Beznaděj

Beznaděj https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6196/bmid_beznadej-dY0-6196.jpg 4 870 104

Ve všech zemích, kde byly připravovány k vydání dva romány: Beznaděj a Strážci zákona, bylo podmínkou autora - Stephena Kinga - aby vyšly společně ve stejný den. Tato podmínka musela být splněna i u nás. Oba příběhy na sebe volně navazují a napsal je jeden autor - mistr hororu Stephen King. Nevada je rozlehlý kus pouště, kterým se pouze projíždí cestou za jinými cíli. A vedle vás sedí ještě někdo jiný, pokud máte štěstí... protože je to děsivé místo. Po silnici číslo padesát ujíždějí nemilosrdným letním vedrem i lidé, kteří do cíle nikdy nedojedou. Jako profesor Jackson s manželkou, kteří se vracejí domů do New Yorku; Carverovi z Wentworthu v Ohiu, kteří mají namířeno na prázdniny do Lake Tahoe; a stárnoucí literát Johnny Marinville, který se cítí na třistapadesátikilovém Harleyi jako romantický drsňák. Mrtvá kočka přibitá k dopravní značce ohlašuje malé hornické městečko Beznaděj, které se krčí ve stínu valu povrchového dolu, pojmenovaného Čínská jáma. Ale je to tu mnohem horší. Dopravu zde řídí Collie Entragian, obrovitý šílenec v uniformě, který se považuje za jediného představitele zákona na západ od řeky Pecos. Bůh vám buď milostiv, pokud vám třeba upadla poznávací značka nebo píchnete pneumatiku. Cosi tu nehraje a Entragian je pouze špičkou ledovce. Tajemství, kterým je krajina v Beznaději prosycená, a zlo, které nakazí město jako prudká infekce, jsou strašlivé a nesmírné. Ale malý David Carver asi ví - i když málem umře strachem, když si to uvědomí - že jsou tu i síly, které mají zlu čelit. Stephen King v Beznaději maluje svým rozmáchlým štětcem apokalyptický souboj mezi Bohem a zlem, mezi šílenstvím a zjevením. Naplno uplatňuje geniální nadání napínat čtenáře a jeho fantazie je děsivě živá, když jeho cestovatelé - a čtenáři, kteří se odváží sledovat jejich cestu - začínají objevovat pravý význam slova beznaděj...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Desperation , 1996

whiolet
15.05.2020 3 z 5

Ze začátku mě příběh hezky vtáhl do sebe, znovu jsem se setkala se starými známými, akorát, že v jiném městě... trefně pojmenovaném Beznaděj.
Jenže po 200 stranách děj upadal, a točil se jen kolem jednoho a mně chyběl větší a propracovanější zvrat jako u Strážcích zákona.
Bohužel tohle pro mě byla průměrná kniha a Kinga znám v daleko lepší formě.

PT_
28.04.2020 3 z 5

Začátek a konec naprosto fantastický. Většina příběhu je bohužel docela nudná.

okeey
19.04.2020 5 z 5

Thriller/horor s nádechem duchovna, který je teda pěkný psycho! Jedete si takhle na rodinou dovolenou nebo cestujete na motorce po Americe a zastaví vás dost divně vyhlížející policista, který se vám snaží vlichotit a ve finále vám dá na budku nebo vám ,,najde" marihuanu v kufru, každopádně vás zatkne a odveze do městečka jménem Beznaděj a tam to všechno začíná i končí. Přijedete do městečka, které je liduprázdné a všude se válejí mrtvoly. A co teď s váma bude?
Příběh mě naprosto pohltil a to tak, že se mi i zdálo tom, že mi nějakej psychopat vyvraždil rodinu. Hnus.
Je to hustý, je to dechberoucí a naprosto neskutečný. Jedním dechem, opět další kniha, která se našemu mistrovi dost povedla.

