlý - jako kdyby to autora přestalo bavit :/

Čtec
06.06.2015 5 z 5

Kdo si skutečně pozorně přečte celou knihu, ten bude vědět o velrybářství vše od A do Z. Tedy o velrybářství první poloviny 19. století. Alespoň já měl pocit, jako bych na lodi kapitána Achaba skutečně obeplul celý svět. A tedy musím říct, že kam se hrabou všechny dnešní adrenalinové sporty dohromady. Myslím, že - v pojetí z té doby - bylo velrybářství jednou z nejšílenějších specializací či řemesel v historii lidstva vůbec. Pár suchozemských tvorů na maličkých, dřevěných, křehkých kocábkách a s primitivním vybavením se vydávalo lovit největší žijící monstra a vzdorovat všem nástrahám oceánů na výpravách, které trvaly roky. Což v době, kdy neexistovaly film, televize a fotografie asi muselo být mimo jakoukoliv představivost. Ovšem Herman Melville to vše představit čtenářům přesto dokázal.

józi.odkudkam
27.02.2015 4 z 5

Bílá veRLyba pro mě není o postavách ani o posedlosti, jako spíš o fascinujícím vhledu do života velrybářů v 19. století. Plavba, hledání, lov, zpracování. Celý proces. Ty lidi byli magoři na kvadrát. Fakt. Harpunujte z pramic takové obludy! Kniha se však místy opravdu vleče, takže nakonec průměrné 4****
Popisy bio, temperamentu a zvyklostí jednotlivých druhů velryb mi rušivé nepřišly, naopak.

Delicius
20.02.2015 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších. Četl jsem ji už dvakrát, nebo snad třikrát?- vždy v ročních pauzách.
Tento rok si ji chci taky přečíst, vidm to tak na duben- už ted si čas od času postesknu ve vzpomínkách na tuto knihu, ale zatím čekám...
Mám rád Melvillův styl, jeho potřeba vše vysvětlovat- po chvíli sice začne lést na nervy- ale některé kapitoly jsou takové skvosty, že jen pro ně lze knihu číst.
Vzpomínám si i na "malé filosofické úváhy"- třeba tu první v pokoji hostince, kde přemýšlí nad tím, jaká je to slast, když je v pokoji zima- jemu kouká jen čumák z přikrývek a jak cítí kontrast mezi teplotou venku a pod dekou...

Rade
18.02.2015 4 z 5

Docela náročné čtení o temné posedlosti na straně jedné a lidskosti a přátelství na straně druhé. V každém věku jsem si z knížky vybrala něco jiného. Působivé ilustrace R. Kenta, které ještě více umocňují vyznění knihy.