Bídníci I.

Bídníci I. https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69099/bmid_bidnici-i-FaL-69099.png 5 672 73

K romantickému příběhu o bývalém galejníkovi, který zbohatne a pomáhá svým přátelům, se vracejí nové a nové generace čtenářů, kteří spolu s Hugovými hrdiny prožívají jeden z nejkrásnějších příběhů o utrpení a lásce, jaký kdy byl napsán. Sledujme tedy po letech znovu dobrodružství Jeana Valjeana a jeho věčného stínu Javerta, osudem pronásledované Fantiny a její malé Cossety, ušlechtilého Maria a vykutáleného Thénardiera. Ke kouzlu románu přispívá i to, že děj se odehrává v romantické scenérii staré Paříže třicátých let devatenáctého století, v zákoutí úzkých uliček, za tajuplnými zdmi kláštěrů a hřbitovů a dokonce i v podzemních stokách Paříže. Kniha se stala předlohou k úspěšnému muzikálu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Odeon

Les Misérables , 1862

Yalka
03.01.2013 5 z 5

Tenhle příběh miluju, myslím, že jeho znalost patří k obecnému kulturnímu přehledu.

Mimochodem propletenost osudů postav je tedy hooodně přestřelená, myslím tím tři dějové linie: příběhy 1) Valjeana, 2) Thénardiera & spol. a 3) Maria & jeho dědečka plukovníka Pontmercyho. Chtělo by to infografiku, když si to jen představím, zavařuje se mi mozek... :-)

Ty dlouhé popisné kapitoly na začátku jednotlivých úseků knihy jsem se (poté, co jsem pochopila strukturu knihy) nedonutila číst. Pro zajímavost jsem četla jen popis bitvy u Waterloo (pamatuju si, že bitevní pole mělo tvar velkého A), ale nakolik jsou vůbec ty úvodní pasáže kvalitní a jestli stojí za přečtení i v dnešní době? To by mě zajímalo...

Simuše
19.07.2012 4 z 5

Z Bídníků sem byla během čtení trochu rozpačitá. Čtu o nich ve směs jen slova chvály, ale i přes to, že jsem podle mě dost dobrý čtenář, sem nad nimi strávila půl roku, než sem se dokopala k tomu je dočíst. A to byl zatím jen první svazek. Některé pasáže sem téměř hltala, jako například cestu Jeana Valjeana do Arassu, kde se po napínavém balancování a ranách osudu dozná a je zatčen. Naopak při popisných částech sem trpěla, výpis francouzských pojmů je úplně to nejhorší. Některé kapitoly se úplně odklání od hlavní dějové linky. I přes to sem nepřeskočila ani řádku, zatnula sem zuby a po delší pauze sem četla dál.
Bídníci mají úžasně silný, propojený a pravdivý příběh, z kterého si můžeme vzít příklad všichni. Smekám klobouk nad Hugovým smyslem pro detail a propracovaností díla. S odstupem času se čím dál tím víc těším na druhou část, věřím, že mě nezklame.

Peťanka
11.04.2012 4 z 5

Ach, Bídnící, krásné, leč dlouhé dílo. Mám ráda tlusté knihy, přímo si v nich libuji, ale..
Dávám 4 hvězdičky pro krásný a poutavý příběh a prostě proto, že se mi to líbilo. No a tu poslední hvězdičku si nechávám pro sebe pro dlouhé politické a popisné kapitoly, které sice neuškodí, ale tady jich bylo možná až dost.

dqenisa
03.04.2012

Nejlepší dílo z klasiky, perfektně se hodí i na dnešní dobu a jen že skvěla ukazuje poměry v tehdejší době ale také krásně líčí vztahy mezi hrdiny tohoto příběhu.

sgjoli
11.03.2012 5 z 5

Pro někoho příliš rozvláčný román, pro mne osobně jedna z nejoblíbenějších knih, co se mi kdy dostala do rukou. Na Bídníky rozhodně nedám dopustit.