het2
14.03.2020 4 z 5

Jedna z nejvíc nekompromisních a asi i nejdrsnějších knih od Kinga (spolu se sesterskou knihou Strážci zákona). Záčátek je parádní a hlavní antagonista v podobě "teka" a všeho kolem něj také. Navíc oproti jiným "velkým" (myšleno z pohledu toho, co je v sázce, ne pouze rozsahu knihy) Kingovým románům má tohle solidně napsaný a zvládnutý závěr. Přesto jsem to četl hrozně dlouho a místy mne to přestávalo bavit. Vlastně ani nevím proč. Nevadil mi tam Bůh, "zázraky" a otázky kolem víry. Naopak, tohle se mi celkem líbilo. Rozhodně víc než ve Svědectví, kde mne ta osudovost a víra naopak štvala. Spíš to bylo tím, že mi vlastně žádná postava vyloženě nepřirostla k srdci. A to se mi u Kinga nestává často... Škoda, sílu to má. A to jak v myšlenkách ("Bůh je krutý"), tak i některých obrazech ("ken tehy" a Steve se Cynthií například). 3,5 *

Lavender756
04.03.2020 3 z 5

Ze začátku mě to ihned chytlo, pocit napětí, strachu a nejistoty přetrvával téměř celou knihu,az na posledních 150 stran. Začalo se to děsně vléct a příběh byl nemastný, neslaný.

Greenfingers
29.02.2020 2 z 5

Až doposud jsem byl jedním z mnoha autorových obdivovatelů (někdy až nekritickým). Při čtení Beznaděje jsem však často podléhal pokušení knížku nadobro zavřít aniž bych ji dočetl. Stále jsem v jejím obsahu hledal něco více než jen bezduché popisy rádoby hororových situací a nechutností. Marně...
Kladu si otázku: něco mi snad uniklo nebo jsem to špatně pochopil?

Limonadovyjoe
25.02.2020 3 z 5

Beznadějně těžce se do knížky zakousávalo a beznadějně těžce se knížka dočítala. Bohužel, King to umí mnohem lépe. Velice těžká kniha, skrz všechny ken tehy, ini, teky a další slovíčka byl až nadlidský úkol udržet pozornost. Padouchem je zde jakási esence Edgara z Mužů v černém a IT. Tématika víry a náboženství mi až tak nevadila, ostatně většina z nás v nejtěžších životních chvílích prosí Boha o pomoc. Bůh je ale krutý..

Anushka1
28.01.2020 4 z 5

Musím se přiznat, že mi nějakou dobu trvalo se začíst a ani poté mě děj nevtáhl na 100%. Obecně nemusím tahle božská témata. Námět je určitě obecně zajímavý, ale není to můj šálek kávy. Proto dávám "jen" 4*

karinga
19.01.2020 4 z 5

Beznaděj jsem četla už podruhé a má v sobě několik velmi silných míst, které jsem si i po letech pamatovala. Atmosféra je tísnivá, napětí se dalo krájet a popisy jsou tak detailní, že za okny slyšíte kutálející se chomáče laskavce ačkoli je leden.
Pravděpodobně budu muset přehodnotit svůj výběr top Kingovek a přidat mezi deset nejlepších právě Beznaděj. Takže pokud s Kingem začínáte, klidně sáhněte právě po Beznaději.

King i tentokrát stvořil silné charaktery, které si vás získají (už teď mi chybí Cynthia, kterou můžete znát z knihy Rose Madder, správňák Steve a Johnny, jehož vnitřní souboje mě fascinovaly). Obrovský policista byl ohromující. A jako vždycky začíná vyprávění pořádnou akcí. Znáte ten pocit, když dočtete dobrou knihu a nemůžete pak pár hodin mluvit, myslet, dýchat? Druhou polovinu knihy jsem zhltla/prožila za dva dny a když jsem pozdě večer dočetla poslední stránku, byla jsem doslova rozbitá. King mě ještě pořád umí převálcovat.

ViktorieMars
17.01.2020 3 z 5

Dost drsná knížka. Do poloviny to byla naprostá paráda, akorát potom začala být na mě moc fantasy. Ale i tak se četla dobře až do konce.

