Biele noci

Biele noci
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176586/bmid_biele-noci-6Ck-176586.jpg 4 461 461

Príbeh sa odohráva počas štyroch nocí a jedného rána. Rozprávač príbehu žijúci v Petrohrade sníva o tom, že jedného dňa stretne krásnu a múdru brunetku, ktorá zmení jeho stereotypný život naruby. Je teplý letný večer a on sa vracia cez most naspäť do svojho domu. Zbadá ju už z diaľky. Je k nemu otočená chrbtom. Osloví ju a okamžite sa do nej zamiluje. Sadnú si na lavičku a on jej rozpráva svoj nudný životný príbeh. Dievčina je nadšená jeho vysokým rozprávačským štýlom a ochotne mu prezradí svoje meno. Nastenka. On má dvadsať šesť a ona sedemnásť. Dievčina rozprávačovi prezradí, že je veľmi zaľúbená do podnájomníka svojej starej mamy. Stará mama vychováva Nastenku veľmi prísne. Prišpendlí si ju o šaty a púšťa ju von len vtedy, keď od nej niečo potrebuje. Je to už rok, čo mladý podnájomník odišiel z Petrohradu do Moskvy a Nastenke pred odchodom sľúbil, že presne o dvanásť mesiacov sa vráti a požiada ju o ruku. Malo sa tak stať na mieste, kde teraz trávi spoločné večery s rozprávačom príbehu. Nastenka sa spočiatku utešuje tým, že podnájomníkovi určite do toho niečo prišlo keď sa nestretli, no postupom času sa jej nálada mení zo zúfalej na zúrivú. Rozprávač ju utešuje, pomôže jej napísať ľúbostný list adresovaný podnájomníkovi a sám pri tom otvára svoje srdce milovanej Nastenke. Ona mu navrhuje priateľstvo a on to akceptuje. Keď však nemá o podnájomníkovi nijaké informácie, otvorene koketuje s rozprávačom príbehu a štvrtú noc sa rozídu ako čerství zaľúbenci. Príbeh vyvrcholí nasledujúce ráno...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Белые ночи , 1963

Langosh
28.12.2012 4 z 5

Dobrá, krátká kniha. Snílek se zamiluje, ale dívka si myslí, že se do ní nezamiloval, má ho za kamaráda a přemýšlí o muži, kterého před elty poznala a zamilovala se do něj, snílek je chvilku v naději, že dívku získá, ale ta nakonec odejde se svým vyvoleným. Taky v tom vidíte přítomnost a realitu? Kdo by takovýto příběh neznal z vlastní zkušenosti, viďte.

cyber.punker
25.11.2012 4 z 5

"Nastěnku chci za ženu." Kdyby to hlavní hrdina řekl dříve a pohádkový příběh měl i pohádkový konec, nechá se jistě mluvit o romantismu, ale tohle je realistické dílo, jak se patří.

Atuin
24.10.2012 5 z 5

Úplně první kniha co jsem od Dostojevského četla, zapůsobila na mě natolik že se na ní velice ráda vracím.

Sussane
09.09.2012 5 z 5

Prešiel len krátky čas čo som si túto tenučkú knihu prečítala, ale mám nutkanie sa do nej zase pustit.Proste nádherné, dojemné,milé a zároven aj smutné.

klarulajda
08.01.2012 4 z 5

Bílé noci nebyla úplně nejlepší kniha jakou jsem přečetla, ale popis "snílkovství" byl nejlepší jaký jsem doposud četla.

Addie
01.04.2011 3 z 5

Bílé noci mi přišly maličko nedotažené do konce v tom smyslu, že na můj vkus bylo až příliš dlouho ticho před bouří a až pak se události daly do pohybu. Pochopitelně však Dostojevskému skláním poklonu za to, jak se psychologicky vyznamenal, jak už je o něm známo.