HTO
24.02.2012

Zajímavost – a důvod proč nečíst žádnou zkrácenou verzi: Victor Hugo má v tomto románu snad nejdelší větu v běžné literatuře, obsahující osm set dvacet tři slov, rozdělenou devadesáti třemi čárkami, jednapadesáti středníky a čtyřmi pomlčkami.

Mimochodem, „Ubožáci" je rozhodně lepší překlad názvu než „Bídníci", myslím si.

Christo
08.09.2011 1 z 5

Pro mě tato kniha byla utrpením :-(. Možná taky proto, že děj je notoricky známý (filmová předloha s Neesonem se mi zdá nejlepší).
Nevím Huga jsem četl i před tím a dostál své pověsti, že místo a čas dokáže popisovat na dvacet stran pro mě velmi nudným způsobem. Stačilo by méně stran na nasáknutí atmosféry a pochopení prostředí. A naopak pro mě odbitá psychologie postav. Je to jistě klasika a myslím, že by byla výborná, pokud by v knize nebylo tolik zbytečných stran. Je mi to líto, ale strašně jsem se u knihy nudil.

Miškáá
19.08.2011 5 z 5

Úžasné, skvělé dílo! Zatím asi jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Napětí, smutek, radost, dojetí – toho všechno byla v knize spousta. Doba tehdy byla vážně krutá. Postava Jeana Valjeana si rozhodně zaslouží obdiv. Život měl krutý – 19 let života strávených na galejích… Hrozné. A to vše jen kvůli krádeži chleba, který měl pro hladovějící rodinu. Přesto všechno se z něj nakonec stal slušný, hodný, poctivý, statečný člověk, který byl bohatý, ale peníze dával chudým a sám jako chudák žil. Jeho srdce bylo čisté a necítil nenávist k lidem. Prostě úžasná postava. Smutná a dojemná chvíle byla na barikádě. Chudí muži, kterým ovšem nechyběla statečnost, bojovali proti mnohonásobné přesile vojska. Hlavně chlapec Gavroche mi utkvěl v paměti. Jediné, co bych malinko knize vytkla, že tam je příliš mnoho postav, často je tam nějaká kapitola, která s dějem jakoby nesouvisí, a pak se to později do toho děje zamotá a je tam toho až moc. Jinak nemám výtku.

tynacte
26.05.2011 5 z 5

Velmi zajímavá kniha a vlastně ani nemám co bych vytkla. Počet stránek mi vůbec nedělal problém by naopak si myslim, že autor knihu nerozpytvával, jen prostě měl více rozvinutou zápletku. Hodně mě dostalo jakési prolínání příběhů. Když sem četla o ženě, která si i nechala vytrhnout zuby, aby se postarala o své dítě... Tahle kniha mě dooravdy dostala.. A nevim co o tom ještě napsat, prostě doporučuji, rozhodně..

Dennis.16
20.12.2010 4 z 5

Román Bídníci je považován za největší klenot francouzské literatury, nad tím bych trošku polemizoval, nicméně se jedná o velice zdařilou knihu, která trošku trpí zbytečnou rozvláčností....

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Když jsem knihu četla úplně poprvé a nevěděla jsem, jak skončí, byla jsem úplně vynervovaná. A ten smutný konec...

Mikarda
30.11.-0001 5 z 5

Nelituji hromady hodin, které jsem u této knihy strávila. Čtivé, dobrý příběh, skvěle propracované postavy. Skvostné, doporučuji!

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

Sálodlouhý román, jehož děj snad není třeba představovat. Až na několik pasáží, které jsem byla nucena přeskočit (vážně se to nedalo, hlavně ty dlouhý popisy), se mi dílko moc líbilo, s Valjeanem se člověk snadno ztotožní a k Javertovi pociťuje hlubokou nenávist (nebo možná lituje člověka, který žil jen podle pravidel a nakonec na to sám doplatil). Každopádně nejlepší kniha V. Huga a vrcholné dílo francouzského realismu.

Francie revoluce 30. léta 19. století

Victor Hugo