Alix
04.01.2020 4 z 5

U Kinga je třeba se vždycky připravit na nejhorší. Nikdy nevíte, kdo přežije a proč, takže zvlášť u této knihy jsem se dost bála a raději ji četla pomalu a s přestávkami, protože přečíst ji najednou, tak mám asi týden noční můry. Stejně jsem je měla, ale aspoň ne každou noc.
Atmosféra je tísnivá, napětí by se dalo krájet a detailní popisy ten pocit ještě stupňují. Náboženský aspekt mi nevadí vůbec.

petrarka72
03.01.2020 5 z 5

Pro mne jedna z nejsilnějších kingovek vůbec. Četla jsem ji těsně po prvním českém vydání - a tehdy ji odložila, vyděšená představou, jak se malý kluk setkává se svou matkou v upraveném skupenství (zjevně to bylo moc i na Kinga, neboť tato situace se nakonec neodehraje, alespoň ne v konkrétní podobě, jak jsem po kompletním přečtení zjistila). Za příběhem o řádění neidentifikovatelného zla, o dost méně rafinovaného než třeba v Tom nebo Nezbytných věcech, o to surovějšího, se skrývá úvaha o podstatě víry, o bohu (bozích) a o tom, kam nás "vyšší entity" zavedou. Je to drásavé, je to silné. Užila jsem si každou stránku.

Pitbullka
31.12.2019 5 z 5

Temna kniha, že které na vás to zlo přímo pryští. Skvělé čtení!

karol.cadex
28.12.2019 5 z 5

V Beznaději je cítit takový ten střední vítr Kinga - dobro a zlo, veškerá predestinace ze strany Boha, pár postav, které musí zachránit všechno za každou cenu, velká krvavá a smrtelná spoušť, pár ujetých sexuálních odstavců a tak.
Nevadí mi Bůh ani trošku a teologické úvahy mě v knize nijak neurážely.
Jen mě trochu mrzelo, že policajt Collie Entragian nedostal víc prostoru, jeho monoglogy mne velmi bavily, znenadání je z něj břečka krve a pak puf a je pryč.
Tek!

SeanFifield
13.10.2019 4 z 5

Tak už vím, vo co go. Stejná jména, jiné funkce. Nebezpečí zůstává. Napětí vysoké a smrt je blízko. Beznaděj je dobré počteníčko. Sice jsem ovlivněn Strážci zákona, možná proto ty čtyři hvězdy, ale tím příběh nijak nesnižuji.

Faila
28.08.2019 4 z 5

Tahle kniha je přímo narvaná beznadějí, krutostí a zlem, ale stejně tak nadějí, dobrem, odvahou a ano, i láskou. Boj dobra se zlem zde dostává velmi lidský rozměr, který je plný všech možných i nemožných emocí. A ty na mě z knihy doslova tryskaly. Beznaděj mě naprosto pohltila a je pro mě jednou z nej Kingových knih. Nejstrašlivějších, nejnechutnějších, nezlejších, nejmilejších, nejlaskavějších, nejbožejších i nejsilnějších.

MM_Master
23.07.2019 5 z 5

Krajina jeho poezie byla stále pouští... /Salman Rushdie - Satanské verše/

evickakyticka
16.07.2019 3 z 5

Starej dobře King se vším všudy. Super popsané prostředí, kvůli kterému mám pocit, že jsem se ocitla v Americe, postavy i záporáci taky fajn a samotný příběh měl hlavu i patu. Na úplný počet hodnocení to není... Co ale nemůžu překousnout je to všudypřítomné modlení, bez kterého by to nešlo? I do takové knihy se to musí cpát? No hlavně ta poslední věta - ta to úplně zabila a nejspíš z této prudy jsem vzala další hvězdu. Na to, jaký je King spisovatel je bez modlení asi srab. Sorry jako.

Laylak
30.06.2019 5 z 5

Tato kniha ma drzala v napäti od zaciatku do konca. Ten beznadejny pocit ludi v pribehu som dokonale prezivala s nimi. Dokonale ma vtiahla do deja. Za mna vynikajuce!

Lukasitch
26.04.2019 5 z 5

Pro mě osobně je to jedna z nejlepších Kingových knih. A zároveň je to pro mě kniha asi nejzásadnější. Do svých 17 let jsem přečetl přesně 3 knihy - Honzíkovu cestu, Lovce mamutů a Jurský park.
V 17 letech se můj kamarád podivil, že nic nečtu a zkusmo přede mě hodil tuhle knihu. Čím jiným taky zaujmout ignorantského puboše než strachem, krví a monstry. Tehdy se u mě objevily první známky kingofilie, která časem přešla v bibliofilii a ta později ještě v e-bibliofilii.
Ještě dnes, téměř 14 let od přečtení, slyším v představách ten zvuk po dopadu malé Kirsten ze schodů - brrr.