Bílá nemoc

Koupit

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/big_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4.54849

Kniha Bílá nemoc

tittanie
28.07.2020

Knihu jsem četla k maturitě a byla jsem z ní opravdu nadšená. Velice zajímavé myšlenky, které jsou stále aktuální.

martin6849
13.07.2020

Já chápu tu myšlenku, kterou v sobě kniha má, i vztah k době, ve které byla napsaná, ale nemůžu si pomoct, přijde mi to strašně naivní.

georginaa
06.07.2020

Další příběh, který musel být ve čtenářském deníku jako školní povinná četba. O doktorovi, který vynalezl lék na "Bílou nemoc". Neslo to hodně úskalí, kdy a komu podat tento lék a za jakou cenu. Opět zfilmované v hlavní roli Hugo Haas, který tento film i zrežíroval.

IvanaM
28.06.2020

Český Orwell, jedna z velmi nadčasových knih, jež zapadá nejen do dnešní situace kolem koronaviru.
Dobře vystihující lidské charaktery.

daneczech
24.06.2020

V příběhu je jasně vidět, jak rozdílně se přistupuje k "obyčejným" lidem a jak k těm, kteří něco dokázali/jsou slavní/mají lék na bílou nemoc. Závěr je skoro až úzkostlivý, protože veškeré šance na uzdravení jsou fuč po zadupání protestujícím davem. V jednotě je síla, někdy bohudík, někdy bohužel.

ddd666
21.06.2020

Kniha ukazuje, co všechno jeden člověk dokáže. Velmi doporučuji.

Klarutianus
19.06.2020

Velmi čtivě napsaná kniha, navíc i tématická v této době. Doporučuji :)

Zesamsun
19.06.2020

Krásné drama nesoucí v sobě myšlenky, které se týkají každé doby. Taková malá ukázka, jak jsou jsou lidské motivy a myšlenky neměnné.

Adél784
18.06.2020

Vytáhla jsem si ji u maturity:)))skvěle se o ní mluví:))) doporučuji všem maturantům.:)

barboramazlova
18.06.2020

Drama se mi četlo opravdu dobře. Sedlo mi. Obecně mám ráda rémata, která neumírají a nad kterými se člověk může zamyslet jakkoli a kdykoli a Bílá nemoc přesně takové téma a myšlenky má. V současné situaci s koronavirem mi přijde až vtipné, jak Čapek trefně popsal lidi, situace a uvedl do popředí určité věci, nad kterými by se lidé měli pozastavit.

Vironey
18.06.2020

Povinné četbě jsem se vždy vyhýbala a četla si své věci, tudíž Čapkova Bílá nemoc (a jiná jeho díla) mě doposud míjela. Rozhodla jsem se tedy vyplnit jisté mezery ve vzdělání a i když obsahově jsem dopředu věděla, o čem Bílá nemoc je a jak skončí, rozhodla jsem se ji i přesto přečíst.

Jaké bylo mé nesmírné překvapení, že je kniha příběhově nejen velmi banální až dětinská, ale dokonce i literárně je to, ve vší úctě řečeno, docela slabota. Pokud by tam nebyly ty velice dramatické výjevy utrpení malomocných, zařadila bych to do dětské literatury vedle Káji Maříka a Starých pověstí českých. Dílo je stejně hloupaté a naivní jako samotná postava dr. Galéna, který tedy zjevně má být představitelem absolutního dobra a mravní síly... Za mne ale patří spíš někam mezi přitroublost Karkulky a otravného soudružství Ferdy Mravence... Postavy těch "zlých" (Maršál, Krüg, Sigelius) i těch vzorových bez tváří (Otec, Matka atd.) jsou velice jalové a ploché karikatury, kterým nelze věřit jedinou repliku. Dialogy jsou trapně povrchní a demagogické vzhledem k tématům, která se řeší. Za mě neskutečné zklamání a nepochopení, že toto je považováno za velké dílo...

Alethea_k
16.06.2020

Drama se mi velice líbilo, paradoxně je v dnešní době velice aktuální. Některé narážky vyloženě souhlasí se současnou situací.

SLD
16.06.2020

Krátký příběh, který poukazuje na mír a zvrácenost světa. Jeden člověk dokáže změnit osud všech.

Michaela.S
15.06.2020

Tato kniha se mi lehce četla a téma války mi přišlo zajímavé, když je to problém i v dnešním světě. Celkově je to zajímavé čtení.

ŠLenka97
15.06.2020

Velmi dobrá kniha. Jen škoda, že je tak krátká :).

marta14
20.05.2020

Můj oblíbený spisovatel z povinné četby :). Skvělá kniha! Myslím, že Čapek viděl do budoucnosti...

georgeamary
20.05.2020

Nechci se opakovat, ale je to výborná kniha. Nejvíce mě odzbrojil závěr.. Vřele dopořučuji..

Bad-wolf
14.05.2020

Skvělé, opravdu nadčasové dílo plné skvělých myšlenek. Bohužel, v dnešní době opravdu aktuální. Až jsem se nestačila divit, kolik věcí je tam tak podobných se současnou situací. Opravdu mrazivé... Doporučuji přečíst všem, každý si v tom něco najde.

Neodpustím si jednu citaci:
"OTEC: Nesmysl. To už je taková panika - To je zajímavé, tadyhle říká Sigelius, že ta nemoc přišla z Číny. Vidíš, já vždycky říkám: udělat z Číny evropskou kolonii, zavést tam pořádek a byl by pokoj. To máme z toho, že se ještě pořád trpí takové zaostalé země. Samý hlad a bída, žádná hygiena a tak: pak je z toho malomocenství. - On tady Sigelius říká, že je to přece jen nakažlivá nemoc. To by se mělo něco udělat."
→ Moc mi to připomíná několik komentářů na facebooku cca před 3 měsíci, kde se lidé vyjadřovali o Číně velmi podobně...

blackoutzuzi
12.05.2020

Naprosto strhující děj, z kterého čtenáře mrazí. Bílá nemoc je kniha, kterou by si měl přečíst každý. K. Čapek je prostě Pan spisovatel!

Dobrodruh91
11.05.2020

česká klasika. Několikrát sem ji četl a několikrát ještě určitě budu :)

Rolada88
06.05.2020

Pěkně napsaný přesně zapadá do tohohle období co se děje u nás . Četlo se to samo a je vidět že Čapek koukal hodně daleko kniha je psána s předstihem.

Kopretina
05.05.2020

Musím souhlasit s komentáři pode mnou. V této době tak aktuální, mrazivé a dechberoucí. Ani se mnou neotřásá bílá nemoc ani koronavirus. Spíše reakce lidí: sebeprospěch, panika a udavačství. Klobouk dolů před autorem!

Tomha
04.05.2020

Číst tuto knihu v dnešní době je přinejmenším mrazivé. Mnozí tam mohou najít spustu patetických obratů, ale příběh samotný je do jisté míry nadčasový. Jedno z nejlepších Čapkových děl, dle mého názoru.

prosteanett
28.04.2020

nadčasové, skvělé, o to víc pozoruhodné v které době to K. Čapek napsal .. jak je dílo aktuální dnes ani nemluvě:) za mě klasika, která se čte snadno, rychle a měl by si ji přečíst každý..

baacinka
03.05.2020

Je tam patosu i na poměry dramatu až až. Ale číst to v květnu 2020 má zvláštní kouzlo. Já vím, že on ten Čapek nevaroval ani tak před tou nemocí, jako před tou válkou. Že žádnou epidemii nepředjímal, ale přečtěte si to, jaký byl vizionář. Tam je toho tolik, co na dnešní dobu pasuje - že ta Bilá nemoc je z Číny a kosí jen starší lidi, to je spíš taková třešnička na dortu. Spíš ty řeči, co mají postavy ze všech stran, jako by vypadly z pusy někomu dnes. Chvílemi člověk jako by četl dnešní noviny, když čte nějaké repliky z Čapkovy skoro sto let staré hry. Tak si to přečtěte, je to krátké, jako všechny hry.
SPOILER ALERT:
Ale mezi námi, ten Galén je podle mě stejný bídák jako ten Maršál. Nechat lidi umírat za Vyšší dobro je možná menší zlo, když je to líbivější než třeba válka, ale pořád je to zlo. Ale to je ten Čapkův relativismus a je to dobře, že to tak napsal. Autoři, kteří mají ve svých dílech svět rozdělený na čistokrevné bídáky a čistokrevné hrdiny se naštěstí do učebnic dostávali spíš za minulého režimu a teď už se o nich neučíme.